Byla 2S-236-881/2015
Dėl baudos už antstolio reikalavimo nevykdymą skyrimo, kuria antstolės pareiškimas tenkintas iš dalies

1Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Vilija Mikuckienė teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo skolininko R. V. atskirąjį skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2014 m. gruodžio 8 d. nutarties, priimtos civilinėje byloje Nr. 2-50321-141/2014 pagal antstolės N. Š. pareiškimą dėl baudos už antstolio reikalavimo nevykdymą skyrimo, kuria antstolės pareiškimas tenkintas iš dalies.

2Teisėja, išnagrinėjusi bylą,

Nustatė

3I. Ginčo esmė

4Antstolė N. Š. pareiškimu kreipėsi į teismą, prašydama skirti skolininkui R. V. 1 000 Lt baudą už 2014 m. lapkričio 3 d. reikalavimo pristatyti automobilį nevykdymą. Nurodė, kad pagal Vilniaus miesto apylinkės teismo 2014 m. birželio 12 d. vykdomąjį raštą Nr. 2-14164-235/2014 vykdo skolos išieškojimą iš skolininko R. V. išieškotojo UAB „Senamiesčio ūkis“ naudai. 2014 m. lapkričio 3 d. turto arešto aktu Nr. 2-14164-235/2014 buvo areštuota skolininko transporto priemonė Chrysler Voyager. Tos pačios dienos reikalavimu antstolė įpareigojo skolininką pristatyti areštuotą transporto priemonę apžiūrai arba pranešti, kur galima apžiūrėti ir įvertinti automobilį. 2014 m. gruodžio 1 d. skolininkas telefonu piktybiškai nesakė, kur galima rasti automobilį, ginčijo, kad automobilis ne jo. Antstolės reikalavimai pateikti automobilį ir sumokėti skolą iki 2014 m. gruodžio 2 d. nebuvo įvykdyti.

5II. Pirmosios instancijos teismo nutarties esmė

6Vilniaus miesto apylinkės teismas 2014 m. gruodžio 8 d. nutartimi antstolės pareiškimą patenkino iš dalies – už antstolės 2014 m. lapkričio 3 d. reikalavimo pristatyti automobilį nevykdymą skyrė skolininkui R. V. 500 Lt baudą.

7Teismas konstatavo, kad skolininkas neįvykdė antstolės reikalavimų, todėl yra pagrindas jam skirti baudą. Atsižvelgęs į tai, kad skolininkas pirmą kartą neįvykdė antstolio įpareigojimų, taip pat į išieškomos sumos dydį, teismas sprendė, kad antstolės prašymas tenkintinas iš dalies, skiriant skolininkui 500 Lt baudą.

8III. Atskirojo skundo ir atsiliepimo į jį argumentai

9Skolininkas R. V. atskiruoju skundu prašo panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2014 m. gruodžio 8 d. nutartį, įpareigoti antstolę N. Š. panaikinti skolininko sąskaitų ir automobilio areštą. Nurodo, kad skolą UAB „Senamiesčio ūkis“ apmokėjo 2014 m. spalio 2 d., o vykdymo išlaidas 2014 m. gruodžio 1 d., todėl antstolės prašymas dėl baudos skyrimo, kuris teismui buvo pateiktas 2014 m. gruodžio 2 d., yra nepagrįstas, jame nurodytos aplinkybės, kad skola nebuvo sumokėta, neatitinka tikrovės. Antstolė, prieš paduodama prašymą teismui, turėjo įsitikinti, kad jos reikalavimai iš tikrųjų neįvykdyti, tačiau to nepadarė.

10Atsiliepimu į atskirąjį skundą išieškotojas UAB „Senamiesčio ūkis“ prašo atskirąjį skundą nagrinėti teismo nuožiūra. Nurodo, kad jo teisės ir teisėti interesai vykdomojoje byloje nebuvo pažeisti, nes skolininkas su juo atsiskaitė. Tačiau pažymi, kad skolininkas laiku neįvykdė antstolės reikalavimo, taip pat nenurodė priežasčių, dėl kurių nevykdė įpareigojimo, vis dėlto vykdymo išlaidas antstolei sumokėjo.

11IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados

12Atskirasis skundas tenkinamas iš dalies.

13Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro atskirojo skundo faktinis ir teisinis pagrindas bei absoliučių sprendimo (nutarties) negaliojimo pagrindų patikrinimas (CPK 320 str. 1 d., 338 str.).

14CPK 329 straipsnio 2 dalyje išdėstytų absoliučių skundžiamos nutarties negaliojimo pagrindų nenustatyta.

15Apeliacine tvarka nagrinėjamoje byloje sprendžiama, ar teisėta ir pagrįsta pirmosios instancijos teismo nutartis, kuria apeliantui paskirta piniginė bauda už antstolės reikalavimų nevykdymą.

16CPK 585 straipsnyje yra įtvirtinta antstolio reikalavimo privalomumo taisyklė ir atsakomybė už reikalavimo nevykdymą. Specialioji norma, numatanti atsakomybę už antstolio reikalavimo pateikti informaciją apie skolininko turimą turtą nevykdymą, yra įtvirtinta CPK 645 straipsnyje. Už šiame straipsnyje nurodytų reikalavimų neįvykdymą arba melagingų duomenų pateikimą teismas antstolio teikimu be svarbių priežasčių patvarkymo neįvykdžiusiam asmeniui gali skirti iki dviejų tūkstančių litų dydžio baudą arba nubausti areštu iki trisdešimties parų (CPK 645 str. 3 d..

17Apeliacinės instancijos teismas pažymi, kad vykdymo procese teismo skiriamos baudos atlieka dvejopą funkciją: viena vertus, tai yra baudinio pobūdžio procesinė teisinė sankcija, skiriama už jau įvykdytus proceso pažeidimus (pvz., CPK 585 str. 2 d., 645 str. 3 d.), kita vertus, tai yra skatinančio pobūdžio procesinė teisinė priemonė, skiriama siekiant paraginti asmenį įvykdyti antstolio reikalavimus.

18Kaip matyti iš bylos medžiagos, antstolės reikalavimo pristatyti automobilį (arba pranešti antstolei apie galimą automobilio apžiūrėjimo vietą) priėmimo ir įteikimo apeliantui metu šis dar nebuvo sumokėjęs antstolei vykdymo išlaidų – pastarąsias apeliantas sumokėjo 2014 m. gruodžio 1 d., jau pasibaigus antstolės reikalavimo įvykdymo terminui. Taigi skundžiama nutartimi paskirta bauda šiuo atveju pagrįstai atliko (atlieka) nubaudimo už padarytą procesinį pažeidimą (antstolės reikalavimo neįvykdymą per nustatytą terminą) funkciją. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad skundžiamos nutarties priėmimo metu, ir net antstolės pareiškimo dėl baudos skyrimo pateikimo teismui metu, apeliantas jau buvo sumokėjęs visas vykdymo procese apskaičiuotas sumas, todėl pagrindas vykdyti jų išieškojimą pasibaigė, todėl daroma išvada, kad paskirtos baudos dydis neturėtų būti lygus už tebeaktualių antstolio reikalavimų nevykdymą skiriamų baudų dydžiui. Teismo vertinimu, nagrinėjamu atveju yra teisinga ir protinga sumažinti paskirtos baudos dydį iki 100 Lt (CK 1.5 str.).

19Dėl išdėstytų motyvų atskirasis skundas tenkinamas iš dalies ir skundžiama pirmosios instancijos teismo nutartis pakeičiama, sumažinant apeliantui paskirtos baudos dydį iki 100 Lt (CPK 337 str. 1 d. 4 p.). Apeliacinės instancijos teismas pažymi, kad turto arešto panaikinimo klausimas nebuvo šios apeliacinės bylos nagrinėjimo dalykas, todėl apelianto prašymo įpareigoti antstolę panaikinti sąskaitų ir automobilio areštą teismas nesprendžia. Apeliantui išaiškinama, kad dėl turto arešto panaikinimo jis turėtų kreiptis į antstolę (CPK 643 str. 6 p.) .

20Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 337 straipsnio 1 dalies 4 punktu, 338 straipsniu,

Nutarė

21Vilniaus miesto apylinkės teismo 2014 m. gruodžio 8 d. nutartį pakeisti – sumažinti R. V. paskirtos baudos dydį iki 100 Lt (28,96 EUR).

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Vilija Mikuckienė... 2. Teisėja, išnagrinėjusi bylą,... 3. I. Ginčo esmė... 4. Antstolė N. Š. pareiškimu kreipėsi į teismą, prašydama skirti... 5. II. Pirmosios instancijos teismo nutarties esmė... 6. Vilniaus miesto apylinkės teismas 2014 m. gruodžio 8 d. nutartimi antstolės... 7. Teismas konstatavo, kad skolininkas neįvykdė antstolės reikalavimų, todėl... 8. III. Atskirojo skundo ir atsiliepimo į jį argumentai... 9. Skolininkas R. V. atskiruoju skundu prašo panaikinti Vilniaus miesto... 10. Atsiliepimu į atskirąjį skundą išieškotojas UAB „Senamiesčio ūkis“... 11. IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai... 12. Atskirasis skundas tenkinamas iš dalies.... 13. Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro atskirojo skundo faktinis ir... 14. CPK 329 straipsnio 2 dalyje išdėstytų absoliučių skundžiamos nutarties... 15. Apeliacine tvarka nagrinėjamoje byloje sprendžiama, ar teisėta ir pagrįsta... 16. CPK 585 straipsnyje yra įtvirtinta antstolio reikalavimo privalomumo taisyklė... 17. Apeliacinės instancijos teismas pažymi, kad vykdymo procese teismo skiriamos... 18. Kaip matyti iš bylos medžiagos, antstolės reikalavimo pristatyti automobilį... 19. Dėl išdėstytų motyvų atskirasis skundas tenkinamas iš dalies ir... 20. Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 337... 21. Vilniaus miesto apylinkės teismo 2014 m. gruodžio 8 d. nutartį pakeisti –...