Byla 2A-1406-601/2008
Dėl santuokos nutraukimo bendru sutuoktinių sutikimu

1Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš kolegijos pirmininko Evaldo Burzdiko, kolegijos teisėjų Galinos Blaževič ir Raimondo Buzelio, teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal suinteresuoto asmens AB DnB NORD banko apeliacinį skundą dėl Kauno miesto apylinkės teismo 2008 m. rugpjūčio 26 d. sprendimo civilinėje byloje Nr. 2-12639-454/2008, pagal pareiškėjų A. B. ir V. B. prašymą dėl santuokos nutraukimo bendru sutuoktinių sutikimu.

2Teisėjų kolegija, išnagrinėjusi bylą,

Nustatė

3Pareiškėjai pateiktu prašymu teismo prašė nutraukti santuoką įregistruotą ( - ) Kauno miesto CMB (akto įrašo Nr. ( - )) ir patvirtinti sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių.

4Kauno miesto apylinkės teismas 2008 m. rugpjūčio 26 d. sprendimu pareiškėjų prašymą nutraukti santuoką abiejų sutuoktinių sutikimu patenkino ir patvirtino tarp pareiškėjų dėl santuokos nutraukimo pasekmių sudarytą sutartį, kurios 3.10 p. nustatyta, kad po santuokos nutraukimo V. B. įsipareigoja grąžinti finansinius įsipareigojimus pagal DnB NORD 2006 m. birželio 01 d. kreditavimo sutartį Nr. 124 dėl 35 000 Lt paskolos grąžinimo. Teismas nurodė, jog santuoka tarp šalių sudaryta 1972-09-16. Nepilnamečių vaikų pareiškėjai neturi. Pareiškėjų paaiškinimais nustatyta, jog santuoka faktiškai iširusi, sutuoktiniai daugiau nei metus laiko netvarko bendro ūkio ir negyvena santuokinio gyvenimo, (CK 3.53 str. 1, 2 d.), nesutinka taikytis, todėl santuoka nutrauktina. Kreditoriams apie bylos iškėlimą pranešta. Šalių pateiktos sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių sąlygos neprieštarauja viešajai tvarkai, nepažeidžia sutuoktinių teisėtų interesų (CK 3.53 str.).

5Apeliaciniu skundu suinteresuotas asmuo AB DnB NORD bankas prašo panaikinti Kauno miesto apylinkės teismo 2008-08-26 sprendimą c. b. Nr. 2-12639-454/2008 dalyje dėl A. B. ir V. B. sudarytos sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių 3.10 p. patvirtinimo bei šioje dalyje bylą perduoti iš naujo nagrinėti pirmosios instancijos teismui. Motyvuose nurodo: 1) suinteresuotas asmuo pateikė teismui 2008-08-25 prašymą dėl bylos nagrinėjimo nedalyvaujant banko atstovui, kuriame nurodė, kad kreditorius (atsižvelgiant į tai, kad pagal pateiktą 2008-06-30 sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių, yra keičiamos 2006-06-01 Kreditavimo sutarties Nr. 124 sąlygos) prieštarauja, jog minėta sutartis būtų patvirtinta teisme. Tačiau pirmosios instancijos teismas 2008-09-03 nutartimi atmetė kreditoriaus prašymą kaip pavėluotą ir neatsižvelgė į jame išdėstytus argumentus (LAT 2006-05-22 nutartis c. b. Nr. 3K-3-354/2006); 2) jokių susitarimų dėl Kreditavimo sutarties sąlygų pakeitimo su pareiškėjais A. B. ir V. B. bankas nėra sudaręs, be to, skolininkai įsipareigojimus pagal minėtą kreditavimo sutartį vykdo netinkamai (pavėluotai grąžina kreditą, moka palūkanas). Sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių 3.10 p. pažeidžia kreditoriaus interesus, kadangi už kredito grąžinimą bankui pareiškėjai atsako kaip solidarieji skolininkai ir santuokos nutraukimas, nėra pagrindas pasibaigti bent vieno iš sutuoktinių pareigai atsakyti kreditoriui už tinkamą prievolės įvykdymą. Be to, santuokos nutraukimas netrukdo asmenims ir toliau būti bendraskoliais pagal kreditavimo sutartį. Dėl šių motyvų tiek A. B. , tiek V. B. privalo solidariai atsakyti bankui pagal Kreditavimo sutartį iki visiško prievolės įvykdymo. Dėl ko teismo patvirtintos sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių 3.10 p. pažeidžia banko kaip kreditoriaus interesus, viešąją tvarką bei prieštarauja imperatyvioms įstatymo normoms, todėl teismas privalėjo netvirtinti sutarties 3.10 p. (CK 3.53 str. 4 d.); 3) pažymėtina, jog pagal CK 3.118 str. 2 d., 1.97 str., kreditoriniai įsipareigojimai ar atsakomybė nėra turtas ir negali būti dalinami. Vadovaujantis CK 3.118 str. 2 d., prievolės, kurių įvykdymo terminas dar nėra suėjęs, netraukiamos į turto balansą.

6Atsiliepimas į apeliacinį skundą negautas.

7Apeliacinis procesas nutrauktinas.

8Lietuvos Respublikos CPK 308 str. 1 d. numatyta, kad apeliacinį skundą padavęs asmuo turi teisę atsisakyti skundo iki baigiamųjų kalbų, o jeigu skundas nagrinėjamas rašytinio proceso tvarka – iki skundo nagrinėjimo iš esmės pradžios, o šio straipsnio 2 d. numatyta, kad teismas nutartimi priėmęs apeliacinio skundo atsisakymą, jeigu sprendimas nebuvo apskųstas kitų asmenų, nutartimi apeliacinį procesą nutraukia.

9Teisėjų kolegija sprendžia, kad teismui pateiktas suinteresuoto asmens AB DnB NORD banko (apelianto) atsisakymas nuo apeliacinio skundo neprieštarauja imperatyvioms įstatymų normoms ar viešajam interesui, todėl atsisakymas nuo atskirojo skundo priimtinas ir apeliacinis procesas nutrauktinas.

10Teisėjų kolegija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos CPK 308 str. 2 d.,

Nutarė

11Nutraukti apeliacinį procesą pagal suinteresuoto asmens AB DnB NORD banko apeliacinį skundą dėl Kauno miesto apylinkės teismo 2008 m. rugpjūčio 26 d. nutarties.

Proceso dalyviai
Ryšiai