Byla 2A-1762-479/2011
Dėl vietinės rinkliavos priteisimo

1Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas Žydrūnas Bertašius apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo atsakovo R. V. apeliacinį skundą dėl Klaipėdos rajono apylinkės teismo 2011 m. liepos 11 d. sprendimo civilinėje byloje pagal ieškovės UAB „Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras“ ieškinį atsakovui R. V. dėl vietinės rinkliavos priteisimo ir

Nustatė

2ieškovė UAB „Klaipėdos regiono atliekų tavrkymo centras“ kreipėsi į Klaipėdos rajono apylinkės teismą su reikalavimu priteisti jam iš atsakovo R. V. 1 277,53 Lt vietinės rinkliavos, 5 procentus metinių palūkanų nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir bylinėjimosi išlaidas. Reikalavimo pagrindu nurodė aplinkybes, kad atsakovas yra patalpų, esančių Šilutės pl. 23, Klaipėdoje, savininkas.

3Klaipėdos rajono apylinkės teismas 2011-07-11 sprendimu ieškinį tenkino visiškai ir priteisė iš atsakovo R. V. ieškovės UAB „Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras“ 1 277,53 Lt nesumokėtos vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą, nuo priteistos sumos 5 procentus metinių palūkanų nuo bylos iškėlimo teisme dienos 2011-01-11 iki sprendimo visiško įvykdymo ir 72,90 Lt bylinėjimosi išlaidas. Pirmosios instancijos teismas konstatavo, kad pagal nuostatose įtvirtintą vietinės rinkliavos skaičiavimo tvarką vietinė rinkliava skaičiuojama pagal Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos nustatytą vietinės rinkliavos dydį arba jį padauginus iš Vietinės rinkliavos dydžio parametro. Nagrinėjamu atveju ieškovė vietinę rinkliavą apskaičiavo vadovaujantis Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos 2007-03-29 sprendimu T2-80 bei 2008-12-23 Vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą nuostatomis. Laikotarpyje nuo 2008-07-01 iki 2010-12-31 paskaičiuota vietinė rinkliava sudaro 1 517 Lt. Kadangi atsakovas ieškovei sumokėjo 239,47 Lt, pirmosios instancijos teismas konstatavo, kad atsakovo skola yra 1 277,53 Lt.

4Apeliantas su pirmosios instancijos teismo sprendimu nesutiko prašė jį pakeisti.

5Atsiliepimo į apeliacinį skundą negauta.

6Apeliacinis skundas tenkintinas iš dalies.

7Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro skundo faktinis ir teisinis pagrindas bei patikrinimas, ar nėra absoliučių sprendimo (nutarties) negaliojimo pagrindų (CPK 320 str. 1 d.). Apeliacinės instancijos teismas ex officio patikrina, ar nėra šio kodekso 329 straipsnyje nurodytų absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų (CPK 320 str. 2 d.). Jeigu apeliacinės instancijos teismas konstatuoja absoliutų sprendimo negaliojimo pagrindą, tada apeliacinis skundas nagrinėjamas neatsižvelgiant į apeliaciniame skunde nustatytas bylos nagrinėjimo ribas.

8Kaip matyti iš bylos duomenų ginčas tarp ieškovės ir atsakovo kilo dėl vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimo mokesčio dydžio. Pažymėtina, kad ieškovės reikalavimas priteisti iš atsakovo nesumokėtas sumas už atliekų surinkimą ir tvarkymą kildinamas ne iš sutartinių, bet iš viešosios teisės reglamentuojamų santykių. Tokią išvadą padarė Speciali teisėjų kolegija ginčams dėl bylų teismingumo spręsti, išanalizavusi teisės aktų nuostatas, reglamentuojančias atliekų tvarkymą. Atsižvelgdama į tai, kolegija konstatavo, kad bylos dėl rinkliavų mokėjimo teismingos administraciniams teismams (2006 m. gruodžio 6 d. nutartyje, priimtoje byloje Kėdainių rajono savivaldybės administracija v. E.T., J.T., V.T.; 2009 m. lapkričio 30 d. nutartyje, priimtoje byloje VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras v. J.R.; 2010 m. balandžio 14 d. nutartyje, priimtoje byloje VšĮ Šiaulių regiono aliekų tvarkymo centras v. A.R; 2010 m. birželio 21 d. nutartyje priimtoje byloje UAB „Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras“ v A. V.).

9Esant šioms aplinkybėms konstatuotina, kad pirmosios instancijos teismas išnagrinėjo bylą ir priėmė sprendimą pažeisdamas rūšinio teismingumo taisykles, o tai sudaro absoliutų sprendimo negaliojimo pagrindą (LR CPK 329 str. 2 d. 6 p.). Dėl to Klaipėdos rajono apylinkės teismo 2011 m. liepos 11 d. sprendimas naikintinas ir byla perduotina pagal teismingumą Klaipėdos apygardos administraciniam teismui.

10Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 34, 324–331 straipsniais, teisėjas

Nutarė

11patenkinti iš dalies atsakovo R. V. apeliacinį skundą, panaikinti Klaipėdos rajono apylinkės teismo 2011 m. liepos 11 d. sprendimą civilinėje byloje pagal ieškovės UAB „Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras“ ieškinį atsakovui R. V. dėl vietinės rinkliavos priteisimo ir perduoti bylą nagrinėti Klaipėdos apygardos administraciniam teismui.

Proceso dalyviai