Byla e2-2195-956/2019
Dėl skolos priteisimo

1Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų teisėja Sigita Kulbienė,

2rašytinio dokumentinio proceso tvarka teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo G. Š. ieškinį atsakovei uždarajai akcinei bendrovei „( - )“ dėl skolos priteisimo.

3Teismas

Nustatė

4ieškovas prašo priteisti iš atsakovės 2900,00 Eur skolą, 160,77 Eur palūkanas, 5 proc. dydžio metines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir visas bylinėjimosi išlaidas. Nurodo, kad atsakovei atliko statybos darbus ir išrašė PVM sąskaitą-faktūrą, kurią atsakovė privalėjo apmokėti, tačiau už paslaugas neatsiskaitė ir liko skolinga 3060,77 Eur. Bylą prašo nagrinėti dokumentinio proceso tvarka.

5Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 424 straipsnio 1 dalies nuostatos numato, kad ieškinys, kurio dalykas yra piniginiai reikalavimai (atsirandantys iš sutarties, delikto, darbo santykių, išlaikymo priteisimo ir kiti), kilnojamojo daikto, vertybinių popierių priteisimas ar reikalavimai iš nekilnojamojo daikto nuomos sutarčių dėl nuomininko iškeldinimo, ieškovo prašymu gali būti išspręstas dokumentinio proceso tvarka, jeigu visi reikalavimai yra pagrindžiami leistinais rašytiniais įrodymais. Ieškovas piniginius reikalavimus atsakovei grindžia leistinais rašytiniais įrodymais, todėl šalių ginčas gali būti išsprendžiamas dokumentinio proceso tvarka.

6Ieškinys tenkintinas. Priimtinas preliminarus sprendimas.

7Iš byloje esančių duomenų nustatyta, kad žodinio susitarimo ir 2018 m. kovo 20 d. sąskaitos-faktūros serija GŠ Nr. ( - ) pagrindu, ieškovas atliko statybos darbus, o atsakovė privalėjo už juos atsiskaityti. Atsakovė priėmė sąskaitoje–faktūroje nurodytus statybos darbus, dėl jų kokybės pretenzijų nepareiškė. Ieškovas įvykdė savo įsipareigojimus, tačiau atsakovė savo prievolę įvykdė ne visiškai ir ieškovui liko skolinga 2900,00 Eur sumą. Atsakovė už statybos darbus neapmokėjo 2900,00 Eur skolos, todėl, vadovaujantis CK 6.210 straipsnio 1 dalimi, jai paskaičiuotos 160,77 Eur palūkanos. Duomenų apie tai, kad atsakovė visiškai įvykdė savo prievolę ir atsiskaitė su ieškovu, byloje nėra.

8Rangos sutartimi viena šalis įsipareigoja atlikti tam tikrą darbą savo rizika pagal kitos šalies užduotį ir perduoti šio darbo rezultatą užsakovui, o užsakovas įsipareigoja atliktą darbą priimti ir už jį sumokėti (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 6.644 straipsnio 1 dalis). Pagal CK 6.681 straipsnio 1 dalies nuostatą, statybos rangos sutartimi rangovas įsipareigoja per sutartyje nustatytą terminą pastatyti pagal užsakovo užduotį statinį arba atlikti kitus statybos darbus, o užsakovas įsipareigoja sudaryti rangovui būtinas statybos darbams atlikti sąlygas, priimti darbų rezultatą ir sumokėti sutartyje nustatytą kainą. Įstatymas nenumato rangos sutartims privalomos rašytinės formos, todėl sutartis gali būti sudaryta tiek rašytine, tiek žodine forma, tiek konkliudentiniais veiksmais, tiek panaudojant telekomunikacijų galinius įrenginius. Nagrinėjamu atveju tarp šalių žodinio susitarimo pagrindu susiklostė rangos teisiniai santykiai (CK 6.644, 6.681 straipsniai).

9Įstatymas įpareigoja prievoles vykdyti sąžiningai, tinkamai bei nustatytais terminais pagal įstatymų ar sutarties nurodymus bei draudžia vienašališkai atsisakyti vykdyti prievolę, pakeisti jos įvykdymo sąlygas (CK 6.38, 6.59, 6.158, 6.200, 6.256 straipsniai). Ieškovas savo prievolę įvykdė tinkamai, atsakovė su ieškovu tinkamai neatsiskaitė, todėl darytina išvada, kad atsakovė prievolės neįvykdė.

10Už piniginės prievolės įvykdymo termino praleidimą įstatyme numatytos 5 proc. dydžio metinės palūkanos už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo (CK 6.37 straipsnis, 6.210 straipsnio 1 dalis). Ieškovo reikalavimas priteisti metines palūkanas už priteistą sumą yra pagrįstas įstatymu.

11Ieškinys dėl skolos priteisimo tenkintinas (CK 6.37, 6.38, 6.59, 6.63, 6.644, 6.681 straipsniai). Iš atsakovės ieškovo naudai priteistina 2900,00 Eur skola, 160,77 Eur palūkanos, 5 proc. dydžio metinės palūkanos nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir 34 Eur žyminis mokestis (CPK 79, 80, 93 straipsniai). Atsižvelgiant į tai, kad ieškovo prašymas dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo atmestas, 38,00 Eur žyminis mokestis iš atsakovės nepriteistinas.

12Išlaidos, susijusios su procesinių dokumentų įteikimu, valstybei nepriteistinos (CPK 96 straipsnio 6 dalis).

13Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 428, 430 straipsniais,

Nutarė

14ieškinį tenkinti visiškai.

15Priteisti iš atsakovės uždarosios akcinės bendrovės „( - )“, į. k. ( - ), 2900,00 Eur (dviejų tūkstančių devynių šimtų eurų) skolą, 160,77 Eur (vieno šimto šešiasdešimties eurų 77 centų) palūkanas, 5 proc. dydžio metines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos (2019 m. vasario 13 d.) iki visiško teismo sprendimo įvykdymo, 34,00 Eur (trisdešimt keturių eurų) žyminį mokestį – ieškovo G. Š., a. k. ( - ) naudai.

16Atsakovė privalo per 20 dienų nuo šio sprendimo įteikimo dienos įvykdyti sprendimą arba sprendimą priėmusiam teismui raštu pateikti motyvuotus prieštaravimus. Jeigu per 20 dienų nuo sprendimo įteikimo prieštaravimai nebus pateikti, preliminarus teismo sprendimas įsiteisės ir jo pagrindu ieškovui bus išduotas vykdomasis raštas.

17Atsakovės prieštaravimai turi atitikti bendruosius reikalavimus, keliamus procesinių dokumentų turiniui ir formai, turi būti motyvuoti ir pagrįsti Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 177 straipsnyje nurodytomis įrodinėjimo priemonėmis.

18Preliminarus teismo sprendimas nei apeliacine, nei kasacine tvarka neskundžiamas.

Proceso dalyviai