Byla 2-239-496/2012
Dėl daikto pripažinimo bešeimininkiu

1Kelmės rajono apylinkės teismo teisėja Daiva Valčiukienė rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjo Kelmės rajono savivaldybės administracijos pareiškimą suinteresuotam asmeniui Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos dėl daikto pripažinimo bešeimininkiu ir

Nustatė

2Kelmės rajono savivaldybės administracija kreipėsi į teismą prašydama pripažinti Kelmės rajone, Kukečių seniūnijoje, Burbaičių kaime, esančią karvidę bešeimininkiu turtu ir perduoti ją Kelmės rajono savivaldybės nuosavybėn (l. 2-3).

3Suinteresuotas asmuo Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos pateiktais atsiliepimais prašo pareiškimą tenkinti.

4Pareiškimas tenkintinas.

5Bešeimininkiu laikomas daiktas, kuris neturi savininko arba kurio savininkas yra nežinomas (Lietuvos Respublikos CK 4.57 str. 1 d.). Bešeimininkis daiktas nuosavybėn gali būti perduodamas tik valstybei arba savivaldybėms teismo sprendimu, priimtu pagal finansų, kontrolės arba savivaldybės institucijos pareiškimą, paduotą suėjus vieneriems metams nuo daikto įtraukimo į apskaitą dienos (Lietuvos Respublikos CK 4.58 str. 1 d.).

6Iš Kelmės rajono savivaldybės administracijos teismui pateiktų rašytinių įrodymų – statinių, kurie neturi savininkų (ar kurių savininkai nežinomi) apskaitos akto (l. 4-6), fotonuotraukos (l. 7), Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo dėl bešeimininkių daiktų įtraukimo į apskaitą komisijos sudarymo (l. 8), vietos ir Lietuvos Respublikos teritorijoje platinamų dienraščių skelbimų apie ketinimą daiktą pripažinti bešeimininkiu (l. 9-11) ir VĮ Registrų centro pranešimo (l. 12) – matyti, kad pareiškėjo prašoma pripažinti bešeimininkiu Kelmės rajone, Kukečių seniūnijoje, Burbaičių kaime, esanti karvidė yra nerealizuotina, faktiškai likę tik jos griuvėsiai. Karvidė stovi valstybei nuosavybės teise priklausančioje žemėje, statinys ir jo savininkas VĮ Registrų centro administruojamame Nekilnojamojo turto registre yra neregistruoti – informacijos registre apie Kelmės rajone, Kukečių seniūnijoje, Burbaičių kaime, esantį statinį (koordinatės – 6170164, 440295) nėra. 2006 m. kovo 9 d. apskaitos aktu Nr. 3 karvidė įtraukta į savivaldybės statinių, kurie neturi savininkų (ar kurių savininkai nežinomi) apskaitą. Paskelbus vietos ir respublikos dienraščiuose pranešimus apie daikto ketinimą pripažinti bešeimininkiu teisių į jį niekas nepareiškė.

7Vertinant nustatytas aplinkybes konstatuotina, kad pareiškėjo prašoma pripažinti bešeimininkiu Kelmės rajone, Kukečių seniūnijoje, Burbaičių kaime, esanti karvidė savininko, sąžiningo įgijėjo ar teisėto valdytojo neturi, yra nerealizuotina, nenaudojama ir neprižiūrima. Nuo statinio įtraukimo į apskaitą dienos yra praėję daugiau nei vieneri metai. Lietuvos Respublikos CK 4.58 str. 3 d. nurodytų aplinkybių bylos nagrinėjimo metu nenustatyta, todėl statinys pripažintinas bešeimininkiu daiktu ir perduotinas Kelmės rajono savivaldybės nuosavybėn.

8Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 268-270 str. ir 537 str., teismas

Nutarė

9Pareiškimą tenkinti.

10Pripažinti Kelmės rajone, Kukečių seniūnijoje, Burbaičių kaime, esančią karvidę (pastato koordinatės – 6170164, 440295) bešeimininkiu daiktu ir perduoti ją Kelmės rajono savivaldybės nuosavybėn.

11Sprendimas per trisdešimt dienų gali būti skundžiamas Šiaulių apygardos teismui per Kelmės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai