Byla N2-9926-889/2011
Dėl santuokos nutraukimo dėl abiejų sutuoktinių kaltės, institucija teikianti išvadą byloje Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos vaikų teisių apsaugos tarnyba

1Klaipėdos miesto apylinkės teismo teisėja Milda Valiulytė, sekretoriaujant Violetai Žalienei, dalyvaujant ieškovei D. Ž., jos atstovei advokatei Marinai Saveljevai, institucijos teikiančios išvadą byloje, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos vaikų teisių apsaugos tarnybos atstovei Andželai Šumauskienei, išnagrinėjusi civilinę bylą pagal ieškovės D. Ž. ieškinį atsakovui M. Ž. dėl santuokos nutraukimo dėl abiejų sutuoktinių kaltės, institucija teikianti išvadą byloje Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos vaikų teisių apsaugos tarnyba,

Nustatė

2ieškovė kreipėsi į teismą su ieškiniu atsakovui M. Ž., juo prašo nutraukti D. Ž. ir M. Ž. santuoką, sudarytą ( - ) Klaipėdos miesto Civilinės metrikacijos skyriuje (įrašo Nr. ( - )) dėl abiejų sutuoktinių kaltės, nustatyti vaiko A.Ž., gim. ( - ), gyvenamąją vietą su motina ieškove ir priteisti iš atsakovo vaiko išlaikymui po 350 Lt kas mėnesį nuo ieškinio pateikimo teismui dienos iki vaiko pilnametystės ir 12 600 Lt išlaikymo vaikui įsiskolinimą už 3 metus.

3Atsakovui buvo nustatytas 14 dienų terminas atsiliepimui į pareikštą ieškinį pateikti (CPK 142 str.1 d.). Teismo procesiniai dokumentai įteikti atsakovui 2011-07-01. Atsiliepimas į ieškinį negautas.

42011-09-23 teismo posėdžio metu dalyvavo ieškovė D. Ž., jos atstovė advokatė Marina Saveljeva, institucijos, teikiančios išvadą byloje, atstovė. Atsakovas neatvyko. Teismo posėdžio metu dalyvavę asmenys prašė ieškinį tenkinti pilnai.

5Ieškinys tenkintinas.

6Šalių santuoka įregistruota ( - ) Klaipėdos miesto Civilinės metrikacijos skyriuje (akto įrašo Nr. ( - )). Ieškovė nurodė, kad šeima iširo dėl abiejų sutuoktinių kaltės. Kadangi šalys daugiau nei 5 metus netvarko bendro ūkio ir negyvena santuokinio gyvenimo, konstatuojama, kad santuoka tarp šalių nutrūko dėl abiejų sutuoktinių kaltės, pažeidžiant šalims iš esmės savo santuokines pareigas – lojalumo, savitarpio pagalbos ir moralinės bei materialiosios paramos (CK 3.61 str. 1 d.).

7Šalys santuokos metu susilaukė sūnaus A. Ž., gim. ( - ). Ieškovė prašo sūnaus gyvenamąją vietą nustatyti su ja, byloje išvadą teikianti institucija palaikė šį ieškinio reikalavimą. Atsakovas atsiliepimo į ieškinį nepateikė. Atsižvelgus į nurodytas aplinkybes, konstatuotina, kad ieškovės reikalavimas nustatyti sūnaus gyvenamąją vietą su ja atitinka nepilnamečio vaiko interesus, todėl yra pagrįstas ir tenkintinas (CK 3.169 str.).

8Ieškovė prašo priteisti iš atsakovo po 350 Lt kas mėnesį vaiko išlaikymui nuo ieškinio pateikimo teismui iki vaiko pilnametystės ir 12 600 Lt išlaikymo vaikui įsiskolinimą už paskutinius trejus metus. CK 3.192 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta tėvų pareiga materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus. Kiekvieno iš tėvų teiktino išlaikymo dydis nustatomas pagal proporcingumo tarp vaikų poreikių ir tėvų turtinės padėties principą. Vadovaujantis šiuo principu nustatytas išlaikymas turi būti proporcingas nepilnamečių vaikų poreikiams bei jų tėvų turtinei padėčiai ir užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas (CK 3.192 str. 2 d.). Ieškovė teismo posėdžio metu nurodė, kad pajamos – 750 Lt darbo užmokestis kas mėnesį (b. l. 44). Šalys nekilnojamojo turto ar registruotų transporto priemonių neturi. Atsakovas Sodros duomenimis nedirba. Teismo posėdžio metu ieškovė nurodė, kad atsakovas gyvena užsienyje. Atsižvelgus į nepilnamečio vaiko, gim. 2004 m., poreikius ir šalių turtinę padėtį, teismas konstatuoja, kad prašomas iš atsakovo išlaikymo sūnui dydis – 350 Lt periodinių išmokų kas mėnesį iki vaiko pilnametystės yra pagrįstas, teisėtas ir tenkintinas (CK 3.192 str., 3.196 str. 1 d. 1 p.). Byloje nėra duomenų, kad atsakovas būtų teikęs išlaikymą savo sūnui paskutinius trejus metus, todėl ieškovės reikalavimas priteisti iš atsakovo 12 600 Lt išlaikymo nepilnamečiam sūnui įsiskolinimą yra tenkintinas (CK 3.200 str.). Priteistų vaikui išlaikymui piniginių lėšų tvarkytoja skiriama ieškovė (CK 3.190 str.).

9Dalintino turto ir kreditorių bylos duomenimis šalys neturi. Ieškovė išlaikymo sau iš atsakovo nereikalauja.

10Ieškovės reikalavimas po santuokos nutraukimo ieškovei D. Ž. palikti santuokinę pavardę Ž., atsakovui M. Ž. palikti santuokinę pavardę – Ž., yra pagrįstas ir tenkintinas (CK 3.69 str.).

11Iš atsakovo Valstybei priteistinas bylinėjimosi išlaidų atlyginimas: 641 Lt žyminio mokesčio, nuo kurio buvo atleista ieškovė, ir 550 Lt už ieškovei suteiktą antrinę teisinę pagalbą ir su ja susijusias išlaidas (b. l. 48, CK 96 str.)

12Vadovaudamasis Civilinio proceso kodekso 270, 385 straipsniais, teismas

Nutarė

13ieškinį tenkinti.

14Nutraukti ieškovės D. Ž., a. k. ( - ) gyv. ( - ), Klaipėda, ir M. Ž., a.k. ( - ) gyv. ( - ), Klaipėda, santuoką, įregistruotą ( - ) Klaipėdos miesto Civilinės metrikacijos skyriuje (akto įrašo Nr. ( - )) dėl abiejų sutuoktinių kaltės.

15Po santuokos nutraukimo šalims M. Ž. palikti jo pavardę – Ž., D. Ž. palikti santuokinę pavardę – Ž..

16Nustatyti šalių nepilnamečio sūnaus A. Ž., gimusio ( - ), gyvenamąją vietą kartu su motina D. Ž..

17Priteisti iš atsakovo M. Ž. nepilnamečio sūnaus A., gim. ( - ), išlaikymui po 350 Lt kas mėnesį periodinių išmokų nuo ieškinio pateikimo teismui dienos 2011-06-22 iki vaiko pilnametystės.

18Paskirti ieškovę D. Ž. sūnaus A. Ž. lėšų tvarkytoja uzufrukto teise.

19Priteisti ieškovei D. Ž. iš atsakovo M. Ž. 12 600 Lt išlaikymo nepilnamečiam vaikui įsiskolinimą.

20Priteisti iš atsakovo Valstybei 641 Lt žyminio mokesčio ir 550 Lt išlaidų už ieškovei suteiktą antrinę teisinę pagalbą atlyginimo.

21Išsiųsti sprendimo nuorašą per 3 darbo dienas po sprendimo įsiteisėjimo dienos teismo buvimo vietos civilinės metrikacijos įstaigai, kad ši įregistruotų santuokos nutraukimo faktą.

22Sprendimo dalis dėl išlaikymo priteisimo vykdyti skubiai.

23Sprendimas per 30 dienų nuo priėmimo dienos gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Klaipėdos apygardos teismui per Klaipėdos miesto apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai