Byla e2-339-252/2020
Dėl daikto išreikalavimo iš svetimo neteisėto valdymo ir spręsdama jo priėmimo klausimą

1Panevėžio apygardos teismo teisėja Nijolė Danguolė Smetonienė rašytinio proceso tvarka susipažinusi su BUAB „Sanraktas“ pateiktu ieškiniu atsakovui J. L. dėl daikto išreikalavimo iš svetimo neteisėto valdymo ir spręsdama jo priėmimo klausimą

Nustatė

2bankrutuojančios įmonės administratorius prašo išreikalauti iš buvusio įmonės vadovo automobilius bei priteisti turėtas bylinėjimosi išlaidas. Administratorius ieškinį reiškia bankroto byloje, nes mano, kad JANĮ 29 straipsnis tai reglamentuoja.

3Ieškinį atsisakytina priimti.

4Panevėžio apygardos teisme 2019-06-10 nutartimi ieškovei iškelta bankroto byla. Ieškinys yra reiškiamas dėl turto išreikalavimo, kuris yra ( - ) apygardoje, o atsakovo gyvenamoji vieta yra ( - ). Todėl ieškinys gali būti pareikštas arba pagal atsakovo gyvenamąją vietą arba pagal turto buvimo vietą. Lietuvos apeliacinis teismas 2020-04-07 nutartyje Nr. e2-655-1120/2020 dėl JANĮ 29 straipsnio nuostatų taikymo yra nurodęs, kad „CPK 1 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad nemokumo bylos nagrinėjamos pagal CPK taisykles, išskyrus išimtis, kurias nustato kiti Lietuvos Respublikos įstatymai. Nagrinėjamu atveju aktualios JANĮ nuostatos. JANĮ 15 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad nemokumo bylos nagrinėjamos CPK nustatyta ginčo teisenos tvarka, išskyrus JANĮ nustatytas išimtis. JANĮ 29 straipsnyje įstatymų leidėjas įtvirtino specialias teismingumo taisykles, siekiant, jog visi turtiniai reikalavimai, kurie jau pareikšti bankrutuojančiai įmonei ar juos pareiškė bankrutuojanti įmonė, būtų sprendžiami nemokumo bylą iškėlusiame teisme. Tačiau apeliacinės instancijos teismas atkreipia dėmesį, jog JANĮ 29 straipsnio 1 dalis nereglamentuoja naujai pradedamų ginčų (pateikiamų ieškinių) teismingumo, minėta straipsnio dalis skirta nustatyti jau teismuose nagrinėjamu (iškeltų) bylų perdavimo taisykles. Šioje normoje nustatyta, jog nemokumo bylą nagrinėjančiam teismui perduodamos teismuose jau esančios bylos. Šį įstatymo nuostata reiškia, kad nemokumo bylą iškėlusiam teismui perduodamos tik bylos, pradėtos iki nemokumo bylos iškėlimo. Kadangi nagrinėjamu atveju byla pagal ieškovės ieškinį dar nepradėta, o teismai sprendė tik ieškovės ieškinio priėmimo klausimą (ieškinys teismui pateiktas 2020 m. vasarį, o bankroto byla ieškovei iškelta dar 2018 m. balandžio 26 d.), ieškovės ieškinys šiuo atveju turėjo būti paduotas pagal bendrąsias CPK teismingumo taisykles, o ne pagal JANĮ 29 straipsnio 1 dalies nuostatas.“

5Šiuo atveju, bankroto administratorius taip pat tik dabar reiškia ieškinį atsakovui, kurio gyvenamoji vieta nėra Panevėžio apygardos teismo teritorijoje. Pagal galiojantį teisinį reglamentavimą, nauji ginčai, kuriuose reikalavimus reiškia bankrutavusi įmonė, nagrinėjami pagal bendrąsias CPK teismingumo taisykles. Ieškovės ieškinys turi būti teikiamas atitinkamam apylinkės teismui jos pasirinkimu, kaip tai numatyta CPK 26, 29, 30 straipsniuose.

6Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 137 straipsnio 2 dalies 2 punktu

Nutarė

7atsisakyti priimti ieškinį.

8Nutartis per 7 dienas nuo nuorašo gavimo dienos gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui, skundą paduodant Panevėžio apygardos teisme.

Proceso dalyviai
Ryšiai