Byla 2A-647-357/2011

1Šiaulių apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš kolegijos pirmininkės ir pranešėjos Rasos Bartašienės, kolegijos teisėjų: Reginos Agotos Gutauskienės, Egidijaus Mockevičiaus, sekretoriaujant Romutei Lengvenienei, šalims nedalyvaujant

2viešame teismo posėdyje apeliacine tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal atsakovo M. K. apeliacinį skundą ir ieškovės D. V. apeliacinį skundą dėl Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2011 m. birželio 27 d. sprendimo civilinėje byloje Nr. N2-693-563/2011 pagal ieškovės D. V. ieškinį atsakovui M. K. dėl išlaikymo nepilnamečiui vaikui dydžio pakeitimo; byloje išvadą teikianti institucija – Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius (VTAS).

3Teisėjų kolegija, išnagrinėjusi apeliacinį skundą,

Nustatė

4I.Ginčo esmė

5Ieškovė D. V. ieškiniu ir patikslintu ieškinių kreipėsi į Klaipėdos miesto apylinkės teismą, prašydama pakeisti Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2004-02-10 sprendimu priteisto išlaikymo dydį ir priteisti iš atsakovo dukters G. V., gim. ( - ), išlaikymui po 600,00 Lt kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis nuo ieškinio padavimo teismui dienos iki vaiko pilnametystės, paskirti ieškovę nepilnamečio vaiko išlaikymui skirtų lėšų tvarkytoja, nutraukti alimentų, priteistų iš atsakovo pagal Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2004-02-10 sprendimą, išieškojimą bei priteisti iš atsakovo bylinėjimosi išlaidas (1 t., 3-4 b. l.).

6Ieškovė nurodė, kad vaiko poreikiai išaugo, todėl atsižvelgiant į vaiko interesus būtina padidinti išlaikymo dydį. Ieškovė su dukra šiuo metu gyvena Italijoje, jokių socialinių išmokų negauna, pragyvena iš atsitiktinių uždarbių.

7Atsakovas M. K. atsiliepime į ieškinį nurodė, kad su ieškiniu nesutinka (1 t., 21-24 b. l.). Nagrinėjant bylą sutiko mokėti vaikui išlaikymą po 250 litų.

8II. Pirmosios instancijos teismo sprendimo esmė

9Klaipėdos miesto apylinkės teismas 2011 m. birželio 27 d. sprendimu ieškinį patenkino iš dalies.

10Pakeitė Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2004-02-10 sprendimu iš atsakovo priteistą išlaikymo dydį ir priteisė iš atsakovo M. K. dukters G. V., gim. ( - ), išlaikymui po 400,00 Lt kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis nuo ieškinio padavimo teismui dienos, t.y. 2010-07-28, iki vaiko pilnametystės, paskiriant ieškovę D. V. nepilnamečio vaiko išlaikymui skirtų lėšų tvarkytoja.

11Nurodė, kad įsiteisėjus teismo sprendimui, vykdomąjį raštą, išduotą 2004-02-10 Klaipėdos miesto apylinkės teismo sprendimo pagrindu, išieškojus įsiskolinimą iki 2010-07-28, atšaukti.

12Likusioje dalyje ieškinį atmetė.

13Priteisė iš atsakovo M. K. 922,70 Lt bylinėjimosi išlaidų ieškovei D. V..

14Priteisė iš atsakovo M. K. 144,00 Lt žyminio mokesčio į valstybės biudžetą (2 t., 54-56 b. l.).

15Teismas nustatė, kad ieškovės ir atsakovo nepilnametė dukra gyvena su ieškove, kuri imasi aktyvių priemonių vaiko turtinėms teisėms ir interesams įgyvendinti: teikia išlaikymą, suteikia vaikui gyvenamąjį būstą ir pan. Teismas pažymėjo, kad tam iš tėvų, su kuriuo gyvena vaikas, tenka ir kasdienė vaiko priežiūra, rūpinimasis, kurių paprastai nekompensuoja išlaikymo priteisimas. Teismas sprendė, kad šalių turtinė padėtis iš esmės yra vienoda – tiek ieškovė, tiek atsakovas yra bedarbiai, abu išlaiko nepilnamečius vaikus. Teismas laikė, kad ieškovas nepateikė jokių įrodymų, kad išnaudojo visas įmanomas priemones ir dėjo maksimalias pastangas įsidarbinti Lietuvoje ar užsienyje, kad pagal turimą išsilavinimą ir kvalifikaciją kreipėsi į darbdavius ir kad jam buvo atsisakyta suteikti darbą. Teismas sprendė, kad 400,00 Lt išlaikymo per mėnesį vienam vaikui suma yra minimali, kuri galėtų užtikrinti minimalius nepilnamečio vaiko poreikius, todėl įvertinęs byloje esančius rašytinius įrodymus apie šalių turtinę padėtį, esamą ekonominę situaciją bei tai, kad abu tėvai turi teikti išlaikymą vaikams, ieškovės ieškinį tenkino iš dalies ir iš atsakovo, dukters G. V., gim. ( - ), išlaikymui priteisė po 400,00 Lt kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis, paskiriant ieškovę nepilnamečio vaiko išlaikymui skirtų lėšų tvarkytoja.

16III. Apeliacinio skundo ir atsiliepimo į jį teisiniai argumentai

17Apeliaciniu skundu atsakovas M. K. prašo pakeisti Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2011 m. birželio 27 d. sprendimą ir sumažinti dukros G. V. išlaikymui priteistą išlaikymo dydį iki 200 Lt kas mėnesį mokamų periodinių išmokų (2 t., 59-61 b. l.).

18Apeliacinis skundas grindžiamas šiais argumentais:

191. Apeliantas teigia, kad teismas nenustatinėjo ir nevertino aplinkybių susijusių su tėvų turtinės padėties esminiu pasikeitimu bei vaiko poreikių pasikeitimu. Teigia, kad atsakovo materialinė padėtis yra iš esmės pablogėjusi. Šiuo metu atsakovas yra bedarbis, jokių pajamų negauna, augina du mažamečius vaikus, iš jų vienas yra neįgalus.

202. Apeliantas laiko, kad teismas turėjo atsižvelgti į išlaikymą vaikui privalančio teikti, tai yra atsakovo, kitus pagal įstatymą išlaikomus asmenis. Apeliantas teigia, kad išlaikydamas tris nepilnamečius vaikus, iš kurių vienas yra neįgalus, nebeturi lėšų savo paties pragyvenimui, be to turi didelių skolinių įsipareigojimų bankui.

213. Apeliantas nurodo, kad teismas visiškai nesiaiškino, kokia pinigų suma reikalinga minimaliems dukros poreikiams patenkinti, nevertino atsakovo pareigos išlaikyti dar du nepilnamečius vaikus.

22Apeliaciniu skundu ieškovė D. V. prašo Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2011 m. birželio 27 d. sprendimą dalyje pakeisti ir priimti naują sprendimą – priteisti iš atsakovo dukros G. V. išlaikymui po 600 Lt kas mėnesį mokamų periodinių išmokų nuo ieškinio padavimo dienos iki vaiko pilnametystės (2 t., 62-63 b. l.).

23Apeliacinis skundas grindžiamas šiais argumentais:

241. Apeliantė mano, kad teismas netinkamai įvertino byloje esančius įrodymus apie atsakovo turtinę padėtį, nepagrįstai sulygindamas ją su ieškovės turtine padėtimi. Teismas neįvertino byloje pateiktus įrodymus - išrašo iš nekilnojamojo turto registro duomenų banko, kad tam tikru laikotarpiu atsakovas vertėsi nekilnojamojo turto prekyba. Be teismo įvertinimo liko ir atsakovo iš AB SEB banko gautas 772000 Lt kreditas ir dėl to pateikta darbo sutartis, sudaryta užsienyje, nurodant 5000 svarų sterlingų, o tai yra 20000 Lt (5000 x 4) gaunamą mėnesio atlyginimą.

252. Apeliantė teigia, kad atsakovo deklaruojama sunki materialinė padėtis yra apsimestinė, kadangi nuo senų laikų turi daug kreditorių, todėl visą turtą, kuriuo disponuoja M. K. yra įsigytas kitų asmenų vardu, tikslu išvengti kreditorių arešto.

26Atsiliepimu į ieškovės apeliacinį skundą atsakovas M. K. prašo ieškovės apeliacinį skundą atmesti (2 t., 75-76 b. l.).

27Atsiliepimas grindžiamas šiais argumentais:

28Atsakovas teigia, kad jo turtinė padėtis iki 2004 m. buvo geresnė. Jokio turto nei savo, nei kitų asmenų vardu nėra įgijęs, o pajamos yra minimalios. Dėl sunkios materialinės padėties ir ekonominės krizės nebegali laiku vykdyti savo kreditorinių įsipareigojimų bankui, tai tik patvirtiną sunkią materialinę padėtį. Teikdama ieškinį ieškovė D. V. nurodė, kad Italijoje turi bedarbio statusą ir pragyvena iš atsitiktinių uždarbių, tačiau tuo pačiu pateikia įrodymus, kad nuomojasi apartamentus už 4560,00 EUR. Tai įrodo, kad ieškovės materialinė padėtis šiuo metu yra geresnė nei atsakovo, todėl pagrindo didinti priteistą išlaikymą nėra. Priteisiant vienam iš vaikų išlaikymą, kai teisę jį gauti iš to paties asmens turi du ir daugiau vaikų, turi būti vadovaujamasi lygybės principu. Ieškovės prašoma priteisti išlaikymo suma pažeistų kitų atsakovo vaikų interesus ir jų teises būti išlaikomiems vienodai.

29IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados

30Apeliaciniai skundai atmestini.

31Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinio skundo faktinis ir teisinis pagrindai bei absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų patikrinimas (LR CPK 320 str. 1 d.). Apeliacinės instancijos teismas tikrina teismo sprendimo teisėtumą ir pagrįstumą tik apskųstoje dalyje ir tik analizuojant apeliaciniame skunde išdėstytus argumentus, išskyrus įstatyme nurodytas išimtis (LR CPK 320 str. 2 d.). Absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų apeliacinės instancijos teismas nenustatė (LR CPK 329 str.).

32Dėl atsakovo M. K. apeliacinio skundo

33Apeliantas nesutinka su teismo sprendimo dalimi, kurioje iš atsakovo priteistas išlaikymas nepilnametei dukrai G. V. po 400 Lt kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis nuo 2010-07-28 iki jos pilnametystės, todėl teisėjų kolegija apeliacinio skundo argumentus vertina ir dėl jų pasisako tik skundžiamo sprendimo dalyje.

34Dėl priteisto išlaikymo dydžio

35Kaip matyti iš apeliacinio skundo, atsakovas mano, kad teismas nenustatinėjo ir nevertino aplinkybių susijusių su tėvų turtinės padėties esminiu pasikeitimu bei vaiko poreikių pasikeitimu. Atsakovas šiuo metu yra bedarbis, jokių pajamų negauna, augina du mažamečius vaikus, iš jų vienas yra neįgalus.

36Kaip matyti iš bylos medžiagos, atsakovas M. K. ir ieškovė D. V. turi nepilnametę dukrą G. V., gim. ( - ).

37Kasacinio teismo praktikoje nurodoma, kad teismas turi teisę pakeisti išlaikymo dydį ir formą ne visais atvejais, kai pasikeičia faktinės aplinkybės, sudarančios pagrindą peržiūrėti išlaikymo dydžio ir formos klausimą, o tik tais, kai tos aplinkybės pasikeitė iš esmės, ir yra tikslinga peržiūrėti išlaikymo dydį (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2002 m. rugsėjo 9 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-962/2002; 2003 m. sausio 17 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-7-96/2003). Nuostatą, kad išlaikymas gali būti peržiūrimas tik tada, kai iš esmės pasikeitė šalių turtinė padėtis, sistemiškai aiškinant CK 3.192 straipsnio 2 dalimi, darytina išvada, kad išlaikymo dydžio ir formos peržiūrėjimas galimas ir iš esmės pasikeitus nepilnamečių vaikų poreikiams. Tokią teismų praktiką šios kategorijos bylose formuoja ir kasacinis teismas (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2003 m. sausio 17 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-7-96/2003). Teismui nustačius, kad pakeitus išlaikymo dydį ir formą bus tvirčiau apsaugoti vaiko interesai, ieškinys dėl išlaikymo dydžio ir formos pakeitimo turėtų būti tenkintinas. Kasacinis teismas yra pabrėžęs, kad CK 3.201 straipsnio 3 dalyje nenustatyta apribojimų vieną išlaikymo formą pakeisti bet kuria kita CK 3.196 straipsnyje nurodyta išlaikymo forma ir kad CK 3.201 straipsnyje nustatyta teismo diskrecijos teisė, bet ne pareiga tenkinti prašymą dėl išlaikymo dydžio ar formos pakeitimo reiškia, jog toks prašymas gali būti tenkinamas tik teismui nustačius kiekvienu konkrečiu atveju reikšmingas aplinkybes (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2004 m. rugsėjo 13 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-434/2004).

38Nagrinėjamoje byloje ieškovė kreipėsi su ieškiniu į teismą dėl nepilnametei dukrai iš atsakovo priteisto išlaikymo dydžio pakeitimo, ieškinį motyvuodama išaugusiais dukros poreikiais, jos pačios bedarbės statusu.

39Apeliacinės instancijos teisėjų kolegija pažymi, kad vaiko poreikiai nėra begaliniai, jam augant poreikiai gali keistis, todėl abiejų tėvų skiriamas išlaikymo dydis gali būti persvarstomas iš naujo.

40Pirmosios instancijos teismas, remdamasis ieškovės nurodytomis aplinkybėmis ir pateiktais įrodymais apie pasikeitusius dukters poreikius, sprendė, kad 400,00 Lt išlaikymo per mėnesį vienam vaikui suma yra minimali, kuri galėtų užtikrinti minimalius nepilnamečio vaiko poreikius, todėl įvertinęs byloje esančius rašytinius įrodymus apie šalių turtinę padėtį, esamą ekonominę situaciją, laikė, kad abu tėvai turi teikti išlaikymą po 400,00 Lt kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis. Kartu teismas vertino byloje nustatytas aplinkybes, kad abu tėvai yra bedarbiai, išlaiko nepilnamečius vaikus, o šalių turtinė padėtis iš esmės yra vienoda. Todėl apeliacinio skundo teiginys, kad teismas nenustatinėjo ir nevertino aplinkybių susijusių su tėvų turtinės padėties esminiu pasikeitimu bei vaiko poreikių pasikeitimu, atmestinas.

41Pažymėtina, kad, nustatant kiekvieno iš tėvų turtinę padėtį, vertintinas ne tik jų turimas turtas ir gaunamos pajamos, bet ir tai, kokių priemonių jie ėmėsi, kad gautų atitinkančias savo amžių bei profesines galimybes pajamas, iš kurių būtų teikiamas išlaikymas vaikams (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2008 m. gegužės 26 d. nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-303/2008).

42Teisėjų kolegija pažymi, kad asmens galėjimas ar negalėjimas pagerinti savo turtinę padėtį turi būti vertinamas tiek pagal objektyvius, tiek pagal subjektyvius veiksnius. Subjektyvūs veiksniai – tai paties asmens pastangos, noras, požiūris ir jo vertinamos galimybės gauti pajamas; objektyvūs – amžius, sveikata, šalies ekonominė situacija ir kt., aplinkybės, kurių asmuo negali valdyti ir negali būti laikomas už jas atsakingu. Teismas, nustatinėdamas šalių turtinę padėtį, atsižvelgė į tai, kad šalys nepateikė jokių įrodymų, kad išnaudojo visas įmanomas priemones darbui susirasti. Šiuo atveju apeliantas yra sveikas, darbingas asmuo, neturintis sveikatos problemų, todėl teisėjų kolegija pažymi, kad byloje nepateikta įrodymų, kad dėl objektyvių priežasčių atsakovas negali teikti priteisto išlaikymo dukrai. Remiantis išdėstytu, teisėjų kolegija apeliacinio skundo argumentus, kad atsakovas šiuo metu yra bedarbis, jokių pajamų negauna, laiko nepagrįstais. Tai, kad atsakovas išlaiko dar du mažamečius vaikus, iš jų vienas yra neįgalus, nesudaro pagrindo atleisti atsakovo nuo pareigos teikti padidintą išlaikymą dukrai. Teisėjų kolegija pažymi, kad ankstesnis teismo priteistas išlaikymas dukrai po 125,00 Lt neatitinka minimalių vaiko poreikių patenkinimo. Bylos duomenys patvirtina, kad atsakovo sūnui yra nustatytas lengvas neįgalumo lygis (1 t., 30 b. l.). Be to, atsakovas nėra pateikęs įrodymų, kad jo neįgaliam sūnui N. K. yra būtini specialūs poreikiai. Todėl visiškai nepagrįsti apelianto teiginiai, kad teismas turėjo atsižvelgti į išlaikymą vaikui privalančio teikti, tai yra atsakovo pagal įstatymą išlaikomus asmenis. Teisėjų kolegija pažymi, jog atsakovo turimi kreditoriniai įsipareigojimai bankams neturi lemti nustatomo išlaikymo vaikui dydžio. Esant laisvanoriškiems materialiniams įsipareigojimams bankams, pats atsakovas turi laisvanoriškai varžyti savo asmeninius poreikius, o ne perkelti šią naštą savo išlaikytiniams.

43Teisėjų kolegija nesutinka su apeliacinio skundo teiginiu, kad teismas visiškai nesiaiškino kokia pinigų suma reikalinga minimaliems dukros poreikiams patenkinti. Nagrinėjamoje byloje pirmosios instancijos teismas pagrįstai orientavosi į vieno mėnesio išlaikymo dydį, atitinkantį minimalią mėnesinę algą, t. y. kad tokio dydžio išlaikymas šiuo konkrečiu atveju yra pakankamas ir jis padalintinas abiems tėvams lygiomis dalimis, t. y. kiekviena iš šalių gali ir turi teikti išlaikymą, skaičiuojant pinigine išraiška po 400 Lt kas mėnesį. Šis kriterijus nėra absoliučiai tikslus, tačiau šiuo atveju teismas galėjo juo remtis, kadangi atsakovas to neginčijo. Nagrinėjamu atveju pirmosios instancijos teismas nuo šių nuostatų taikymo nenukrypo. Ši suma laikytina minimalia, tokia, iš kurios gali būti patenkinti minimalūs tokio amžiaus vaiko poreikiai, todėl teisėjų kolegija laiko, kad minėtos sumos priteisimas vaikui nereikalauja detalaus jo poreikių pagrindimo. Kolegija sprendžia, kad teismo nustatyta abiejų tėvų 800 Lt dydžio per mėnesį periodinių išmokų suma, reikalinga dukros G. V. išlaikymui, nėra per didelė, nes mergaitė yra jau 12 metų, augant didėja jos poreikiai, todėl 2004-02-10 sprendimu priteisto išlaikymo po 125,00 Lt nepakanka. Pažymėtina ir tai, kad teismo nustatyto dukrai reikalingo išlaikymo dydžio apeliantas nepaneigė, nes nepateikė jokių skaičiavimų ir įrodymų, kurie patvirtintų, jog 12 metų dukrai mėnesiui pakanka 200 Lt. Teisėjų kolegijos vertinimu, atsakovo sutikimas teikti 200 Lt per mėnesį išlaikymą dukrai, negali patenkinti net minimalių dukros poreikių, kas prieštarauja įstatymui ir pažeidžia nepilnamečio vaiko interesus.

44Apeliacinės instancijos teisėjų kolegija pažymi, kad vaiko poreikiai nėra begaliniai, jam augant poreikiai gali keistis, todėl abiejų tėvų skiriamas išlaikymo dydis gali būti persvarstomas iš naujo.

45Paskirstant nepilnamečio vaiko išlaikymo naštą tarp tėvų, būtina įvertinti kiekvieno iš tėvų turtinę padėtį, objektyviai lemiančią jų galimybes teikti tam tikro dydžio išlaikymą (CK 3.192 str. 3 d.).

46Bylos duomenimis nustatyta, kad ieškovė D. V. Italijoje turi bedarbio statusą, jos teigimu pragyvena iš atsitiktinių darbų, darbo sutartis nutraukta 2010-02-20 (1 t., 10-11 b. l., 2 t., 2-3 b. l.). Ieškovė turi vieną transporto priemonę (1 t., 107 b. l.)

47Atsakovui nuosavybės teise priklauso žemės sklypas su gyvenamuoju namu ir statiniais ( - ), kurių rinkos vertė yra apie 286170,00 Lt (1 t., 13-17, 129-133 b. l.). Atsakovo vardu 2011-03-03 duomenimis registruotos dvi transporto priemonės (1 t., 108 b. l.), o 2011-03-22 pažyma patvirtina, kad atsakovo vardu įregistruotų transporto priemonių nėra (1 t., 121 b. l.). Atsakovas nuo 2010m. gegužės mėn. iki 2010 m. rugpjūčio mėn. registruotas darbo biržoje (1 t., 33 b. l.), nuo 2011-04-04 atsakovas dalyvauja aktyviose darbo rinkos programose (1t., 120 b. l.). UAB ( - ) likvidatorius yra atsakovas (1 t., 101 b. l.). Atsakovo žmona A. K. nuosavybės teise įregistruotų nekilnojamųjų daiktų neturi, o nuo 2011-03-15 dalyvauja aktyviose darbo rinkos programose (2 t., 36-37 b. l.). Atsakovo žmonos vardu registruotos dvi individualios įmonės, tačiau byloje nėra duomenų apie įmonių veiklos rezultatus (1 t., 104-150 b. l.).

48Aplinkybės, kad dirbdamas pagal darbo sutartį užsienyje atsakovas laikotarpiais nuo 2006 m. gegužės mėn. iki 2007 m. kovo mėn. gavo 2000,00 svarų sterlingų atlyginimą (2 t., 9-24 b. l.), o nuo 2008-01-05 darbo sutartis nutraukta (2 t., 35 b. l.), bei atsakovas vertėsi nekilnojamojo turto verslu (1 t., 74-92 b. l.), teisėjų kolegijai leidžia vertinti kaip vengimą atskleisti realią turtinę padėtį, kadangi šiuo laikotarpiu atsakovo gaunamų realių pajamų nėra galimybės įvertinti (oficialiai nedirbantis, gaunantis neoficialias pajamas). Be to, sprendžiant išlaikymo dydžio klausimą, tėvų turtinė padėtis vertinama ne tik pagal tėvų gaunamas pajamas, bet ir pagal turimą turtą, todėl šiuo atveju atsakovo turtinė padėtis yra geresnė.

49Remiantis išdėstytu teisėjų kolegija sprendžia, kad atsakovas turi galimybę teikti teismo sprendimu nustatytą 400 Lt išlaikymą. Apeliantas privalo imtis priemonių, jog gautų pajamas, iš kurių galėtų teikti vaikui jo poreikius atitinkantį išlaikymą. Teisėjų kolegija pažymi, kad tėvų pareiga teikti vaikui išlaikymą yra imperatyvi ir jos nevykdymas negali būti pateisinamas gaunamomis minimaliomis pajamomis ar negalėjimu šiuo metu gauti pajamas, todėl teismų praktikoje tokio pobūdžio bylose pripažįstama, kad, nustatant vieno iš tėvų turtinę padėtį, jo gaunamas pajamas, turi būti vertinama ir tai, kokių priemonių jis ėmėsi, kad gautų atitinkančias savo amžių bei profesines galimybes pajamas, iš kurių būtų teikiamas išlaikymas vaikams. Teisėjų kolegija pažymi, kad visos abejonės dėl išlaikymo dydžio nustatymo vertintinos vaiko interesų naudai, o tai reiškia, kad tuo atveju, jei yra pagrįstų abejonių dėl tikrosios tėvų turtinės padėties, jų gaunamų pajamų, galėjimo teikti teismo nustatytą išlaikymą, teismas šias minėtas aplinkybes turi vertinti vaiko interesų naudai, t. y. laikyti, kad padėtis leidžia priteisti vaiko poreikius atitinkantį išlaikymo dydį. Įvertinus byloje surinktą įrodymų visumą, teisėjų kolegija konstatuoja, kad palikus galioti skundžiamą teismo sprendimą, dukrai teismo priteistas išlaikymas yra ne per didelis nei reikalingas vaiko minimaliems būtiniems poreikiams tenkinti, tokį išlaikymą atsakovas teikti gali, to neišgalint, jis turi pats varžyti savo asmeninius poreikius, o ne perkelti šią naštą savo išlaikytiniui mažamečiui vaikui.

50Dėl ieškovės D. V. apeliacinio skundo

51Apeliantė teigia, kad teismas netinkamai įvertino byloje esančius įrodymus apie atsakovo turtinę padėtį, nepagrįstai sulygindamas ją su ieškovės turtine padėtimi. Kadangi teisėjų kolegija vertindama atsakovo apeliacinio skundo argumentus pasisakė dėl atsakovo darbo sutarties užsienyje, vertimąsi nekilnojamojo turto prekyba ir įsipareigojimus bankui, todėl atskiro vertinimo pagal šį ieškovės apeliacinio skundo argumento nepateikia.

52Ieškovė apeliacinio skundo teiginiui pagrįsti, kad atsakovas turi daug kreditorių, todėl visą turtą, kuriuo disponuoja M. K. yra įsigytas kitų asmenų vardu, tikslu išvengti kreditorių arešto, įrodymų nepateikė, todėl šį apeliacinio skundo argumentą teisėjų kolegija atmeta kaip nepagrįstą.

53Pažymėtina, kad apeliacinės instancijos teismas, atmesdamas skundą, gali tiesiog pritarti pirmosios instancijos teismo priimto sprendimo motyvams. Tokia teismo sprendimo motyvavimo pareigos tinkamo įvykdymo samprata pateikiama ne vien kasacinio teismo, bet ir Europos Žmogaus Teisių Teismo praktikoje (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2009 m. gegužės 27 d. nutartis byloje Nr. 3K-3-219/2009; Van de Hurk v. the Netherlands, judgement of 19 April 1994, par. 61).

54Teisėjų kolegijos vertinimu, apeliacinių skundų motyvai nesudaro teisinio pagrindo panaikinti ar pakeisti skundžiamą sprendimą, kuris yra teisėtas ir pagrįstas.

55Šalys duomenų apie turėtas bylinėjimosi išlaidas apeliacinės instancijos teisme nepateikė, todėl jos iš šalių nepriteistinos.

56Šiaulių apygardos teismo civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 326 straipsnio 1 dalies 1 punktu,

Nutarė

57Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2011 m. birželio 27 d. sprendimą palikti nepakeistą.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Šiaulių apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija,... 2. viešame teismo posėdyje apeliacine tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal... 3. Teisėjų kolegija, išnagrinėjusi apeliacinį skundą,... 4. I.Ginčo esmė... 5. Ieškovė D. V. ieškiniu ir patikslintu ieškinių kreipėsi į Klaipėdos... 6. Ieškovė nurodė, kad vaiko poreikiai išaugo, todėl atsižvelgiant į vaiko... 7. Atsakovas M. K. atsiliepime į ieškinį nurodė, kad su ieškiniu nesutinka (1... 8. II. Pirmosios instancijos teismo sprendimo esmė... 9. Klaipėdos miesto apylinkės teismas 2011 m. birželio 27 d. sprendimu... 10. Pakeitė Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2004-02-10 sprendimu iš atsakovo... 11. Nurodė, kad įsiteisėjus teismo sprendimui, vykdomąjį raštą, išduotą... 12. Likusioje dalyje ieškinį atmetė.... 13. Priteisė iš atsakovo M. K. 922,70 Lt bylinėjimosi išlaidų ieškovei D. V..... 14. Priteisė iš atsakovo M. K. 144,00 Lt žyminio mokesčio į valstybės... 15. Teismas nustatė, kad ieškovės ir atsakovo nepilnametė dukra gyvena su... 16. III. Apeliacinio skundo ir atsiliepimo į jį teisiniai argumentai... 17. Apeliaciniu skundu atsakovas M. K. prašo pakeisti Klaipėdos miesto apylinkės... 18. Apeliacinis skundas grindžiamas šiais argumentais:... 19. 1. Apeliantas teigia, kad teismas nenustatinėjo ir nevertino aplinkybių... 20. 2. Apeliantas laiko, kad teismas turėjo atsižvelgti į išlaikymą vaikui... 21. 3. Apeliantas nurodo, kad teismas visiškai nesiaiškino, kokia pinigų suma... 22. Apeliaciniu skundu ieškovė D. V. prašo Klaipėdos miesto apylinkės teismo... 23. Apeliacinis skundas grindžiamas šiais argumentais:... 24. 1. Apeliantė mano, kad teismas netinkamai įvertino byloje esančius įrodymus... 25. 2. Apeliantė teigia, kad atsakovo deklaruojama sunki materialinė padėtis yra... 26. Atsiliepimu į ieškovės apeliacinį skundą atsakovas M. K. prašo ieškovės... 27. Atsiliepimas grindžiamas šiais argumentais:... 28. Atsakovas teigia, kad jo turtinė padėtis iki 2004 m. buvo geresnė. Jokio... 29. IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai... 30. Apeliaciniai skundai atmestini.... 31. Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinio skundo faktinis... 32. Dėl atsakovo M. K. apeliacinio skundo... 33. Apeliantas nesutinka su teismo sprendimo dalimi, kurioje iš atsakovo... 34. Dėl priteisto išlaikymo dydžio... 35. Kaip matyti iš apeliacinio skundo, atsakovas mano, kad teismas nenustatinėjo... 36. Kaip matyti iš bylos medžiagos, atsakovas M. K. ir ieškovė D. V. turi... 37. Kasacinio teismo praktikoje nurodoma, kad teismas turi teisę pakeisti... 38. Nagrinėjamoje byloje ieškovė kreipėsi su ieškiniu į teismą dėl... 39. Apeliacinės instancijos teisėjų kolegija pažymi, kad vaiko poreikiai nėra... 40. Pirmosios instancijos teismas, remdamasis ieškovės nurodytomis aplinkybėmis... 41. Pažymėtina, kad, nustatant kiekvieno iš tėvų turtinę padėtį,... 42. Teisėjų kolegija pažymi, kad asmens galėjimas ar negalėjimas pagerinti... 43. Teisėjų kolegija nesutinka su apeliacinio skundo teiginiu, kad teismas... 44. Apeliacinės instancijos teisėjų kolegija pažymi, kad vaiko poreikiai nėra... 45. Paskirstant nepilnamečio vaiko išlaikymo naštą tarp tėvų, būtina... 46. Bylos duomenimis nustatyta, kad ieškovė D. V. Italijoje turi bedarbio... 47. Atsakovui nuosavybės teise priklauso žemės sklypas su gyvenamuoju namu ir... 48. Aplinkybės, kad dirbdamas pagal darbo sutartį užsienyje atsakovas... 49. Remiantis išdėstytu teisėjų kolegija sprendžia, kad atsakovas turi... 50. Dėl ieškovės D. V. apeliacinio skundo... 51. Apeliantė teigia, kad teismas netinkamai įvertino byloje esančius įrodymus... 52. Ieškovė apeliacinio skundo teiginiui pagrįsti, kad atsakovas turi daug... 53. Pažymėtina, kad apeliacinės instancijos teismas, atmesdamas skundą, gali... 54. Teisėjų kolegijos vertinimu, apeliacinių skundų motyvai nesudaro teisinio... 55. Šalys duomenų apie turėtas bylinėjimosi išlaidas apeliacinės instancijos... 56. Šiaulių apygardos teismo civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija,... 57. Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2011 m. birželio 27 d. sprendimą palikti...