Byla 2-749-880/2013
Dėl skolos priteisimo

1Širvintų rajono apylinkės teismo teisėjas Linas Zinkevičius, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjęs civilinę bylą pagal ieškovo UAB „Ecoservice“ ieškinį atsakovui P. J. dėl skolos priteisimo,

Nustatė

2Ieškovas UAB „Ecoservice“ kreipėsi į teismą su ieškiniu prašydamas priteisti iš atsakovo P. J. 151,58 Lt skolą, 5 procentų dydžio metines palūkanas už priteistą sumą nuo civilinės bylos iškėlimo teisme iki visiško teismo sprendimo įvykdymo ir bylinėjimosi išlaidas - 72 Lt sumokėtą žyminį mokestį, 181,50 Lt už UAB „SKOLOS LT“ suteiktas teisines paslaugas rengiant ieškinį bei 12 Lt notaro liudijimo išdavimo išlaidas.

3Išsiuntus procesinius dokumentus ieškovo nurodytu atsakovo adresu, dokumentai teismui grąžinti su žyma, kad atsakovas jų neatsiėmė. Gyventojų registro tarnybos duomenimis atsakovas savo gyvenamąją vietą yra deklaravęs Vilniaus miesto savivaldybėje. Sodros duomenimis atsakovas niekur nedirba. Ieškovo prašymas, procesinius dokumentus leisti įteikti viešo paskelbimo būdu, 2013 m. lapkričio 4 d. Širvintų rajono apylinkės teismo nutartimi, tenkintas. Apie teismo posėdį buvo pranešta viešo paskelbimo būdu, tačiau atsiliepimas į ieškinį nebuvo gautas.

4Ieškinys tenkintinas visiškai.

5Ieškovas UAB „Ecoservice“ su L. J. sudarė sutartį dėl komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų Nr. 50812486, pagal kurią ieškovas įsipareigojo teikti jai mišrių komunalinių atliekų surinkimo ir išvežimo paslaugas bei aprūpinti atliekų surinkimo konteineriais, o L. J. įsipareigojo už suteiktas paslaugas tinkamai ir laiku sumokėti. Gyventojų registro duomenimis L. J. 2009 m. rugpjūčio 30 d. mirė. Kadangi mirusio asmens turtas yra paveldimas LR teisės aktų nustatyta tvarka, o už palikėjo skolas atsako jo įpėdiniai (LR CK 5.52 str.), todėl pareiga atsiskaityti už suteiktas paslaugas, remiantis 2012-03-27 Širvintų rajono pirmojo notaro biuro išduotu išrašu dėl įpėdinių Nr. 960, pereina jos įpėdiniui P. J.. Vykdydamas sutartį ieškovas kiekvieną mėnesį iš atsakovui P. J. perduoto komunalinių atliekų konteinerio rinko ir vežė atliekas, tačiau už ieškovo suteiktas paslaugas atsakovas neatsiskaitė. Įsiskolinimas per laikotarpį nuo 2009 m. sausio 1 d. iki 2010 m. gruodžio 31 d. pagal sutartį suteiktas paslaugas ir pateiktas PVM sąskaitas-faktūras yra 151,58 Lt. Atsakovas P. J. ne kartą buvo raginamas įvykdyti prievolę, tačiau prievolės neįvykdė ir už suteiktas paslaugas neatsiskaitė.

6LR CK 6.38 straipsnio 1 dalyje nurodoma, kad prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai bei nustatytais terminais pagal sutarties nurodymus. Pagal prievolės esmę, skolininkas privalo atlikti kitos šalies (kreditoriaus) naudai tam tikrą veiksmą, o kreditorius turi teisę reikalauti iš skolininko, kad šis įvykdytų savo pareigą (LR CK 6.1 str.). LR CK 6.200 straipsnis numato, kad šalys privalo vykdyti sutartį tinkamai ir sąžiningai. UAB „Ecoservice“ savo sutartinius įsipareigojimus vykdė tinkamai ir sąžiningai, tačiau atsakovas nevykdė sutartinių įsipareigojimų, todėl iš atsakovo ieškovo naudai priteistina 151,58 Lt skola.

7LR CK 6.37 straipsnio 2 dalyje ir 6.210 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo atsakovas taip pat privalo mokėti ieškovui įstatymo nustatyto dydžio palūkanas, t.y. 5 procentų dydžio metines palūkanas už priteistą sumą, jeigu įstatymai ar sutartis nenustato kitokio palūkanų dydžio. Todėl palūkanos yra priteistinos.

8LR CPK 93 str. 1 d. nurodo, kad šaliai, kurios naudai priimtas sprendimas, jos turėtas bylinėjimosi išlaidas teismas priteisia iš antrosios šalies, taigi iš atsakovo P. J. ieškovui UAB „Ecoservice“ priteisiama 72 Lt sumokėto žyminio mokesčio, 181,50 Lt už UAB „SKOLOS LT“ suteiktas teisines paslaugas rengiant ieškinį ir 12 Lt už notaro liudijimo išdavimą.

9Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 142, 285 straipsniais, teismas

Nutarė

10Ieškinį tenkinti visiškai.

11Priteisti ieškovo UAB „Ecoservice“ naudai iš atsakovo P. J. 151,58 Lt (vieno šimto penkiasdešimt vieno lito ir 58 ct) skolą, 5 proc. dydžio metines palūkanas už priteistą sumą, skaičiuojant nuo bylos iškėlimo teisme dienos, t.y. nuo 2013 m. rugsėjo 12 d. iki teismo sprendimo visiško įvykdymo, 72 Lt dydžio sumokėtą žyminį mokestį, 181,50 Lt dydžio išlaidas už UAB „SKOLOS LT“ suteiktas teisines paslaugas rengiant ieškinį ir 12 Lt dydžio patirtas išlaidas už notaro liudijimo išdavimą.

12Teismo sprendimas gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu per 30 dienų nuo jo paskelbimo dienos Vilniaus apygardos teismui, skundą paduodant per sprendimą priėmusį teismą.

Proceso dalyviai