Byla 2-125-266/2009
Dėl nusikalstama veika padarytos žalos atlyginimo

1Anykščių rajono apylinkės teismo teisėja Zita Gavėnienė, rašytinio proceso tvarka, išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo Anykščių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro ir bendraieškio Valstybinės ligonių kasos prie LR sveikatos apsaugos ministerijos ieškinį atsakovui S. P. dėl nusikalstama veika padarytos žalos atlyginimo, ir

Nustatė

2ieškovas Anykščių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras, gindamas viešąjį Valstybinės ligonių kasos prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ministerijos (toliau- LR SAM) interesą, kreipėsi į teismą su ieškiniu atsakovui S. P. bei prašė priteisti iš atsakovo 1342 Lt žalos atlyginimo. Ieškovas ieškinyje prašė priimti sprendimą už akių, jei atsakovas nepateiks atsiliepimo į ieškinį.

3Sutinkamai su civilinio proceso kodekso reikalavimais ieškinys su visais jo priedais 2008 m. gruodžio 22 d. buvo išsiųstas atsakovui nurodant, kad atsakovas per 20 dienų nuo pranešimo įteikimo dienos, privalo pateikti teismui motyvuotą ir pagrįstą atsiliepimą į ieškinį. Iš teismui grąžintos pažymos matyti, kad atsakovas nurodytus dokumentus gavo 2008-12-24 d., tačiau per nurodytą terminą atsiliepimo nepateikė.

4Pagal LR CPK 142 str. 4 d., jeigu byloje negautas atsiliepimas į ieškinį, o ieškinyje yra pareikštas prašymas dėl sprendimo už akių priėmimo, tai teismas, neinformuodamas dalyvaujančių byloje asmenų apie tokio sprendimo priėmimo laiką ir vietą, pasibaigus atsiliepimo į ieškinį pateikimo terminui, turi teisę iš karto priimti sprendimą už akių.

5Ieškinys tenkintinas. Priimtinas sprendimas už akių.

6Teismas, priimdamas sprendimą už akių, atlieka formalų byloje esančių įrodymų vertinimą. Iš byloje esančių dokumentų matyti, kad 2008-06-14 d. Anykščių rajono PK buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal BK 138 str. 1 d. bei S. P. buvo įteiktas pranešimas apie įtarimą. Tačiau ikiteisminis tyrimas 2008-12-12 d. buvo nutrauktas, o nukentėjusiajam R. N. buvo išaiškinta teisė kreiptis į teismą privataus kaltinimo tvarka dėl S. P. veiksmais jam padaryto nežymaus sveikatos sutrikdymo. (b.l.10) Nukentėjusysis R. N. buvo gydomas sveikatos priežiūros įstaigoje VšĮ Panevėžio apskrities ligoninėje. Visą gydymo kainą sudaro 1342,00 Lt. (b.l.6,7), kurią atlygino Valstybinė ligonių kasa. Ieškovas, įgijęs regreso teisę į žalą padariusį asmenį, prašo priteisti iš atsakovo S. P. išmokėtas sveikatos priežiūros paslaugų išmokas ir ieškinį patenkinti.

7CK 6.249 str. numatyta civilinės atsakomybės atsiradimo sąlyga- žala. 6.263 str. 1 d. numato kiekvieno asmens pareigą laikytis tokio elgesio taisyklių, kad savo veiksmais (veikimu, neveikimu) nepadarytų kitam asmeniui žalos. Tai yra generalinio delikto principas. Kaip nustatyta, žala ieškovui Valstybinei ligonių kasai prie LR SAM atsirado dėl atsakovo S. P. veiksmų. Dėl jo veiksmų ir padarytų sužalojimų nukentėjusiajam R. N. buvo sutrikdyta sveikata ir jam suteiktos sveikatos priežiūros paslaugos VšĮ Panevėžio apskrities ligoninėje už 1342,00 Lt. Žalą, padarytą asmeniui, turtui, o įstatymų numatytais atvejais – ir neturtinę žalą privalo visiškai atlyginti atsakingas asmuo. (CK 6.263 str. 2 d.) Kadangi už suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas nukentėjusiajam R. N. VšĮ Panevėžio apskrities ligoninei atlygino Valstybinė ligonių kasa, tai ji įgijo regreso teisę į žalą padariusį asmenį- atsakovą S. P. tokio dydžio, kiek sumokėjo žalos atlyginimo. (CK 6.280 str.) Todėl ieškovo Anykščių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro ir bendraieškio Valstybinės ligonių kasos prie LR SAM reikalavimas priteisti žalos atlyginimą yra pagrįstas ir ieškovai turi teisę reikalauti išmokėtų sumų iš atsakingo už padarytą žalą asmens- atsakovo. Remiantis išdėstytu 1342,00 Lt žalos atlyginimas priteistinas iš atsakovo S. P..

8Teismas mano, jog pasitvirtinus byloje surinktų įrodymų visumai, yra pagrindas priimti tokį sprendimą.

9Iš atsakovo į valstybės biudžetą priteistinas 64 Lt žyminis mokestis, nuo kurio ieškovas buvo atleistas (CPK 83 str. 1 d. 5 p.) bei 9,95 Lt teismo turėtų pašto išlaidų. (CPK 96 str.)

10Teismas, vadovaudamasis LR CPK 259 str., 262 str., 285-287 str.,

Nutarė

11ieškinį patenkinti.

12Priteisti Valstybinei ligonių kasai prie LR Socialinės apsaugo ministerijos iš S. P.: 1342,00 Lt (vieną tūkstantį tris šimtus keturiasdešimt du litus) žalos atlyginimo.

13Išieškoti iš atsakovo S. P. 9,95 Lt teismo turėtų pašto išlaidų į valstybės biudžetą. (įmokos kodas 5660, sąsk.Nr. LT24 7300 0101 1239 4300)

14Išieškoti iš atsakovo S. P. 64 Lt žyminio mokesčio į valstybės biudžetą. (įmokos kodas 5660, sąsk.Nr. LT24 7300 0101 1239 4300)

15Išaiškinti, jog atsakovas S. P. šio sprendimo priimto už akių negali skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka.

16Išaiškinti, jog atsakovas S. P. per 20 dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos turi teisę paduoti pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo Anykščių rajono apylinkės teismui.

17Ieškovai Anykščių rajono apylinkės prokuratūros Vyriausiasis prokuroras ir Valstybinė ligonių kasa prie LR Socialinės apsaugo ministerijos šį sprendimą per 30 dienų apeliaciniu skundu gali skųsti Panevėžio apygardos teismui per Anykščių rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai