Byla 2-7146-792/2012
Dėl skolos priteisimo

1Klaipėdos miesto apylinkės teismo teisėjas Darius Kurpavičius, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjęs civilinę bylą pagal ieškovo UAB „Jūros būstas“ ieškinį atsakovui V. Č. dėl skolos priteisimo,

Nustatė

2ieškovas prašo priteisti iš atsakovo 418,03 Lt skolos, 5 procentų dydžio metinių palūkanų už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo, bylinėjimosi išlaidas. Esant CPK 285 str. numatytiems pagrindams, ieškovas prašo priimti sprendimą už akių, leisti procesinius dokumentus atsakovui įteikti viešo paskelbimo būdu.

3Atsakovui procesiniai dokumentai įteikti tinkamai (CPK 130 str.), atsakovas atsiliepimo per teismo nustatytą terminą nepateikė, todėl, esant ieškovo prašymui, priimtinas sprendimas už akių (CPK 142 str. 4 d.).

4Ieškinys tenkintinas (CK 6.2 str., 6.38 str., 6.59 str., 6.63 str.).

5Formaliai įvertinus byloje esančius rašytinius įrodymus, nustatyta, kad atsakovas yra buto, esančio ( - ), savininkas. Ieškovas suteikė daugiabučio namo savininkų bendrosios dalinės nuosavybės administravimo, eksploatavimo ir komunalines paslaugas name, kuriame atsakovas nuosavybės teise turi butą ir jam dalinės nuosavybės teise priklauso namo bendrojo naudojimo objektai, kuriuos atsakovas privalo išlaikyti ir mokėti mokesčius bei kitas rinkliavas už priežiūrą. Butų ir kitų patalpų savininkų pareiga proporcingai savo daliai apmokėti išlaidas namui išlaikyti ir išsaugoti, mokėti mokesčius, rinkliavas ir kitas įmokas numatyta Civiliniame kodekse ir kituose norminiuose teisės aktuose. Atsakovui kiekvieną mėnesį yra pateikiami mokėjimo pranešimai (sąskaitos) su apskaičiuotomis mokėtinomis sumomis, tačiau atsakovas prievolės atsiskaityti su ieškovu nevykdo, todėl nuo 2009-04-01 iki 2012-02-29 atsakovas ieškovui įsiskolino 418,03 Lt.

6Prievolės atsiranda iš sandorių arba kitokių juridinių faktų, kurie pagal galiojančius įstatymus sukuria prievolinius santykius (CK 6.2 str.). Prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai bei nustatytais terminais pagal įstatymų ar sutarties nurodymus (CK 6.38 str.). Draudžiama vienašališkai atsisakyti vykdyti prievolę, išskyrus įstatymų ar sutarties numatytus atvejus (CK 6.59 str.). Skolininkas laikomas pažeidusiu prievolę, kai neįvykdomos ar netinkamai vykdomos sutartyje numatytos sąlygos arba kai skolininkas praleidžia prievolės įvykdymo terminą (CK 6.63 str. 1 ir 2 d.). Iš byloje esančių įrodymų visumos matyti, kad atsakovas netinkamai vykdė prievoles ieškovui, todėl susidarė skola.

7Esant nustatytoms faktinėms bylos aplinkybėms ir nurodytam teisiniam reguliavimui, pripažįstama, kad atsakovas yra įgijęs prievolę sumokėti ieškovui jo reikalaujamas sumas, tačiau šios prievolės nevykdė ir laikomas pažeidusiu prievolę, todėl jo atžvilgiu taikytina civilinė atsakomybė, jis turi pareigą atlyginti įgytos prievolės pažeidimu padarytus nuostolius ir sumokėti netesybas (CK 6.1 str., 6.38 str. 1 d., 6.59 str., 6.63 str. 1 d. 2 p., 6.245 str. 1 d.), tai yra 418,03 Lt skolą.

8Terminą įvykdyti piniginę prievolę praleidęs skolininkas privalo mokėti 5 procentų dydžio metines palūkanas už sumą, kurią sumokėti praleistas terminas (CK 6.210 str. l d.). Todėl ieškovui iš atsakovo priteistinos 5 procentų dydžio metinės palūkanos nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo (CK 6.37 str.).

9Patenkinus ieškinį, ieškovui iš atsakovo priteistinos rašytiniais įrodymais pagrįstos bylinėjimosi išlaidos (CPK 79, 93 str.).

10Vadovaudamasis Civilinio proceso kodekso 285 - 287 straipsniais, teismas

Nutarė

11ieškinį patenkinti visiškai.

12Priteisti iš atsakovo V. Č., gim. ( - ), gyv. ( - ), 418,03 Lt (keturis šimtus aštuoniolika litų 03 centus) skolos, penkių procentų dydžio metines palūkanas nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme 2012-04-24 iki teismo sprendimo visiško įvykdymo, ir bylinėjimosi išlaidas - 50,00 Lt (penkiasdešimt litų 00 centų) sumokėto žyminio mokesčio, 3,00 Lt (tris litus 00 centų) už nekilnojamojo turto registro duomenų paiešką, 2,90 Lt (du litus 90 centų) už Gyventojų registro tarnybos duomenų paiešką, 181,50 Lt (vieną šimtą aštuoniasdešimt vieną litą 50 centų) už UAB „SKOLOS LT“suteiktas paslaugas rengiant ieškinį, ieškovo UAB „Jūros būstas“, į.k. 140514359, Minijos g. 130, Klaipėda, naudai.

13Išaiškintina, jog atsakovas V. Č. negali šio sprendimo skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka, tačiau per 20 dienų nuo jo priėmimo dienos turi teisę paduoti Klaipėdos miesto apylinkės teismui pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo.

14Sprendimas už akių įsiteisėja po dvidešimties dienų nuo jo priėmimo dienos. Jeigu dėl sprendimo už akių paduodamas pareiškimas dėl šio sprendimo peržiūrėjimo, jis įsiteisėja užbaigus peržiūrėjimo procedūrą, jeigu pareiškimas dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo netenkinamas.

15Ieškovas UAB „Jūros būstas“ per trisdešimt dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos turi teisę paduoti apeliacinį skundą Klaipėdos apygardos teismui per Klaipėdos miesto apylinkės teismą.

Proceso dalyviai