Byla 2S-903-112/2008

1Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš kolegijos pirmininkės teisėjos Rimvidos Zubernienės, kolegijos teisėjų Almanto Padvelskio, Albinos Pupeikienės, kolegijos posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo atsakovės Z. L. atskirąjį skundą dėl Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2008 m. liepos 3 d. nutarties civilinėje byloje Nr. 2-191-122/2008 pagal ieškovės K. J. ieškinį atsakovei Z. L. dėl žalos atlyginimo priteisimo, tretieji asmenys akcinė bendrovė „VST“, Klaipėdos miesto savivaldybė, Š. Č.. Teisėjų kolegija

Nustatė

2Klaipėdos miesto apylinkės teismas 2008 m. gegužės 13 d. sprendimu iš atsakovės Z. L. priteisė 1288,43 Lt žalos atlyginimą K. J. bei 316 Lt bylinėjimosi išlaidų valstybei.

3Dėl minėto Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2008 m. gegužės 13 d. sprendimo atsakovė Z. L. padavė apeliacinį skundą. Klaipėdos miesto apylinkės teismas 2008 m. birželio 9 d. nutartimi atsakovei nustatė terminą ištaisyti apeliacinio skundo trūkumus.

4Klaipėdos miesto apylinkės teismas 2008 m. liepos 3 d. nutartimi apeliacinį skundą, atsakovei ištaisius tik dalį trūkumų, laikė nepaduotu ir grąžino jį padavusiam asmeniui.

5Atsakovė Z. L. dėl Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2008 m. liepos 3 d. nutarties padavė atskirąjį skundą, prašo ginčijamą nutartį panaikinti.

6Atsiliepimų į atskirąjį skundą negauta.

7Atskirasis skundas tenkintinas.

8Iš bylos medžiagos nustatyta, kad atsakovė Z. L. 2008 m. birželio 3 d. padavė apeliacinį skundą dėl Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2008 m. gegužės 13 d. sprendimo (t. 2, b. l. 3–6). Klaipėdos miesto apylinkės teismas 2008 m. birželio 9 d. nutartimi įpareigojo atsakovę pašalinti apeliacinio skundo trūkumus (t. 2, b. l. 7). Atsakovei apeliacinio skundo trūkumus pašalinus tik iš dalies, Klaipėdos miesto apylinkės teismas 2008 m. liepos 3 d. nutartimi skundą laikė nepaduotu ir grąžino jį padavusiam asmeniui (t. 2, b. l. 12–13).

9Teisminės gynybos principas suteikia asmeniui ne tik teisę paduoti ieškinį, pateikti atsikirtimus, priešieškinį, bet ir teisę skųsti, jo manymu, neteisėtą ir nepagrįstą teismo sprendimą. Teisė į apeliaciją yra ne tik viena iš svarbiausių kiekvieno asmens procesinių teisių, užtikrinančių galimybę peržiūrėti neįsiteisėjusių teismo sprendimų teisėtumą ir pagrįstumą, bet ir teisingo bylos išsprendimo bei teisingumo vykdymo garantija. Ši teisė negali būti varžoma kitaip, kaip tik įstatymų numatytais atvejais ir tvarka.

10Nagrinėjamos bylos atveju, pirmosios instancijos teismas atsakovės apeliacinį skundą laikė nepaduotu dėl to, kad ji tik iš dalies pašalino Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2008 m. birželio 9 d. nutartyje nurodytus trūkumus, t. y. atsakovė tik sumokėjo žyminį mokestį. Atkreiptinas dėmesys, kad pirmosios instancijos teismas nutartyje dėl trūkumų šalinimo nurodė tik bendrus civilinio proceso kodekso keliamus reikalavimus apeliaciniam skundui, o rezoliucinėje dalyje neaiškiai nurodė šalintinus trūkumus, t. y. įpareigojo atsakovę pašalinti trūkumus bei sumokėti 61 Lt žyminio mokesčio. Teisėjų kolegija konstatuoja, kad pirmosios instancijos teismas minimos nutarties rezoliucinėje dalyje turėjo ne tik bendrai nurodyti pašalinti apeliacinio skundo trūkumus, tačiau ir konkrečiai nurodyti, kokius apeliacinio skundo trūkumus atsakovė įpareigojama pašalinti.

11Pažymėtina ir tai, kad pirmosios instancijos teismas, spręsdamas apeliacinio skundo priėmimo klausimą, neatsižvelgė į pačios apeliacijos svarbą, t. y. į tai, kad teismo sprendimo teisėtumas ir pagrįstumas būtų patikrintas apeliacinės instancijos teismo, nesvarstė, ar sankcija yra adekvati teisės į apeliaciją ribojimui.

12Nesant galimybės išspręsti atskirojo skundo priėmimo klausimą apeliacinės instancijos teisme ir esant nurodytoms aplinkybėms, teisėjų kolegija konstatuoja, kad neteisėta ir nepagrįsta pirmosios instancijos teismo nutartis naikintina ir apeliacinio skundo priėmimo klausimas perduotinas pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo (CPK 337 straipsnio 1 punktas).

13Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 336–339 straipsniais, teisėjų kolegija

Nutarė

14Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2008 m. liepos 3 d. nutartį panaikinti ir apeliacinio skundo priėmimo klausimą perduoti pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo.

Proceso dalyviai