Byla eB2-3993-232/2018
Dėl BUAB „Lakargas“ bankroto pripažinimo tyčiniu, suinteresuoti asmenys – A. G., Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius

1Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Liuda Uckienė,

2teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo ieškovo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos pareiškimą atsakovui BUAB „Lakargas“ dėl BUAB „Lakargas“ bankroto pripažinimo tyčiniu, suinteresuoti asmenys – A. G., Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius.

3Teismas

Nustatė

4Ieškovas prašė pripažinti BUAB „Lakargas“ bankrotą tyčiniu. Nurodė, kad yra atsakovo kreditorius, turintis 153 710,59 Eur dydžio kreditorinį reikalavimą. Pažymėjo, kad kreditoriai, kurių reikalavimai yra patvirtinti, turi teisę dalyvauti kreditorių susirinkimuose ir ginti savo reikalavimus, iš jų ir kreiptis į teismą dėl bankroto pripažinimo tyčiniu.

5Atsakovas prašė pareiškimo nenagrinėti, nusprendus nagrinėti – pareiškimo netenkinti. Nurodė, kad BUAB „Lakargas“ bankroto byla iškelta 2017-05-25 taikant bankroto procesą ne teismo tvarka. Paaiškino, kad ieškovo reikalavimas pirmiausiai turėtų būti sprendžiamas kreditorių susirinkime.

6Teismas

konstatuoja:

7Byla nutraukiama.

8Remiantis bylos duomenimis nustatyta, kad BUAB „Lakargas“ 2017-05-25 iškelta bankroto byla, taikant bankroto procesą ne teismo tvarka. Ieškovas prašo pripažinti BUAB „Lakargas“ bankrotą tyčiniu.

9Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymo (toliau – ĮBĮ) ketvirtasis skirsnis reglamentuoja bankroto procesą ne teismo tvarka. ĮBĮ 13 straipsnio 1 dalis nustato, kad ne teismo tvarka bankroto procedūros vykdomos vadovaujantis Įmonių bankroto įstatymu; teismo kompetencijai priskirtus klausimus svarsto ir sprendžia kreditorių susirinkimas. Kasacinis teismas yra pažymėjęs, kad vykdant bankroto procesą ne teismo tvarka šiai procedūrai yra taikomas ĮBĮ nustatytas reglamentavimas, t. y. vykdant bankroto procesą ne teismo tvarka turi būti laikomasi ĮBĮ nustatytų procedūrų ir tvarkos, išskyrus išimtį – įstatyme teismo kompetencijai skirtus klausimus svarsto ir sprendžia kreditorių susirinkimas. Klausimas dėl įmonės privedimo prie bankroto tyčia visų pirma nagrinėtinas kreditorių susirinkime ir tik nesutikdami su kreditorių susirinkimo nutarimu dėl tyčinio bankroto pripažinimo ar atsisakymo bankrotą pripažinti tyčiniu suinteresuoti asmenys turi teisę tokį kreditorių susirinkimo nutarimą skųsti teismui (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2016 m. birželio 16 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-316-686/2016).

10Nagrinėjamu atveju ieškovas nepateikė duomenų, kad BUAB „Lakargas“ kreditorių susirinkime inicijavo bendrovės tyčinio bankroto pripažinimo procedūrą, kad kreditorių susirinkimas būtų priėmęs atitinkamą sprendimą šiuo klausimu, o su prašymu įmonės bankrotą pripažinti tyčiniu tiesiogiai kreipėsi į teismą. Pagal CPK 137 straipsnio 2 dalies 1 punktą teismas atsisako priimti ieškinį, jeigu ginčas nenagrinėtinas teisme civilinio proceso tvarka. Ieškinį priėmęs ir nustatęs, kad toks prašymas nenagrinėtinas teisme, teismas civilinę bylą nutraukia (CPK 293 straipsnio 1 punktas). Atsižvelgiant į tai, kad prašymas dėl bendrovės bankroto pripažinimo tyčiniu taikant bankroto procesą ne teismo tvarka nenagrinėtinas teisme, o nagrinėtinas kreditorių susirinkime, civilinė byla nutraukiama.

11Teismas, vadovaudamasis Civilinio proceso kodekso 293straipsnio 1 punktu, 290 - 291 straipsniais,

Nutarė

12nutraukti civilinę bylą pagal ieškovo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos pareiškimą atsakovui BUAB „Lakargas“ dėl BUAB „Lakargas“ bankroto pripažinimo tyčiniu, suinteresuoti asmenys – A. G., Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius.

13Nutartis per septynias dienas nuo nutarties kopijos įteikimo dienos gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui, atskirąjį skundą paduodant per Vilniaus apygardos teismą.

Proceso dalyviai