Byla 2-271-522/2012
Dėl namo dalies pirkimo-pardavimo sandorio pripažinimo niekiniu, paveldėjimo teisės liudijimo ir teisinės registracijos panaikinimo

1Širvintų rajono apylinkės teismo teisėja Irina Serafin, sekretoriaujant teismo posėdžių sekretorei Onai Petniūnienei, dalyvaujant ieškovei V. B., jos atstovui advokatui Juozui Kuncai, parengiamajame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovių S. V. ir V. B. ieškinį atsakovams A. T., V. R., B. T., J. T., tretiesiems asmenims Vilniaus apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai, J. V., A. M. dėl namo dalies pirkimo-pardavimo sandorio pripažinimo niekiniu, paveldėjimo teisės liudijimo ir teisinės registracijos panaikinimo ir

Nustatė

22012 m. kovo 26 d. Širvintų rajono apylinkės teisme buvo iškelta civilinė byla pagal ieškovių S. V. ir V. B. ieškinį atsakovams A. T., V. R., B. T., J. T., tretiesiems asmenims Vilniaus apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai, J. V., A. M. dėl namo dalies pirkimo-pardavimo sandorio pripažinimo niekiniu, paveldėjimo teisės liudijimo ir teisinės registracijos panaikinimo. 2012 m. birželio 6 d. nutartimi teismas paskyrė parengiamąjį teismo posėdį 2012 m. liepos 11 d.

3Iki parengiamojo teismo posėdžio pradžios ieškovės pateikė rašytinius pareiškimus dėl ieškinio atsisakymo ir prašė bylą nutraukti, tai pat nurodė, kad joms yra žinomos ieškinio atsisakymo pasekmės (b.l. 80, 81). LR CPK 140 str. 1 d. nustatyta, kad bet kurioje proceso stadijoje ieškovas, kreipęsis į teismą, turi teisę raštu ar žodžiu pareikšti teismui, kad jis atsisako ieškinio. Su ieškovių pareiškimais dėl ieškinio atsisakymo sutiko ir atsakovai. I. ir V. B. atsisakymas nuo ieškinio teismo yra priimamas ir byla nutraukiama.

4Atsakovai 2012 m. liepos 10 d. teismui pateikė prašymą, kuriuo iš ieškovių prašo priteisti turėtas išlaidas advokato pagalbai apmokėti, viso 720 Lt (b.l. 88). LR CPK 94 str. 1 d. nustatyta, kad kai byla baigiama nepriimant teismo sprendimo dėl ginčo esmės, teismas bylinėjimosi išlaidas paskirsto, atsižvelgdamas į tai, ar šalių procesinis elgesys buvo tinkamas, ir įvertindamas priežastis, dėl kurių susidarė bylinėjimosi išlaidos. Atsakovų prašymas tenkinamas ir iš ieškovių atsakovams priteisiamos jų patirtos išlaidos advokato pagalbai apmokėti, t. y. 720 Lt, nes ieškinio buvo atsisakyta dėl to, kad ieškovės pakeitė nuomonę dėl savo teisių pažeidimo atsižvelgdamos į 2011 m. lapkričio 2 d. Vilniaus apygardos teismo sprendimą. Tuo pačiu pažymėtina, kad nėra pagrindo konstatuoti, kad ieškovės piktnaudžiavo turimomis procesinėmis teisėmis.

5LR CPK 87 str. 2 d. nustatyta, kad jeigu ieškinys atsiimamas pradėjus bylą nagrinėti iš esmės arba ieškovas atsisako pareikšto ieškinio, arba šalys sudaro taikos sutartį, šalims grąžinama 75 procentai pirmosios instancijos teismui sumokėto žyminio mokesčio sumos. Ieškovės pareikšdamos ieškinį sumokėjo teismui 137 Lt žyminio mokesčio (b.l. 10). Kadangi teismas ieškovių atsisakymą nuo ieškinio priėmė, joms grąžinamas 75 procentų dydžio, t. y. 102,75 Lt, žyminis mokestis.

62012 m. gegužės 2 d. nutartimi teismas pritaikė laikinąsias apsaugos priemones - įrašą viešame registre 2011-12-13 įregistruotų Z. T. vardu, perleidimo draudimo. Teismui priėmus ieškovių atsisakymą nuo ieškinio ir bylą nutraukus, nebėra pagrindo toliau taikyti laikinąsias apsaugos priemones, todėl laikinosios apsaugos priemonės naikintinos.

7Vadovaujantis LR CPK 140 str. 1 d., 293 str. 4 p.,

Nutarė

8I. S. Vadeikienės ir V. B. ieškinio atsisakymą priimti ir civilinę bylą pagal ieškovių S. V. ir V. B. ieškinį atsakovams A. T., V. R., B. T., J. T., tretiesiems asmenims Vilniaus apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai, J. V., A. M. dėl namo dalies pirkimo-pardavimo sandorio pripažinimo niekiniu, paveldėjimo teisės liudijimo ir teisinės registracijos panaikinimo nutraukti.

9Priteisti atsakovui A. T. iš ieškovių S. V. ir V. B. po 360 Lt iš kiekvienos patirtų išlaidų advokato pagalbai apmokėti.

10Valstybei iš ieškovių S. V. ir V. B. priteisti po 36,64 Lt iš kiekvienos pašto išlaidų.

11G. V. Bareckienei 75 procentus, t. y. 102,75 Lt, žyminio mokesčio, sumokėto 2012 m. kovo 9 d., operacijos archyvo kodas 2012030901138624. Žyminį mokestį šios nutarties pagrindu grąžina Valstybinė mokesčių inspekcija.

12Panaikinti laikinąsias apsaugos priemones – įrašą viešame registre (VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registre) dėl nuosavybės teisės į ½ dalį gyvenamojo namo (unikalus Nr. 4400-0893-4503), ½ dalį svirno (unikalus Nr. 4400-0893-4514) ir ½ dalį tvarto (unikalus Nr. 4400-0893-4525), esančių Čiobiškio sen., Stepanavos km., Širvintų raj. sav., 2011-12-13 įregistruotų Z. T. vardu, perleidimo draudimo.

13Nutartį išsiųsti VĮ Registrų centrui.

14Nutartis gali būti skundžiama atskiruoju skundu per 7 dienas nuo jos priėmimo Vilniaus apygardos teismui per nutartį priėmusį teismą.

Proceso dalyviai