Byla e2-47975-872/2015
Dėl skolos priteisimo už administravimo ir komunalines paslaugas

1Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Fausta Vitkienė, rašytinio proceso tvarka atsakovei už akių išnagrinėjusi civilinę bylą pagal ieškovo UAB „Senamiesčio ūkis“ ieškinį atsakovei R. P. dėl skolos priteisimo už administravimo ir komunalines paslaugas,

Nustatė

2ieškovas kreipėsi į teismą su ieškiniu ir nurodė, kad jis yra paskirtas namo, esančio ( - ), butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės administratoriumi. Atsakovė yra buto, esančio ( - ), savininkė, todėl ji proporcingai savo nuosavybės daliai privalo mokėti mokesčius už suteiktas komunalines paslaugas, išlaikyti bendrąją dalinę nuosavybę bei mokėti su tuo susijusius mokesčius. Atsakovė nemokėjo mokesčių, todėl už laikotarpį nuo 2014 m. gruodžio mėn. iki 2015 m. rugsėjo mėn. susidarė 395,28 Eur dydžio įsiskolinimas. Dėl šių faktinių pagrindų, ieškovas prašo priteisti iš atsakovės R. P. 395,28 Eur skolos, 5 procentų metines palūkanas bei bylinėjimosi išlaidas. Atsakovei nepateikus atsiliepimo į pareikštą ieškinį, prašo priimti sprendimą už akių.

3Atsakovei apie ieškinio priėmimą teisme pranešta viešo paskelbimo būdu (Civilinio proceso kodekso 130 straipsnio 1 dalis). Pranešime išaiškinta atsakovės pareiga pateikti atsiliepimą į ieškinį bei atsiliepimo nepateikimo pasekmės, nustatytas keturiolikos dienų terminas šiam procesiniam veiksmui atlikti. Atsakovė įstatymo nustatyta tvarka atsiliepimo į ieškinį nepateikė. Esant šioms aplinkybėms ir ieškovo prašymui, byloje priimamas sprendimas už akių (CPK 142 straipsnio 4 dalis).

4Ieškinys tenkintinas visiškai.

5Priimdamas sprendimą už akių, teismas atlieka formalų byloje pateiktų įrodymų vertinimą, t.y. įsitikina, kad pasitvirtinus šių įrodymų turiniui būtų pagrindas priimti tokį sprendimą (CPK 285 str. 2 d.).

6Iš rašytinės bylos medžiagos matyti, kad ieškovas yra namo, esančio ( - ), butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės administratorius. Butas, esantis ( - ), nuosavybės teise priklauso atsakovei R. P., todėl ji proporcingai savo nuosavybės daliai privalo laiku mokėti mokesčius už suteiktas komunalines paslaugas, išlaikyti bendrąją dalinę nuosavybę bei mokėti su tuo susijusius mokesčius. Įsiskolinimas, tenkantis atsakovės buto daliai už namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės administravimą, eksploatavimą ir komunalines paslaugas laikotarpiu nuo 2014 m. gruodžio mėn. iki 2015 m. rugsėjo mėn. , yra 395,28 Eur.

7Prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai bei nustatytais terminais pagal įstatymų ar sutarties nurodymus, o kai tokių nurodymų nėra, vadovaujantis protingumo kriterijais (CK 6.38 str.). Butų ir kitų patalpų savininkai privalo proporcingai savo daliai apmokėti išlaidas namui išlaikyti ir išsaugoti, mokėti mokesčius, rinkliavas ir kitas įmokas, taip pat reguliariai daryti atskaitymus kaupti lėšas, kurios bus skiriamos namui atnaujinti (CK 4.82 str. 3 d.). Atsakovė įsipareigojimų nevykdė, įrodymų apie prievolių įvykdymą byloje nėra, todėl remiantis LR CK 4.84 straipsniu, iš atsakovės priteistina 395,28 Eur skolos ieškovo naudai.

8LR CK 6.37 str. numato, kad skolininkas, neįvykdęs savo piniginės prievolės, privalo mokėti įstatymų nustatyto dydžio palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. Vadovaujantis LR CK 6.210 str. 1 d., iš atsakovės priteistinos 5 procentų dydžio metinės palūkanos už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

9Šaliai, kurios naudai priimtas sprendimas, jos turėtas bylinėjimosi išlaidas teismas priteisia iš antrosios šalies, nors ši būtų atleista nuo bylinėjimosi išlaidų mokėjimo į valstybės biudžetą, todėl iš atsakovės priteistinos ieškovo patirtos bylinėjimosi išlaidos – 15 Eur žyminio mokesčio, 70,18 už advokato teisinę pagalbą rengiant ieškinį ir 62,92 Eur už advokato teisinę pagalbą rengiant pareiškimą dėl teismo įsakymo išdavimo, iš viso – 148,10 Eur bylinėjimosi išlaidų (LR CPK 80 str. 1 d. 1 p., 93 str. 1 d.).

10Kadangi iš atsakovo priteistinos išlaidos, susijusios su procesinių dokumentų įteikimu (2,45 Eur), yra mažesnės negu LR Teisingumo ministro ir Finansų ministrės 2011 m. lapkričio 7 d. įsakyme Nr. 1R-261/ 1K-355 (nauja redakcija nuo 2014-01-01) nustatyta minimali 3 Eur suma, todėl nepriteisiamos.

11Teismas, vadovaudamasis LR CPK 285 - 288 str.,

Nutarė

12ieškinį tenkinti visiškai.

13Priteisti iš atsakovės R. P., a.k. ( - ) 395,28 Eur skolos, 5 proc. dydžio metines palūkanas nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme (2015-11-18) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo bei 148,10 Eur bylinėjimosi išlaidų ieškovo UAB „Senamiesčio ūkis“, į. k. 121452134, naudai.

14Atsakovė negali sprendimo skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka, tačiau sprendimą už akių priėmusiam Vilniaus miesto apylinkės teismui per 20 dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos turi teisę paduoti pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo.

15Ieškovas sprendimą gali apskųsti per 30 dienų nuo teismo sprendimo priėmimo dienos, paduodant apeliacinį skundą Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus miesto apylinkės teismą.

Proceso dalyviai