Byla 2S-729-611/2011
Dėl sutuoktinio kaltės

1Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Rasos Gudžiūnienės, Romualdos Janovičienės ir Andžej Maciejevski (kolegijos pirmininkas ir pranešėjas), teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal atsakovo V. Ž. atskirąjį skundą dėl Trakų rajono apylinkės teismo 2010 m. lapkričio 5 d. nutarties civilinėje byloje pagal ieškovės L. Ž. ieškinį atsakovui V. Ž. dėl santuokos nutraukimo dėl sutuoktinio kaltės.

2Teisėjų kolegija, išnagrinėjusi civilinę bylą,

Nustatė

3ieškovė kreipėsi į teismą su ieškiniu, prašydama nutraukti jos ir atsakovo santuoką dėl atsakovo kaltės. Ieškovė taip pat prašė taikyti laikinąsias apsaugos priemones – įpareigoti atsakovą gyventi skyrium, uždraudžiant jam įeiti į gyvenamąjį namą bei prie namo esantį žemės sklypą, esančius ( - ).; nustatyti nepilnamečio vaiko Ą. Ž. gyvenamąją vietą su motina L. Ž.; nustatyti tokią atsakovo bendravimo su vaiku Ą. Ž. tvarką iki teismo sprendimo priėmimo: V. Ž. iš anksto suderinęs su L. Ž. gali susitikti su sūnumi Ą. Ž. kas antrą šeštadienį nuo 10.00 val. iki sekmadienio 17.00 val., sūnų pasiimdamas iš vaiko gyvenamosios vietos ir gali su sūnumi bendrauti pasirinktoje vietoje iš anksto pranešdamas L. Ž. apie pasirinktą vietą. Per šventes – Kūčias, Šv. Kalėdas, Šv. Velykas, sūnaus gimtadienį – Ą. Ž. lieka su motina L. Ž., išskyrus kai tėvai susitaria kitaip; priteisti iš atsakovo laikiną išlaikymą sūnui Ą. Ž. periodinėmis išmokomis, mokant kas mėnesį po 400 Lt.

4Trakų rajono apylinkės teismas 2010 m. lapkričio 5 d. nutartimi ieškovės prašymą patenkino iki bus iš esmės išnagrinėta civilinė byla Nr. 2-3214-804/2010 teismas įpareigojo V. Ž. gyventi skyrium nuo ieškovės L. Ž. ir šalių nepilnamečio vaiko Ą. Ž., uždraudžiant jam įeiti į gyvenamąjį namą bei prie namo esantį žemės sklypą, esančius ( - ); nustatė nepilnamečio vaiko Ą. Ž. gyvenamąją vietą su motina L. Ž. jos gyvenamojoje vietoje; nustatė atsakovo bendravimo su vaiku Ą. Ž. tvarką: V. Ž. iš anksto suderinęs su L. Ž. gali susitikti su sūnumi Ą. Ž. kas antrą šeštadienį nuo 10.00 val. iki sekmadienio 17.00 val., sūnų pasiimdamas iš vaiko gyvenamosios vietos ir gali su sūnumi bendrauti pasirinktoje vietoje iš anksto pranešdamas L. Ž. apie pasirinktą vietą. Per šventes – Kūčias, Šv. Kalėdas, Šv. Velykas, sūnaus gimtadienį – Ą. Ž. lieka su motina L. Ž., išskyrus kai tėvai susitaria kitaip; priteisė iš atsakovo laikiną išlaikymą nepilnamečiam vaikui Ą. Ž. po 400 Lt kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis nuo ieškinio pareiškimo dienos, t.y. nuo 2010-10-07, iki sprendimo šioje byloje priėmimo.

5Atsakovas atskiruoju skundu prašė Trakų rajono apylinkės teismo 2010 m. lapkričio 5 d. nutartį dalyje dėl atsakovo įpareigojimo gyventi skyrium nuo ieškovės, dalyje dėl draudimo įeiti į gyvenamąjį namą bei prie namo esantį žemės sklypą, esančius ( - ), panaikinti ir išspręsti klausimą iš esmės – t.y. prašymą šioje dalyje atmesti. Dalyje dėl nustatytos laikinos bendravimo tvarkos nustatymo nutartį prašė panaikinti ir perduoti klausimą pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo.

6Apeliacinis procesas nutrauktinas.

7LR CPK 315 str. 2 d. 3 p. nustatyta, kad apeliacinis skundas nepriimamas ir grąžinamas jį padavusiam asmeniui, jeigu skundžiamas sprendimas (nutartis), kuris pagal įstatymus negali būti apeliacinio apskundimo objektas. Jeigu ši aplinkybė paaiškėja nagrinėjant bylą apeliacine tvarka, apeliacinis procesas nutraukiamas (LR CPK 315 str. 5 d.). Šios taisyklės taikomos taip pat ir atskirųjų skundų priėmimui ir nagrinėjimui (LR CPK 338 str.).

8Nagrinėjant šią bylą apeliacine tvarka pagal Lietuvos teismų informacinės sistemos LITEKO duomenis paaiškėjo, jog Trakų rajono apylinkės teismas 2011 m. balandžio 29 d. sprendimu nutraukė tarp šalių sudarytą santuoką sutuoktinių bendru sutikimu ir patvirtino sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių. Trakų rajono apylinkės teismo 2011 m. balandžio 29 d. sprendimas yra įsiteisėjęs.

9Išnagrinėjus civilinę bylą, Trakų rajono apylinkės teismo 2010 m. lapkričio 5 d. nutartis nebeteko teisinės galios, nes ja pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės galiojo iki teismo sprendimo byloje priėmimo, todėl ši nutartis nebegali sukurti jokių teisinių pasekmių. Tokia teisinė situacija reiškia, jog byloje neliko skundo dalyko: apeliacinės instancijos teismas negali panaikinti nutarties, kadangi nebeliko ginčo. Todėl skundžiama nutartis nebegali būti apeliacinio apskundimo objektas ( CPK 315 str. 2 d. 3 p.).

10Išnykus apeliacinio apskundimo objektui ir šiai aplinkybei paaiškėjus jau pradėjus apeliacinį procesą, apeliacinis procesas pagal atsakovo atskirąjį skundą dėl Trakų rajono apylinkės teismo 2010 m. lapkričio 5 d. nutarties nutrauktinas.

11Iš apelianto valstybės naudai priteistinos procesinių dokumentų apeliacinės instancijos teisme siuntimo (pašto) išlaidos – 12,65 Lt (b.l. 24) (LR CPK 88 str. 1 d. 3 p., 92 str.).

12Teisėjų kolegija, vadovaudamasi LR CPK 315 str. 2 d. 3 p., 315 str. 5 d., 331 str., 334 - 339 str.

Nutarė

13Apeliacinį procesą pagal atsakovo V. Ž. atskirąjį skundą dėl Trakų rajono apylinkės teismo 2010 m. lapkričio 5 d. nutarties nutraukti.

14Priteisti iš atsakovo V. Ž. 12,65 Lt (dvylika litų ir 65 ct) pašto išlaidų valstybei.

Proceso dalyviai