Byla 1-45-393/2013
Dėl nosies kaulų lūžimo sveikata nukentėjusiajam P. Ž. sutrikdyta ilgesniam kaip 10 dienų laikotarpiui

1Lazdijų rajono apylinkės teismo teisėja Irma Blekaitienė, sekretoriaujant Nijolei Jarmalienei, dalyvaujant prokurorei Algidai Banienei, kaltinamajam S. M., nukentėjusiajam P. Ž., viešame teisiamajame posėdyje išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje S. M., a. k. ( - ) gim. ( - ), lietuvis, Lietuvos Respublikos pilietis, pradinio išsilavinimo, bedarbis, gyv. ( - ), neteistas, kaltinamas pagal Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso (toliau BK) 284 str. 1 d. , 138 str. 2 d. 8 p.,

2Teisėja, išnagrinėjusi baudžiamąją bylą,

Nustatė

3Kaltinamasis S. M. būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, kas turėjo įtakos nusikalstamos veikos padarymui, 2012 m. lapkričio 11 d. apie 19 val., ( - ), gyvenamojo namo trečio aukšto koridoriuje, iš chuliganiškų paskatų, viešoje vietoje, įžūliu elgesiu pašalinių žmonių akivaizdoje demonstravo nepagarbą aplinkiniams ir aplinkai, sutrikdė visuomenės rimtį, sudavė ne mažiau du smūgius ranka į veido sritį P. Ž., šiam nugriuvus ant grindų, ne mažiau du kartus koja įspyrė jam į įvairias kūno vietas, tuo padarydamas nesunkų sveikatos sutrikdymą, nes dėl nosies kaulų lūžimo sveikata nukentėjusiajam P. Ž. sutrikdyta ilgesniam kaip 10 dienų laikotarpiui.

4Tuo S. M. padarė nusikalstamas veikas, numatytas BK 284 str. 1 d., 138 str. 2 d. 8 p.

5Kaltinamasis S. M. kaltu prisipažino visiškai ir paaiškino, kad jis 2012 m. lapkričio 11 d. grįžo į namus neblaivus, apie 18.30 – 19 val. pas jį atėjo kaimynas P. Ž. ir pakvietė išgerti. Begeriant P. Ž. kambaryje jie susiginčijo. Kadangi buvo girtas, alkoholis turėjo įtakos jo veiksmams ir jis visų aplinkybių tiksliai neprisimena. Atsimena, kad koridoriuje P. Ž. kumščiu be jokios priežasties sudavė vieną kartą į veidą, po to smūgiavo ir antrą kartą. Nuo antro smūgio P. Ž. nugriuvo ir tada jis spyrė du kartus gulinčiam, kur pataikė neprisimena. Matė, kad P. Ž. iš nosies bėgo kraujas. Iki šio įvykio su P. Ž. nekonfliktavo. P. Ž. atsiprašė, jam žalą atlygino, su juo susitaikė, gailisi dėl savo padarytų veiksmų.

6Nukentėjusysis P. Ž. parodė, kad 2012 m. lapkričio 11 apie 19 val. su S. M. savo kambaryje girtavo, buvo atėjusi ir S. M. draugė G.. Begeriant su S. M. susiginčijo, dėl ko tiksliai nežino, bet jam atrodo, kad dėl G.. S. M. jo atžvilgiu pasakė negražių žodžių, paėmė jį už drabužių, ištraukė į koridorių, kur ranka sudavė ne mažiau du smūgius į nosį, nuo smūgių jis nugriuvo ant grindų. Nugriuvusiam S. M. įspyrė 2 kartus, iš nosies bėgo kraujas. Konfliktas vyko bendrabučio trečiame aukšte, kur yra 10 butų ( b. l.. 24). Teismo posėdžio metu nurodė, kad S. M. jo atsiprašė, atlygino žalą, su S. M. susitaikė, jam pretenzijų neturi. Prašo atleisti S. M. nuo baudžiamosios atsakomybės.

7Liudytoja G. M. paaiškino, kad ji gyvena kartu su S. M.. 2012-11-11 apie 16-17 val. pas juos atėjo P. Ž., kuris S. M. pasiūlė išgerti degtinės. S. M. su P. Ž. išėjo, po kurio laiko ji nuėjo į P. Ž. butą, girdėjo, kad P. Ž. su S. M. ginčijasi, matė, kaip vienas kitam paėmė už drabužių ir stumdėsi. Taip išėjo į koridorių. Ji bandė juos išskirti. Koridoriuje matė, kaip S. M. du kartus kumščiu smūgiavo P. Ž. į nosį, dėl ko šiam pradėjo bėgti kraujas. Nuo smūgio P. Ž. nugriuvus ant grindų, matė, kaip S. M. vieną kartą P. Ž. įspyrė į šoną. Dėl įvykio ji labai išsigando ( b. l.. 26).

8Iš 2012 m. lapkričio 11 d. įvykio vietos apžiūros protokolo matyti, kad įvykio vieta yra ( - ), daugiabučiame name. Koridoriuje netoli P. Ž. gyvenamosios patalpos, ties bendro naudojimo prausykla ant grindų rasta kraujo lašų (b. l. 6 - 9).

9Iš Teismo medicinos specialisto išvados Nr. G 1127/12(06), matyti, kad P. Ž. nustatytas nesunkus sveikatos sutrikdymas, nes dėl nosies kaulų lūžimo sveikata sutriko ilgesniam kaip 10 dienų laikotarpiui. Sužalojimas galėjo būti padarytas ir vieno trauminio poveikio pasekoje ( b. l. 12-13 ).

10Kaltinamojo parodymai apie nusikalstamų veikų aplinkybes atitinka nukentėjusiojo parodymams, įvykio vietos apžiūros metu nustatytas aplinkybes, specialisto išvadoje nustatytas aplinkybes, liudytojos duotiems parodymams, todėl teisėja sprendžia, kad teisminio nagrinėjimo metu ištirtais įrodymais kaltinamojo kaltė padarius jam inkriminuotas nusikalstamas veikas yra įrodyta.

11Kaltinamasis viešoje vietoje, įžūliu elgesiu, pašalinių žmonių akivaizdoje, rodydamas nepagarbą aplinkiniams ir aplinkai sutrikdė visuomenės rimtį ir tvarką bei padarė nukentėjusiajam nesunkų sveikatos sutrikdymą, todėl šie jo veiksmai teisingai kvalifikuoti pagal BK 284 str. 1 d., 138 str. 2 d. 8 p.

12Kaltinamasis S. M. prisipažino padaręs nusikalstamas veikas ir nuoširdžiai gailisi - tai jo atsakomybę lengvina (BK 59 str. 2 p.). Nusikalto būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, kas turėjo įtakos nusikalstamos veikos padarymui – tai jo atsakomybę sunkina. Jis nukentėjusiojo atsiprašė ir su juo susitaikė. Turtinė žala atlyginta. Nukentėjusysis sutinka, kad kaltinamojo S. M. atžvilgiu byla būtų nutraukta jiems susitaikius. Išvardintos aplinkybės duoda pagrindą manyti, kad kaltinamasis nedarys naujų nusikalstamų veikų. Aplinkybių dėl kurių kaltinamajam negalima būtų pritaikyti Lietuvos Respublikos BK 38 str. 1 d. ir 2 d., nėra. Teisėja sprendžia, kad kaltinamasis atleistinas nuo baudžiamosios atsakomybės jam susitaikius su nukentėjusiuoju, nes yra pagrindo manyti, kad jis nedarys naujų nusikalstamų veikų, o byla nutrauktina (BK 38 str.1 d.).

13Vadovaujantis BK 67 str. 1 d. 5 p. ir 70 str. kaltinamajam skirtina baudžiamojo poveikio priemonė nemokami darbai, siekiant nubausti ir pataisyti kaltinamąjį, nes šios priemonės paskyrimas gali paveikti ir pataisyti kaltinamąjį labiau nei paskirta bausmė.

14Byloje pareikštas Vilniaus teritorinės ligonių kasos civilinis ieškinys dėl gydymo išlaidų 124,24 Lt. Kaltinamasis sutinka su civiliniu ieškiniu. Civilinis ieškinys yra pagrįstas ir jis tenkintinas.

15Remdamasis išdėstytu ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Baudžiamojo proceso kodekso 297 str., 301 str., 302 str., 303 str. 2 d., 304 str., 305 str. ir 307 str. teismas

Nutarė

16S. M. padariusį nusikaltimus, numatytus Lietuvos Respublikos BK 284 str. 1 d., 138 str. 2 d. 8 p. atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės kaltininkui ir nukentėjusiajam susitaikius, baudžiamąją bylą nutraukti.

17Vadovaujantis BK 67 str., ir BK 70 str. kaltinamajam S. M. paskirti baudžiamojo poveikio priemonę 60 valandų nemokamų darbų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos ar kitose valstybinėse ar nevalstybinėse įstaigose bei organizacijose juos atliekant per tris mėnesius.

18Kardomąją priemonę – rašytinį pasižadėjimą neišvykti, panaikinti, nuosprendžiui įsiteisėjus.

19Ieškinį tenkinti. Priteisti iš kaltinamojo S. M. Valstybinei ligonių kasai 124,24 Lt ( vieną šimtą dvidešimt keturis litus 24 ct).

20Dėl nuosprendžio per dvidešimt dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti paduotas apeliacinis skundas Kauno apygardos teismui per Lazdijų rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
1. Lazdijų rajono apylinkės teismo teisėja Irma Blekaitienė, sekretoriaujant... 2. Teisėja, išnagrinėjusi baudžiamąją bylą,... 3. Kaltinamasis S. M. būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, kas turėjo įtakos... 4. Tuo S. M. padarė nusikalstamas veikas, numatytas BK 284 str. 1 d., 138 str. 2... 5. Kaltinamasis S. M. kaltu prisipažino visiškai ir paaiškino, kad jis 2012 m.... 6. Nukentėjusysis P. Ž. parodė, kad 2012 m. lapkričio 11 apie 19 val. su S. M.... 7. Liudytoja G. M. paaiškino, kad ji gyvena kartu su S. M.. 2012-11-11 apie 16-17... 8. Iš 2012 m. lapkričio 11 d. įvykio vietos apžiūros protokolo matyti, kad... 9. Iš Teismo medicinos specialisto išvados Nr. G 1127/12(06), matyti, kad P. Ž.... 10. Kaltinamojo parodymai apie nusikalstamų veikų aplinkybes atitinka... 11. Kaltinamasis viešoje vietoje, įžūliu elgesiu, pašalinių žmonių... 12. Kaltinamasis S. M. prisipažino padaręs nusikalstamas veikas ir nuoširdžiai... 13. Vadovaujantis BK 67 str. 1 d. 5 p. ir 70 str. kaltinamajam skirtina... 14. Byloje pareikštas Vilniaus teritorinės ligonių kasos civilinis ieškinys... 15. Remdamasis išdėstytu ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Baudžiamojo... 16. S. M. padariusį nusikaltimus, numatytus Lietuvos Respublikos BK 284 str. 1 d.,... 17. Vadovaujantis BK 67 str., ir BK 70 str. kaltinamajam S. M. paskirti... 18. Kardomąją priemonę – rašytinį pasižadėjimą neišvykti, panaikinti,... 19. Ieškinį tenkinti. Priteisti iš kaltinamojo S. M. Valstybinei ligonių kasai... 20. Dėl nuosprendžio per dvidešimt dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti...