Byla 2-251-322/2013
Dėl daikto pripažinimo bešeimininkiu

1Kelmės rajono apylinkės teismo teisėja Laima Borkovskienė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjo Kelmės rajono savivaldybės administracijos pareiškimą suinteresuotam asmeniui Šiaulių apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai dėl daikto pripažinimo bešeimininkiu ir

Nustatė

2Pareiškėjas kreipėsi į teismą su pareiškimu (2-3 b. l.), prašydamas pripažinti karvidę, esančią ( - ), bešeimininkiu turtu ir perduoti ją Kelmės rajono savivaldybės nuosavybėn.

3Suinteresuoto asmens atstovas į teismo posėdį neatvyko ir nuomonės dėl pareiškimo nepareiškė. Apie posėdžio vietą ir laiką pranešta tinkamai, viešo paskelbimo specialiame interneto tinklalapyje (www.teismai.lt) būdu (17-19 b. l.).

4Pareiškimas tenkintinas.

5Bešeimininkiu laikomas daiktas, kuris neturi savininko arba kurio savininkas yra nežinomas (Lietuvos Respublikos CK 4.57 straipsnio 1 dalis). Bešeimininkis daiktas nuosavybėn gali būti perduotas tik valstybei arba savivaldybėms teismo sprendimu, priimtu pagal finansų, kontrolės arba savivaldybės institucijos pareiškimą. Pareiškimas paduodamas suėjus vieneriems metams nuo tos dienos, kurią daiktas įtrauktas į apskaitą, jeigu įstatymų nenustatyta kitaip (Lietuvos Respublikos CK 4.58 straipsnio 1 dalis).

6Byloje surinktais įrodymais (bylos medžiaga) nustatyta, kad ( - ) esanti karvidė, neturi savininko, Nekilnojamojo turto registre informacijos apie pastato – karvidės įregistravimą pagal paklausime nurodytas pastato centro koordinates, pastato X=6161940,01; Y=412822,73, nerasta (11 b. l.). 2006 m. vasario 13 d. Kelmės rajono savivaldybės administracijos statinių, kurie neturi savininkų (ar kitų savininkai nežinomi) apskaitos aktu Nr. 2, karvidė įtraukta į statinių, kurie neturi savininkų (ar kurių savininkai nežinomi) apskaitą (4-8 b. l.). 2006 m. liepos 19 d. ir 2006 m. spalio 18 d. vietos laikraštyje „Bičiulis“, 2007 m. balandžio 5 d. laikraštyje „Ūkininko patarėjas“ ir 2013 m. vasario 13 d. laikraštyje „Kelmės kraštas“ (12-15 b. l.) paskelbus, kad savivaldybės administracija kreipsis dėl karvidės, esančios ( - ), pripažinimo bešeimininkiu daiktu, jokie asmenys pretenzijų į šį daiktą nepareiškė.

7Iš šių įrodymų darytina išvada, kad karvidė, kuri stovi valstybinėje žemėje, teisiškai neregistruota, neturi savininko, sąžiningo įgijėjo ar teisėto valdytojo, nerealizuotina, nenaudojama ir neprižiūrima, fiziškai pažeista (iš jos belikę griuvėsiai), kelia realų pavojų aplinkiniams pastatams ir žmonėms. Nuo jos įtraukimo į apskaitą dienos yra praėję daugiau kaip vieneri metai laiko, per tą laiką jokie asmenys teisių į šį daiktą nepareiškė, Lietuvos Respublikos CK 4.58 straipsnio 3 dalyje nurodytų aplinkybių nenustatyta, Valstybinė mokesčių inspekcija nuomonės dėl karvidės perėmimo į apskaitą nepareiškė, todėl pareiškimas laikytinas pagrįstu ir tenkintinas, karvidė pripažintina bešeimininkiu daiktu ir perduotina Kelmės rajono savivaldybės nuosavybėn (Lietuvos Respublikos CK 4.58 straipsnio 1 dalis, CPK 537 straipsnis).

8Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 268-270 straipsniais, teismas

Nutarė

9Pareiškimą tenkinti.

10Pripažinti karvidę, esančią ( - ) (pastato centro koordinatės X=6161940,01; Y=412822,73), bešeimininkiu daiktu ir perduoti ją Kelmės rajono savivaldybės nuosavybėn.

11Sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Šiaulių apygardos teismui per Kelmės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai