Byla 1-619-804/2019

1Vilniaus regiono apylinkės teismo Trakų rūmų teisėjas Ričardas Prašmuntas, sekretoriaujant Renatai Šimkuvienei dalyvaujant Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus apylinkės prokuratūros Šeštojo skyriaus prokurorei Žanai Sokolovskai kaltinamajam J. Z. viešame teisiamajame posėdyje išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje,

2J. Z., a.k. ( - ) gim. ( - ), Kauno m., Lietuvos Respublikos pilietis, rusas, pagrindinio išsilavinimo, vedęs, registruotas darbo biržoje, gyv. ( - )., neteistas, kaltinamas pagal LR BK 178 str. 4 d.,

3Teismas, išnagrinėjęs bylą,

Nustatė

4J. Z. pagrobė nedidelės vertės svetimą turtą, o būtent: jis 2018 m. gruodžio 7 d. apie 15.47 val. atėjo į ( - ) priklausantį prekybos centrą ( - ), esantį ( - ), kur nuėjęs į prekių savitarnos skyrius nuo prekių lentynų pagrobė 1 vnt. viskio "Tullamore Dew" butelį - 13,99 eurų vertės, 1 vnt. šampano "Veuve Cliquot" butelį - 33,95 eurų vertės, 2 vnt. sūdytos lašišos file vakume - 9,50 eurų vertės (1 vnt. kaina - 4,75 eurų) , 4 vnt. sūrio "Liliputas" - 27,96 eurų vertės (1 vnt. kaina - 6,99 eurų), 6 kg skilandžių "Rokiškio" - 70,14 eurų vertės (1 kg kaina - 11,69 eurų), 5 vnt. sviesto "Smetoniškas" - 14,10 eurų vertės (1 vnt. kaina - 2,82 eurų), 1 vnt. suvenyrinį sūrį "Rokiškio" - 8,15 eurų vertės, 1 vnt. konservuoto kačių ėdalo "Whiskas" - 1,89 eurų vertės bei nesumokėjęs išėjo pro kasas, taip padarydamas ( - ) - 179,68 eurų turtinę žalą. Šiais savo veiksmais J. Z. padarė baudžiamąjį nusižengimą, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 178 str. 4 d.

5Byla nagrinėta sutrumpinto įrodymų tyrimo tvarka (BPK 273 str.)

6Kaltinamasis J. Z. teisiamojo posėdžio metu dėl įvykdyto nusikaltimo prisipažino visiškai ir parodė, kad aplinkybės kurios yra nustatytos ikiteisminio tyrimo metu yra teisingos. Nurodo, kad 2018 m., datos pasakyti negali, nepamena, sutinka, kad tai galėjo būti gruodžio 7 d., po pietų, laiko taip pat nepamena jis nuėjo į prekybos centrą ( - ) esantį ( - )., į tą parduotuvę jau ėjo su tikslu vogti. Kadangi nedirba, materialinė padėtis yra sunki, gauna tik 120 eurų pašalpą iš Darbo biržos, todėl maistui neužtenka. Kokias prekes jis ėmė tą kartą, pasakyti negali, nepamena. Kadangi jis dažnai vagia iš parduotuvių, jis žino, kad galima vogti iki 150 eurų, kadangi viskas kas virš užtraukia baudžiamąją atsakomybę. Kokias prekes jis ėmė tą kartą pasakyti negali. Paėmęs kažkiek prekių, jis jas sudėjo į krepšelyje buvusį maišelį, priėjo prie kasų, paėmė iš krepšelio maišelį ir išėjo nesumokėjęs. Kaltu prisipažįsta visiškai. Jis nuoširdžiai gailisi dėl savo tokio poelgio, supranta, kad jo toks elgesys nėra teisėtas, bet neturi kitokios išeities, kadangi niekur nedirba. Šiuo metu ieškosi darbo.

7Liudytojas R. Č. ikiteisminio tyrimo apklausos metu parodė, kad dirba ( - ), ( - ). 2018-12-08 dirbo objekte, t. y. parduotuvėje ( - ), ( - ). Būnant apsaugos poste, apie 09.00 val. atėjo parduotuvės darbuotoja, bet neprisimena kas ir pasakė, kad parduotuvėje yra prekių trūkumas ir paprašė, kad atsuktų 2018-12-07 dienos kamerų įrašus ir juos peržiūrėtų. Darbuotoja akcentavo, kad atkreiptų dėmesį į sūrius „Liliputas“. Pradėjo žiūrėti vaizdo kamerų įrašus nuo parduotuvės atidarymo pradžios, t. y. nuo 07.30 val. ir pamatė, kad tamsiai apsirengęs, su kepure, persimetęs per petį rankinę vyriškis, apie 16.00 val., bet tikslaus laiko dabar neprisimena, į prekėms skirtą krepšį, į kurį buvo įsidėjęs parduotuvės maišelį, įsideda du vienetus sūrio „Liliputas“. Įtaręs, kad tai gali būti asmuo, kuris už juos nesumokėjęs praėjo pro kasas, pradėjo vaizdo įrašuose žiūrėti viską, ką jis darė parduotuvėje, nuo atėjimo iki išėjimo laiko. Peržiūrėjęs filmuotus vaizdo įrašus, pamatė, kad laikotarpyje, kai minėtas vyriškis buvo parduotuvėje, į krepšį susidėjo įvairių prekių ir už jas nesumokėjęs praėjo pro kasas. Tuomet ant lapo susirašė vietas, kur buvo minėtas vyriškis ir kur dėjosi prekes į krepšį. Nustatė kiek kartų tam tikrose vietose deda prekes į krepšį. Su informacija nuėjo pas darbuotoją D. Z., tiksliai nežino ar teisingai nurodo jos duomenis, ir ją informavo, kad ji sutikrintų ar tikrai tų prekių trūksta. Jai informavus, kad tų prekių trūksta, užpildė prekių trūkumo aktą ir jį padavė pamainos viršininkei S. V.. Kainas rašė tas, kurios nurodytos buvo prie trūkstamos prekės. Vietoje, kur sudėti aliejai ir konservuotos prekės, matė, kad vyras įsideda į krepšį dvi prekes, jų nenurodė akte, kadangi jų identifikuoti nebuvo galimybės, nes toje vietoje nėra vaizdą įrašančios kameros. (b.l. 36,37)

8Papildomos apklausos metu liudytojas R. Č. parodė, kad visas pareiškime nurodytas produktų kiekis buvo surašytas remiantis vagystės dieną atliktos inventorizacijos dėka. Pareiškime nurodytas 6 kg skilandžių kiekis nereiškia to, kad tai buvo pavogti 6 vnt. skilandžių. Minėti skilandžiai yra skirtingų svorių, todėl pastebėjus vagystę ir sutikrinus produktus buvo nustatyta, kad būtent trūksta 6 kg skilandžių. Taip pat nori pažymėti, kad parduotuvę apvogęs asmuo tą pačią dieną daugiau nebuvo užėjęs į parduotuvę, kadangi jis peržiūrėjo visos dienos vaizdo įrašus ir nustatė tik pareiškime nurodytą atvejį, kurio metu šis asmuo ir pavogė nustatytą kiekį produktų. Taip pat šios vagystės metu asmuo pavogė ir kitų prekių, tačiau dėl vaizdo įrašų kokybės ir vaizdo kamerų išdėstymo nėra galimybės nustatyti šių prekių ir įtraukti jas į pareiškimą. (b.l. 112)

9( - ) įgaliota atstovė G. S. ikiteisminio tyrimo apklausos metu parodė, kad dirba parduotuvėje ( - ) vadovės pareigose. 2018-12-07 buvo atostogose. Jai esant atostogose, ją pavaduojantis asmuo lieka, tačiau įgaliotu atstovu yra paskirta tik ji. Kai grįžo iš atostogų ją informavo, kad 2018-12-07 parduotuvėje buvo įvykdyta vagystė įvairių prekių. Kai buvo atostogose, atsakingas asmuo buvo S. V., kuri pateikė pareiškimą. (b.l. 27)

10Įvykio vietos apžiūros metu nustatyta, kad pro šiaurės vakaruose įrengtą pastato, esančio ( - ), įėjimą, patenkama į erdvę, kurioje įsikūrusios prekybos įmonės, medicinos klinika. Nusileidus laiptais žemyn, dešinėje pusėje yra parduotuvė ( - ). Pro parduotuvės kairėje pusėje įrengtą įėjimą, patenkama į savitarnos skyrių. Kairėje pusėje įrengti šaldytuvai-lentynos, kuriuose sudėti-sukabinti rūkyti mėsos gaminiai ir sviesto produktai. Dešinėje pusėje, iki vidurinės dalies, esančiuose šaldytuvuose-lentynose sudėti sūrių gaminiai. Tiesiai, pačiame gale įrengti šaldytuvai, kuriuose sudėlioti rūkytos ir šaldytos žuvies gaminiai. Pačiame prekybinės salės viduryje įrengtos lentynos, ant kurių sudėti alkoholiniai gėrimai. Dešinėje, vidurinės dalies vitrinoje sudėtos buitinės paskirties prekės. (b.l. 10-22)

11Vaizdo medžiagos apžiūros metu nustatyta, kad apžiūrimas objektas yra vaizdo įrašas įkeltas į šviesios spalvos kompaktinį DVD+R "acme" kompaktinį diską, įdėtą į oranžinės spalvos įdėklą. Diske įrašyta 13 vaizdo įrašų.1. pirmame vaizdo įraše, 15.46 val. matomas tamsia striuke apsirengęs, mūvintis tamsiai mėlynos spalvos kelnes, su juodos spalvos kepure, juodais batais nulipantis laiptais žemyn ir einantis į parduotuvę ( - ), vyriškis. Per petį vyriškis persimetęs tamsios spalvos rankinę. Paima prekėms dėti skirtą žalios spalvos, su juoda rankena, plastmasinį krepšį, skirtą prekėms susidėti.2. antrame vaizdo įraše, 15.53 val. matosi tas pats vyriškis dešinėje rankoje nešantis puspilnį šviesios spalvos maišelį su parduotuvės ( - ) logotipu, kuris lipa laiptais viršun ir išeina iš pastato, esančio ( - ). 3. trečiame vaizdo įraše, 15.47.16 val. paima šviesios spalvos maišelį su parduotuvės ( - ) logotipu, esantį prie 4 kasos ir įsideda jį į pirkinių krepšį.4. ketvirtame vaizdo įraše, 15.45.15-15.46.00 val. prieina prie sviesto-rūkytų mėsos gaminių skyriaus. 2 kartus tiesia ranką ir sūrių skyriuje įsideda maisto gaminius į krepšį. Tris kartus tiesia ranką į sviesto skyriuje esančias prekes ir tris kartus įsideda prekes į krepšį. Rūkytų mėsos gaminių skyriuje paima du kartus prekes ir deda jas į krepšį. Prekių matosi tik kontūrai.5. penktame vaizdo įraše, 15.45 val. tas pats vyriškis praeina pro traškučių skyrių, nieko nepaima.6. šeštame vaizdo įraše, 15.49.38 val. prieina prie šaldytuvų vitrinos, kur sudėti rūkytų žuvų gaminiai ir paima dvi pakuotes, kurias įsideda į krepšį.7. septintame vaizdo įraše, 15.49.46 val. prieina prie šaldytuvų vitrinos, kur sudėti rūkytų žuvų gaminiai ir paima vieną pakuotes, kurią įsideda į krepšį.8. aštuntame vaizdo įraše, 15.51.05 val. prieina prie lentynos, kur sudėti aliejai ir konservuoti gaminiai. Įsideda į krepšį du kartus prekes, kurios nėra įtrauktos į pareiškimą.9. devintame vaizdo įraše, 15.41.46 val. ateina prie lentynos, kurioje sudėtos buitinės prekės, įsideda į krepšį vieną prekę, kuri nėra įtraukta į pareiškimą.10. dešimtame vaizdo įraše, 15.51.50 val. ateina prie vitrinų, kur sudėti lengvieji alkoholiniai gėrimai ir nuo lentynos paėmęs šampano butelį, įdeda jį į krepšį.11. vienuoliktame vaizdo įraše, 15.52.40 val. prieina prie šaldytuvų, kur sudėti sviesto gaminiai, tris kartus tiesia ranką, paima prekes ir įdeda jas į krepšį. 15.52.55 val. iš vitrinos, kur sudėti rūkyti mėsos gaminiai du kartus paima skilandžius ir įdeda juos į krepšį. 15.53.25 val. iš žalios spalvos krepšio išima į jį buvusį įdėtą baltos spalvos maišelį su logotipu ( - ), kuriame buvo sudėtos prekės ir išeina iš parduotuvės.12. dvyliktame vaizdo įraše 15.50.10 val. iš vitrinos, kuri yra priešais traškučių skyrių, paima iš vitrinos, kur sudėti sūriai dvi prekes ir įsideda jas į krepšį.13. tryliktame vaizdo įraše 15.51.30 val. prieina prie stipriųjų alkoholinių gėrimų skyriaus, paima vieną butelį ir įsideda jį į krepšį.(b.l. 23-25)

12Papildomai peržiūrėjus vaizdo įrašą, nustatyta, kad panaudojant tarnybinį kompiuterį "HP" bei jame integruotą vaizdo medžiagos peržiūrėjimo programą buvo peržiūrėtas ( - ) pateiktas kompaktinis diskas su jame įrašytais 13 vaizdo įrašais. Ant kompaktinio disko yra užrašyti gamykliniai užrašai "Acme DVD+R".

13Pirmas vaizdo įrašas pavadinimu "ch01_20181207154650". Įrašas darytas 2018-12-07 15.46 val. Įraše matomas tamsia striuke apsirengęs, mūvintis tamsiai mėlynos spalvos kelnes, su juodos spalvos kepure, juodais batais nulipantis laiptais žemyn ir einantis į parduotuvę ( - ), vyriškis. Per petį vyriškis persimetęs tamsios spalvos rankinę. Paima prekėms dėti skirtą žalios spalvos plastmasinį krepšį, skirtą prekėms susidėti.

14Antrasis vaizdo įrašas pavadinimu "ch01_20181207155337". Įrašas darytas 2018-12-07 15.53 val. Įraše matomas tas pats vyriškis dešinėje rankoje nešantis puspilnį šviesios spalvos maišelį su parduotuvės ( - ) logotipu, kuris lipa laiptais viršun ir išeina iš pastato esančio ( - ).

15Trečias vaizdo įrašas pavadinimu "ch03_20181207154642". Įrašas darytas 2018-12-07 15.46 val. Įraše 15.46.59 val. laiku užfiksuotas vyras artėjantis prie vaisių - daržovių skyriaus. 15.47.16 val. asmuo prieina prie kasos kasos pažymėtos Nr. 4 ir paima tuščią pirkinių maišelį su parduotuvės ( - ) logatipu. Maišelį asmuo įsideda į iš anksto paimtą pirkinių krepšį.

16Ketvirtas vaizdo įrašas pavadinimu "ch06_20181207154506". Įrašas darytas 2018-12-07 15.46 val. Įrašo 15.45.07 val. laiku matoma kaip asmuo ateina į sūrio - pieno gaminių skyrių rankoje laikydamas pirkinių krepšį. Įraše užfiksuotas pirkinių krepšys, kuriame įdėtas atidarytas pirkinių maišelis ir matosi sudėtos prekės. Įrašo 15.45.13 val. laiku matoma kaip asmuo tiesia ranką į sūrio gaminių skyrių ir paima 2 vnt. sūrio "Liliputas" ir įsideda į pirkinių krepšyje esantį pirkinių maišą. Asmuo atsitraukia nuo prekių lentynos, apsižvalgo. Įrašo 15.45.23 val. laiku asmuo vėl priartėja prie sūrio gaminių ir ištiesęs ranką paima 2 vnt. sūrio "Liliputas" ir įsideda į pirkinių maišą, esantį krepšyje.15.45.35 val. laiku asmuo prieina prie sviesto skyriaus. Ištiesia ranką ir iš skyriaus paima 2 vnt. sviesto "Smetoniškas" ir įsideda į krepšį, tada vėl ištiesia ranką į skyrių ir nuo lentynos paėmęs 2 vnt. sviesto "Smetoniškas" ir įdeda į krepšį. Asmuo atsitraukia keliais žingsniais nuo lentynos ir dairosi ir vėl ištiesia ranką į tą pačią lentynos vietą ir paima 1 vnt. sviesto "Smetoniškas" ir įsideda į krepšį. Eidamas link mėsos gaminių skyriaus (rūkyti mėsos gaminiai) dairosi į lentynas. 15.45.57 val. laiku priėjęs prie mėsos gaminių ištiesia ranką ir paima 2 vnt. skilandžių ir įdeda į krepšį. Atsitraukia nuo lentynų ir 15.46.06 val. laiku vėl prieina prie mėsos gaminių ir nuo lentynos paima 2 vnt. skilandžių ir juos įsideda į pirkinių krepšį. Paėmęs prekes asmuo eina link daržovių skyriaus ir dingsta nuo vaizdo kamerų fiksuojamo lauko.

17Penktas vaizdo įrašas pavadinimu "ch10_20181207154742". Įrašas darytas 2018-12-07 15.47 val. Įrašo 15.47.53 val. laiku užfiksuota kaip asmuo užeina į žuvies gaminių skyrių, tačiau nieko nepaima.

18Šeštas vaizdo įrašas pavadinimu "ch10_20181207154901". Įrašas darytas 2018-12-07 15.49 val. Įrašo 15.49.13 val. laiku užfiksuojama kaip į žuvies gaminių skyrių įeina asmuo. 15.49.32 val. laiku asmuo ištiesia ranką ir iš šaldytuvo, kuriame guli rūkyti žuvies gaminiai paima 1 vnt. pakuotės rūkytos žuvies (lašišos) ir įsideda į pirkinių krepšį. Asmuo apsidairo ir 15.49.44 val. ištiesia ranką prie tų pačių prekių (rūkytos žuvies - lašišos) ir paima 1 vnt. rūkytos žuvies - lašišos įsideda į pirkinių krepšį. 15.49.52 val. laiku asmuo dingsta iš vaizdo kamerų fiksuojamo lauko. 15.50.21 val. laiku asmuo vėl atsiranda vaizdo kamerų fiksuojamame lauke. Asmuo eina tarp prekių lentynų ir sustoja ties nenustatytų prekių lentyna. 15.50.38 val. asmuo nuo lentynos paima nenustatytą prekę ir įsideda į pirkinių krepšį. 15.50.49 val. asmuo nuo lentynos paima nenustatytą prekę ir įsideda į pirkinių krepšį ir pradeda eiti tarp prekių lentynų. 15.50.55 val. asmuo sustoja ties alkoholinių gėrimų skyriumi. 15.50.57 val. laiku asmuo užeina į alkoholinių gėrimų skyrių.

19Septintas vaizdo įrašas pavadinimu "ch10_20181207155029". Įrašas darytas 2018-12-07 15.50 val. Įrašo 15.50.38 val. laiku asmuo nuo lentynos paima nenustatytą prekę ir įsideda į pirkinių krepšį. 15.50.49 val. asmuo nuo lentynos paima nenustatytą prekę ir įsideda į pirkinių krepšį ir pradeda eiti tarp prekių lentynų. 15.50.55 val. asmuo sustoja ties alkoholinių gėrimų skyriumi. 15.50.57 val. laiku asmuo užeina į alkoholinių gėrimų skyrių.

20Aštuntas vaizdo įrašas pavadinimu "ch11_20181207154113". Įrašas darytas 2018-12-07 15.41 val. Įrašo 15.41.29 val. laiku asmuo užeina į buitinių prekių - gyvūnų prekių skyrių. 15.41.36 val. laiku asmuo nuo gyvūnų prekių lentynos paima prekę - kačių maistą, ją apžiūri ir padeda atgal į lentyną. 15.41.42 val. laiku asmuo paima kitą prekę - 1 vnt. kačių ėdalo pakuotę, įsideda į krepšį ir išeina iš skyriaus.

21Devintas vaizdo įrašas pavadinimu "ch11_20181207155134". Įrašas darytas 2018-12-07 15.51 val. Vaizdo kamera fiksuoja alkoholinių gėrimų skyrių. Įrašo pradžioje užfiksuota kaip asmuo užeina į alkoholinių prekių skyrių. Įrašo 15.51.47 val. laiku užfiksuota kaip asmuo nuo viršutinės lentynos paima 1 vnt. šampano butelį ir įsideda į pirkinių krepšį ir pasišalina iš prekių skyriaus.

22Dešimtas vaizdo įrašas pavadinimu "ch13_20181207154713". Įrašas darytas 2018-12-07 15.47 val. Vaizdo kameros fiksuoja daržovių, mėsos gaminių, sviesto, džiovintų vaisių skyrius. Įrašo 15.47.27 val. laiku užfiksuota kaip asmuo užeina į minėtą skyrių nuo prekybos centro aptarnavimo kasų pusės. Asmuo rankose laiko pirkinių krepšį, kuriame matosi gulintis tuščias pirkinių maišas. 15.47.33 val. laiku matoma kaip asmuo kuičiasi pirkinių krepšyje. Įrašo pabaigoje matoma kaip asmuo nusuka į žuvies gaminių skyrių.

23Vienuoliktas vaizdo įrašas pavadinimu "ch13_20181207155230". Įrašas darytas 2018-12-07 15.52 val. Nuo vaizdo įrašo pradžios matoma kaip asmuo stovi sviesto skyriuje ir nuo lentynos paima 2 vnt. sviesto pakuočių ir deda jas į krepšį. Įrašo 15.52.31 val. laiku asmuo antrą kartą tiesia ranką į sviesto skyrių ir nuo lentynos paima 2 vnt. sviesto pakuočių ir deda jas į pirkinių krepšį ir atsitraukia nuo lentynos pora žingsnių ir 15.52.37 val. laiku vėl priartėja prie sviesto ir nuo lentynos paima 1 vnt. sviesto pakuočių ir jas įdeda į pirkinių krepšį. Eidamas link mėsos gaminių skyriaus, taiso pirkinių krepšyje esantį pirkinių maišą su produktais. 15.52.47 val. laiku asmuo ištiesia ranką į mėsos skyrių ir nuo lentynos paima 2 vnt. skilandžių, kuriuos sudeda į pirkinių krepšį. Nueina kelis žingsnius nuo prekystalio ir vėl grįžta prie lentynos ir nuo lentynos paima 2 vnt. skilandžių ir įdeda į pirkinių krepšį ir nueina nuo prekių lentynų. Asmuo artėja į priešais esantį daržovių skyrių, kur 15.53.13 val. laiku ima iš pirkinių krepšio esančio pirkinių maišo rankenas. 15.53.18 val. laiku asmuo besidairydamas iš pirkinių krepšio ištraukia pirkinių maišą ir pasišalina iš vaizdo kamerų fiksuojamo lauko.

24Dvyliktas vaizdo įrašas pavadinimu "ch14_20181207154940". Įrašas darytas 2018-12-07 15.49 val. Vaizdo kamera fiksuoja žuvies gaminių skyrių tik iš kitos pusės. Įrašo pradžioje matome asmenį, kuris apžiūri šaldytuve gulintį produktą, tačiau jį palieką gulėti vietoje. Asmuo pakėlęs galvą į šaldytuvo lentynoje gulinčius žuvies produktus - lašišą ir nuo lentynos paima 1 vnt. pakuotę ir įsideda į pirkinių krepšį. Įrašo 15.50.12 val. laiku asmuo nueina į greito pagaminimo produktų (salotų, mišrainių, sūrio) skyrių, kur iš prekystalio paima 1 vnt. sūrio "Suvenyrinis" ir įsideda į pirkinių krepšį ir pasišalina iš skyriaus.

25Tryliktas vaizdo įrašas pavadinimu "ch14_20181207155056". Įrašas darytas 2018-12-07 15.50 val. Vaizdo kamera fiksuoja žuvies gaminių skyrių tik iš kitos pusės. Įrašas apima ir kitų prekių lentynas. 15.51.02 val. užfiksuota kaip asmuo išeina iš alkoholinių gėrimų skyriaus ir pamatęs prekybos centro salės darbuotoją grįžta į alkoholinių gėrimų skyrių ir stebi darbuotoją. 15.51.21 val. išeina iš skyriaus ir stebi darbuotoją. 15.51.28 val. nuo šoninės alkoholinio skyriaus lentynos paima 1 vnt. viskio ir įsideda į pirkinių krepšį. 15.51.52 val. grįžta į alkoholinių gėrimų skyrių. 15.51.58 val. matoma kaip asmuo išeina iš alkoholinių gėrimų skyriaus ir pasuka į pieno gaminių skyrių. (b.l. 106-108)

26Apkaltinamasis nuosprendis priimamas tik su sąlyga, jeigu teisminio bylos nagrinėjimo eigoje kaltinamojo kaltumas nusikaltimo padarymu yra įrodytas (LR BPK 303 str.2 d.). Įrodymai baudžiamojoje byloje yra bet kokie faktiniai duomenys, kuriais remiasi teismas įstatymo nustatyta tvarka konstatuoja pavojingos visuomenei veikos buvimą, šią veiką padariusių asmenų kaltumą ir kitas aplinkybes, turinčias reikšmės bylai išspręsti.(LR BPK 20 str.)

27Pagal konstrukciją vagystės sudėtis yra materialioji, todėl jos baigtumo momentas sietinas su turtinės žalos padarymu. Realiai turtinė žala atsiranda ne nuo turto paėmimo, bet nuo jo pasisavinimo momento, kai kaltininkas turi realią galimybę neteisėtai valdyti, naudotis ir disponuoti turtu pagal savo nuožiūrą, t.y. kada kaltininkas paima turtą iš jo saugojimo ar laikymo vietos ir atgabena į tokią vietą, kur yra jam palankios aplinkybės tą turtą paimti, parduoti, apkeisti, atiduoti kitiems asmenims arba kitaip juo disponuoti savo nuožiūra.

28Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 190 str. 1 d. numatyta, kad turtas yra nedidelės vertės, kai jo vertė viršija 3 MGL, bet neviršija 5 MGL dydžio sumos.

29Ištyręs baudžiamojoje byloje esančius įrodymus ir įvertinęs juos Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) 20 straipsnyje nustatyta tvarka, teismas daro išvadą, kad kaltinamojo J. Z. kaltė įrodyta, t.y. įrodyta, jog kaltinamasis J. Z. pagrobė nedidelės vertės svetimą turtą, o būtent: jis 2018 m. gruodžio 7 d. apie 15.47 val. atėjo į ( - ) priklausantį prekybos centrą ( - ), esantį ( - ), kur nuėjęs į prekių savitarnos skyrius nuo prekių lentynų pagrobė 1 vnt. viskio "Tullamore Dew" butelį - 13,99 eurų vertės, 1 vnt. šampano "Veuve Cliquot" butelį - 33,95 eurų vertės, 2 vnt. sūdytos lašišos file vakume - 9,50 eurų vertės (1 vnt. kaina - 4,75 eurų) , 4 vnt. sūrio "Liliputas" - 27,96 eurų vertės (1 vnt. kaina - 6,99 eurų), 6 kg skilandžių "Rokiškio" - 70,14 eurų vertės (1 kg kaina - 11,69 eurų), 5 vnt. sviesto "Smetoniškas" - 14,10 eurų vertės (1 vnt. kaina - 2,82 eurų), 1 vnt. suvenyrinį sūrį "Rokiškio" - 8,15 eurų vertės, 1 vnt. konservuoto kačių ėdalo "Whiskas" - 1,89 eurų vertės bei nesumokėjęs išėjo pro kasas, taip padarydamas ( - ) - 179,68 eurų turtinę žalą. Šiais savo veiksmais J. Z. padarė baudžiamąjį nusižengimą, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 178 str. 4 d.

30Teismas vadovaujasi ištirta ir aukščiau aptarta bylos medžiaga – paties kaltinamojo parodymais, pareiškimu, įvykio vietos apžiūros protokolu, apžiūros protokolu, kuriame aprašyta peržiūrėta vaizdo medžiaga, liudytojo parodymais, kita baudžiamosios bylos medžiaga. Pripažintina, kad kaltinamasis veikė tiesiogine tyčia, t.y. suvokė pavojingą nusikalstamos veikos pobūdį ir norėjo taip veikti.

31Kaltinamojo J. Z. padaryta veika pagrįstai kvalifikuota pagal BK 178 str. 4 d. (nedidelė svetimo turto vagystė). Nedidelė svetimo turto vagystė kvalifikuojama kaip baudžiamasis nusižengimas, kadangi pagobto turto vertė neviršija 5 MGL dydžio sumos (BK 190 str.). Kaltinamasis J. Z. padarė vieną baudžiamąjį nusižengimą.

32Skiriant bausmę J. Z. atsižvelgtina į padaryto nusikaltimo pavojingumo laipsnį, kaltės formą ir rūšį, kaltininko asmenybę bei kitas aplinkybes (BK 54 str. 2 d.). Kaltinamasis padarė baudžiamąjį nusižengimą. Kaltinamojo J. Z. atsakomybę lengvinančia aplinkybe laikytina tai, kad prisipažino padaręs nusikalstamą veiką ir nuoširdžiai gailisi (BK 59 str. 1 d. 2 p.). Kaltinamojo atsakomybę sunkinančių aplinkybių nenustatyta (BK 60 str.). Kaltinamasis J. Z. neteistas, tačiau vien tik 2019 m. dėl vagysčių iš parduotuvių yra baustas 8 kartus, psichiatrinę ir narkologinę įskaitą neįrašytas, yra nedirbantis.

33Bausmė yra valstybės prievartos priemonė, kurios turinį sudaro tam tikrų nuteistojo asmens teisių ar laisvių apribojimas ir specialių pareigų nustatymas ir kuria siekiama paveikti nusikaltusį asmenį, įtikinti jį laikytis įstatymų, sulaikyti jį nuo nusikalstamo gyvenimo būdo.

34J. Z. padarė vieną baudžiamąjį nusižengimą, teisiamas jau pirmą kartą kartą, kaltu prisipažino ir gailisi, tačiau jis yra baustas ir administracine tvarka už smulkaus svetimo turto vagystę, kas rodo, kad kaltinamasis nesistengia gyventi pagal visuomenėje priimtas moralės ir elgesio normas, linkęs pažeidinėti įstatymus.

35Bausme siekiama ne tik nubausti nusikaltimą padariusį asmenį, sulaikyti asmenį nuo naujų nusikalstamų veikų darymo, bet ir užtikrinti teisingumo principo įgyvendinimą (BK 41 str.). Bausmė yra teisinga tada, kai ji atitinka padarytos nusikalstamos veikos pavojingumą ir kaltininko asmenybę. Taigi, teismas atsižvelgdamas į aukščiau nurodytus bausmės parinkimo ir skyrimo principus ir kriterijus mano, kad BK 41 str. numatyti bausmės tikslai J. Z. atžvilgiu bus pasiekti, kaltinamajam paskyrus laisvės apribojimo bausmę,

36Kadangi baudžiamoji byla buvo nagrinėjama sutrumpinto įrodymų tyrimo tvarka, kaltinamasis kaltu prisipažino, vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 3 str. 2 d. nuostatomis, taikytinas Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso BK 641 str. 1 d., skirtina bausmė kaltinamajam mažintina vienu trečdaliu.

37Kaltinamajam J. Z. ikiteisminio tyrimo metu buvo paskirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti nuosprendžiui įsiteisėjus naikintina.

38Kompaktinis diskas, esantis byloje, paliktinas saugoti baudžiamojoje byloje.

39( - ) pareiškė civilinį ieškinį bendrai 179,68 Eur sumai. ( - ) pareikštas civilinis ieškinys dėl nusikalstama veika padarytos 179,68 Eur turtinės žalos atlyginimo yra įrodytas byloje ištirtais įrodymais. Jį pripažino ir pats kaltinamasis. Ieškinio suma atitinka nusikalstama veika padarytos turtinės žalos dydį. Todėl ieškinys turi būti patenkintas visiškai ir minėta suma priteistina ( - ) naudai iš kaltinamojo J. Z..

40Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 297 straipsniu, 303 straipsnio 2 dalimi, 304 – 307 straipsniais,

Nutarė

41J. Z. a.k. ( - ) pripažinti kaltu padarius baudžiamąjį nusižengimą, numatytą Lietuvos Respublikos BK 178 str. 4 d. ir skirti jam 9 (devynis) mėnesius laisvės apribojimo, įpareigojant J. Z. būti namuose nuo 22.00 val. iki 06.00 val., jeigu tai nesusiję su darbu ir nekeisti gyvenamosios vietos be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos žinios.

42Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 641 str. 1 d., paskirtą bausmę sumažinti vienu trečdaliu ir paskirti J. Z. galutinę bausmę – 6 (šešis) mėnesius laisvės apribojimo, įpareigojant J. Z. būti namuose nuo 22.00 val. iki 06.00 val., jeigu tai nesusiję su darbu ir nekeisti gyvenamosios vietos be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos žinios.

43Kardomąją priemonę J. Z. – rašytinį pasižadėjimą neišvykti, panaikinti nuosprendžiui įsiteisėjus.

44Kompaktinį diską, esantį baudžiamojoje byloje, palikti saugoti byloje.

45Civilinio ieškovo ( - ) civilinį ieškinį patenkinti visiškai ir priteisti ( - ) naudai iš J. Z. 179,68 Eur (vieną šimtą septyniasdešimt devynis eurus 68 ct) žalos atlyginimo.

46Bausmės vykdymo pradžią skaičiuoti nuo įsiteisėjusio nuosprendžio nuorašo gavimo šią bausmę vykdančioje institucijoje dienos

47Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos apeliaciniu skundu gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus regiono apylinkės teismo Trakų rūmus.

Proceso dalyviai
1. Vilniaus regiono apylinkės teismo Trakų rūmų teisėjas Ričardas... 2. J. Z., a.k. ( - ) gim. ( - ), Kauno m., Lietuvos Respublikos pilietis, rusas,... 3. Teismas, išnagrinėjęs bylą,... 4. J. Z. pagrobė nedidelės vertės svetimą turtą, o būtent: jis 2018 m.... 5. Byla nagrinėta sutrumpinto įrodymų tyrimo tvarka (BPK 273 str.)... 6. Kaltinamasis J. Z. teisiamojo posėdžio metu dėl įvykdyto nusikaltimo... 7. Liudytojas R. Č. ikiteisminio tyrimo apklausos metu parodė, kad dirba ( - ),... 8. Papildomos apklausos metu liudytojas R. Č. parodė, kad visas pareiškime... 9. ( - ) įgaliota atstovė G. S. ikiteisminio tyrimo apklausos metu parodė, kad... 10. Įvykio vietos apžiūros metu nustatyta, kad pro šiaurės vakaruose įrengtą... 11. Vaizdo medžiagos apžiūros metu nustatyta, kad apžiūrimas objektas yra... 12. Papildomai peržiūrėjus vaizdo įrašą, nustatyta, kad panaudojant... 13. Pirmas vaizdo įrašas pavadinimu "ch01_20181207154650". Įrašas darytas... 14. Antrasis vaizdo įrašas pavadinimu "ch01_20181207155337". Įrašas darytas... 15. Trečias vaizdo įrašas pavadinimu "ch03_20181207154642". Įrašas darytas... 16. Ketvirtas vaizdo įrašas pavadinimu "ch06_20181207154506". Įrašas darytas... 17. Penktas vaizdo įrašas pavadinimu "ch10_20181207154742". Įrašas darytas... 18. Šeštas vaizdo įrašas pavadinimu "ch10_20181207154901". Įrašas darytas... 19. Septintas vaizdo įrašas pavadinimu "ch10_20181207155029". Įrašas darytas... 20. Aštuntas vaizdo įrašas pavadinimu "ch11_20181207154113". Įrašas darytas... 21. Devintas vaizdo įrašas pavadinimu "ch11_20181207155134". Įrašas darytas... 22. Dešimtas vaizdo įrašas pavadinimu "ch13_20181207154713". Įrašas darytas... 23. Vienuoliktas vaizdo įrašas pavadinimu "ch13_20181207155230". Įrašas darytas... 24. Dvyliktas vaizdo įrašas pavadinimu "ch14_20181207154940". Įrašas darytas... 25. Tryliktas vaizdo įrašas pavadinimu "ch14_20181207155056". Įrašas darytas... 26. Apkaltinamasis nuosprendis priimamas tik su sąlyga, jeigu teisminio bylos... 27. Pagal konstrukciją vagystės sudėtis yra materialioji, todėl jos baigtumo... 28. Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 190 str. 1 d. numatyta, kad turtas... 29. Ištyręs baudžiamojoje byloje esančius įrodymus ir įvertinęs juos... 30. Teismas vadovaujasi ištirta ir aukščiau aptarta bylos medžiaga – paties... 31. Kaltinamojo J. Z. padaryta veika pagrįstai kvalifikuota pagal BK 178 str. 4 d.... 32. Skiriant bausmę J. Z. atsižvelgtina į padaryto nusikaltimo pavojingumo... 33. Bausmė yra valstybės prievartos priemonė, kurios turinį sudaro tam tikrų... 34. J. Z. padarė vieną baudžiamąjį nusižengimą, teisiamas jau pirmą kartą... 35. Bausme siekiama ne tik nubausti nusikaltimą padariusį asmenį, sulaikyti... 36. Kadangi baudžiamoji byla buvo nagrinėjama sutrumpinto įrodymų tyrimo... 37. Kaltinamajam J. Z. ikiteisminio tyrimo metu buvo paskirta kardomoji priemonė... 38. Kompaktinis diskas, esantis byloje, paliktinas saugoti baudžiamojoje byloje.... 39. ( - ) pareiškė civilinį ieškinį bendrai 179,68 Eur sumai. ( - )... 40. Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 297... 41. J. Z. a.k. ( - ) pripažinti kaltu padarius baudžiamąjį nusižengimą,... 42. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 641 str. 1 d.,... 43. Kardomąją priemonę J. Z. – rašytinį pasižadėjimą neišvykti,... 44. Kompaktinį diską, esantį baudžiamojoje byloje, palikti saugoti byloje.... 45. Civilinio ieškovo ( - ) civilinį ieškinį patenkinti visiškai ir priteisti... 46. Bausmės vykdymo pradžią skaičiuoti nuo įsiteisėjusio nuosprendžio... 47. Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos apeliaciniu skundu gali...