Byla 2-183-424/2011

1Trakų rajono apylinkės teismo teisėja Ramunė Valiulytė sekretoriaujant Elenai Plyševskajai, dalyvaujant pareiškėjui D. R. ir jo atstovui advokatui E. Š., suinteresuotam asmeniui A. R.

2viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjo D. R. pareiškimą suinteresuotiems asmenims A. R., Vilniaus apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai dėl praleisto termino atnaujinimo ir

Nustatė

3pareiškėjas prašė atnaujinti praleistą terminą L. R. palikimui priimti. Nurodė, kad jo motina L. R. mirė 2006-07-25 dieną. Apie jos mirtį pareiškėjas nieko nežinojo, nes jokių ryšių nepalaikė dėl asocialaus jos gyvenimo būdo. Pareiškėjas iki 2008-04-26 atliko karinę tarnybą Lietuvos kariuomenėje ir tik ją atlikęs iš suinteresuoto asmens A. R. sužinojo apie jos motinos mirtį ir esamą palikimą – nekilnojamąjį turtą, esantį Pakalniškių k., Vievio sen., Elektrėnų sav. Pareiškėjui notaras paaiškino, kad terminas jo motinos palikimui priimti yra praleistas, todėl pasiūlė jam kreiptis į teismą dėl šio termino atnaujinimo.

4Pareiškėjas prašo teismo jo nurodytas priežastis laikyti svarbiomis ir atnaujinti terminą palikimui priimti.

5Suinteresuotas asmuo A. R. su pareiškimu sutiko, prašė jį tenkinti.

6Suinteresuotas asmuo Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija atsiliepimo į pareiškimą nepateikė, jos atstovas į teismo posėdį neatvyko. Pranešta tinkamai, neatvykimo priežastys nežinomos.

7Pareiškimas tenkintinas.

8Įpėdinis laikomas priėmusiu palikimą, kai jis faktiškai pradėjo paveldimą turtą valdyti, kreipėsi į palikimo atsiradimo vietos apylinkės teismą dėl turto apyrašo sudarymo arba kai įpėdinis padavė palikimo atsiradimo vietos notarui pareiškimą apie palikimo priėmimą (CK 5.50 str. 2 d). Palikimo priėmimo veiksmai turi būti atliekami per 3 mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos (CK 5.50 str. 3 d).

9Pagal CK 5.57 straipsnio 1 dalį palikimui priimti terminą teismas gali atnaujinti, jeigu pripažįsta, kad terminas praleistas dėl svarbių priežasčių.

10Iš pareiškėjo paaiškinimų ir bylos duomenų matyti, kad pareiškėjas apie palikimo atsiradimą sužinojo jau pasibaigus L. R. palikimo priėmimo terminui (b.l. 20).

11Įvertinus pareiškėjo paaiškinimus ir byloje esančius rašytinius įrodymus bei vadovaudamasis teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principais (CK 1.5 str., CPK 3 str. 1 d.), pareiškėjo nurodytos įstatymo nustatyto termino palikimui priimti praleidimo priežastys pripažintinos svarbiomis, todėl terminas palikimui priimti atnaujinamas.

12Kadangi Vilniaus valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos 2010-07-07 sprendimu Nr. (1.7.)-S-1816-10 pareiškėjui teikiama 100 procentų antrinė teisinė pagalba, todėl bylinėjimosi išlaidos, t. y. 18 Lt išlaidų, susijusių su procesinių dokumentų įteikimu, apmokamos iš valstybės biudžeto lėšų.

13Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes, pareiškimas pagrįstas, todėl tenkintinas.

14Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 442 str. 1 d. 13 p., 443 str. 1 d. 6 d., 576-578 str. str., teismas

Nutarė

15pareiškimą patenkinti.

16Atnaujinti D. R., a.k. ( - ) terminą L. R., a.k. ( - ) mirusios 2006-07-25 dieną, palikimui priimti.

17Nutartis per 7 dienas nuo jos priėmimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Vilniaus apygardos teismui per Trakų rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai