Byla 2-108-356/2011
Dėl fizinio asmens paskelbimo mirusiu

1Utenos rajono apylinkės teismo teisėja Vijolė Vitienė, sekretoriaujant Elonai Mackutei, dalyvaujant pareiškėjo Utenos rajono apylinkės prokuratūros prokurorei A. G., suinteresuotiems asmenims A. Š., D. Š. ir A. L., uždarame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjo Utenos rajono apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro, ginant viešąjį interesą, pareiškimą suinteresuotiems asmenims A. Š., D. Š. ir A. L. dėl fizinio asmens paskelbimo mirusiu,

Nustatė

2Pareiškėjas Utenos rajono apylinkės prokuratūros vyr. prokuroras, ginant viešąjį interesą, prašė paskelbti V. Š., gimusį ( - ), paskutinė žinoma gyvenamoji vieta - ( - ), mirusiu.

3Pareiškėjas nurodė pareiškime, o atstovė, prašydama pareiškimą patenkinti, paaiškino, kad 2009-01-09 teismo sprendimu V. Š. buvo pripažintas nežinia kur esančiu, kad iki šio laiko jo buvimo vieta nepaaiškėjo, paskelbta jo paieška rezultatų nedavė. V. Š. jo gyvenamojoje vietoje nėra daugiau kaip 3 metus, į skelbimus neatsiliepė, niekas kitas jokių duomenų apie buvimo vietą nepranešė, todėl yra įstatyme numatytas pagrindas V. Š. paskelbti mirusiu.

4Suinteresuoti asmenys A. Š., D. Š. ir A. L. prokuratūros pareiškimui neprieštaravo. Jie nurodė, kad apie sutuoktinio ir tėvo buvimo vietą jie duomenų neturi nuo 2007 metų. Mano, kad jei jis būtų gyvas, per tiek laiko būtų susisiekęs su jais, nes iki jam dingstant be žinios, jie bendraudavo.

5Prašymas tenkintinas.

6Iš byloje esančio 2009-01-09 teismo sprendimo civilinėje byloje Nr.2-105-228/2009 ( 23-25 b.l.) duomenų matyti, kad V. Š. yra gimęs ( - ) Anykščių r., susituokęs, žmona A. Š.. Gyventojų registro duomenimis V. Š. tėvai: B. Š., gim. ( - ), miręs ( - ), motina S. Š. – D., gim. ( - ), mirusi ( - ). V. Š. turi du vaikus: dukrą A. Š. (L.) ir sūnų D. Š.. Nekilnojamojo turto registro duomenimis V. Š. ir sutuoktinė A. Š. santuokoje yra įgiję gyvenamąjį namą su ūkiniais pastatais, esančius ( - ), 1055/1582 dalis 0,1582ha ploto žemės sklypo, esančio ( - ), 0,7400ha ploto žemės sklypą ( - ), bei V. Š. asmeninės nuosavybės teise priklauso 37/60 dalys gyvenamojo namo ir ūkinių pastatų, esančių ( - ). Utenos rajono policijos komisariatas 2007-01-22 paskelbė V. Š. respublikinę paiešką, tačiau nustatyti jo buvimo vietos nepavyko. Iš ikiteisminio tyrimo byloje esančių duomenų matyti, kad 2007m. sausio 16d. V. Š. kartu su drauge V. nuvyko sveikinti V. tėvo, gyvenančio ( - ), bet V. Š., susipykęs su šeimininku, išėjo iš namų, o vėliau sutemus kažkas parvežė jį atgal. Tačiau V. tėvas V. Š. ir dukrą V. išvarė, vėliau V. Š. nuėjo ( - ) pusėn, o V. grįžo namo ir daugiau žinių apie dingusįjį V. Š. nėra. Sprendimu konstatuota, kad byloje esantys duomenys patvirtina, kad V. Š. dingo iš 2007m. sausio 16 į 2007m. sausio 17 naktį.

7Tiek nagrinėjant civilinę bylą Nr.2-105-228/2009, tiek nagrinėjant šią civilinę bylą „Valstybės žinių“ informaciniuose pranešimuose ir paskutinės žinomos V. Š. gyvenamosios vietos ir dingimo teritorijoje platinamame laikraštyje buvo paskelbta apie civilinių bylų dėl V. Š. pripažinimo nežinia kur esančiu ir paskelbimo mirusiu iškėlimo Utenos rajono apylinkės teisme. Per teismo nustatytus terminus V. Š. neatsiliepė, neatsiliepė ir jokie kiti asmenys, kurie turėtų kokių nors duomenų apie V. Š..

8Pagal LR CK 2.31str. nuostatas fizinis asmuo gali būti teismo tvarka paskelbiamas mirusiu, jeigu jo gyvenamojoje vietoje trejus metus nėra duomenų apie jo buvimo vietą.

9Esant aukščiau nurodytoms aplinkybėms, tai yra aplinkybėms, kad duomenų apie V. Š. buvimo vietą ( - ), nėra daugiau kaip trejus metus, V. Š., asmens kodas ( - ) gim. ( - ) paskutinė gyvenamoji vieta - ( - ), paskelbtinas mirusiu nuo šio sprendimo įsiteisėjimo dienos, jo mirties vieta laikant paskutinę žinomą buvimo vietą – ( - ) (LR CK 2.31str. 1d., 4d., 5d.).

10Asmens paskelbimas mirusiu šio asmens civilinių teisių ir pareigų atžvilgiu prilygsta jo mirčiai (LR CK 2.31 str.6d.), todėl Utenos rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriui nusiųstinas įsiteisėjusio teismo sprendimo nuorašas, kad įregistruotų V. Š. mirtį.

11Vadovaudamasis LR CPK 185, 268, 270, 453 straipsniais, teismas

Nutarė

12Pareiškimą patenkinti visiškai.

13Paskelbti mirusiu V. Š., asmens kodas ( - ) gim. ( - ), paskutinė gyvenamoji vieta - ( - ), mirties data laikant šio sprendimo įsiteisėjimo datą, mirties vieta laikant paskutinę gyvenamąją vietą – ( - ).

14Utenos rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriui nusiųsti įsiteisėjusio teismo sprendimo nuorašą, kad įregistruotų V. Š. mirtį.

15Įsiteisėjus sprendimui, ikiteisminio tyrimo bylą Nr. ( - ) grąžinti Utenos rajono apylinkės prokuratūrai.

16Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Panevėžio apygardos teismui, paduodant skundą Utenos rajono apylinkės teisme.

Proceso dalyviai