Byla 2S-1107-324/2008

1Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš kolegijos pirmininkės Virginijos Gudynienės, kolegijos teisėjų Neringos Venckienės ir Algimanto Kukalio, apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo atsakovės A. T. atskirąjį skundą dėl Alytaus rajono apylinkės teismo 2008 m. birželio 9 d. nutarties civilinėje byloje Nr. 2-915-652/2008 pagal ieškovo V. Š. ieškinį atsakovei A. T., tretiesiems asmenims K. T., Alytaus apskrities viršininko administracijai, Metelių regioninio parko direkcijai dėl servituto nustatymo.

2Teisėjų kolegija

Nustatė

3atsakovė pateikė priešieškinį dėl servituto nustatymo, kurį prašė nagrinėti kartu su ieškiniu.

4Alytaus rajono apylinkės teismas 2008 m. gegužės 8 d. nutartimi nustatė dešimties dienų terminą priešieškinio trūkumams pašalinti. Nurodė, kad atsakovės pateiktas projektuojamo servitutinio kelio planas nėra suderintas su Alytaus rajono žemėtvarkos skyriumi; priešieškinis nepilnai apmokėtas žyminiu mokesčiu; nepagrįstas priešieškinyje trečiaisiais asmenimis nurodytų Alytaus rajono savivaldybės ir Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento suinteresuotumas byloje.

52008 m. gegužės 23 d. parengiamojo posėdžio metu atsakovė pateikė priešieškinį, dalies sumokėto žyminio mokesčio kvitą bei prašė servitutinio kelio planą laikyti tinkamu, nes jo suderinimas su Žemėtvarkos skyriumi nėra reikalingas. Teismas nutartimi konstatavo, kad priešieškinio trūkumai nepašalinti laiku, todėl atsisakė jį priimti ir grąžino kartu su priedais atsakovei. Nustatė, kad priešieškinis laikytinas ištaisytu, o ne naujai paduotu, nes pateiktas be priedų. Nurodė, kad nutartis neskundžiama.

62008 m. birželio 2 d. atsakovė padavė atskirąjį skundą dėl 2008 m. gegužės 23 d. nutarties, prašydama ją panaikinti ir klausimą išspręsti iš esmės – priešieškinį priimti.

7Alytaus rajono apylinkės teismas 2008 m. birželio 9 d. nutartimi atskirąjį skundą atsisakė priimti. Nurodė, kad nutartis atsisakyti priimti priešieškinį neskundžiama (CPK 143 straipsnio 3 dalis). Pažymėjo, kad šis atsisakymas netrukdo atsakovei pareikšti savarankišką ieškinį.

8Atskiruoju skundu atsakovė nurodo, jog 2008 m. birželio 9 d. nutartis neteisėta ir nepagrįsta.

9Nepagrįstai spręsta, kad 2008 m. gegužės 23 d. nutartis neskundžiama. Priešieškinis nepriimtas ne dėl CPK 143 straipsnio 2 dalyje numatytų pagrindų nebuvimo, o dėl trūkumų nepašalinimo per teismo nustatytą terminą. Priešieškinio turiniui ir formai taikomi tokie patys reikalavimai kaip ieškiniui. Nutartis dėl ieškinio nepriėmimo nepašalinus trūkumų ir grąžinimo skundžiama atskiruoju skundu (CPK 137 straipsnio 5 dalis), todėl taip pat skundžiama ir nutartis dėl priešieškinio trūkumų nepašalinimo ir jo grąžinimo.

10Atsakovei pareiškus atskirą ieškinį, civilinės bylos dėl servituto nustatymo tame pačiame sklype tarp tų pačių šalių būtų sujungtos.

112008 m. gegužės 23 d. pateiktas priešieškinis nepagrįstai laikytas patikslintu, o ne naujos redakcijos priešieškiniu.

12Sprendimas grąžinti atsakovei rašytinius įrodymus pažeidė CPK 178 straipsnį. Šie įrodymai nėra neatskiriama priešieškinio dalis, jais grindžiami atsikirtimai.

13Neteisingai spręsta apie būtinybę servitutinio kelio projektą derinti su žemėtvarkos skyriumi. Pareigos derinti privačios žemės servitutą teisės aktai nenustato, nes sklypas neatidalinamas, nesujungiamas ir pan.

14Prašo nutartį panaikinti ir klausimą išspręsti iš esmės – atskirąjį skundą priimti.

15Atsiliepimu į atskirąjį skundą tretysis asmuo Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamentas nurodo, kad ginčas nepriskirtinas jo kompetencijai, institucija nenustatinėja ir nedalyvauja kelio servitutų nustatymo procedūroje.

16Atskirasis skundas iš dalies tenkintinas.

17Pagal CPK 334 straipsnio 1 dalį pirmosios instancijos teismo nutartis atskiruoju skundu galima apskųsti apeliacinės instancijos teismui CPK numatytais atvejais arba kai teismo nutartis užkerta galimybę tolesnei bylos eigai.

18Nagrinėjamoje byloje nustatyta, kad pirmosios instancijos teismas 2008 m. birželio 9 d. nutartimi atsisakė priimti atsakovės atskirąjį skundą dėl 2008 m. gegužės 23 d. nutarties motyvuodamas tuo, kad nutartis atsisakyti priimti priešieškinį yra neskundžiama pagal CPK 143 straipsnio 3 dalį, ir šis atsisakymas netrukdo pareikšti savarankišką ieškinį. Priešieškinį 2008 m. gegužės 23 d. nutartimi atsisakyta priimti ne dėl CPK 143 straipsnio antrojoje dalyje nustatytų sąlygų nebuvimo, o todėl, kad atsakovė nustatytu terminu nepašalino priešieškinio trūkumų.

19CPK 143 straipsnio 4 dalyje numatyta, kad teismas atsisako priimti priešieškinį, jei nėra CPK 143 straipsnio 2 dalyje numatytų pagrindų. Minimos normos trečioji dalis įtvirtina, jog teismo nutartis atsisakyti priimti priešieškinį atskiruoju skundu neskundžiama. Taigi, CPK 143 straipsnio 3 dalyje yra įtvirtintas draudimas atskiruoju skundu apskųsti ne bet kokią teismo nutartį, priimtą priešieškinio klausimu, o tik tokią nutartį, kuria priešieškinį atsisakoma priimti. Kadangi priešieškinis pareiškiamas pagal taisykles, nustatytas ieškiniui pareikšti, jam taikytinos ir CPK 115 straipsnio nuostatos. Nors 2008 m. gegužės 23 d. nutartimi teismo atliktas procesinis veiksmas įvardintas atsisakymu priimti priešieškinį, iš jo turinio ir nutarties motyvuojamosios dalies matyti, jog atsakovo pateiktas procesinis dokumentas grąžintas, nustatytu terminu nepašalinus priešieškinio trūkumų (CPK 115 straipsnio 3 dalis). CPK 115 straipsnio 5 dalyje numatyta, kad teismo nutartis, kuria procesinis dokumentas grąžintas dėl nepašalintų jo trūkumų, gali būti skundžiama atskiruoju skundu.

20Pirmosios instancijos teismas, spręsdamas atskirojo skundo priėmimo klausimą, netinkamai pritaikė procesinės teisės normas, todėl skundžiama nutartis panaikintina (CPK 338 straipsnis, 329 straipsnio 1 dalis). Apie kitus atskirojo skundo pagrindus nepasisakytina, nes jie nėra susiję su nagrinėjamu klausimu. Dėl apygardos teismui atsiųstos nepilnos bylos medžiagos atskirojo skundo priėmimo klausimo išspręsti neįmanoma, todėl jo priėmimo klausimas perduotinas pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo.

21Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 337 straipsnio 3 punktu,

Nutarė

22atskirąjį skundą iš dalies patenkinti.

23Panaikinti Alytaus rajono apylinkės teismo 2008 m. birželio 9 d. nutartį ir atskirojo skundo, paduoto dėl 2008 m. gegužės 23 d. nutarties, priėmimo klausimą perduoti pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo.

Proceso dalyviai
1. Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija,... 2. Teisėjų kolegija... 3. atsakovė pateikė priešieškinį dėl servituto nustatymo, kurį prašė... 4. Alytaus rajono apylinkės teismas 2008 m. gegužės 8 d. nutartimi nustatė... 5. 2008 m. gegužės 23 d. parengiamojo posėdžio metu atsakovė pateikė... 6. 2008 m. birželio 2 d. atsakovė padavė atskirąjį skundą dėl 2008 m.... 7. Alytaus rajono apylinkės teismas 2008 m. birželio 9 d. nutartimi atskirąjį... 8. Atskiruoju skundu atsakovė nurodo, jog 2008 m. birželio 9 d. nutartis... 9. Nepagrįstai spręsta, kad 2008 m. gegužės 23 d. nutartis neskundžiama.... 10. Atsakovei pareiškus atskirą ieškinį, civilinės bylos dėl servituto... 11. 2008 m. gegužės 23 d. pateiktas priešieškinis nepagrįstai laikytas... 12. Sprendimas grąžinti atsakovei rašytinius įrodymus pažeidė CPK 178... 13. Neteisingai spręsta apie būtinybę servitutinio kelio projektą derinti su... 14. Prašo nutartį panaikinti ir klausimą išspręsti iš esmės – atskirąjį... 15. Atsiliepimu į atskirąjį skundą tretysis asmuo Alytaus regiono aplinkos... 16. Atskirasis skundas iš dalies tenkintinas.... 17. Pagal CPK 334 straipsnio 1 dalį pirmosios instancijos teismo nutartis... 18. Nagrinėjamoje byloje nustatyta, kad pirmosios instancijos teismas 2008 m.... 19. CPK 143 straipsnio 4 dalyje numatyta, kad teismas atsisako priimti... 20. Pirmosios instancijos teismas, spręsdamas atskirojo skundo priėmimo... 21. Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija,... 22. atskirąjį skundą iš dalies patenkinti.... 23. Panaikinti Alytaus rajono apylinkės teismo 2008 m. birželio 9 d. nutartį ir...