Byla 2-77-786/2012
Dėl V. V. pripažinimo neveiksnia

1Anykščių rajono apylinkės teismo teisėja Vitalija Ragauskienė, sekretoriaujant Nijolei Kriauzienei, dalyvaujant pareiškėjo Anykščių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus atstovei Zitai Karaliūnienei, suinteresuotiems asmenims L. L. ir V. V., nedalyvaujanti suinteresuotiems asmenims R. V. ir V. V., viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą, pagal pareiškėjo Anykščių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus pareiškimą suinteresuotiems asmenims L. L., V. V., R. V. ir V. V. dėl V. V. pripažinimo neveiksnia, ir

Nustatė

2pareiškėjo Anykščių rajono savivaldybės administracijos socialinės paramos skyriaus atstovė nurodė, kad V. V., gim. ( - ) yra neįgali. Ji nesiorientuoja aplinkoje ir laike, nepažįsta artimųjų, nesuvokia pinigų vertės ir nepajėgia tvarkyti finansinių reikalų. Savarankiškai gyventi ir savimi pasirūpinti ji negali, nesusitvarko buityje, nesugeba pasirūpinti maistu. V. V. nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis. Šiuo metu V. V. gyvena su savo dukra L. L.. L. L. tvarko motinos finansinius reikalus, buitį, perka maistą, maitiną. Įvertinus tai, prašė pripažinti V. V. neveiksnia.

3Suinteresuotas asmuo L. L. pareiškėjo Anykščių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus prašymą palaikė. Paaiškino, kad ji yra V. V. dukra. Patvirtino, kad jos mama yra neįgali, pati savimi pasirūpinti negali. Prašė pripažinti V. V. neveiksnia.

4Suinteresuotas asmuo V. V. pareiškėjo pareiškimo neginčijo, prašė jį tenkinti. Nurodė, jog jo mama V. V. yra neįgali, savimi pasirūpinti negali. Jo sesuo L. L. gyvena kartu su mama ir ja rūpinasi.

5Suinteresuotas asmuo R. V. į posėdį neatvyko, atsiuntė prašymą bylą nagrinėti jam nedalyvaujant ir pareiškimą tenkinti.

6Suinteresuotas asmuo V. V. dėl savo sveikatos būklės į posėdį neatvyko.

7Anykščių rajono apylinkės teismas 2011 m. lapkričio 24 d. nutartimi paskyrė teismo psichiatrinę ekspertizę (b. l. 35). Valstybinė teismo psichiatrijos tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio teismo psichiatrijos skyrius 2012 m. sausio 11 d. atliko teismo psichiatrijos ekspertizę ir pateikė šios komisijos ekspertizės aktą Nr. 87 TPK-3/2012, kuriame konstatavo, jog V. V. konstatuota demencija sergant Parkinsono liga. Taip pat nurodoma, kad V. V. dėl savo sveikatos būklės negali suprasti savo veiksmų ir jų valdyti dėl ryškių atminties ir pažinimo sutrikimų (b. l. 44-45).

8Pareiškimas tenkintinas.

9Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 2.10 straipsnis nustato, jog fizinis asmuo, kuris dėl savo psichinės ligos arba silpnaprotystės negali suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti, gali būti teismo tvarka pripažintas neveiksniu. Byloje paskirtos ekspertizės aktu konstatuota, kad V. V. konstatuota demencija sergant Parkinsono liga, ji negali suprasti savo veiksmų ir jų valdyti dėl ryškių atminties ir pažinimo sutrikimų. Be to tai, jog ji yra neįgali patvirtina ir kita bylos medžiaga: neįgaliojo pažymėjimo kopija (b. l. 6), specialiojo nuolatinės slaugos poreikio nustatymo pažyma (b. l. 7) pažymos apie asmenų deklaruotas gyvenamąsias vietas (b. l. 12, 16, 20), Anykščių rajono savivaldybės administracijos Troškūnų seniūnijos seniūnės išvada dėl V. V. (b. l. 21), Anykščių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus išvada dėl V. V. (b. l. 22). Abejoti šiais dokumentais bei ekspertizės akto pagrįstumu nėra pagrindo (LR CPK 177, 185 str.). Tai, kad V. V. negali suprasti savo veiksmų esmės ir jų valdyti patvirtina ir suinteresuotų asmenų paaiškinimai (CPK 186 str.). Atsižvelgiant į tai pareiškimas tenkintinas.

10Vadovaudamasis LR CPK 185, 270, 468 straipsniais, teismas n u s p r e d ė:

11pripažinti V. V., a. k. ( - ) gyv. ( - ), neveiksnia.

12Sprendimas per 30 dienų apeliaciniu skundu gali būti skundžiamas Panevėžio apygardos teismui per Anykščių rajono apylinkės teismą. Teisėja (parašas) Nuorašas tikras: Teisėja

13Vitalija Ragauskienė

Proceso dalyviai