Byla 2-221-666/2012
Dėl termino tėvystei nuginčyti atnaujinimo, tėvystės nuginčijimo, tėvystės nustatymo ir pavardės pakeitimo

1Kretingos rajono apylinkės teismo teisėjas Erikas Jurgutis,

2sekretoriaujant Redai Songailienei,

3dalyvaujant ieškovei V. P.,

4atsakovui L. L.,

5institucijos, teikiančios išvadą, Kretingos rajono savivaldybės administracijos VTAT atstovei Daivai Vaikėnienei,

6institucijos, teikiančios išvadą, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos VTAT atstovei A. T.,

7viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės V. P. ieškinį su atsakovais A. P. ir L. L., institucijomis, teikiančiomis išvadą, Kretingos rajono savivaldybės administracijos VTAT ir Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos VTAT dėl termino tėvystei nuginčyti atnaujinimo, tėvystės nuginčijimo, tėvystės nustatymo ir pavardės pakeitimo,

Nustatė

8Ieškovė ieškinyje ir teisminio nagrinėjimo metu paaiškino, kad 2006 metų sausio mėnesį susipažino su atsakovu L. L. ir ėmė gyventi kartu. Vedė bendrą ūkį, gyveno santuokinį gyvenimą. Santuokos nesudarė, nes ji buvo santuokoje su atsakovu A. P.. Santuoką su A. P. nutraukė ( - ). Bendro gyvenimo su L. L. metu susilaukė sūnaus L., kuris gimė ( - ), nors vaiko gimimo liudijime tėvu įrašytas A. P.. Įrašas gimimo liudijime atliktas, nes sūnus Lukas gimė nepraėjus daugiau kaip trims šimtams dienų po santuokos nutraukimo. Jai žinoma, jog kreiptis į teismą dėl tėvystės nuginčijimo nustatomas vienerių metų ieškinio senaties terminas. Ji nuo vaiko pradėjimo žinojo, kad vaikas yra L. L., o ne A. P., todėl praleido 1 metų ieškinio senaties terminą tėvystei nuginčyti, kurį prašo teismo atnaujinti. Ji terminą praleido dėl to, kad nespėjo laiku nutraukti santuoką su A. P. ( procesas vyko ilgą laiką), ji neturėjo lėšų formalumams atlikti. Nenuginčijus vaiko tėvystės, tikrasis sūnaus L. tėvas negali būti įrašytas į jo gimimo liudijimą. Ji ir L. L. labai laukė sūnaus gimimo. L. L. laiko save biologiniu L. tėvu, sūnų auklėja, rūpinasi ir išlaiko. A. P. niekada nematė L. ir pripažįsta, kad jis nėra L. tėvas. Prašo nuginčyti A. P. tėvystę sūnaus L. P. atžvilgiu bei nustatyti, kad L. tėvas yra L. L.. Nustačius tėvystę, prašo pakeisti sūnaus L. P. pavardę į jo tikrojo tėvo pavardę- L.

9Atsakovas L. L. su ieškiniu sutiko. Jis pripažįsta sūnaus L. tėvystę. Patvirtino, kad su ieškove V. P. susipažino ir kartu ėmė gyventi 2006 metų pradžioje. Vedė bendrą ūkį, gyveno santuokinį gyvenimą. Santuokos nesudarė, nes V. P. buvo santuokoje su atsakovu A. P.. Santuoką V. P. su A. P. nutraukė ( - ). Bendro gyvenimo metu susilaukė sūnaus L., kuris gimė ( - ). Jis laiko save biologiniu L. tėvu, sūnų auklėja, rūpinasi ir išlaiko. A. P. niekada nematė L. ir pripažįsta, kad jis nėra L. tėvas. Prašo nuginčyti A. P. tėvystę sūnaus L. P. atžvilgiu bei nustatyti, kad L. tėvas yra L. L.. Nustačius tėvystę, prašo pakeisti sūnaus L. P. pavardę į jo pavardę- L.

10Institucijos, teikiančios išvadą, Kretingos rajono savivaldybės administracijos VTAT atstovė Daiva Vaikėnienė teisminio nagrinėjimo metu paaiškino, kad institucija su ieškiniu sutinka visiškai ir prašo ieškinį tenkinti. Institucijos atstovė lankėsi atsakovo A. P. gyvenamojoje vietoje, kur apklaustas A. P. paaiškino, jog su ieškovės ieškiniu sutinka, nes nėra L. P. tėvas. Teikia išvadą, kad biologinės tėvystės nustatymas atitinka nepilnamečio L. interesus.

11Institucijos, teikiančios išvadą, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos VTAT atstovė A. T. teisminio nagrinėjimo metu paaiškino, kad institucija su ieškiniu sutinka visiškai ir prašo ieškinį tenkinti. Teikia išvadą, kad biologinės tėvystės nustatymas atitinka nepilnamečio L. interesus.

12Atsakovas A. P. į bylos nagrinėjimą neatvyko. Teismo procesiniai dokumentai ir teismo šaukimas įteikti asmeniškai atsakovui. Teismas negavo atsakovo A. P. prieštaravimo dėl ieškinio bei prašymo atidėti bylos nagrinėjimą, todėl bylą nagrinėja iš esmės. Teismas vertina, kad atsakovas A. P. su ieškiniu sutinka.

13Ieškinys pagrįstas ir tenkintinas visiškai.

14Dėl termino ieškiniui dėl tėvystės nuginčijimo atnaujinimo ( LR CPK 78 str.).

15LR CK 3.152 įtvirtinta, kad kreiptis į teismą dėl tėvystės nuginčijimo nustatomas vienerių metų ieškinio senaties terminas. Šis terminas skaičiuojamas nuo tos dienos, kada asmuo, kuris kreipėsi į teismą, sužinojo apie ginčijamus duomenis, įrašytus vaiko gimimo įraše. Šis terminas nėra naikinamasis ir gali būti teismo atnaujintas. Nustatyta, kad ieškovė V. P. nuo vaiko pradėjimo žinojo, kad vaikas yra L. L., o ne A. P.. ( - )gimus sūnui L. P. ir 2011-12-28 pateikus ieškinį teismui dėl tėvystės nuginčijamo ( b.l. 4-6), praleido 1 metų ieškinio senaties terminą tėvystei nuginčyti. Teismas konstatuoja, kad V. P. terminą dėl tėvystės nuginčijimo praleido dėl svarbių priežasčių, nes civilinės bylos dėl santuokos nutraukimo ir santuokos nutraukimo pasekmių sutarties patvirtinimo tarp pareiškėjų V. P. ir A. P. nagrinėjimas užsitęsė. Tuo metu V. P. materialinė padėtis buvo sunki. Be to, atnaujindamas terminą ieškiniui dėl tėvystės nuginčijimo, teismas atkreipia dėmesį į tai, jog tėvystė yra ne tik biologinis, bet ir teisinis tėvo ir sūnaus ryšys, kuris reiškia socialinį ir teisinį vaiko ir tėvo ryšio pripažinimą, todėl tėvystės nuginčijimas konkrečiu atveju yra labia svarbus.

16LR CK 3.161 str. 2d., Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 9 str. l d. įtvirtinta vaiko teisė žinoti savo tėvus, kuri gali būti ribojama tik įstatymo (LR CK 3.221 str.).

17Europos konvencija dėl nesantuokinių vaikų teisinio statuso orientuoja, kad turi būti nustatomas vaiko biologinis tėvas, t.y. turi būti nustatoma kraujo ryšio giminystė. Iš byloje surinktų įrodymų akivaizdu, kad L. L. pats pripažįsta tėvystę. LR CK 3.146 str., 3.148 str. bei Europos konvencijos 3 straipsnyje numatoma, kad kiekvieno nesantuokinio vaiko tėvystė gali būti įrodoma arba nustatoma savanorišku pripažinimu arba teismo sprendimu.

18Bylos duomenimis nustatyta, kad ieškovė 2006 metų sausio mėnesį susipažino su atsakovu L. L. ir ėmė gyventi kartu. Vedė bendrą ūkį, gyveno santuokinį gyvenimą, nors tuo metu ieškovė buvo santuokoje su atsakovu A. P.. Santuoką su A. P. nutraukta ( - ) ( b.l. 11-12). Ištuokos liudijimas gautas 2007-11-06 ( b.l. 13). Bendro gyvenimo su L. L. metu ( - ) gimė sūnus L., nors vaiko gimimo liudijime tėvu įrašytas A. P. ( b.l. 9). Įrašas gimimo liudijime atliktas, nes sūnus L. gimė nepraėjus daugiau kaip trims šimtams dienų po santuokos nutraukimo. Nenuginčijus vaiko tėvystės, tikrasis sūnaus L. tėvas negali būti įrašytas į jo gimimo liudijimą. L. L. laiko save biologiniu L. tėvu, sūnų auklėja, rūpinasi ir išlaiko. A. P. niekada nematė L. ir pripažįsta, kad jis nėra L. tėvas ( b.l. 27). Ginčų dėl tėvystės nuginčijimo nėra. Dėl paminėtų aplinkybių A. P. tėvystė, įrašyta į L. P. gimimo liudijimą, pripažintina negaliojančia. Pripažintina L. L. tėvystė sūnui L. P.. Pakeistina L. P. pavardė į L.

19Vadovaudamasis CPK 78, 259, 260, 263, 268, 392 str., teismas

Nutarė

20Atnaujinti terminą ieškiniui dėl tėvystės nuginčijimo.

21Ieškinį patenkinti visiškai.

22Pripažinti A. P., a.k. ( - ) tėvystę, įrašytą L. P., a.k. ( - ) gimimo liudijime negaliojančia.

23Pripažinti L. L., a.k. ( - ) tėvystę sūnui L. P., a.k. ( - )

24Pakeisti L. P., a.k. ( - ) pavardę į L.

25Sprendimas per 30 d. gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui padavus apeliacinį skundą Kretingos rajono apylinkės teisme.

Proceso dalyviai
1. Kretingos rajono apylinkės teismo teisėjas Erikas Jurgutis,... 2. sekretoriaujant Redai Songailienei,... 3. dalyvaujant ieškovei V. P.,... 4. atsakovui L. L.,... 5. institucijos, teikiančios išvadą, Kretingos rajono savivaldybės... 6. institucijos, teikiančios išvadą, Klaipėdos rajono savivaldybės... 7. viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės V. P.... 8. Ieškovė ieškinyje ir teisminio nagrinėjimo metu paaiškino, kad 2006 metų... 9. Atsakovas L. L. su ieškiniu sutiko. Jis pripažįsta sūnaus L. tėvystę.... 10. Institucijos, teikiančios išvadą, Kretingos rajono savivaldybės... 11. Institucijos, teikiančios išvadą, Klaipėdos rajono savivaldybės... 12. Atsakovas A. P. į bylos nagrinėjimą neatvyko. Teismo procesiniai dokumentai... 13. Ieškinys pagrįstas ir tenkintinas visiškai.... 14. Dėl termino ieškiniui dėl tėvystės nuginčijimo atnaujinimo ( LR CPK 78... 15. LR CK 3.152 įtvirtinta, kad kreiptis į teismą dėl tėvystės nuginčijimo... 16. LR CK 3.161 str. 2d., Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 9 str. l d.... 17. Europos konvencija dėl nesantuokinių vaikų teisinio statuso orientuoja, kad... 18. Bylos duomenimis nustatyta, kad ieškovė 2006 metų sausio mėnesį... 19. Vadovaudamasis CPK 78, 259, 260, 263, 268, 392 str., teismas... 20. Atnaujinti terminą ieškiniui dėl tėvystės nuginčijimo.... 21. Ieškinį patenkinti visiškai.... 22. Pripažinti A. P., a.k. ( - ) tėvystę, įrašytą L. P., a.k. ( - ) gimimo... 23. Pripažinti L. L., a.k. ( - ) tėvystę sūnui L. P., a.k. ( - )... 24. Pakeisti L. P., a.k. ( - ) pavardę į L.... 25. Sprendimas per 30 d. gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui...