Byla 2-799-305/2013
Dėl termino palikimui priimti pratęsimo (atnaujinimo) priėmimo klausimą

1Vilkaviškio rajono apylinkės teismo teisėjas Laimutis Vaitkus, rašytinio proceso tvarka spręsdamas pareiškėjų A. B. ir R. B. pareiškimo dėl termino palikimui priimti pratęsimo (atnaujinimo) priėmimo klausimą,

Nustatė

2Vilkaviškio rajono apylinkės teisme 2013-05-07 buvo gautas pareiškėjų A. B. ir R. B. pareiškimas pratęsti (atnaujinti) pareiškėjams terminą palikimui priimti po A. B., a.k. ( - ), mirusio ( - ), mirties 3 mėnesiams.

3CPK 576 str. 2 d. numatyta, kad pareiškimas dėl praleisto įstatymų nustatyto termino atnaujinimo paduodamas tam apylinkės teismui, kurio veiklos teritorijoje turi būti atliktas teisinę reikšmę turintis veiksmas. Pareiškėjai prašo pratęsti (atnaujinti) terminą palikimui priimti. CK numatyti 2 palikimo priėmimo būdai: faktiškai pradedant valdyti paveldimą turtą arba paduodant palikimo atsiradimo vietos notarui pareiškimą dėl palikimo priėmimo (CK 5.50 str. 2 d.). Iš pareiškime nurodytų aplinkybių ir kartu su pareiškimu pateiktų dokumentų matyti, kad paveldimą turtą sudaro butas, esantis ( - ), žemės sklypas ir neįrengta pastogė, esantys adresu ( - ). Iš pateiktos pažymos apie asmens paskutinę deklaruotą gyvenamąją vietą matyti, kad palikėjo A. B. paskutinė nuolatinė gyvenamoji vieta, taip pat atitinkamai ir palikimo atsiradimo vieta (CK 5.4 str. 1 d.), – ( - ). Todėl konstatuotina, kad nepriklausomai nuo palikimo priėmimo būdo, atitinkami teisinę reikšmę turintys veiksmai turi būti atlikti Kauno mieste, todėl pareiškimas dėl termino palikimui priimti pratęsimo (atnaujinimo) turi būti paduotas ne Vilkaviškio rajono apylinkės teismui, bet Kauno apylinkės teismui.

4Vadovaujantis CPK 443 str. 1 d. ir 137 str. 2 d. 2 p., teismas atsisako priimti pareiškimą, jeigu jis neteismingas tam teismui. Todėl, atsižvelgiant į prieš tai išdėstytas aplinkybes, pareiškėjų A. B. ir R. B. pareiškimas dėl termino palikimui priimti pratęsimo (atnaujinimo) atsisakytinas priimti kaip neteismingas Vilkaviškio rajono apylinkės teismui ir grąžintinas pareiškėjams.

5Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 137 str. 2 d. 2 p., 443 str. 1 d., 576 str. 2 d.,

Nutarė

6Atsisakyti priimti pareiškėjų A. B. ir R. B. pareiškimą dėl termino palikimui priimti pratęsimo (atnaujinimo) kaip neteismingą Vilkaviškio rajono apylinkės teismui ir grąžinti jį pateikusiems asmenims.

7Išaiškinti A. B. ir R. B., kad jie su pareiškimu dėl termino palikimui priimti pratęsimo (atnaujinimo) turi teisę kreiptis į Kauno apylinkės teismą.

8Nutarties kopiją, taip pat pareiškimą su priedais ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo nutarties priėmimo dienos išsiųsti pareiškėjams, teisme paliekant pareiškimo su priedais kopiją.

9Nutartis per 7 dienas nuo nutarties kopijos gavimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Kauno apygardos teismui per Vilkaviškio rajono apylinkės tesimą.

Proceso dalyviai