Byla 2-651-666/2008

1Kretingos rajono apylinkės teismo teisėjas Erikas Jurgutis,

2sekretoriaujant Redai Songailienei,

3dalyvaujant pareiškėjui Kretingos rajono apylinkės prokuratūros prokurorui Mamertui Paulikui,

4suinteresuotiems asmenims Kretingos rajono savivaldybės administracijos socialinės paramos skyriaus atstovei Danutei Blagnienei, Klaipėdos apskrities viršininko administracijos Padvarių pensionato atstovei Rasai Domarkaitei, K. Š.

5viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjo Kretingos rajono apylinkės vyriausiojo prokuroro pareiškimą suinteresuotiems asmenims Kretingos rajono Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriui, Klaipėdos apskrities viršininko administracijos Padvarių pensionatui dėl A. Š. pripažinimo neveiksnia,

Nustatė

6Pareiškėjas nurodė, kad A. Š. serga Pakrinsono liga, penkta (5) stadija. Ryški spastinė tetraparezė, dubens organų disfukcija. Ligonė negali savęs apsitarnauti, nekontroliuoja savo veiksmų dėl sutrikusios orientacijos laike, vietoje, savyje, dėl ko turi specialisios slaugos pažymą. A. Š. gyvena Padvarių pensionate nuo 2006-04-12, kur taikoma slauga, palaikomas gydymas. Kontaktas paviršutinis, į klausimus atsako neadekvačiai. A. Š. yra neįgali ir dėl negalios negali savarankiškai gyventi, todėl negali įgyvendinti savo teisių ir vykdyti pareigų. Pareiškėjas prašo teismo pripažinti A. Š. neveiksnia.

7Suinteresuoti asmenys : Kretingos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus atstovė, Klaipėdos apskrities viršininko administracijos Padvarių pensionato atstovė bei K. Š. teismo posėdžio metu paaiškino, kad sutinka su pareiškėjo nurodytomis aplinkybėmis ir prašo pripažinti A. Š. neveiksnia.

8Pareiškimas pagrįstas ir tenkintinas.

9Nustatyta, kad A. Š. serga Pakrinsono liga, penkta (5) stadija. Ryški spastinė tetraparezė, dubens organų disfukcija. Ligonė negali savęs apsitarnauti, nekontroliuoja savo veiksmų dėl sutrikusios orientacijos laike, vietoje, savyje, dėl ko turi specialisios slaugos pažymą. A. Š. gyvena Padvarių pensionate nuo 2006-04-12, kur taikoma slauga, palaikomas gydymas. Kontaktas paviršutinis, į klausimus atsako neadekvačiai. A. Š. yra neįgali ir dėl negalios negali savarankiškai gyventi, todėl negali įgyvendinti savo teisių ir vykdyti pareigų. 2008-05-13 buvo paskirta teismo-psichiatrinė ekspertizė ( b.l. 12). Teismo psichiatrijos ekspertize nustatyta (b.l. 14), kad A. Š. psichinė būsena atitinka kraujagyslinės demencijos (silpnaprotystės) kriterijus. Dėl progresuojančių pažintinių funkcijų sutrikimų, blogėjančios atminties, gilėjančio dėmesio sutrikimų, progresuojančių silpnaprotystės reiškinių A. Š. negali suprasti savo veiksmų esmės ir negali jų valdyti, todėl sutinkamai su CK 2.10 str., ji pripažintina neveiksnia.

10Vadovaudamasis Civilinio Proceso Kodekso 270, 465-468 str., teismas

Nutarė

11Pareiškimą patenkinti.

12Pripažinti A. Š., a.k. ( - ) gyvenančią ( - ), neveiksnia.

13Sprendimas per 30 d. gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui padavus apeliacinį skundą Kretingos rajono apylinkės teisme.

Proceso dalyviai