Byla 2-1122-675/2011
Dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo

1Ukmergės rajono apylinkės teismo teisėja Regina Nenortienė, rašytinio proceso tvarka, išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjų A. S. ir V. S. pareiškimą, suinteresuotas asmuo byloje Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija, dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo,

Nustatė

2Pareiškėjai A. S. ir V. S. kreipėsi į teismą, prašydami nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad po tėvo J. S. mirties 1997 m. kovo 25 d., ir motinos V. S. mirties 2008 m. gruodžio 5 d., priėmė palikimą ir faktiškai pradėjo valdyti paveldimą turtą.

3Pareiškėjai nurodė, kad jie yra vieninteliai J. S. ir V. S. vaikai. 1997 m. kovo 25 d. mirė pareiškėjų tėvas J. S.. Po jo mirties liko bendrosios jungtinės nuosavybės teise priklausantis turtas: ½ dalis žemės sklypo, unikalus Nr.: 8124-0003-0026, esančio ( - ), įvairūs namų apyvokos daiktai, baldai, žemės ūkio reikmenys. Po J. S. mirties nei pareiškėjai, nei jų motina V. S., nesikreipė į notarų biurą dėl palikimo priėmimo, tačiau faktiškai jį priėmė pradėdami valdyti paveldimą turtą. Jie rūpinosi likusiu tėvo turtu, jį prižiūrėjo ir naudojosi, tvarkė tėvui priklausiusius namų apyvokos bei asmeninius daiktus, prižiūrėjo namų valdą bei ūkį, dirbo žemę. Pareiškėjai paėmė tėvui priklausiusius daiktus, kartu su motina V. S. liko gyventi sodyboje, esančioje ( - ). Taip pat pareiškėjai nurodė, kad jų motina V. S. mirė 2008 m. gruodžio 5 d. Pareiškėjai palaidojo motiną. Po jos mirties toliau rūpinosi likusiu motinos turtu, jį prižiūrėjo, naudojo, tvarkė namų ūkį, dirbo žemę, remontavo tėvams priklausančius žemės ūkio padargus. Prižiūrėjo bei rūpinosi tėvams priklausiusiu arkliu, triušiais. Abu pareiškėjai savo gyvenamąją vietą yra deklaravę sodyboje, esančioje ( - ), saugo tėvams priklausiusio nekilnojamojo turto dokumentus. Nors po motinos mirties nesikreipė į notarų birą dėl palikimo priėmimo, tačiau iš karto po motinos mirties pradėjo faktiškai jį valdyti, juo naudotis kaip savu.

4Kadangi iki teismo posėdžio pradžios nėra ginčijamas juridinę reikšmę turintis faktas, kad pareiškėjai A. S. ir V. S. po tėvo J. S. ir motinos V. S. mirties priėmė palikimą, faktiškai pradėję valdyti jų turtą, byla nagrinėtina rašytinio proceso tvarka (LR CPK 533 str. 1 d.).

5Suinteresuotas asmuo Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija pateikė atsiliepimą į pareiškimą dėl juridinio fakto nustatymo, kuriame nurodo, jog neprieštarauja dėl fakto nustatymo, kad pareiškėjai A. S. ir V. S. po savo tėvo J. S. ir motinos V. S. mirties priėmė palikimą, faktiškai pradėdami valdyti paveldimą turtą.

6Pareiškimas tenkintinas.

7Iš gimimo liudijimų Nr. 858208, Nr. 183777 matyti, kad A. S. ir V. S. tėvai yra J. S. ir V. S. (b.l. 7, 8). Iš mirties liudijimo, įrašo Nr. 9 matyti, kad 1997 m. kovo 25 d. mirė pareiškėjų tėvas J. S. (b.l. 11). Iš mirties liudijimo, įrašo Nr. 615 matyti, kad 2008 m. gruodžio 5 d. mirė pareiškėjų motina V. S. (b.l. 12). Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Pivonijos seniūnijos pažyma, nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko išrašas patvirtina, kad sodyba ir žemės sklypas, esantys ( - ), nuosavybės teise priklauso J. S. (b.l. 9-10, 14). Iš Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Pivonijos seniūnijos pažymų matyti, kad A. S. ir V. S. yra deklaravę savo gyvenamąją vietą ( - ) (b.l. 17, 18). Įmokų mokėjimo kvitai (b.l. 19-28) patvirtina, kad pareiškėjai mokėjo įvairius mokesčius, gyvendami minėtoje sodyboje. Ukmergės rajono 1-ojo notaro biuro pažymoje nurodoma, jog po J. S. ir V. S. mirties paveldėjimo byla neužvesta (b.l. 13). Testamento registro išrašuose nurodoma, jog po J. S. ir V. S. mirties nėra įregistruotų palikėjų testamentų ir palikimo priėmimo faktų. Iš pareiškime nurodytų aplinkybių, pateiktų rašytinių įrodymų, nustatyta, kad A. S. ir V. S. po tėvo J. S. mirties 1997 m. kovo 25 d., ir motinos V. S. mirties 2008 m. gruodžio 5 d., palikimą priėmė, faktiškai pradėdami valdyti paveldimą turtą.

8Kadangi pareiškėjo prašomas nustatyti juridinę reikšmę turintis faktas įrodytas byloje surinktais įrodymais, byloje nėra jokių kitų įrodymų, kurie prieštarautų tam, pareiškimas dėl juridinę reikšmę turinčių faktų nustatymo tenkintinas (LR CPK 444 str. 2 d. 8 p., LR CK 5.11 str. 1 d. 1 p. pagrindais bei palikimo atsiradimo metu galiojusio 1964 m. CK 573 str. 1 d. 1 p. pagrindais).

9Remiantis išdėstytu ir vadovaujantis Lietuvos Respublikos CPK 259 str., 268 str., 270 str., 444 str. 2d. 8p., teismas,

Nutarė

10Pareiškimą tenkinti.

11Nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad pareiškėjai A. S., a.k. ( - ) ir V. S., a.k. ( - ) po savo tėvo J. S., a.k. ( - ) mirties 1997 m. kovo 25 d., ir savo motinos V. S., a.k. ( - ) mirties 2008 m. gruodžio 5 d., priėmė likusį palikimą, faktiškai pradėdami valdyti paveldimą turtą.

12Juridinę reikšmę turintis faktas nustatytas paveldėjimo teisės liudijimui gauti.

13Sprendimas per trisdešimt dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui per Ukmergės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai