Byla 2-90-883/2013
Dėl bendravimo su vaiku tvarkos nustatymo ir atsakovės A. V. priešieškinį dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, bendravimo su vaiku tvarkos nustatymo ir išlaikymo nepilnamečiui vaikui priteisimo

1Šiaulių apylinkės teismo teisėja Irena Stasiūnienė, sekretoriaujant O. B., dalyvaujant ieškovui E. M., Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovui V. T., viešame teismo posėdyje nagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo E. M. ieškinį atsakovei A. V. dėl bendravimo su vaiku tvarkos nustatymo ir atsakovės A. V. priešieškinį dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, bendravimo su vaiku tvarkos nustatymo ir išlaikymo nepilnamečiui vaikui priteisimo,

Nustatė

2Ieškovas E. M. kreipėsi į teismą su ieškiniu atsakovei A. V., prašydamas nustatyti bendravimo su nepilnamečiu sūnumi A. M., gim 2008 m., tvarką. Atsakovė A. V. pateikė teismui priešieškinį dėl išlaikymo nepilnamečiui šalių sūnui priteisimo, vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, bendravimo su nepilnamečiu vaiku tvarkos nustatymo.

3Pasirengimo nagrinėti bylą teisme metu ir teismo posėdžiuose šalys ir jų atstovai siekė bylą baigti taikos sutartimi, 2013-02-13 pateikė teismui šalių sudarytą taikos sutartį.

4Ieškovas E. M. posėdžio metu prašė taikos sutartį patvirtinti ir civilinę bylą nutraukti. Paaiškino, kad su atsakove susitarė dėl sūnaus gyvenamosios vietos, bendravimo su sūnumi tvarkos ir išlaikymo sūnui teikimo.

5Taikos sutartį pasirašė atsakovės A. V. atstovas advokatas V. M.; advokato teisė sudaryti taikos sutartį aptarta atsakovės ir advokato sudarytoje 2012-06-18 atstovavimo sutartyje (18 b. l.).

6Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovas V. T. šalių prašymui patvirtinti jų sudarytą taikos sutartį neprieštaravo.

7Prašymas patvirtinti taikos sutartį ir bylą nutraukti tenkintinas.

8Pagal CPK 42 straipsnio pirmosios dalies ir 140 straipsnio trečiosios dalies nuostatas, bet kurioje proceso stadijoje šalys gali užbaigti bylą taikos sutartimi. Šalių valia sudaryti taikos sutartį aptarta posėdžio metu, išreikšta raštu sudarytoje taikos sutartyje, todėl teismui nekyla abejonių dėl šalių valios išraiškos tinkamumo.

9CK 6.983 straipsnio pirmojoje dalyje nustatyta, kad taikos sutartimi šalys tarpusavio nuolaidomis išsprendžia kilusį teisminį ginčą, užkerta kelią kilti teisminiam ginčui ateityje, išsprendžia teismo sprendimo įvykdymo klausimą arba kitus ginčytinus klausimus. Sudarydamos taikos sutartį, šalys abipusiu sutarimu sulygsta dėl jos sąlygų, taip realizuodamos dispozityvumo principą, t.y. teisę įstatymo nustatytose ribose laisva valia disponuoti savo materialinėmis ir procesinėmis teisėmis (CPK 13 str.).

10Taikos sutartyje šalys nurodė, kad taikos sutarties sudarymo ir civilinės bylos nutraukimo pasekmės jiems yra žinomos ir išaiškintos (CPK 294 str.). Tai reiškia, kad šalims yra žinoma ir suprantama, jog teismui patvirtinus taikos sutartį ir bylą nutraukus, vėl kreiptis į teismą dėl ginčo tarp tų pačių šalių dėl to paties dalyko ir tuo pačiu pagrindu neleidžiama (CPK 294 str. 2 d.).

11Vadovaudamasis šiomis įstatymo nuostatomis ir atsižvelgęs į tai, kad šalių pateikta taikos sutartis išreiškia jų valią taikiai išspręsti kilusį šioje byloje ginčą, neprieštarauja imperatyvioms įstatymo nuostatoms ir viešajam interesui, teismas sprendžia, kad yra pakankamas pagrindas ją patvirtinti, o civilinę bylą nutraukti (CK 6.983 str., CPK 42 str. 2 d., 140 str. 3 d., 293 str. 1 d. 5 p). Tvirtinamos sutarties tekstas išdėstomas rezoliucinėje nutarties dalyje, tačiau tik tos sąlygos, kurios susijusios su šalių įsipareigojimais ir atitinka procesinį įstatymą.

12Šalys bylinėjimosi išlaidų viena kitai neatlygina.

13Kadangi šalys sudarė taikos sutartį, šalims yra grąžinama 75 procentai sumokėto žyminio mokesčio (CPK 87 str. 2 d.). Ieškovas E. M. už ieškinį sumokėjo 142 Lt žyminio mokesčio (4, 8 b. l.), atsakovė A. V. už priešieškinį sumokėjo 143 Lt žyminio mokesčio (66a b. l.), todėl grąžintina žyminio mokesčio dalis yra po 107 litus.

14Atsižvelgdamas į tai, kad šalių procesinis elgesys buvo tinkamas - šalys proceso metu siekė ir baigė bylą taikos sutartimi, teismas bylinėjimosi išlaidų valstybei nepriteisia (LR CPK 96 str. 5 d.).

15Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 93 str., 140 str., 293 str. 1 d. 5 p., 294-295 str., teismas

Nutarė

16patvirtinti ieškovo E. M., a. k. ( - ) ir atsakovės A. V., a. k. ( - ) atstovo advokato V. M. 2013-02-13 pasirašytą taikos sutartį, kuria šalys susitarė:

  1. Nepilnamečio sūnaus A. M. gyvenamoji vieta nustatoma su mama - atsakove A. V., a. k. ( - )
  2. Ieškovas E. M., a. k. ( - ) įsipareigoja teikti išlaikymą nepilnamečiui sūnui A. M. po 350 Lt kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis, pradedant skaičiuoti nuo 2012 09 03 iki vaikas sulauks pilnametystės.
  3. Atskirai gyvenantis ieškovas E. M., a. k. ( - ) dalyvauja nepilnamečio sūnaus A. M. auklėjime tokia tvarka:
  1. Ieškovas E. M., a. k. ( - ) turi teisę pasiimti su savimi nepilnametį sūnų A. M. kiekvienų metų rugpjūčio mėnesį dviejų savaičių laikotarpiui, vaiką pasiimdamas ir atgal grąžindamas bute, adresu ( - ).
  2. Ieškovas E. M., a. k. ( - ) turi teisę pasiimti su savimi nepilnametį sūnų A. M. kiekvienų metų gruodžio mėnesį dviejų savaičių laikotarpiui, vaiką pasiimdamas ir atgal grąžindamas bute, adresu ( - ).
  3. Atsakovė A. V., a. k. ( - ) įsipareigoja informuoti ieškovą E. M., a. k . ( - ) apie nepilnamečio sūnaus A. M. laikiną sugrįžimą į Lietuvą ne vėliau kaip prieš tris dienas ir įsipareigoja netrukdyti ieškovui bendrauti su nepilnamečiu sūnumi A. M., jo buvimo Lietuvoje metu, atsižvelgdama į vaiko interesus.
  4. Ieškovas E. M., a. k. ( - ) turi teisę bendrauti su nepilnamečiu sūnumi A. M. visomis ryšio priemonėmis (mobiliu telefonu, internetu (elektroniniu paštu, programa „Skype" ir pan.).
  1. Atsakovė A. V., a. k. ( - ) atsisako nuo reikalavimo priteisti išlaikymo įsiskolinimą.

17Civilinę bylą Nr. 2-90-883/2013 nutraukti.

18Grąžinti ieškovui E. M., a. k. ( - ) 100 Lt (vieną šimtą litų) žyminio mokesčio, sumokėto 2012-05-25 įmokos mokėjimo kvitu, ir 7 Lt (septynis litus) žyminio mokesčio, sumokėto 2012-06-04 įmokos mokėjimo kvitu, kodas 5660.

19Grąžinti 107 Lt (vieną šimtą septynis litus) žyminio mokesčio, kurį 2012-10-10 mokėjimo kvitu Valstybinei mokesčių inspekcijai prie LR Finansų ministerijos sumokėjo atsakovės A. V. atstovas advokatas V. M..

20Nutartis per 7 dienas gali būti skundžiama atskiruoju skundu Šiaulių apygardos teismui per Šiaulių apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Šiaulių apylinkės teismo teisėja Irena Stasiūnienė, sekretoriaujant O.... 2. Ieškovas E. M. kreipėsi į teismą su ieškiniu atsakovei A. V., prašydamas... 3. Pasirengimo nagrinėti bylą teisme metu ir teismo posėdžiuose šalys ir jų... 4. Ieškovas E. M. posėdžio metu prašė taikos sutartį patvirtinti ir... 5. Taikos sutartį pasirašė atsakovės A. V. atstovas advokatas V. M.; advokato... 6. Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovas V. T. šalių prašymui patvirtinti... 7. Prašymas patvirtinti taikos sutartį ir bylą nutraukti tenkintinas.... 8. Pagal CPK 42 straipsnio pirmosios dalies ir 140 straipsnio trečiosios dalies... 9. CK 6.983 straipsnio pirmojoje dalyje nustatyta, kad taikos sutartimi šalys... 10. Taikos sutartyje šalys nurodė, kad taikos sutarties sudarymo ir civilinės... 11. Vadovaudamasis šiomis įstatymo nuostatomis ir atsižvelgęs į tai, kad... 12. Šalys bylinėjimosi išlaidų viena kitai neatlygina.... 13. Kadangi šalys sudarė taikos sutartį, šalims yra grąžinama 75 procentai... 14. Atsižvelgdamas į tai, kad šalių procesinis elgesys buvo tinkamas - šalys... 15. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 93 str., 140... 16. patvirtinti ieškovo E. M., a. k. ( - ) ir atsakovės A. V., a. k. ( - )... 17. Civilinę bylą Nr. 2-90-883/2013 nutraukti.... 18. Grąžinti ieškovui E. M., a. k. ( - ) 100 Lt (vieną šimtą litų) žyminio... 19. Grąžinti 107 Lt (vieną šimtą septynis litus) žyminio mokesčio, kurį... 20. Nutartis per 7 dienas gali būti skundžiama atskiruoju skundu Šiaulių...