Byla 2-3763-569/2011

1Šiaulių miesto apylinkės teismo teisėja Lina Muchtarovienė, sekretoriaujant Ritai Levickytei, dalyvaujant ieškovo atstovui prokurorui Viktorui Roščenkovui, atsakovui A. B., teismo posėdyje nagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo Panevėžio miesto apylinkės prokuratūros prokuroro ieškinį atsakovams A. B., D. B., tretiesiems asmenims A. B., Panevėžio rajono savivaldybės administracijai dėl santuokos pripažinimo negaliojančia.

2Teismas, išnagrinėjęs bylą,

Nustatė

3Prokuroras Viktoras Roščenkovas paaiškino, kad atsakovas A. B., būdamas sudaręs pirmą santuoką ir jos neišregistravęs, sudarė kitą santuoką ir tuo pažeidė santuokos sudarymo sąlygas. 2011-03-16 Panevėžio miesto apylinkės prokuratūroje buvo gautas Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus pranešimas apie tai, kad A. B., nenutraukęs santuokos, sudarytos 1985-03-29 su A. D., 1986-09-13 įregistravo santuoką su D. K.. Prašo pripažinti negaliojančia 1986-09-13 Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriuje sudarytą A. B., a/k ( - ) ir D. K., a/k ( - ) santuoką (santuokos sudarymo įrašas Nr. ( - ), santuokos liudijimas ( - )), priteisti iš atsakovo bylinėjimosi išlaidas.

4Atsakovas A. B. su ieškiniu sutinka, sutinka, kad būtų pripažinta negaliojanti santuoka su D. K.. Paaiškino, kad pirmą santuoką sudarė tarnaudamas sovietinėje armijoje. Sudarydamas antrąją santuoką, jis žinojo, kad yra nenutraukęs pirmosios santuokos. Įregistruodamas santuoką su A. B., jis metrikacijos skyriuje pateikė karinį bilietą, kuris tuo metu galiojo ir buvo tinkamas dokumentas santuokai įregistruoti. Įregistravęs pirmąją santuoką, jis vėl išvažiavo atlikti karinės tarnybos. Grįžęs iš tarnybos armijoje su A. B. jis nebegyveno, mokėjo vaikui išlaikymą ir retkarčiais su ja susiskambindavo. Kai sudarė santuoką su D. B., jis metrikacijos skyriuje pateikė pasą. Metrikacijos skyrius neturėjo duomenų, kad jis jau buvau sudaręs santuoką, kadangi tuo laiku sisteminės informacijos nebuvo. Jo sutuoktinė D. B. apie pirmąją jo sudarytą santuoką nežinojo, ji tik žinojo, kad jis turėjo dukrą.

5Atsakovė D. B. į posėdį neatvyko, apie posėdį pranešta tinkamai. Gautas jos prašymas nagrinėti bylą jai nedalyvaujant, su ieškiniu sutinka.

6Tretysis asmuo A. B. į posėdį neatvyko, apie posėdį pranešta tinkamai.

7Trečiojo asmens Panevėžio rajono savivaldybės administracijos atstovas į posėdį neatvyko, apie posėdi pranešta tinkamai. Gautas prašymas nagrinėti bylą atstovui nedalyvaujant, su ieškiniu sutinka.

8Ieškinys tenkintinas.

9Iš santuokos sudarymo įrašo matyti (b.l. 8), kad santuoka tarp A. B. ir D. B. buvo sudaryta 1986m. rugsėjo 13d. Tačiau iš byloje esančio kito santuokos sudarymo įrašo matyti (b.l. 55), kad prieš tai, 1985m. kovo 29d. A. B. buvo sudaręs santuoką su A. B.. Iš Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus gautos informacijos matyti (b.l. 5), kad atsakovas A. B. antrąją santuoką su D. B. sudarė nenutraukęs pirmosios santuokos su A. B.. Šias aplinkybes pripažino ir pats atsakovas, kuris nurodė, kad pirmąją santuoką įregistravo pateikęs karinį bilietą, nes tuo metu atliko karinę tarnybą, o antrąją – pateikęs asmens pasą. Atsakovas sutinka, kad antroji santuoka su D. B. būtų pripažinta negaliojančia, nes supranta, jog, sudarydamas šią santuoką, turėjo nutraukti ankstesniąją. LR CK 3.16str. numato, jog sudaręs santuoką ir jos įstatymų nustatyta tvarka nenutraukęs asmuo negali sudaryti kitos santuokos. Šiuo atveju atsakovas, sudarydamas antrąją santuoką, pažeidė monogamijos principą, ką draudžia įstatymas. LR CK 3.37str. 1d. numato, kad santuoka, sudaryta pažeidžiant LR CK 3.16str. nustatytą santuokos sudarymo sąlygą, yra pripažintina negaliojančia. Todėl, atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes, santuoka tarp A. B. ir D. B. pripažintina negaliojančia nuo jos sudarymo momento (LR CK 3.37str. 2d.).

10Patenkinus ieškinį, iš atsakovų, vadovaujantis LR CPK 96str., lygiomis dalimis valstybės naudai priteistinos bylinėjimosi išlaidos – 139 Lt, kurias sudaro žyminio mokesčio išlaidos, nuo kurių sumokėjimo ieškovas buvo atleistas.

11Vadovaudamasis LR CPK 259-260str., 263-270str., 385str., teismas

Nutarė

12Ieškinį patenkinti.

13Pripažinti negaliojančia 1986-09-13 Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriuje sudarytą A. B., a/k ( - ) ir D. K., a/k ( - ) santuoką (santuokos sudarymo įrašas Nr. ( - ), santuokos liudijimas ( - )).

14Priteisti iš atsakovų A. B. ir D. B. lygiomis dalimis 139 Lt bylinėjimosi išlaidų valstybės naudai.

15Sprendimas per 30 dienų apeliacine tvarka gali būti skundžiamas Šiaulių apygardos teismui per šį teismą.

Proceso dalyviai