Byla 1-1183-722/2018

1Kauno apylinkės teismo Jonavos rūmų teisėja Lidija Deksnienė išnagrinėjo Kauno apygardos prokuratūros Kauno apylinkės prokuratūros Penktojo skyriaus prokuroro Artūro Bužavo pareiškimą dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu baudžiamojoje byloje Nr. 1-01-1-04786-18 ir susipažino su baudžiamąja byla, kurioje A. M., a.k. ( - ) gim. ( - ) , Lietuva, pilietybė Lietuvos, faktinė gyv. vieta -( - ) Lietuva, deklaruota gyv. vieta -( - ), vedęs, dirbantis UAB "-( - ) " operatorium, neteistas, kaltinamas padaręs Lietuvos Respublikos BK 227 str. 4d., 281 str. 7 d. numatytas nusikalstamas veikas.

2Teismas

Nustatė

3A. M. 2018 m. sausio 28 d. apie 03.30 val., važiuodamas -( - ) gatve, pažeisdamas Kelių eismo taisyklių 14 punkto reikalavimus, nustatančius draudimą vairuoti transporto priemones neblaiviems asmenims, vairavo jam nuosavybės teise priklausantį automobilį BMW X5, valstybinis numeris ( - ), būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, kai jo kraujyje buvo daugiau negu 1,5 promilių alkoholio, (kraujyje nustatyta mažiausia koncentracija 1,80 promilės etilo alkoholio).

4Be to jis, 2018 m. sausio 28 d. apie 03.40 val., prie pastato Nr. 24, esančio -( - ) gatvėje, Jonavoje, Kauno apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Jonavos rajono policijos komisariato tarnybiniame automobilyje Škoda Yeti, valst. Nr. ( - ), apsvaigęs nuo alkoholio ir tai turėjo įtakos nusikalstamos veikos padarymui, savo įgaliojimus vykdantiems valstybės tarnautojams – Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Jonavos rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus vyriausiesiems patruliams - T. M. ir T. V., tiesiogiai pasiūlė mažesnės nei 1 MGL kyšį sakydamas : "nuvažiuosim kartu į bankomatą ir sutvarkysim", „susitariam“ tokiu būdu siekdamas šių valstybės tarnautojų neteisėto neveikimo (kad būtent nerašytų protokolų) vykdant įgaliojimus, t. y., kad nebūtų patrauktas baudžiamojon ir administracinėn atsakomybėn dėl to, kad 2018-01-28 apie 03.30 val. pažeidė Kelių eismo taisyklių reikalavimus, nes neblaivus ir neturint teisės vairavo automobilį BMW X5 valst. Nr. ( - ).

5A. M., apklaustas kaip įtariamasis, savo kaltę pripažino visiškai. Parodė, kad įvykio naktį naktiniame klube vartojo alkoholį – alų, buvo apsvaigęs, išvažiavo namo, vairavo jam priklausantį automobilį BMW X5 v/n ( - ). Buvo sulaikytas policijos pareigūnų, patikrintas jo girtumas. Neprisimena, ar siūlė policijos pareigūnams kyšį. Jeigu pareigūnai nurodė šias aplinkybes, vadinasi galėjo taip būti, tiki pareigūnais ( b.l. 64,71).

6Be kaltinamojo prisipažinimo, A. M. kaltė įrodyta specialisto išvada, liudytojų parodymais, apžiūros protokolu, kita tyrimo metu surinkta ir teismo ištirta bylos medžiaga :

7Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Jonavos rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus vyresniojo tyrėjo R. S. tarnybiniu pranešimu nustatyta, kad 2018-01-28 03.37 val. buvo gautas pranešimas, kad -( - ) iš tresto sporto aikštelės išvažiavo automobilis BMW X5 valst. Nr. ( - ), kurio vairuotojas galimai neblaivus. Patikrinus automobilio vairuotoją A. M. alkotesteriu "Alcotest 7510" buvo nustatytas 1,86 promilių girtumas. (b. l. 1).

82018-01-28 įvykio vietos apžiūros protokolu nustatyta, kad įvykio vieta yra -( - ) esanti automobilių stovėjimo aikštelė, kurioje stovi policijos skiriamaisiais ženklais pažymėtas automobilis "Škoda Yeti" valst. Nr. ( - ) ant kurio yra tarnybinis numeris K3010. Priešais šį automobilį aikštelės kairiame kampe matoma stovint automobilį BMW X5 valst. Nr. ( - ).(b.l.8-12)

9Kauno apskrities VPK Jonavos r. PK RS vyriausiojo patrulio T. M. tarnybiniu pranešimu nustatyta, kad 2018-01-28 03.37 val., iš Kauno AVPK budėtojo buvo gautas pranešimas apie tai, kad -( - ) iš tresto sporto aikštelės ką tik išvažiavo BMW X5 valst. Nr. ( - ), kurio vairuotojas galimai neblaivus. Patikrinus automobilio vairuotoją - A. M., jam alkotesteriu nustatytas 1.86 promilių girtumas, po to jis buvo pristatytas į VŠĮ Jonavos ligoninės priėmimo skyrių. (b. l 13).

10Valstybinės teismo medicinos tarnybos toksikologijos laboratorijos specialisto išvada Nr. T-A 1203/2018(01) nustatyta, kad A. M. kraujyje mažiausia etilo alkoholio koncentracija 1,80 (promilės) (b. l 45).

11Liudytojo T. M. parodymais nustatyta, kad dirba Kauno apskrities VPK Jonavos r. PK. Jo pareigos yra Reagavimo skyriaus vyriausiasis patrulis. 2018-01-27 dirbo vakarinėje pamainoje su vyriausiąja patrule T. V.. Iš budėtojo gavo pranešimą apie tai, kad Jonavoje, nuo -( - ) gatvės link -( - ) mikrorajono važiuoja automobilis BMW X5 valst. Nr. ( - ), kurio vairuotojas galimai neblaivus. Važiuojant -( - ) gatve, pastebėjo minėtą automobilį, kuris važiavo ne link -( - ) mikrorajono, o leidosi -( - ) gatve. Automobilis BMW X5 valst. Nr. ( - ) įsuko į automobilių stovėjimo aikštelę, esančią Jonavoje, prie pastato Nr. 24, kuris yra -( - ) Vairuotojo paprašė pateikti reikiamus dokumentus - tačiau vairuotojas nieko nepateikė, paaiškino, kad neturi teisės vairuoti, kadangi tokia teisė jam jau yra atimta. Nustatė, kad vairuotojas yra A. M., nuo jo sklido alkoholio kvapas, todėl jam buvo pasiūlyta neblaivumą pasitikrinti tarnybiniame automobilyje, alkotesteriu. Tarnybiniame automobilyje nėra techninių galimybių daryti vaizdo ir garso įrašo. A. M. sėdint tarnybiniame automobilyje paaiškino, kad buvo "Vau" bare, esančiame Jonavoje ir gėrė ne du ir ne tris bokalus alaus, todėl nesitikrins blaivumo alkotesteriu. Sakė, kad jei pasitikrins alkotesteriu blaivumą, jam nuo to tik bus dar blogiau, pasiūlė susitarti. Pasakė "važiuojam iki bankomato ir skirstomės", iš pradžių jį įspėjo, kad už bandymą papirkti policijos pareigūnus jam gresia baudžiamoji atsakomybė, tačiau A. M. įkyriai toliau prašė "susitarti", todėl savo mobiliuoju telefonu T. M. padarė garso įrašą. Jis konkrečiai neįvardino sumos, tačiau jis siūlė vykti su juo į bankomatą ir tiek. Kiek kartų bandė papirkti siūlydamas vykti į bankomatą ir susitarti - neprisimena, bet ne du ir ne 3 kartus. (b. l. 20).

12Liudytojos T. V. parodymais nustatyta, kad dirba Kauno apskrities VPK Jonavos r. PK Reagavimo skyriuje, vyriausiosios patrulės pareigose. 2018-01-27 pagal nustatytą grafiką dirbo vakarinėje pamainoje kartu su vyriausiuoju patruliu T. M.. Patruliavo Jonavos mieste, važinėjo su tarnybiniu automobiliu Škoda Jeti, valst. Nr. ( - ), kurį vairavo kolega T. M.. Iš budėtojo gavo pranešimą apie tai, kad Jonavos mieste, -( - ) gatve link -( - ) gatvės pavojingai vairuoja, galimai neblaivus automobilio BMW X5 valst. Nr. ( - ) vairuotojas. Važiuodami -( - ) gatve pastebėjo minėtą automobilį, kuris važiavo taip pat -( - ) gatve ir jis užsuko į automobilių stovėjimo aikštelę, prie pastato esančio -( - ) 24 (prie "-( - ) " pastato). Vairuotojas automobilyje buvo vienas, daugiau asmenų jo automobilyje nebuvo. Asmuo prisistatė, nustatyta, kad automobilį BMW X5 valst. Nr. ( - ) vairavo A. M., tačiau jis nepateikė vairuotojo pažymėjimo, teigdamas, kad jam jau yra atimta teisė vairuoti. Nuo A. M. sklido alkoholio kvapas, todėl jam buvo pasiūlyta neblaivumą pasitikrinti alkotesteriu. Iš pradžių A. M. nenorėjo pasitikrinti neblaivumo alkotesteriu sakydamas, kad jam bus nuo to tik blogiau. Jis prašė tiek jos, tiek kolegos įkyriai, kad "susitartumėm", siūlė važiuoti iki bankomato ir po to išsiskirstyti, jis neįvardino siūlomos bankomate pinigų sumos, neįvardino kaip konkrečiai susitars, tačiau siūlė vykti į bankomatą, todėl suprato tai kaip bandymą papirkti, kad jam nebūtų surašytas protokolas dėl padarytų pažeidimų. Kolega T. M. jį įspėjo, kad už siūlymą papirkti pareigūnus jam gresia baudžiamoji atsakomybė, tačiau jis į tai nereagavo ir tą patį sakė pakartotinai. Galiausiai A. M. sutiko pasitikrinti girtumą alkotesteriu. Alkotesteriu Alcotest 7510 A. M. buvo nustatytas 1,86 promilių girtumas. Po to jis buvo pristatytas į VŠĮ Jonavos ligoninės skyrių, o apie bandymą papirkti pareigūnus informavo budėtoją. (b. l. 16).

132018-02-19 apžiūros protokolu nustatyta, kad apžiūrėtas CD diskas, kurį pateikė liudytojas T. M. savanoriško daiktų dokumentų pateikimo protokolu. Apžiūros metu nustatyta, kad T. M. ragina A. M. pusti į alkotesterį, o A. M. vengia pūsti ir siūlo susitarti, nuvažiuoti iki bankomato ir iš karto atsiskaityti (b. l 26).

14Teismas, išnagrinėjęs prokuroro pareiškimą ir pateiktą bylos medžiagą, daro išvadą, kad A. M. pažeidė kelių transporto eismo saugumo taisykles – vairavo transporto priemonę būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, kai jo kraujyje buvo daugiau negu 1,5 promilės alkoholio. Be to, jis siekė papirkti policijos pareigūnus, siūlydamas jiems nenustatyto dydžio pinigų sumą, todėl jo veika kvalifikuota kaip baudžiamasis nusižengimas. Jo veikos kvalifikuotos tinkamai, abejonių dėl kaltinamojo kaltės teismui nekyla, A. M. baustinas. Prokuroras siūlo užbaigti procesą teismo baudžiamuoju įsakymu. Kaltinamasis A. M. sutinka, kad procesas šioje baudžiamojoje byloje būtų užbaigtas teismo baudžiamuoju įsakymu, sutinka su prokuroro siūlomos bausmės rūšimi ir dydžiu, prašo leisti baudą sumokėti per 4 mėnesius (b.l.76).

15Parinkdamas bausmės rūšį ir nustatydamas jos dydį, teismas atsižvelgia į padarytų veikų pobūdį ir pavojingumo laipsnį, kaltinamojo asmenybę. A. M. dirba, padarė nesunkų nusikaltimą ir baudžiamąjį nusižengimą (LR BK 11 str. 3 d., 12 str.), anksčiau neteistas ( b.l.53), administracine tvarka baustas ( b.l.54-57), duomenų apie priklausomybės, psichikos ligas nėra. Kaltinamasis prisipažino padaręs nusikalstamas veikas ir gailisi, tai pripažintina jo atsakomybę lengvinančia aplinkybe. Sunkina atsakomybę tai, kad nusikalstamą veiką, numatytą BK 227 str. 4d. padarė būdamas apsvaigęs nuo alkoholio ir tai turėjo įtakos nusikalstamos veikos padarymui. D. M. skirtina bauda ( BK 47 str.). Prokuroro siūlomas baudos dydis yra realus ir pagrįstas. Procesas užbaigtinas teismo baudžiamuoju įsakymu. Kaltinamajam pilnai pripažinus kaltę, bylą užbaigus teismo baudžiamuoju įsakymu, A. M. taikytinas BK 641 str. ir paskirta bausmė mažintina 1/3.

16Byloje nustatyta, kad automobilis BMW X5, valstybinis numeris ( - ) - uždraustos veikos priemonė nuosavybės teise priklauso A. M. ( b.l. 29).Todėl pagal LR BK 72 str., A. M. priklausantis automobilis BMW X5, valstybinis numeris ( - ), konfiskuotinas.

17Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 68 straipsnyje yra numatyta baudžiamojo poveikio priemonė, uždraudimas naudotis specialia teise. Šiame straipsnyje yra nurodyta, jog teismas gali uždrausti asmeniui naudotis specialiomis teisėmis tais atvejais, kai naudodamasis šiomis teisėmis asmuo padarė nusikalstamą veiką. Nors Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 68 straipsnyje numatytos baudžiamojo poveikio priemonės skyrimas neformuluojamas kaip imperatyvus, tačiau šio straipsnio paskirtis ir taikymo sąlygos suponuoja pareigą teismui visais atvejais, kai padaromas Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 281 straipsnyje numatytas nusikaltimas, svarstyti uždraudimo naudotis specialia teise skyrimo klausimą. Pagal susiformavusią teismų praktiką, uždraudimas naudotis specialia teise vairuoti kelių transporto priemones paprastai skiriamas nustačius, kad kaltininkas sistemingai pažeidinėja Kelių eismo taisykles, Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 281 straipsnyje numatytą nusikaltimą padarė šiurkščiai pažeidęs šias taisykles ar būdamas apsvaigęs nuo alkoholio. Nors A. M. teisė vairuoti automobilį atimta ( b.l. 54-57), ateityje jis gali tokias teises vėl įgyti, todėl A. M. taikytina LR BK 68 str. numatyta baudžiamojo poveikio priemonė - uždraudimas naudotis specialia teise – teise vairuoti transporto priemones.

182018-02-12 prokuroro nutarimu skirtas laikinas nuosavybės teisės apribojimas nuo 2018-02-12 iki 2018-08-12, apribojant nuosavybės teises į A. M. priklausantį automobilį BMW X5, valstybinis numeris ( - ), paliktinas galioti iki teismo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo ir transporto priemonės konfiskavimo.

19Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos BPK 420 str. 1 d. 1 p., 421 str.,

Nutarė

20Pripažinti A. M., a.k. ( - ) kaltu padarius baudžiamąjį nusižengimą, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 227 str. 4 d. ir skirti jam 20 BBD - 1000 Eur baudą.

21Pripažinti A. M., a.k. ( - ) kaltu padarius nusikaltimą, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 281 str. 7 d. ir skirti jam 75 BBD- 3750 Eur baudą.

22Pagal LR BK 63 str. 1d. ir 4d., paskirtas bausmes subendrinti iš dalies jas sudedant, prie griežtesnės bausmės iš dalies pridedant švelnesnę bausmę, galutinę bausmę paskirti 90 BBD – 4500 Eur baudą.

23Pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 641 str., bausmę sumažinti 1/3 (vienu trečdaliu) ir galutinę bausmę A. M. paskirti 60 BBD – 3000 ( trijų tūkstančių ) Eur baudą.

24Pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 68 str., A. M. uždrausti naudotis specialia teise – vairuoti transporto priemones 1 ( vieneriems) metams.

25Konfiskuoti A. M. priklausantį automobilį BMW X5, valstybinis numeris ( - ), VIN Nr. -( - ).

262018-02-12 prokuroro nutarimu skirtą laikiną nuosavybės teisės apribojimą nuo 2018-02-12 iki 2018-08-12, apribojant nuosavybės teises į automobilį BMW X5, valstybinis numeris ( - ), palikti galioti iki teismo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo ir transporto priemonės konfiskavimo.

27Iki teismo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo ir pradėjimo vykdyti A. M. taikyti kardomąją priemonę rašytinį pasižadėjimą neišvykti, o baudžiamajam įsakymui įsiteisėjus ir pradėjus jį vykdyti, kardomąją priemonę panaikinti.

28Išaiškinti A. M., kad jis paskirtą baudą turi sumokėti į VMI sąskaitą (VMI prie LR finansų ministerijos, įmonės kodas 188659752, sąskaita Nr. LT 247300010112394300, įmokos kodas 6801) per 4 ( keturis) mėnesius nuo teismo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo dienos ir banko kvitą pristatyti teismo raštinės darbuotojui. Nustatytu terminu baudos nesumokėjus, bauda bus išieškoma priverstinai per antstolį.

29Išaiškinti kaltinamajam, jog jis, nesutikdamas su bausmės paskyrimu teismo baudžiamuoju įsakymu, per 14 (keturiolika) dienų nuo šio dokumento įteikimo dienos turi teisę paduoti Kauno apylinkės teismo Jonavos rūmams prašymą reikalaudamas surengti bylos nagrinėjimą teisme. Išnagrinėjęs bylą ir pripažinęs kaltinamąjį kaltu, teismas gali paskirti ir kitos rūšies (griežtesnę ar švelnesnę) ar dydžio bausmę, negu paskirta teismo baudžiamuoju įsakymu.

30Jei kaltinamasis šia teise nepasinaudoja, teismo baudžiamasis įsakymas įsiteisėja ir vykdomas LR BPK nustatyta tvarka.

31Įsiteisėjęs teismo baudžiamasis įsakymas neskundžiamas.

1. Kauno apylinkės teismo Jonavos rūmų teisėja Lidija Deksnienė išnagrinėjo... 2. Teismas... 3. A. M. 2018 m. sausio 28 d. apie 03.30 val., važiuodamas -( - ) gatve,... 4. Be to jis, 2018 m. sausio 28 d. apie 03.40 val., prie pastato Nr. 24, esančio... 5. A. M., apklaustas kaip įtariamasis, savo kaltę pripažino visiškai. Parodė,... 6. Be kaltinamojo prisipažinimo, A. M. kaltė įrodyta specialisto išvada,... 7. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Jonavos rajono policijos... 8. 2018-01-28 įvykio vietos apžiūros protokolu nustatyta, kad įvykio vieta yra... 9. Kauno apskrities VPK Jonavos r. PK RS vyriausiojo patrulio T. M. tarnybiniu... 10. Valstybinės teismo medicinos tarnybos toksikologijos laboratorijos specialisto... 11. Liudytojo T. M. parodymais nustatyta, kad dirba Kauno apskrities VPK Jonavos r.... 12. Liudytojos T. V. parodymais nustatyta, kad dirba Kauno apskrities VPK Jonavos... 13. 2018-02-19 apžiūros protokolu nustatyta, kad apžiūrėtas CD diskas, kurį... 14. Teismas, išnagrinėjęs prokuroro pareiškimą ir pateiktą bylos medžiagą,... 15. Parinkdamas bausmės rūšį ir nustatydamas jos dydį, teismas atsižvelgia į... 16. Byloje nustatyta, kad automobilis BMW X5, valstybinis numeris ( - ) -... 17. Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 68 straipsnyje yra numatyta... 18. 2018-02-12 prokuroro nutarimu skirtas laikinas nuosavybės teisės apribojimas... 19. Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos BPK 420 str. 1 d. 1 p., 421 str.,... 20. Pripažinti A. M., a.k. ( - ) kaltu padarius baudžiamąjį nusižengimą,... 21. Pripažinti A. M., a.k. ( - ) kaltu padarius nusikaltimą, numatytą Lietuvos... 22. Pagal LR BK 63 str. 1d. ir 4d., paskirtas bausmes subendrinti iš dalies jas... 23. Pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 641 str., bausmę sumažinti... 24. Pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 68 str., A. M. uždrausti... 25. Konfiskuoti A. M. priklausantį automobilį BMW X5, valstybinis numeris ( - ),... 26. 2018-02-12 prokuroro nutarimu skirtą laikiną nuosavybės teisės apribojimą... 27. Iki teismo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo ir pradėjimo vykdyti A. M.... 28. Išaiškinti A. M., kad jis paskirtą baudą turi sumokėti į VMI sąskaitą... 29. Išaiškinti kaltinamajam, jog jis, nesutikdamas su bausmės paskyrimu teismo... 30. Jei kaltinamasis šia teise nepasinaudoja, teismo baudžiamasis įsakymas... 31. Įsiteisėjęs teismo baudžiamasis įsakymas neskundžiamas....