Byla 2-572-459/2012
Dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo.
Teismas, išnagrinėjęs bylą
1Šiaulių rajono apylinkės teismo teisėja Raimonda Andrulienė, Sekretoriaujant Giedrei Juozapaitienei, Dalyvaujant pareiškėjai Z. Ž., Jos atstovui, advokatui Zigmui Šatui, Suinteresuotiems asmenims J. F. ir G. K., viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą, pagal pareiškėjos Z. Ž. pareiškimą suinteresuotiems asmenims J. F., G. K., Z. I. ir Šiaulių apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai, dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo. Teismas, išnagrinėjęs bylą,
Nustatė
2Pareiškėja Z. Ž. prašė tenkinti pareiškimą ir nurodė, kad ( - ) mirus jos ir suinteresuotų asmenų motinai O. I., ji priėmė visą po jos mirties likusį palikimą faktiškai pradėdama jį valdyti. Palikimą sudarė mamos asmeniniai daiktai, rūbai, indai ir kita. Tačiau 2012 metų sausio mėnesį ji sužinojo, kad mamai Šiaulių apylinkės tarybos 1993-03-29 sprendimu buvo suteiktas naudotis 1,85 ha žemės sklypas asmeniniam ūkiui. Kadangi po mamos ji nesikreipė į notaro biurą ir neturi paveldėjimo teisės liudijimo, todėl negali pretenduoti įgyti šį žemės sklypą ir pilnai disponuoti visu palikimu. Dėl šių priežasčių prašo nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad ji priėmė ir valdo O. I. palikimą faktiškai.
3Pareiškėjos Z. Ž. atstovas, advokatas Zigmas Šatas pareiškimą palaikė ir prašė tenkinti kaip pagrįstą, įrodytą ir nustatyti, kad pareiškėja Z. Ž. mirus jos motinai O. I. priėmė visą po jos mirties likusį palikimą, faktiškai pradėdama jį valdyti.
4Suinteresuotas asmuo J. F. prašė tenkinti pareiškimą ir nurodė, kad ( - )mirus jos motinai O. I. jos sesuo Z. Ž. priėmė visą po jų mamos mirties likusį palikimą faktiškai pradėdama jį valdyti. Palikimą sudarė mamos asmeniniai daiktai, baldai, namų apyvokos daiktai.
5Suinteresuotas asmuo G. K. prašė tenkinti pareiškimą ir nurodė, kad ( - )mirus jos motinai O. I., sesuo Z. Ž. priėmė visą po mamos mirties likusį palikimą faktiškai pradėdama jį valdyti. Palikimą sudarė mamos asmeniniai daiktai, baldai, namų apyvokos daiktai.
6Suinteresuotas asmuo Z. I. į teismo posėdį neatvyko, gautas atsiliepimas į pareiškimą, kuriame nurodyta, kad su prašymu sutinka ir prašo, jog faktas būtų nustatytas.
7Suinteresuoto asmens Šiaulių apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovas į teismo posėdį neatvyko, atsiliepimas į pareiškimą negautas, todėl laikytina, kad neprieštaraujama, jog faktas būtų nustatytas.
8Pareiškimas tenkintinas, juridinę reikšmę turintis faktas nustatytinas (LR CPK 444 str. 2 d. 8 p.).
9Be pareiškėjos Z. Ž. prašymo ir paaiškinimo, suinteresuotų asmenų Z. I. ir Šiaulių apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos nepareikšto prieštaravimo, kad juridinę reikšmę turintis faktas būtų nustatytas, bei suinteresuotų asmenų J. F. ir G. K. pritarimo pareiškėjos prašymui, byloje yra sekantys dokumentai: pažymėjimas (b.l.9) iš kurio akivaizdu, kad Šiaulių apylinkės tarybos 1993-03-29 sprendimu O. I. buvo suteiktas naudotis 1,85 ha žemės sklypas asmeniniam ūkiui, kurį palikėja turėjo teisę nuomotis iš valstybės arba gauti nuosavybėn neatlygintinai už kitoje vietoje turėtą žemę; O. I. mirties liudijimo nuorašas (b.l. 5) iš kurio matyti, kad ji mirė ( - ); J. I. mirties liudijimas (b.l.7) iš kurio matyti, kad palikėjos sutuoktinis (b.l.6) taip pat yra miręs ( - ); pažyma (b.l.8) iš kurios akivaizdu, jog O. I. paskutinė deklaruota gyvenamoji vieta buvo adresu ( - ); pareiškėjos ir suinteresuotų asmenų gimimo ir santuokos liudijimų nuorašai (b.l. 11, 12, 35-42), kurie patvirtina jų kilmę iš palikėjos; notarės pažymėjimas (b.l.16), kuris patvirtina, kad paveldėjimo byla į O. I. palikimą neužvesta.
10Įpėdinis, pradėjęs valdyti kokią nors palikimo dalį, ar bet kokį daiktą, laikomas priėmusiu visą palikimą (LR CK 5.50str., 5.51str.).
11Palikimo priėmimas savo esme yra vienašalis sandoris, kuriuo įpėdinis siekia sukurti tam tikras teisines pasekmes - perimti palikėjo civilines teises ir pareigas. Kadangi asmens valia turi objektyvią išraišką, tai sukuria atitinkamas teisines pasekmes.
12Iš viso aukščiau aptarto darytina išvada, kad teismui nekyla abejonių, jog pareiškėja Z. Ž. mirus jos motinai O. I. priėmė visą palikimą faktiškai pradėdama jį valdyti faktiškai, todėl pareiškimui tenkinti kliūčių nėra.
13Iš pareiškėjos valstybei priteistinos išlaidos susijusios su procesinių dokumentų įteikimu (LR CPK 88str.1d.3p.).
14Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 259-270str., 444str.2d.8p., 448str., teismas
Nutarė
15Pareiškimą patenkinti visiškai.
16Nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad pareiškėja Z. Ž., a.k( - ) gyvenanti ( - ), po mamos O. I., a.k( - ) mirties ( - ), priėmė visą jos palikimą, faktiškai pradėdama jį valdyti.
17Juridinę reikšmę turintis faktas nustatytas paveldėjimo teisės liudijimui gauti.
18Iš pareiškėjos Z. Ž. valstybei priteisti 35,10 Lt (trisdešimt penkis litus 10ct) išlaidų, susijusių su procesinių dokumentų įteikimu.
19Sprendimas per 30 dienų nuo jo paskelbimo dienos, gali būti skundžiamas Šiaulių apygardos teismui per šį teismą, apeliaciniu skundu.