Byla e2A-1778-601/2019
Dėl servituto apimties pakeitimo ir atlyginimo už pakeistą servitutą nustatymo

1Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Žibutės Budžienės, Evaldo Burzdiko (kolegijos pirmininkas, pranešėjas) ir Tomo Romeikos,

2teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės uždarosios akcinės bendrovės „Rodena“ apeliacinį skundą dėl Kauno apylinkės teismo 2019 m. birželio 25 d. sprendimo civilinėje byloje pagal ieškovės uždarosios akcinės bendrovės „Rodena“ ieškinį atsakovui S. P. dėl servituto apimties pakeitimo ir atlyginimo už pakeistą servitutą nustatymo.

3Teisėjų kolegija

Nustatė

4I.

5Ginčo esmė

61.

7Ieškovė uždaroji akcinė bendrovė (toliau – ir UAB) „Rodena“ Kauno apylinkės teismo prašė: 1) pakeisti neterminuotą servitutą tarnaujančiam daiktui žemės sklypui, esančiam ( - ), Kaune (unikalus Nr. ( - )) viešpataujančio daikto pastato-gyvenamojo namo (unikalus Nr. ( - )) atžvilgiu iš 0,1104 ha į 0,0415 ha pagal matininko M. G. 2018 m. rugsėjo 12 d. parengtą žemės sklypo planą; 2) pakeisti neterminuotą servitutą tarnaujančiam daiktui žemės sklypui, esančiam ( - ), Kaune (unikalus Nr. ( - )) viešpataujančio daikto pastato – gyvenamojo namo (unikalus Nr. ( - )) atžvilgiu iš 0,1123 ha į 0,0385 ha pagal matininko M. G. 2018 m. rugsėjo 12 d. parengtą žemės sklypo planą; 3) nustatyti 10 Eur dydžio mėnesinį atlyginimą už 1 arą tarnaujantiems daiktams, t. y. 0,0415 ha žemės sklypo, esančio ( - ), Kaune (unikalus Nr. ( - )) daliai ir 0,0385 ha žemės sklypo, esančio ( - ), Kaune (unikalus Nr. ( - )), nustatyto servituto.

82.

9Ieškovė nurodė, kad jai, atsakovui ir A. P. bendrosios dalinės nuosavybės teise priklausė po 1/2 dalį 20,2261 ha žemės sklypo Kaune. Ieškovė, atsakovas ir A. P. 2003 m. gegužės 2 d. sudarė jungtinės veiklos sutartį, pagal kurią susitarė bendrai sklype statyti individualius gyvenamuosius namus ir juos parduoti. Paaiškino, jog ieškovė, atsakovas ir A. P. 2004 m. liepos 17 d. sudarė žemės nuomos sutartį, kuria ieškovei išnuomotas 20,2261 ha žemės sklypas su galimybe jame statyti individualius gyvenamuosius namus bei įrengti visus tam reikalingus inžinerinius tinklus, aplinkos infrastruktūrą. Nurodė, kad ieškovė minėtus namus pastatė. Paaiškino, kad kilus nesutarimams tarp šalių, jungtinės veiklos sutartis buvo nutraukta, o žemės sklypai Kaune, ( - ) teismo sprendimu nuosavybės teise atiteko atsakovui. Paaiškino, kad ieškovė kreipėsi į teismą dėl servituto nustatymo visiems žemės sklypams. Teismas šį prašymą patenkino ir nustatė 21,57 Eur už 1 arą per mėnesį mokestį. Nurodė, jog nustačius servitutus visam žemės sklypui paaiškėjo, kad gyvenamieji namai be jokių apribojimų gali būti pagal paskirtį eksploatuojami ir dalyje žemės sklypų, todėl yra pagrindas servitutą nustatyti ne visam, o tik daliai žemės sklypo. Šiuo atveju viešpataujančio daikto savininkas negali būti įpareigotas naudotis visu tarnaujančiu daiktu, kai objektyviai viešpataujančio daikto poreikių tenkinimui ir tinkamam naudojimui pagal paskirtį yra visiškai pakankamas dalies žemės sklypo naudojimas. Paaiškino, kad tai atitiktų ir žemės sklypų savininko interesus, nes būtų mažiau ribojamos jo teisės, sudaryta galimybė naudotis žemės sklypų dalimi. Nurodė, kad sumažinus servituto apimtį turėtų būti nustatytas ir naujas atlygis už servitutą, kuris, ieškovės teigimu, galėtų būti 10 Eur už 1 arą per mėnesį. Pažymėjo, kad pats atsakovas anksčiau vykusių teisminių ginčų metu siekė, kad servitutas būtų nustatomas kuo mažesniam jam nuosavybės teise priklausančių žemės sklypų plotui, todėl, patenkinus ieškovės prašymą, atsakovo teisės nebus pažeistos.

103.

11Atsakovas nurodė, kad ieškovė siekia pakeisti teismo sprendimu žemės sklypams jau nustatytų servitutų apimtį. Nurodė, kad ieškovė, reikšdama minėtą reikalavimą nenurodė, kokios konkrečiai aplinkybės pasikeitė nuo servitutų nustatymo iki dabar, kad šios aplinkybės lemia būtinybę pakeisti įsiteisėjusiu teismo procesiniu sprendimu nustatytą servitutų turinį, taip pat nenurodė visiškai jokių naujai atsiradusių nenumatytų aplinkybių, dėl kurių servitutų suteikiamų teisių įgyvendinimas būtų tapęs neįmanomu arba sudėtingu. Be to, ieškovė turėjo visas galimybes ankstesnėse bylose įvertinti ir nustatyti gyvenamiesiems namams eksploatuoti reikalingą žemės sklypų teritoriją, todėl nėra jokio pagrindo teigti, kad gyvenamiesiems namams eksploatuoti reikalinga žemės sklypų dalis ieškovei tapo aiški tik po servitutų nustatymo. Šiuo atveju ieškovė, siekdama ženkliai sumažinti žemės sklypams nustatytų servitutų apimtį, iš tikrųjų siekia iš esmės susimažinti už servitutus atsakovui mokamą atlygį. Tokiu būdu ieškovė piktnaudžiauja teise, todėl jai turėtų būti paskirta 2 000 Eur bauda, pusę šios baudos skiriant atsakovui. Nurodė, kad teismui patenkinus ieškovės reikalavimą dėl servituto sumažinimo, kompensacija už servitutą turėtų likti tokia pati (21,57 Eur už arą per mėnesį), nes atsakovas neturės jokios galimybės išnuomoti servitutais apsunkintos žemės sklypų teritorijos.

12II. Pirmosios instancijos teismo sprendimo esmė

134.

14Kauno apylinkės teismas 2019 m. birželio 25 d. sprendimu ieškinį atmetė.

155.

16Teismas nesutiko su ieškovo pozicija, jog šiuo atveju galbūt turėtų būti taikoma teisės norma ne dėl servituto pakeitimo, o dėl dalinio servituto atsisakymo. Teismas pažymi, jog servituto pasibaigimo pagrindai įtvirtinti CK 4.130 straipsnio 1 dalyje, o 2 dalyje nustatyta, kad servitutas gali pasibaigti tik šiais pagrindais. Vienas iš servituto pasibaigimo pagrindų yra atsisakius servituto, tačiau įstatymas nenumato dalinio servituto atsisakymo. Kadangi šis pagrindas numatytas prie servituto pasibaigimo pagrindų, todėl byloje keliant klausimą dėl servitutų ploto pakeitimo taikytina norma dėl servituto pakeitimo.

176.

18Teismas pažymėjo, kad Kauno apygardos teismas civilinėje byloje Nr. e2A-2009-658/2016 ieškovės UAB „Rodena“ naudai nustatė neterminuotus servitutus: tarnaujantiesiems daiktams – žemės sklypams, esantiems Kaune, ( - ), viešpataujančiųjų daiktų, t. y. ieškovei nuosavybės teise priklausančių gyvenamųjų namų, pastatytų atsakovui S. P. nuosavybės teise priklausančiuose žemės sklypuose, atžvilgiu. Be to, tiek Kauno apygardos teismas minėtoje byloje, tiek kasacinį skundą išnagrinėjęs Lietuvos Aukščiausiasis Teismas civilinėje byloje Nr. e3K-3-190-916/2017 nustatė esminę aplinkybę, t. y. kad pastatytiems gyvenamiesiems namams pagal teritorijų planavimo dokumentus, pastatų naudojimo būdą ir tikslinę paskirtį būtina nustatyti servitutus ne daliai, o visiems žemės sklypams. Todėl, apylinkės teismo vertinimu, kad paneigti šią aplinkybę ir pakeisti servituto turinį, ieškovė privalo įrodyti, jog išnagrinėjus ankstesnę bylą dėl servituto nustatymo, pasikeitė aplinkybės ar atsirado nenumatytų aplinkybių, dėl kurių servituto suteikiamų teisių įgyvendinti tampa neįmanoma ar labai sudėtinga.

197.

20Teismas konstatavo, kad ieškovė neįrodė, jog gyvenamieji namai negali būti parduoti dėl servitutų nustatymo visam žemės sklypui. Atkreipė dėmesį, kad ieškovė, dar sudarydama jungtinės veiklos sutartį, nuomos sutartį ir formuodama žemės sklypus prie gyvenamųjų namų pagal teritorijų planavimo dokumentus, o vėliau reikšdama teisme reikalavimą dėl servitutų nustatymo, kaip pelno siekiantis juridinis asmuo, kurio veikla yra susijusi su nekilnojamuoju turtu, turėjo įvertinti savo galimybes ateityje realizuoti tokius nekilnojamojo turto objektus.

218.

22Atmesdamas ieškinį, teismas taip pat vadovavosi ir teisinio tikrumo bei stabilumo principais, t. y., kad įsiteisėjęs teismo sprendimas užtikrina atsakovui teisę pagrįstai tikėtis, kad asmens pagal galiojančius teisės aktus ir įsiteisėjusius teismo sprendimus įgytos teisės bus realiai įgyvendinamos, todėl ieškovė, siekdama apginti savo interesus ir reikšdama ieškinius, turi griežtai laikytis įstatyme nustatytų sąlygų, kad būtų užtikrinta visų proceso šalių teisėtų interesų pusiausvyra.

239.

24Atmetęs reikalavimą dėl servituto apimties pakeitimo, kaip išvestinį, atmetė ir reikalavimą dėl atlyginimo už pakeistą servitutą nustatymo.

25III. Apeliacinio skundo ir atsiliepimo į jį teisiniai argumentai

2610.

27Apeliaciniu skundu ieškovė UAB „Rodena“, atstovaujama advokato Sauliaus Avižos, Kauno apygardos teismo prašo panaikinti Kauno apylinkės teismo 2019 m. birželio 25 d. sprendimą, priimtą civilinėje byloje Nr. e2-761-775/2019, ir priimti naują sprendimą – ieškovo UAB „Rodena“ ieškinį tenkinti. Taip pat prašo priteisti bylinėjimosi išlaidas. Apeliacinis skundas grindžiamas šiais esminiais argumentais:

2810.1.

29po servitutų nustatymo, pradėjus faktiškai naudoti žemės sklypuose esančius gyvenamuosius namus, įsivertinta, kad gyvenamųjų namų eksploatacijai užtenka ir mažesnio žemės sklypų ploto, kuriam taikomas servitutas, todėl teismo prašė pakeisti nustatytų servitutų apimtį. Šios teisės įgyvendinimo ieškovė nesieja su pasikeitusiomis ar nenumatytomis aplinkybėmis, dėl ko tokių aplinkybių ir neturėjo įrodinėti. Nagrinėjamo ginčo dalykas yra viešpataujančio daikto savininko teisė atsisakyti dalies servituto, sumažinant žemės sklypų plotą, kuriam yra taikomas servitutas;

3010.2.

31apylinkės teismo pateikiamas servituto atsisakymą reglamentuojančių normų aiškinimas yra teisiškai nepriimtinas ir kuria praktinę situaciją, kuomet paneigiama dalies servituto atsisakymo galimybė (argumentum ad absurdum). Juolab, kad nustatant servitutą turi būti laikomasi minimalaus savininkų teisių ribojimo principo. Kadangi servitutas yra išvestinė daiktinė teisė, ieškovė UAB „Rodena“ negali būti įpareigota servitutu naudotis ir turi teisę nereikalingos dalies servituto atsisakyti. Kadangi įstatymas leidžia atsisakyti viso servituto, logiška, kad galima atsisakyti ir dalies servitut;

3210.3.

33sumažinus nustatytų servitutų apimtį atsakovo S. P. interesai nebus pažeisti priešingai, atsakovas S. P. be suvaržymų galės naudotis didesne jam priklausančių žemės sklypų dalimi;

3410.4.

35pakeitus žemės sklypų ploto dalį, kuriai yra taikomas servitutas, turi būti peržiūrėtas ir atlyginimo už taikomą servitutą dydis, kuris turėtų būti nustatytas 10 Eur per mėnesį už 1 arą (pagal ieškovės ieškinyje nurodytus argumentus).

3611.

37Atsiliepime atsakovas S. P., atstovaujamas advokato Ario Damušio, prašo palikti nepakeistą Kauno apylinkės teismo 2019 m. birželio 25 d. sprendimą civilinėje byloje Nr. e2-761-775/2019 ir priteisti bylinėjimosi išlaidas. Atsiliepimą į apeliacinį skundą atsakovas grindžia šiais argumentais:

3811.1.

39pirmosios instancijos teismas, nagrinėdamas Ieškovės pareikštus reikalavimus dėl žemės sklypams nustatytų servitutų apimties sumažinimo visiškai pagrįstai nesivadovavo bei byloje netaikė ieškovės apeliaciniame skunde nurodomos Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CK) 4.130 straipsnio 1 dalies 1 punkto nuostatos, reglamentuojančios viešpataujančio daikto savininko teisę atsisakyti servituto, nes įstatyme aiškiai numatyta tik viso servituto ir tik atskirų servitutu suteiktų teisių atsisakymo galimybė;

4011.2.

41pirmosios instancijos teismas pagrįstai ieškovės byloje pareikštus reikalavimus kvalifikavo reikalavimais pakeisti žemės sklypams nustatytų servitutų turinį, todėl visiškai pagrįstai taikė šį klausimą reglamentuojančią CK 4.112 straipsnio 5 dalies nuostatą, reglamentuojančią servituto turinio pakeitimą;

4211.3.

43pirmosios instancijos teismas pagrįstai sprendime pripažino, jog byloje nėra CK 4.112 straipsnio 5 dalies taikymo sąlygų, t. y. ieškovė byloje nenurodė ir neįrodė jokių po servitutų žemės sklypams nustatymo iš esmės pasikeitusių aplinkybių, kurios sąlygų žemės sklypams nustatytų servitutų apimties (turinio) pakeitimo būtinumą, taip pat nenurodė ir neįrodė, kad po servitutų žemės sklypams nustatymo atsirado kokios nors nenumatytos aplinkybės, dėl kurių servitutų suteikiamų teisių įgyvendinti tapo neįmanoma ar labai sudėtinga;

4411.4.

45nesant CK 4.112 straipsnio 5 dalyje įtvirtintų servituto turinio pakeitimo sąlygų, ieškovė nebegali naujai kvestionuoti žemės sklypams nustatytų servitutų apimties (turinio), t. y. reikalauti sumažinti įsiteisėjusiu teismo procesiniu sprendimu žemės sklypams nustatytų servitutų apimtį. O toks ieškovės elgesys turi piktnaudžiavimo teise požymių, kadangi, prisidengiant tariamu poreikiu pakeisti žemės sklypams teismo sprendimu nustatytų servitutų apimtį, iš tiesų yra siekiama susimažinti atsakovui už servitutus mokėtiną kompensaciją;

4611.5.

47net jeigu ieškovės reikalavimai dėl žemės sklypams nustatytų servitutų apimties sumažinimo būtų pripažinti pagrįstais, atsižvelgiant į tai, kad vieno žemės sklypų aro rinkos nuomos kaina yra 21,57 Eur per mėnesį, bei tai, kad atsakovas neturės galimybės išnuomoti servitutais apsunkintos žemės sklypų teritorijos, atsakovui, net ir sumažinus servitutų apimtį (nors tam pagrindo nėra), turėtų būti priteista ta pati 21,57 Eur už 1 arą per mėnesį dydžio kompensacija.

48Teisėjų kolegija

konstatuoja:

49IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados

5012.

51Apeliacinis skundas atmestinas.

5213.

53Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 320 straipsnio 2 dalyje numatyta, kad apeliacinės instancijos teismas nagrinėja bylą neperžengdamas apeliaciniame skunde nustatytų ribų. Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinio skundo faktinis ir teisinis pagrindas bei absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų patikrinimas (CPK 320 straipsnio 1 dalis). Šioje civilinėje byloje absoliučių skundžiamo pirmosios instancijos teismo sprendimo negaliojimo pagrindų nenustatyta, todėl apeliacinės instancijos teismas pagal apeliacinio skundo teisiškai reikšmingus argumentus tikrina skundžiamo teismo sprendimo teisėtumą ir pagrįstumą.

5414.

55Apeliantė neginčija pirmosios instancijos teismo sprendimo dalyje dėl CK 4.112 straipsnio 5 dalies (teisė pakeisti servituto turinį ar panaikinti servitutą) taikymo (nenurodo, kad tam yra atsiradę nenumatytos aplinkybės), tačiau teigia, kad teismas turėjo taikyti ne CK 4.112 straipsnio nuostatas, o servituto atsisakymo nuostatas (CK 4.130 str. 1 d. 1 p., 4.131 str., 4.135 str.). Taigi bylos esmė – ar pagrįstai pirmosios instancijos teismas nepripažino apeliantei galimybės atsisakyti dalies servituto.

5615.

57Nustatyta, kad Kauno apygardos teismas 2016-10-31 nutartimi (civilinėje byloje Nr. e2A-2009-658/2016) apeliantės naudai nustatė neterminuotus servitutus: tarnaujantiesiems daiktams – žemės sklypams Kaune, ( - ), viešpataujančiųjų daiktų, t. y. apeliantei nuosavybės teise priklausančių gyvenamųjų namų, pastatytų atsakovui nuosavybės teise priklausančiuose žemės sklypuose, atžvilgiu. Nustačiusi, kad šalių valia buvo susitarti dėl užstatymo teisės, kolegija konstatavo, kad jų valia buvo susitarti ir dėl viso žemės sklypų ploto, o ne tik dėl tam tikrų jų dalių naudojimo, nes 20,2261 ha žemės sklypas buvo šalių valia skaidomas į tokio dydžio sklypus, kad juose būtų pastatyta po namą, o namo savininkas galėtų naudotis visu sklypu; susitarimų, kad papildomai suprojektuotus ir suformuotus sklypus vėliau būtų galima skaidyti ir vykdyti naujas statybas, nebuvo. Teismas nepagrįstais pripažino atsakovo ir pirmosios instancijos teismo argumentus, kad tinkamai naudotis pastatais užtektų tam tikros dalies žemės sklypo ar papildomai būtų galima susitarti dėl žemės sklypų nuomos, nes tai prieštarauja pirminio susitarimo esmei, o vėlesni argumentai dėl sklypų papildomo padalijimo (atidalijimo) nurodyti tik bylą nagrinėjant teisme. Be to, CK 4.162 straipsnio 2 dalis įtvirtina užstatymo teisės turėtojo galimybes turėti teisę į daugiamečius sodinius, kas patvirtina, kad sklypas negali būti apribotas (sumažintas) tik ta dalimi, ant kurios stovi namas. Teismas konstatavo, kad apeliantės prašymas, šalims nesutariant gera valia, nustatyti neterminuotą atlygintiną servitutą visiems žemės sklypams, siekiant tinkamai naudotis tuose žemės sklypuose esančiais statiniais, yra pagrįstas. Kasacinis teismas šioje byloje (LAT civilinė byla Nr. e3K-3-190-916/2017) pabrėžė, kad pripažįstant pagrįstu tokio turinio servitutą, pažymėtinos kaip reikšmingos tokios byloje teismų nustatytos aplinkybės: pirma, atsakovas dalyvavo rengiant teritorijų planavimo dokumentus, kuriais buvo planuojami žemės sklypai ir numatomas jų naudojimo būdas, leistinas maksimalus užstatymo tankis, užstatymo intensyvumas, todėl jam buvo žinomi statinių, kuriuos teismo sprendimu siekiama pripažinti viešpataujančiais, tikslinė paskirtis, lemianti faktinius daikto naudojimo poreikius, t. y. kokios apimties ar dydžio suvaržymai, būtini siekiant užtikrinti viešpataujančiojo daikto tinkamą naudojimą pagal paskirtį, kuriuos sąlygoja teritorijų planavimo dokumentai. Antra, atsakovas žemės nuomos sutartimi nustatė, kaip bus sprendžiami klausimai dėl pastatų naudojimo pagal paskirtį po sutarties pasibaigimo, t. y. šalys sutarė, kad po žemės nuomos sutarties pasibaigimo tarnaujančiajam daiktui bus nustatomas servitutas (nutarties 30 punktas).

5816.

59Kaip matyti, servitutai, dėl kurių vyksta ginčas (toliau – ginčo servitutai) yra nustatyti teismo sprendimu, o jų apimtis (servitutas į visą žemės sklypą prie namo ar tik į dalį žemės sklypo) buvo ginčo dalykas. Nustatant esamus servitutus, buvo nuspręsta, kad pastatytiems gyvenamiesiems namams pagal teritorijų planavimo dokumentus, pastatų naudojimo būdą ir tikslinę paskirtį būtina nustatyti servitutus ne daliai, o visiems žemės sklypams (visam žemės sklypui).

6017.

61Nagrinėjamu atveju, apeliantė prašo sumažinti servituto apimtį (sumažinti servituto plotą), motyvuodama tuo, jog ji turi teisę atsisakyti dalies servituto.

6218.

63Teisėjų kolegija negali sutikti su šia apeliantės nuomone. Teisėjų kolegija sprendžia, kad pirmosios instancijos teismas, atmesdamas ieškinį, tinkamai įvertino byloje nustatytas aplinkybes ir tinkamai motyvavo teismo sprendimą, tinkamai taikė materialinės teisės normas, todėl pritaria pirmosios instancijos teismo motyvams ir jų nekartoja, o tik, atsakydamas į apeliacinio skundo argumentus, juos papildo.

6419.

65CK 4.130 straipsnio 1 dalis numato, kad servitutas baigiasi: 1) jo atsisakius; 2) tam pačia asmeniui tapus ir viešpataujančio, ir tarnaujančio daikto savininku; 3) žuvus viešpataujančiam ar tarnaujančiam daiktui; 4) pablogėjus tarnaujančio daikto būklei; 5) išnykus servituto būtinumui; 6) suėjus senaties terminui. CK 4.130 straipsnio 2 dalyje numatyta, kad servitutas gali pasibaigti tik šio straipsnio 1 dalyje numatytais pagrindais.

6620.

67Taigi, įstatyme numatyta, kad servitutas gali pasibaigti jo atsisakius, tačiau teisėjų kolegija, priešingai negu apeliantė, sprendžia, kad ši įstatymo nuostata, kaip ir kiti servituto pasibaigimo pagrindai, išimtinai reguliuoja servituto, kaip tokio (kaip šios daiktinės teisės), pasibaigimo pagrindą ir nesuteikia servituto turėtojui teisės iš dalies atsisakyti servituto. Pažymėtina, kad servituto atsisakymas yra vienašalis viešpataujančio daikto savininko veiksmas ir tam nereikalingas teismo sprendimas (reglamentuota CK 4.131 str.). Servituto atsisakymu viešpataujančio daikto savininkas atsisako savo daiktinės teisės į svetimą nekilnojamąjį daiktą, tuo pačiu suteikdamas galimybę tarnaujančio daikto savininkui laisvai naudotis savo daiktu be apribojimų, t. y. tarp šių šalių šiuo atveju pasibaigia visi iš servituto kylantys teisiniai santykiai. Taigi, atsisakymo procedūra tik patvirtina, kad servituto atsisakymas panaikiną šią daiktinę teisę, kaip tokią. Nagrinėjamu gi atveju, apeliantė nesiekia atsisakyti servituto kaip daiktinės teisės, bet siekia sumažinti servituto apimtį ir susimažinti mokamą atlyginimą už šią teisę, kas neatitinka servituto atsisakymo instituto paskirties ir tikslo. Viešpataujančio daikto savininkui norint sumažinti servitutą (sumažinti servitutui priskirtą žemės plotą) būtina vadovautis CK 4.112 straipsnio nuostatomis, nes tai yra servituto turinio keitimas.

6821.

69CK 4.131 straipsnio 2 dalyje numatyta, kad, kai servitutas suteikia keletą to paties daikto naudojimo teisių, galima atsisakyti ir tik kai kurių iš jų. Teisėjų kolegija sprendžia, kad ši įstatymo norma, nagrinėjamu atveju, netaikytina, nes ginčas kilęs dėl tarnaujančio daikto dydžio, bet ne dėl tam tikrų jo naudojimo teisių.

7022.

71Be to, apeliantės bandymas pakeisti servituto turinį, apeinant CK 4.122 straipsnio nuostatas ir pasinaudojant servituto atsisakymo institutu, iš esmės reiškia apeliantės siekį nevykdyti įsiteisėjusių teismų sprendimų, kuriais buvo nustatytas šis neterminuotas servitutas ir nustatyta atsakovui kompensacija už tai. Pažymėtina, kad įsiteisėjęs teismo sprendimas turi būti vykdomas (CPK 18 str.), o apeliantės siekis, vienašališku sprendimu, atsisakant dalies servituto, pakeisti įsiteisėjusius sprendimu nustatyto servituto apimtį ir susimažinti mokėtiną kompensaciją, laikytinas nepagrįstu ir neteisėtu.

7223.

73Esant aukščiau nurodytoms aplinkybėms, teisėjų kolegija sprendžia, kad pirmosios instancijos teismas, priėmė teisėtą ir pagrįstą teismo sprendimą, dėl ko jis paliktinas nepakeistas, o apeliacinis skundas, jame nurodytais motyvais, atmestinas (CPK 326 str. 1 d. 1 p.).

74Dėl bylinėjimosi išlaidų

7524.

76Apeliacinį skundą atmetus, iš apeliantės atsakovui priteistinos bylinėjimosi išlaidos. Atsakovas prašo priteisti 1 210 Eur išlaidų už advokato suteiktas teisines paslaugas apeliacinės instancijos teisme (atsiliepimo į apeliacinį skundą surašymas).

7725.

78Išlaidų advokato ar advokato padėjėjo pagalbai apmokėti atlyginimą reglamentuoja CPK 98 straipsnis. Pagal CPK 98 straipsnio 1 dalį šaliai, kurios naudai priimtas sprendimas, teismas priteisia iš antrosios šalies išlaidas už advokato ar advokato padėjėjo, dalyvavusių nagrinėjant bylą, pagalbą, taip pat už pagalbą rengiant procesinius dokumentus ir teikiant konsultacijas. Šalies išlaidos, susijusios su advokato ar advokato padėjėjo pagalba, atsižvelgiant į konkrečios bylos sudėtingumą ir advokato ar advokato padėjėjo darbo ir laiko sąnaudas, yra priteisiamos ne didesnės, kaip yra nustatyta teisingumo ministro kartu su Lietuvos advokatų tarybos pirmininku patvirtintose rekomendacijose dėl užmokesčio dydžio (CPK 98 str. 2 d.). Nustatydamas priteistino užmokesčio už teikiamas teisines paslaugas dydį, teismas atsižvelgia į šiuos kriterijus: bylos sudėtingumą; teisinių paslaugų kompleksiškumą, specialių žinių reikalingumą; ankstesnį (pakartotinį) dalyvavimą toje byloje; būtinybę išvykti į kitą vietovę, negu registruota advokato darbo vieta; ginčo sumos dydį; teisinių paslaugų teikimo pastovumą ir pobūdį; sprendžiamų teisinių klausimų naujumą; šalių elgesį proceso metu; advokato darbo laiko sąnaudas; kitas svarbias aplinkybes (Rekomendacijų 2 p.).

7926.

80Teisėjų kolegija, atsižvelgdama į rekomendacijas, į bylos sudėtingumą (byla nesudėtinga, apimtis nedidelė, apeliacinio skundo pagrindas ir dalykas pakankamai siauri), į advokato darbo ir laiko sąnaudas reikalingas surašyti atsiliepimą į apeliacinį skundą (pažymėtina, kad dokumento apimtis nelemia jo kokybės; atsiliepime į apeliacinį skundą turi atsispindėti pagrindiniai motyvai, kodėl nesutinkama su apeliacinio skundo motyvais, bet ne dėstomos (aprašomos, analizuojamos) aplinkybės, dėl kurių nėra ginčo), sprendžia, kad atsakovui iš apelianto priteistinas bylinėjimosi išlaidų dydis mažintinas iki 700 Eur.

81Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 325 straipsniu, 326 straipsnio 1 dalies 1 punktu, 331 straipsniu,

Nutarė

82Kauno apylinkės teismo 2019 m. birželio 25 d. sprendimą palikti nepakeistą.

83Priteisti atsakovui S. P., a. k. ( - ), iš ieškovės UAB „Rodena“, j. a. k. 134491023, 700 Eur (septynis šimtus eurų) bylinėjimosi išlaidų.

84Ši Kauno apygardos teismo nutartis įsiteisėja nuo jos priėmimo dienos.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija,... 2. teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę... 3. Teisėjų kolegija... 4. I.... 5. Ginčo esmė... 6. 1.... 7. Ieškovė uždaroji akcinė bendrovė (toliau – ir UAB) „Rodena“ Kauno... 8. 2.... 9. Ieškovė nurodė, kad jai, atsakovui ir A. P. bendrosios dalinės nuosavybės... 10. 3.... 11. Atsakovas nurodė, kad ieškovė siekia pakeisti teismo sprendimu žemės... 12. II. Pirmosios instancijos teismo sprendimo esmė... 13. 4.... 14. Kauno apylinkės teismas 2019 m. birželio 25 d. sprendimu ieškinį atmetė.... 15. 5.... 16. Teismas nesutiko su ieškovo pozicija, jog šiuo atveju galbūt turėtų būti... 17. 6.... 18. Teismas pažymėjo, kad Kauno apygardos teismas civilinėje byloje Nr.... 19. 7.... 20. Teismas konstatavo, kad ieškovė neįrodė, jog gyvenamieji namai negali būti... 21. 8.... 22. Atmesdamas ieškinį, teismas taip pat vadovavosi ir teisinio tikrumo bei... 23. 9.... 24. Atmetęs reikalavimą dėl servituto apimties pakeitimo, kaip išvestinį,... 25. III. Apeliacinio skundo ir atsiliepimo į jį teisiniai argumentai... 26. 10.... 27. Apeliaciniu skundu ieškovė UAB „Rodena“, atstovaujama advokato Sauliaus... 28. 10.1.... 29. po servitutų nustatymo, pradėjus faktiškai naudoti žemės sklypuose... 30. 10.2.... 31. apylinkės teismo pateikiamas servituto atsisakymą reglamentuojančių normų... 32. 10.3.... 33. sumažinus nustatytų servitutų apimtį atsakovo S. P. interesai nebus... 34. 10.4.... 35. pakeitus žemės sklypų ploto dalį, kuriai yra taikomas servitutas, turi... 36. 11.... 37. Atsiliepime atsakovas S. P., atstovaujamas advokato Ario Damušio, prašo... 38. 11.1.... 39. pirmosios instancijos teismas, nagrinėdamas Ieškovės pareikštus... 40. 11.2.... 41. pirmosios instancijos teismas pagrįstai ieškovės byloje pareikštus... 42. 11.3.... 43. pirmosios instancijos teismas pagrįstai sprendime pripažino, jog byloje nėra... 44. 11.4.... 45. nesant CK 4.112 straipsnio 5 dalyje įtvirtintų servituto turinio pakeitimo... 46. 11.5.... 47. net jeigu ieškovės reikalavimai dėl žemės sklypams nustatytų servitutų... 48. Teisėjų kolegija... 49. IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai... 50. 12.... 51. Apeliacinis skundas atmestinas.... 52. 13.... 53. Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 320 straipsnio... 54. 14.... 55. Apeliantė neginčija pirmosios instancijos teismo sprendimo dalyje dėl CK... 56. 15.... 57. Nustatyta, kad Kauno apygardos teismas 2016-10-31 nutartimi (civilinėje byloje... 58. 16.... 59. Kaip matyti, servitutai, dėl kurių vyksta ginčas (toliau – ginčo... 60. 17.... 61. Nagrinėjamu atveju, apeliantė prašo sumažinti servituto apimtį (sumažinti... 62. 18.... 63. Teisėjų kolegija negali sutikti su šia apeliantės nuomone. Teisėjų... 64. 19.... 65. CK 4.130 straipsnio 1 dalis numato, kad servitutas baigiasi: 1) jo atsisakius;... 66. 20.... 67. Taigi, įstatyme numatyta, kad servitutas gali pasibaigti jo atsisakius,... 68. 21.... 69. CK 4.131 straipsnio 2 dalyje numatyta, kad, kai servitutas suteikia keletą to... 70. 22.... 71. Be to, apeliantės bandymas pakeisti servituto turinį, apeinant CK 4.122... 72. 23.... 73. Esant aukščiau nurodytoms aplinkybėms, teisėjų kolegija sprendžia, kad... 74. Dėl bylinėjimosi išlaidų... 75. 24.... 76. Apeliacinį skundą atmetus, iš apeliantės atsakovui priteistinos... 77. 25.... 78. Išlaidų advokato ar advokato padėjėjo pagalbai apmokėti atlyginimą... 79. 26.... 80. Teisėjų kolegija, atsižvelgdama į rekomendacijas, į bylos sudėtingumą... 81. Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija,... 82. Kauno apylinkės teismo 2019 m. birželio 25 d. sprendimą palikti nepakeistą.... 83. Priteisti atsakovui S. P., a. k. ( - ), iš ieškovės UAB „Rodena“, j. a.... 84. Ši Kauno apygardos teismo nutartis įsiteisėja nuo jos priėmimo dienos....