Byla 2-250-496/2013
Dėl daikto pripažinimo bešeimininkiu

1Kelmės rajono apylinkės teismo teisėja Daiva Valčiukienė rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjo Kelmės rajono savivaldybės administracijos pareiškimą suinteresuotam asmeniui Šiaulių apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai, atstovaujančiai VMI prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos dėl daikto pripažinimo bešeimininkiu ir

Nustatė

2Kelmės rajono savivaldybės administracija kreipėsi į teismą prašydama pripažinti Kelmės rajone, Kražių seniūnijoje, Karyznų kaime, esančią silosinę bešeimininkiu turtu ir perduoti ją Kelmės rajono savivaldybės nuosavybėn (l. 2-3).

3Suinteresuotas asmuo Šiaulių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija pateiktu atsiliepimu prašo pareiškimą tenkinti.

4Apie bylos užvedimą buvo paskelbta specialiame interneto tinklapyje 2013-03-26 (l.19).

5Pareiškimas tenkintinas.

6Bešeimininkiu laikomas daiktas, kuris neturi savininko arba kurio savininkas yra nežinomas (Lietuvos Respublikos CK 4.57 str. 1 d.). Bešeimininkis daiktas nuosavybėn gali būti perduodamas tik valstybei arba savivaldybėms teismo sprendimu, priimtu pagal finansų, kontrolės arba savivaldybės institucijos pareiškimą, paduotą suėjus vieneriems metams nuo daikto įtraukimo į apskaitą dienos (Lietuvos Respublikos CK 4.58 str. 1 d.).

7Iš Kelmės rajono savivaldybės administracijos teismui pateiktų rašytinių įrodymų – statinių, kurie neturi savininkų (ar kurių savininkai nežinomi) apskaitos akto (l. 4-8), fotonuotraukos (l. 9), Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo dėl komisijos sudarymo (l. 10), vietos ir Lietuvos Respublikos teritorijoje platinamų dienraščių skelbimų apie ketinimą daiktą pripažinti bešeimininkiu (l. 12-15) ir VĮ Registrų centro pranešimo (l. 11) – matyti, kad pareiškėjo prašoma pripažinti bešeimininkiu Kelmės rajone, Kražių seniūnijoje, Karyznų kaime, esanti silosinė yra nerealizuotina, faktiškai likę tik jos griuvėsiai. Silosinė stovi valstybei nuosavybės teise priklausančioje žemėje, statinys ir jo savininkas VĮ Registrų centro administruojamame Nekilnojamojo turto registre yra neregistruoti – informacijos registre apie Kelmės rajone, Kražių seniūnijoje, Karyznų kaime esantį statinį - silosinę (centro koordinatės – X=6161920,73; Y=412882,86) nerasta. 2006 m. vasario 13 d. apskaitos aktu Nr. 2 silosinė įtraukta į savivaldybės statinių, kurie neturi savininkų (ar kurių savininkai nežinomi) apskaitą. Paskelbus vietos ir respublikos dienraščiuose pranešimus apie daikto ketinimą pripažinti bešeimininkiu teisių į jį niekas nepareiškė.

8Vertinant nustatytas aplinkybes konstatuotina, kad pareiškėjo prašoma pripažinti bešeimininkiu Kelmės rajone, Kražių seniūnijoje, Karyznų kaime, esanti silosinė savininko, sąžiningo įgijėjo ar teisėto valdytojo neturi, yra nerealizuotina, nenaudojama ir neprižiūrima. Nuo statinio įtraukimo į apskaitą dienos yra praėję daugiau nei vieneri metai. Lietuvos Respublikos CK 4.58 str. 3 d. nurodytų aplinkybių bylos nagrinėjimo metu nenustatyta, todėl statinys pripažintinas bešeimininkiu daiktu ir perduotinas Kelmės rajono savivaldybės nuosavybėn.

9Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 268-270 str. ir 537 str., teismas

Nutarė

10Pareiškimą tenkinti.

11Pripažinti Kelmės rajone, Kražių seniūnijoje, Karyznų kaime, esančią silosinę bešeimininkiu daiktu ir perduoti ją Kelmės rajono savivaldybės nuosavybėn.

12Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas Šiaulių apygardos teismui per Kelmės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai