Byla 2-180-647/2012
Dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo

1Vilniaus rajono apylinkės teismo teisėjas A.Juknevičius, sekretoriaujant V.Liaubienei, dalyvaujant pareiškėjui M. Š., pareiškėjo M. Š. atstovui advokatui A.Sokolovskiui, suinteresuotiems asmenims M. L., S. Š. vertėjai A.Stančinskai, teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjo M. Š. pareiškimą suinteresuotiems asmenims Vilniaus apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai, M. L., S. Š. ir A. Š. dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo,

Nustatė

2Pareiškėjas M. Š. pateikė pareiškimą nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad jis po jo motinos T. Š. mirties 2004-02-29, priėmė esamą palikimą, bei faktiškai pradėjo valdyti turtą – ½ dalį gyvenamojo namo su ūkiniais pastatais, esančius ( - ). Nurodo, kad jo tėvas F. Š. mirė 1991-02-16. Po tėvo mirties, jam priklausančią turto dalį lygiomis dalimis paveldėjo pareiškėjas ir pareiškėjo brolis D. Š.. Pastarasis mirė 2000 m,, jo turtą paveldėjo sutuoktinė A. Š.. Pareiškėjui M. Š. šiuo metu priklauso ¼ dalis gyvenamojo namo su ūkiniais pastatais, esančių ( - ). Pareiškėjo motina testamento nesudarė. Jis nelabai gerai žinojo, kaip po motinos mirties reikia tvarkyti paveldėjimo dokumentus. Jis vienintelis paveldėjo visą mirusios motinos turtą. Jo sesuo M. L. ir brolis S. Š. nepretendavo ir nepretenduoja į motinos turtą. Pareiškėjas palikimą priėmė faktiškai pradėdamas visą turtą valdyti iš karto po motinos mirties. Paveldėjimo byla nėra pradėta. Jis tą namą prižiūri, moka mokesčius, yra apdraudęs, ten dabar gyvena pareiškėjo sūnūs.

3Suinteresuoto asmens A. Š. atsiliepime išsakyta nuomonė, kad ji neprieštarauja, kad pareiškimas būtų patenkintas. Suinteresuotas asmuo į teismo posėdį neatvyko, apie teismo posėdžio vietą ir laiką šalis informuota tinkamai, byla nagrinėjama jai nedalyvaujant.

4Suinteresuoto asmens Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos atstovas į teismo posėdį neatvyko, atsiliepimo nepateikė, suinteresuotam asmeniui apie teismo posėdžio vietą ir laiką pranešta tinkamai, byla nagrinėjama jo atstovui nedalyvaujant.

5Suinteresuotas asmuo M. L. su pareiškimu sutiko, nurodė, kad brolis M. Š. prižiūrėjo tėvus, rūpinosi turtu, ji palikimo nepriėmė.

6Suinteresuotas asmuo S. Š. su pareiškimu sutiko, nurodė, kad brolis M. Š. prižiūrėjo tėvus, juo laidojo, rūpinosi jų paliktu turtu, o jis palikimo nepriėmė.

7Pareiškimas tenkintinas.

8Pareiškėjo M. Š., bei jo atstovo advokato paaiškinimais, suinteresuotų asmenų atsiliepime ir teismo posėdyje išdėstyta pozicija, liudytojų K. Š. ir M. Š., parodžiusių, kad jie žino, kad pareiškėjas palikimą priėmė faktiškai pradėdamas visą turtą valdyti, iš karto po T. Š. mirties 2004-02-29, kiti pretendentai palikimo nepriėmė, parodymais, T. Š. 2004-02-29 mirties liudijimu (b.l. 8), VĮ Registrų centro Vilniaus filialo 2011-10-17 pažyma apie F. Š., M. Š. ir D. Š. vardu registruotą nekilnojamąjį turtą (b.l. 9-13), 1985-08-22 Mickūnų apylinkės LDT VK sekretoriaus patvirtintu testamentiniu raštu (b.l. 14-16), M. Š. gimimo liudijimu (b.l. 6-7), turto ir būsto draudimo liudijimais (b.l. 42-50), apmokėjimo už komunalines paslaugas sąskaitomis (b.l. 51-55), kitais byloje esančiais rašytiniais įrodymais (b.l. 17-41), patvirtintina, kad po T. Š. mirties 2004-02-29, M. Š., faktiškai pradėdamas palikėjos paliktą turtą valdyti, bei rūpintis juo kaip savu, palikimą – ½ dalį gyvenamojo namo su ūkiniais pastatais, esančius ( - ), bei kitą T. Š. jos mirties metu priklausiusį turtą, priėmė (CK 5.51 str. 1 d.). Kadangi pareiškėjas negali kitokia tvarka gauti remiamų dokumentų, patvirtinančių jo prašomą nustatyti juridinį faktą, pareiškimas yra tenkintinas (CPK 444 str. 1 d., 2 d. 5 p., 445 str., 448 str.).

9Teismas, vadovaudamasis CPK 259, 260, 263, 268, 270 str. str.

Nutarė

10Pareiškimą tenkinti.

11Turto paveldėjimo tikslu, nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad M. Š., a.k. ( - ) priėmė T. Š., a.k. ( - ) mirusios 2004-02-29, palikimą, nuo jo atsiradimo dienos.

12Sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai