Byla 2-3210-647/2012
Dėl neterminuoto tėvų valdžios apribojimo, nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo, tretysis asmuo byloje (duomenys neskelbtini)

1Vilniaus rajono apylinkės teismo teisėjas A.Juknevičius, sekretoriaujant V.Liaubienei, dalyvaujant ieškovo Vilniaus rajono vaikų teisių apsaugos skyriaus atstovei T. N., atsakovui A. K. atsakovei T. L., vertėjai L.Jasnauskienei, viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo Vilniaus rajono vaikų teisių apsaugos skyriaus ieškinį atsakovams A. K. ir T. L. dėl neterminuoto tėvų valdžios apribojimo, nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo, tretysis asmuo byloje ( - ),

Nustatė

2Ieškovas prašo neterminuotai apriboti atsakovų A. K. ir T. L. tėvų valdžią jų nepilnamečio vaiko sūnaus I. K., gimusio ( - ), atžvilgiu, nustatyti jam nuolatinę globą (rūpybą) ir jo globėju (rūpintoju) paskirti ( - ), nustatyti nepilnamečio I. K. gyvenamąją vietą ( - ), bei priteisti iš atsakovų išlaikymą po 200 litų iki jo pilnametystės, vaiko gaunamų lėšų administratoriumi paskiriant jų globėją (rūpintoją) ( - ). Ieškovo atstovė teismui paaiškino, kad atsakovų šeima nuo 2008 m. yra įtraukta į socialinės rizikos šeimų apskaitą dėl priklausomybės nuo alkoholio, socialinių įgūdžių stokos, atsakovai nuolat girtauja, 2011-10-07 Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu Nr. ( - ) I. K. buvo nustatyta laikinoji globa, globėju paskiriant ( - ). Atsakovų šeimoje be I. K. dar auga 5 nepilnamečiai vaikai Vaikai jaučiasi socialiai apleisti, bute yra nuolatinė netvarka. Atsakovė T. L. ir A. K. niekur nedirba, mažamečių vaikų akivaizdoje nuolat girtauja. Atsakovai tik porą kartų aplankė sūnų I. K. ( - ), nesidomi kaip jis auga, vystosi. Kadangi atsakovai visiškai nesirūpina savo vaiku, nėra vilties, kad jų elgesys pasikeistų, todėl vienintelė išeitis – neterminuotai apriboti tėvų valdžią.

3Atsakovė T. L. su ieškiniu sutiko iš dalies, nurodė, kad sutinka kad laikinai būtų apribota jos motinos valdžia sūnaus I. K. atžvilgiu, nurodė, kad vėliau norės vaiką susigrąžinti, nurodė, kad trūksta lėšų pragyvenimui, namuose yra tvarka, vaikai nuolat prausiami.

4Atsakovas A. K. sutiko tik kad laikinai būtų apribota jo tėvo valdžia sūnaus I. K. atžvilgiu, nurodė, kad vėliau norės vaiką susigrąžinti.

5Tretysis asmuo ( - ) atsiliepime į ieškinį nurodė, kad su ieškiniu sutinka. Trečiojo asmens atstovas į teismo posėdį neatvyko, apie teismo posėdžio laiką ir vietą informuotas tinkamai, pateikė prašymą bylą nagrinėti jam nedalyvaujant, byla nagrinėjama trečiojo asmens atstovui nedalyvaujant.

6Ieškinys tenkintinas.

7Ieškovo Vilniaus rajono vaikų teisių apsaugos skyriaus ieškinyje, bei jo atstovės teismo posėdyje išdėstytomis aplinkybėmis, atsakovų T. L. ir A. K. paaiškinimais, trečiojo asmens ( - ) išdėstytomis aplinkybėmis, byloje esančiais rašytiniais įrodymais nustatyta, kad atsakovai visiškai nesirūpina savo mažamečiu vaiku I. K., jo nelanko. Kadangi atsakovai T. L. ir A. K. visiškai nesirūpina savo nepilnamečiu vaiku I. K., nedalyvauja jo auklėjime, nesidomi jo vystimusi ir nėra duomenų, kad padėtis gali pasikeisti, teismas pripažįsta, kad yra pagrindas neterminuotai apriboti atsakovų tėvų valdžią nepilnamečio vaiko I. K. atžvilgiu (CK 3.180 str. 1 d., 2 d.).

8Neterminuotai apribojus tėvų valdžią, atsakovams sustabdomos asmeninės ir turtinės teisės, pagrįstos giminyste ir nustatytos įstatymų, be atskiro tėvų sutikimo vaikas gali būti įvaikintas, tačiau atsakovams išlieka teisė matytis su vaiku (CK 3.180 str. 3 d.).

9Kadangi atsakovams neterminuotai apribota tėvų valdžia, jų nepilnamečiui vaikui skirtina nuolatinė globa, globėju, bei nepilnamečio vaiko gaunamų lėšų administratoriumi paskiriant ( - ) ir nustatant vaiko gyvenamąją vietą ( - ) ( CK 3.183 str. 4 d., CPK 407 str.).

10Tėvai privalo materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus (CK 3.192 str.). Kadangi atsakovai šios savo pareigos nevykdo, iš jų priteistinas nepilnamečiui vaikui išlaikymas (CK 3.194 str. 1 d., 3d., 3.196 str. 1 d. 1 p.).

11Iš atsakovų priteistinos bylinėjimosi, bei procesinių dokumentų įteikimo išlaidos valstybės naudai (CPK 96 str. 1 d.).

12Teismas, vadovaudamasis CPK 259 str., 268str., 270 str., 406str.

Nutarė

13Ieškinį tenkinti visiškai.

14Neterminuotai apriboti atsakovų A. K., a.k. ( - ) ir T. L., a.k. ( - ) tėvų valdžią jų sūnaus I. K., a.k. ( - ) gimusio ( - ), atžvilgiu.

15Skirti nepilnamečiui vaikui I. K., a.k. ( - ) nuolatinę globą ir jo globėju paskirti ( - ).

16Nustatyti I. K., a.k. ( - ) gyvenamąją vietą ( - )

17Priteisti iš atsakovo A. K., a.k. ( - ) sūnaus I. K., a.k. ( - ) išlaikymui - 200 Lt (du šimtus litų) periodine išmoka kas mėnesį nuo 2012-09-11 iki sūnaus I. K. pilnametystės, pervedant lėšas į ( - ), vaiko asmeninę sąskaitą.

18Priteisti iš atsakovo T. L., a.k. ( - ) sūnaus I. K., a.k. ( - ) išlaikymui - 200 Lt (du šimtus litų) periodine išmoka kas mėnesį nuo 2012-09-11 iki sūnaus I. K. pilnametystės, pervedant lėšas į ( - ), vaiko asmeninę sąskaitą.

19Priteisti iš atsakovo A. K., a.k. ( - ) 172 Lt (šimtą septyniasdešimt du litus) bylinėjimosi išlaidų valstybės naudai.

20Priteisti iš atsakovo T. L., a.k. ( - ) 172 Lt (šimtą septyniasdešimt du litus) bylinėjimosi išlaidų valstybės naudai.

21Priteisti iš atsakovų A. K., a.k. ( - ) ir T. L., a.k. ( - ) solidariai 19,06 Lt (devynioliką litą 06 ct) išlaidų, susijusių su procesinių dokumentų įteikimu valstybės naudai.

22Sprendimo dalis dėl išlaikymo priteisimo vykdytina skubiai.

23Sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
1. Vilniaus rajono apylinkės teismo teisėjas A.Juknevičius, sekretoriaujant... 2. Ieškovas prašo neterminuotai apriboti atsakovų A. K. ir T. L. tėvų... 3. Atsakovė T. L. su ieškiniu sutiko iš dalies, nurodė, kad sutinka kad... 4. Atsakovas A. K. sutiko tik kad laikinai būtų apribota jo tėvo valdžia... 5. Tretysis asmuo ( - ) atsiliepime į ieškinį nurodė, kad su ieškiniu... 6. Ieškinys tenkintinas.... 7. Ieškovo Vilniaus rajono vaikų teisių apsaugos skyriaus ieškinyje, bei jo... 8. Neterminuotai apribojus tėvų valdžią, atsakovams sustabdomos asmeninės ir... 9. Kadangi atsakovams neterminuotai apribota tėvų valdžia, jų nepilnamečiui... 10. Tėvai privalo materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus (CK 3.192... 11. Iš atsakovų priteistinos bylinėjimosi, bei procesinių dokumentų įteikimo... 12. Teismas, vadovaudamasis CPK 259 str., 268str., 270 str., 406str.... 13. Ieškinį tenkinti visiškai.... 14. Neterminuotai apriboti atsakovų A. K., a.k. ( - ) ir T. L., a.k. ( - ) tėvų... 15. Skirti nepilnamečiui vaikui I. K., a.k. ( - ) nuolatinę globą ir jo globėju... 16. Nustatyti I. K., a.k. ( - ) gyvenamąją vietą ( - )... 17. Priteisti iš atsakovo A. K., a.k. ( - ) sūnaus I. K., a.k. ( - ) išlaikymui... 18. Priteisti iš atsakovo T. L., a.k. ( - ) sūnaus I. K., a.k. ( - ) išlaikymui... 19. Priteisti iš atsakovo A. K., a.k. ( - ) 172 Lt (šimtą septyniasdešimt du... 20. Priteisti iš atsakovo T. L., a.k. ( - ) 172 Lt (šimtą septyniasdešimt du... 21. Priteisti iš atsakovų A. K., a.k. ( - ) ir T. L., a.k. ( - ) solidariai 19,06... 22. Sprendimo dalis dėl išlaikymo priteisimo vykdytina skubiai.... 23. Sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui per...