Byla 1-242-333/2017
Dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu baudžiamojoje byloje, kurioje

1Alytaus rajono apylinkės teismo teisėja Vaidutė Stangvilienė rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo Kauno apygardos prokuratūros Alytaus apylinkės prokuratūros prokuroro pareiškimą dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu baudžiamojoje byloje, kurioje

2R. K., a. k. ( - ) gimęs ( - ), Lietuvos Respublikos pilietis, profesinio išsilavinimo, išsituokęs, dirbantis UAB „( - )“, gyvenantis ( - ), gyvenamąją vietą deklaruojantis ( - ), 2016-02-12 teistas Vokietijoje dėl vairavimo neblaiviam arba apsvaigus nuo narkotinių medžiagų, kaltinamas padaręs nusikalstamą veiką, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 140 straipsnio 2 dalyje.

3Teismas

Nustatė

42017-03-03 apie 1.30 val. namuose – gyvenamojo namo ( - ), kambaryje, R. K., būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, kas turėjo įtakos nusikalstamos veikos padarymui, stipriai suėmęs L. K. už kairės rankos riešo pasuko jos kairę ranką. Tokiais veiksmais nukentėjusiajai L. K. sukėlė fizinį skausmą ir padarė poodinę kraujosruvą kairio riešo sąnario nugariniame paviršiuje bei nežymiai sutrikdė jos sveikatą.

5Pagrindiniai duomenys, kuriais grindžiamas kaltinimas:

6Kaltinamojo R. K. parodymai (b. l. 53-54, 57). Kaltinamasis kaltu prisipažino ir parodė, kad 2017-03-02 jis su kaimynais ir jų draugais išgėrė 2 butelius degtinės ir vienas išgėrė dar 2 bokalus alaus. 2013-03-03 naktį, tikslaus laiko neatsimena, nes buvo girtas, jis grįžo namo, kur gyvena pas savo žmoną, bendro ūkio neveda, nėra sugyventiniai. Jis ne viską atsimena, nes buvo girtas. Kiek atsimena, kažkuriuo metu, gali būti įtarime nurodytu laiku, jis priėjo prie lovoje gulinčios L. K. ir paprašė cigarečių. Ji lyg tai jų neturėjo, bet ką tiksliai atsakė ir tuomet kas buvo, jis neatsimena, bet, būdamas girtas, galėjo jai pasukti ranką. Tai padaręs jis labai gailisi ir pažada daugiau taip nesielgti.

7Nukentėjusiosios L. K. parodymai (b. l. 22-23, 24-25). Nukentėjusioji parodė, kad su savo vyru R. K. išsiskyrusi prieš 12 metų. Po skyrybų ji jo pagailėjo ir priėmė gyventi, tačiau ji su juo nevedė bendro ūkio, jis jai jokiu būdu nepadeda, jie nėra sugyventiniai. R. K. perkasi sau maistą, dirba tolimų reisų vairuotoju ir namuose retai būna, tik gyvena pas ją namuose. Kai jam būna alkoholio priepuoliai, ji realiai bijo, kad jai ko nors nepadarytų, t. y. jos nesužalotų. Labiausiai ji jo bijo girto. 2017-03-03 apie 1.30 val. priėjęs R. K. paprašė cigarečių. Ji jam pasakė, kad neturi. Tuomet R. jai sugriebęs už kairio delno jį stipriai pasuko. Ji iš skausmo sukliko. Jai tai sukėlė fizinį skausmą. Jai vyras suko paėmęs už delno viršutinės dalies netoli riešo - stipriai jį suspaudė ir pasuko. Jai labai skaudėjo. Tuo metu, kai suko ranką, ji gulėjo lovoje, jau miegojo ir vyras R. K. ją prikėlė iš miegų prašydamas cigarečių. Pirmiems atvykusiems pareigūnams ji gal ir pasakė, kad sugriebė jai už abiejų rankų, negali pasakyti, kadangi buvo labai išsigandusi ir ne viską atsimena, bet tikrai jai už vienos rankos suko ir skaudėjo tik vieną ranką.

8Liudytojo D. K. parodymai (b. l. 34-35, 36-37). Liudytojas parodė, kad 2017-03-03 jis dirbo su vyriausiuoju patruliu G. N. ir apie 03.25 val. iš Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Operatyvaus valdymo skyriaus budėtojo gavo pranešimą nuvykti ( - ), neblaivus vyras daužo daiktus, smurtauja. Nuvykus minėtu adresu, juos pasitikusi nukentėjusioji L. K. paaiškino, kad grįžęs namo neblaivus buvęs sutuoktinis prašė pas ją cigarečių, rėkė necenzūriniais žodžiais. Moteris buvo sušalusi, išsigandusi, labai susijaudinusi, verkė. Ji pasakė, kad jai, kaip jie suprato iš jos pasakojimo, suėmė už riešų bei užsuko plaštakas. Moteris jautė fizinį skausmą. Jie iš jos pasakojimo suprato, kad jai buvo suimta už abiejų rankų riešo, todėl apžiūrėjo abidvi rankas - matėsi patinimai. Alkotesterio pagalba nustatytas girtumas - R. K. įpūtė 1,68 promiles. Papildomai apklausiamas D. K. patikslino, kad nuvykus minėtu adresu - ( - ), kairėje kelio pusėje, nieko namuose nerado, niekas durų neatidarė. Tuomet su kolega jie nusprendė pavažiuoti į priekį, paieškoti sodybos, kur languose dega šviesa. Pavažiavus į priekį, netoli miško, jie pamatė sodyboje namą, kuriame degė šviesa. Sodyba dešinėje kelio pusėje. Atvažiavus į sodybą, juos pasitiko nukentėjusioji L. K., kurios jie paklausė, koks jos tikslus adresas. Ji iš pradžių pasakė, kad ( - ). Jis su kolega pasakė, kad pagal maps žemėlapį minėtas adresas yra kitoje sodyboje, o jos sodyba galėtų būti ( - ). Tuomet nukentėjusioji L. K. patvirtino, kad jos sodyba gali būti ( - ), todėl tarnybiniame buvo patikslintas adresas, į kurį jie atvyko. Tai nustatė pagal maps žemėlapį. Taip pat pagal parodytos nuotraukos iš maps žemėlapio, sodyba yra antroje nuotraukoje, adresu ( - ), arčiau miško.

9Dokumentų, esančių byloje, duomenimis, kurie pripažintini įrodymais, nustatyta:

10Protokole-pareiškime policijai (b. l. 1-2) nukentėjusioji L. K. nurodė, kad 2017-03-03 prieš ją namuose smurtavo buvęs sutuoktinis R. K..

11Įvykio vietos apžiūros protokole (b. l. 7-13) įvykio vieta nurodyta gyvenamojo namo, esančio ( - ), kambaryje.

12Tarnybiniame pranešime dėl galimo smurto artimoje aplinkoje atvejo (b. l. 14-17) nurodyta, kad 2017-03-03 nuvykus policijos pareigūnams namuose rasta sužalota L. K., kuriai stebimi patinimai rankų riešuose. Nurodė, kad prieš ją smurtavo buvęs sutuoktinis R. K.. Jam nustatytas 1,68 promilių girtumas. L. K. buvo blaivi.

13Teismo medicinos specialisto išvadoje (b. l. 32) nurodyta, kad L. K. nustatyta poodinė kraujosruva kairio riešo sąnario nugariniame paviršiuje. Srityje. Sužalojimas galėjo būti padarytas tiek smūgiavimo būdu, tiek ir krentant bei atsitrenkiant į kietus bukus daiktus. Sužalojimas galėjo būti padarytas ir vienu trauminiu poveikiu. Sužalojimas kvalifikuojamas kaip nežymus sveikatos sutrikdymas. Padaryto sužalojimo pasėkoje nukentėjusioji galėjo jausti fizinį skausmą.

14Asmens duomenų pažymoje (b. l. 62-64) nurodyta, kad R. K., gimusio ( - ), buvusi sutuoktinė yra L. K., gimusi ( - ).

15Nurodyti įrodymai leidžia pagrįstai pripažinti, kad kaltinamasis R. K. padarė jam inkriminuojamą nusikalstamą veiką, numatytą BK 140 straipsnio 2 dalyje.

16Kaltinamasis R. K. kaltu prisipažino, byla baigiama teismo baudžiamuoju įsakymu, todėl paskirtos galutinės bausmės atžvilgiu taikytinos BK 641 straipsnio nuostatos ir ji mažintina vienu trečdaliu.

17Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 421 straipsniu,

Nutarė

18R. K. pripažinti kaltu padarius nusikaltimą, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 140 straipsnio 2 dalyje, ir nuteisti 9 mėnesiams laisvės apribojimo bausme.

19Taikant Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 641 straipsnį paskirtą bausmę sumažinti vienu trečdaliu ir paskirti 6 mėnesių laisvės apribojimo bausmę.

20Laisvės apribojimo bausmės laikotarpiu įpareigoti:

21-be bausmę vykdančios institucijos žinios nekeisti gyvenamosios vietos;

22-nevartoti alkoholinių gėrimų;

23-uždrausti lankytis L. K. gyvenamojoje vietoje – sodyboje ( - );

24-per tris mėnesius nuo teismo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo dienos neatlygintinai dirbti 50 valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliais, nusenusiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis.

25Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 67 ir 722 straipsniais skirti R. K. baudžiamojo poveikio priemonę – įpareigojimą per tris mėnesius nuo teismo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo dienos dalyvauti smurtinį elgesį keičiančiose programose asmenims, padariusiems nusikalstamas veikas artimam giminaičiui ar šeimos nariui.

26Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 65 straipsnio 1 dalies 1b punktu ir 66 straipsniu į bausmės atlikimo laiką įskaityti laiką, išbūtą sulaikyme 2017-03-03 ir užskaityti laisvės apribojimo bausmės 2 dienų atlikimą.

27Iki teismo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo palikti kardomąją priemonę – rašytinį pasižadėjimą neišvykti.

28Per 14 dienų nuo teismo baudžiamojo įsakymo gavimo dienos kaltinamasis, nesutikdamas su bausmės paskyrimu teismo baudžiamuoju įsakymu, turi teisę paduoti teismui prašymą reikalaudamas surengti bylos nagrinėjimą teisme. Padavus prašymą teismo baudžiamasis įsakymas neįgyja teisinės galios. Bylos nagrinėjimas teisme tokiu atveju bus privalomai rengiamas, tačiau nagrinėsiantis bylą teismas nebus saistomas teismo baudžiamajame įsakyme nurodytos bausmės rūšimi ir dydžiu. Jeigu baudžiamasis įstatymas tai numato, gali būti paskirta ir laisvės atėmimo bausmė.

29Nepateikus prašymo surengti bylos nagrinėjimą teisme, teismo baudžiamasis įsakymas įsiteisės ir bus vykdomas.

30Įsiteisėjęs teismo baudžiamasis įsakymas yra neskundžiamas.

Proceso dalyviai
1. Alytaus rajono apylinkės teismo teisėja Vaidutė Stangvilienė rašytinio... 2. R. K., a. k. ( - ) gimęs ( - ),... 3. Teismas... 4. 2017-03-03 apie 1.30 val. namuose – gyvenamojo namo ( - ), kambaryje, 5. Pagrindiniai duomenys, kuriais grindžiamas kaltinimas:... 6. Kaltinamojo R. K. parodymai (b. l. 53-54, 57).... 7. Nukentėjusiosios L. K. parodymai (b. l. 22-23, 24-25).... 8. Liudytojo D. K. parodymai (b. l. 34-35, 36-37). Liudytojas... 9. Dokumentų, esančių byloje, duomenimis, kurie pripažintini įrodymais,... 10. Protokole-pareiškime policijai (b. l. 1-2) nukentėjusioji 11. Įvykio vietos apžiūros protokole (b. l. 7-13) įvykio vieta nurodyta... 12. Tarnybiniame pranešime dėl galimo smurto artimoje aplinkoje atvejo (b. l.... 13. Teismo medicinos specialisto išvadoje (b. l. 32) nurodyta, kad 14. Asmens duomenų pažymoje (b. l. 62-64) nurodyta, kad R.... 15. Nurodyti įrodymai leidžia pagrįstai pripažinti, kad kaltinamasis 16. Kaltinamasis R. K. kaltu prisipažino, byla baigiama... 17. Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 421... 18. R. K. pripažinti kaltu padarius nusikaltimą, numatytą... 19. Taikant Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 641 straipsnį paskirtą... 20. Laisvės apribojimo bausmės laikotarpiu įpareigoti:... 21. -be bausmę vykdančios institucijos žinios nekeisti gyvenamosios vietos;... 22. -nevartoti alkoholinių gėrimų;... 23. -uždrausti lankytis L. K. gyvenamojoje vietoje –... 24. -per tris mėnesius nuo teismo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo dienos... 25. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 67 ir 722 straipsniais... 26. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 65 straipsnio 1 dalies... 27. Iki teismo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo palikti kardomąją priemonę... 28. Per 14 dienų nuo teismo baudžiamojo įsakymo gavimo dienos kaltinamasis,... 29. Nepateikus prašymo surengti bylos nagrinėjimą teisme, teismo baudžiamasis... 30. Įsiteisėjęs teismo baudžiamasis įsakymas yra neskundžiamas....