Byla 2-1677-351/2012
Dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo

1Šilutės rajono apylinkės teismo teisėja Virgina Pankauskienė, sekretoriaujant Gintei Vingytei, dalyvaujant pareiškėjos įgaliotam asmeniui V. Š., pareiškėjos atstovui, advokatui Valdui Andrijauskui, teismo posėdyje, žodinio proceso tvarka išnagrinėjusi civilinę bylą pagal pareiškėjos A. R. Š. pareiškimą suinteresuotam asmeniui Lietuvos Respublikos valstybei, atstovaujamai Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo,

Nustatė

2Suinteresuoto asmens atstovas į teismo posėdį neatvyko, gautas atsiliepimas kuriame prašo nagrinėti bylą atstovui nedalyvaujant, nurodo, kad pareiškimui neprieštarauja.

3Pareiškėja prašo turto paveldėjimo tikslu nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad ji po savo mamos J. S. mirties - ( - ) atsiradusį palikimą priėmė ir valdo. Nurodė, kad po mamos mirties liko žemės sklypai, kiti daiktai, o ji per nustatytą įstatymu terminą pas notarą nesikreipė, tačiau faktiškai likusį palikimą priėmė ir valdo kaip savo.

4Pareiškimas tenkintinas.

5Kaip matyti iš bylos medžiagos, pareiškėjos mama J. S. mirė ( - ) Jungtinėse Amerikos Valstijose N. D. mieste (b.l.33-36). Pagal palikimo priėmimo teisinių santykių principus, palikimui priimti įpėdinis turi išreikšti savo valią. Tai gali būti padaryta raštu - per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos paduodant pareiškimą dėl paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo palikimo atsiradimo vietos notarų biurui ir veiksmais - faktiškai pradedant paveldėtą turtą valdyti. Palikimo priėmimas - tai įpėdinio valios išreiškimas veiksmais, liudijančiais įpėdinio sutikimą įgyti visas teises į palikimą ir prisiimti visas pareigas, kilusias ar galinčias kilti iš palikimo. Notaras pažymoje patvirtino, kad po J. S. mirties įpėdiniai dėl palikimo priėmimo nesikreipė, paveldėjimo bylos neužvestos, paveldėjimo teisės liudijimai niekam neišduoti (b.l.40).

6Įvertinant byloje surinktus įrodymus darytina išvada, kad pareiškėja palikimą faktiškai priėmė trijų mėnesių laikotarpyje. Šį faktą patvirtina ir pareiškėjos įgaliotas asmuo ir liudytojai S. E. bei G. R.. Dėl to nustatytinas juridinę reikšmę turintis faktas (CPK 444str.2d.8p.).

7Vadovaudamasis LR CPK 259str., 263-268str., 270str., 444str., 448str., teismas

Nutarė

8Nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą paveldėjimo tikslu, kad A. R. Š., asmens kodas ( - ) po savo mamos J. S., asmens kodas ( - ) mirties ( - ) likusį palikimą priėmė ir valdo.

9Sprendimas per 30 dienų gali būti apeliaciniu skundu skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui per Šilutės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai