Byla e2-1601-460/2018
Dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo, tretieji asmenys Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, Klaipėdos Prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos skyrius, Generalines prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos skyrius

1Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Aušra Maškevičienė,

2rašytinio proceso tvarka susipažinusi su ieškovės M. F. ieškiniu atsakovei Viešajai įstaigai Klaipėdos sveikatos priežiūros centrui dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo, tretieji asmenys Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, Klaipėdos Prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos skyrius, Generalines prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos skyrius,

Nustatė

31.

4Ieškovė kreipėsi į teismą su ieškiniu atsakovei Viešajai įstaigai Klaipėdos sveikatos priežiūros centrui, juo prašo priteisti iš atsakovės 33 000 Eur turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo.

5Ieškinį atsisakytina priimti.

62.

7Teisė kreiptis į teismą yra realizuojama Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau– CPK) ir kitų įstatymų nustatyta tvarka. Viena iš teisės kreiptis į teismą įgyvendinimo sąlygų yra susijusi su tuo, kad tuo atveju, kai konkreti specialaus įstatymo norma nustato tam tikroms bylų kategorijoms išankstinę privalomą ginčų sprendimo ne teisme tvarką, asmuo gali kreiptis į teismą ir ginti pažeistas teises ar įstatymų saugomus interesus tik tuomet, kai jis pasinaudoja išankstine ginčo nagrinėjimo tvarka (CPK 137 straipsnio 2 dalies 3 punktas) (Lietuvos apeliacinio teismo 2017 m. gegužės 4 d. nutartis civilinėje byloje Nr. e2-790-943/2017). Išankstinio ginčų sprendimo tvarka gali būti nustatyta įstatymuose (CPK 22 straipsnio 1 dalis).

83.

9Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo (toliau – PTŽAĮ) 24 straipsnio 2 dalyje reglamentuota, jog pacientas ar kiti asmenys, turintys teisę į turtinės ir neturtinės žalos, padarytos pažeidžiant nustatytas pacientų teises, atlyginimą ir norintys gauti jos atlyginimą, su pareiškimu privalo kreiptis į Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisiją, veikiančią prie sveikatos apsaugos ministerijos. To paties straipsnio 3 dalyje imperatyviai nustatyta, kad pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija yra privaloma ikiteisminė institucija ginčams dėl pacientų teisių pažeidimo fakto ir tuo padarytos žalos dydžio nustatymo nagrinėti. Pacientas ar kiti asmenys, turintys teisę į minėtos žalos atlyginimą, ir (ar) sveikatos priežiūros įstaiga, nesutikdami su Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijos sprendimu, per 30 dienų nuo sprendimo priėmimo dienos, o sprendimo priėmimo metu nedalyvavę asmenys, – per 30 dienų nuo tos dienos, kai jie sužinojo apie sprendimą, turi teisę CPK nustatyta tvarka kreiptis į teismą dėl ginčo tarp sveikatos priežiūros įstaigos ir pareiškimą pateikusio asmens nagrinėjimo iš esmės (PTŽAĮ 24 straipsnio 8 dalis).

104.

11Nagrinėjamu atveju iš ieškovės pateikto ieškinio turinio matyti, kad ieškovė prašo priteisti jai ir jos nepilnametei dukrai turtinę ir neturtinę žalą, kurią, jos teigimu, patyrė, kai ieškovės dukra buvo netinkamai gydoma Klaipėdos sveikatos priežiūros centre. Akcentuotina, kad ieškovė prie ieškinio nepridėjo įrodymų, patvirtinančių, kad ji iki kreipimosi į teismą kreipėsi į Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisiją dėl jos ir dukros teisių pažeidimo fakto ir tuo padarytos žalos dydžio nustatymo.

125.

13Esant nurodytoms aplinkybėms konstatuotina, kad ieškovė nesilaikė įstatymų nustatytos išankstinio ginčų sprendimo ne teisme tvarkos, todėl ieškinį atsisakytina priimti (CPK 137 straipsnio 2 dalies 3 punktas).

146.

15Teismas pažymi, kad teismo atsisakymas priimti ieškinį neužkerta galimybės ieškovei (ir / ar jos dukrai) vėl kreiptis į teismą su ieškiniu, jeigu bus pašalintos ar išnyks aplinkybės, kliudžiusios priimti pareiškimą (CPK 137 straipsnio 4 dalis).

16Teismas, vadovaudamasis CPK 290–291 straipsniais,

Nutarė

17atsisakyti priimti ieškovės M. F. ieškinį atsakovei Viešajai įstaigai Klaipėdos sveikatos priežiūros centrui dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo.

18Nutartis per 7 dienas nuo jos kopijos gavimo dienos atskiruoju skundu gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui per Klaipėdos apygardos teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai