Byla e2-2100-344/2019
Dėl skolos priteisimo

1Telšių apylinkės teismo Mažeikių rūmų teisėja Edita Gailienė,

2rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą, iškeltą pagal ieškovės uždarosios akcinės bendrovės „Mažeikių šilumos tinklai“ ieškinį atsakovui J. P. dėl skolos priteisimo.

3Teismas

Nustatė

4ieškovė uždaroji akcinė bendrovė (toliau – UAB) „Mažeikių šilumos tinklai“ kreipėsi į teismą ieškiniu, prašydama priteisti iš atsakovo J. P. 319,33 Eur skolą už patiektą šilumos energiją, 5 proc. dydžio metines palūkanas nuo priteistos sumos, nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo bei bylinėjimosi išlaidas. Ieškovė prašė priimti sprendimą už akių, jei atsakovas nepateiks atsiliepimo į ieškinį.

5Atsakovui procesiniai dokumentai įteikti Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – ir CPK) 123 straipsnio 3 dalyje numatyta tvarka – įteikiant atsakovo deklaruotu gyvenamosios vietos adresu, tačiau per teismo nustatytą terminą atsakovas atsiliepimo į ieškinį nepateikė, todėl, esant ieškovės prašymui, priimtinas sprendimas už akių (CPK 142 straipsnio 4 dalis, 285 straipsnio 1 dalis).

6Ieškinys tenkintinas visiškai.

7Prievolės atsiranda iš sandorių arba kitokių juridinių faktų, kurie pagal galiojančius įstatymus sukuria prievolinius santykius (CK 6.2 straipsnis). Bet koks iš sutarties atsiradusios prievolės nevykdymas, įskaitant įvykdymo termino praleidimą, laikomas sutarties nevykdymu (CK 6.63 straipsnio 1 dalis, 6.205 straipsnis). Abonentas privalo mokėti už faktiškai sunaudotą energijos kiekį (CK 6.388 straipsnis).

8Formaliai įvertinus byloje esančius rašytinius įrodymus nustatyta, kad ieškovė į atsakovui nuosavybės teise priklausantį butą, esantį ( - ), per prijungtą šilumos energijos tiekimo tinklą tiekė šilumos energiją. Laikytina, jog tarp ieškovės ir atsakovo šilumos pirkimo-pardavimo sutartis buvo sudaryta konkliudentiniais veiksmais. Atsakovas turėjo pareigą pagal ieškovės atsiųstas sąskaitas už tiekiamą šilumos energiją atsiskaityti su ieškove. Ieškovė savo prievolę vykdė tinkamai, tačiau atsakovas vengia atsiskaityti už laikotarpiu nuo 2018 m. sausio 1 d. iki 2019 m. vasario 28 d. pateiktą šilumos energiją. Ieškovė išsiuntė atsakovui pretenziją, kuria buvo įspėtas sumokėti skolą, tačiau iki ieškinio padavimo teismui dienos atsakovas su ieškove neatsiskaitė. Kadangi atsakovas nevykdo savo prievolės, ieškovė prašo priteisti 319,33 Eur skolą už pateiktą šilumos energiją.

9Atsižvelgiant į tai, jog prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai bei nustatytais terminais pagal įstatymų ar sutarties nurodymus, vienašališkai atsisakyti įvykdyti prievolę draudžiama, o atsakovas savo prievolės tinkamai nevykdė, atsiliepimo į ieškinį nepateikė ir skolos neginčijo, todėl iš atsakovo priteistina ieškovei 319,33 Eur skola už pateiktą šilumos energiją (CK 6.38, 6.59, 6.63, 6.245, 6.383 straipsniai).

10Terminą įvykdyti piniginę prievolę praleidęs skolininkas privalo mokėti 5 proc. dydžio metines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo, todėl iš atsakovo priteistinos 5 proc. dydžio metinės palūkanos nuo bylos iškėlimo teisme dienos – 2019 m. kovo 20 d. – iki teismo sprendimo visiško įvykdymo (CK 6.37 straipsnis, 6.210 straipsnio 1 dalis).

11Šaliai, kurios naudai priimtas sprendimas, jos turėtas bylinėjimosi išlaidas teismas priteisia iš antrosios šalies (CPK 93 straipsnis). Visiškai patenkinus ieškinį, ieškovei iš atsakovo priteistinas 15 Eur sumokėtas žyminis mokestis.

12Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 246, 259–270, 285–286 straipsniais,

Nutarė

13ieškinį patenkinti visiškai.

14Priteisti iš atsakovo J. P., gim. ( - ), ieškovei UAB „Mažeikių šilumos tinklai“, į. k. 166901968:

15– 319,33 Eur (trijų šimtų devyniolikos eurų 33 ct) skolą;

16– 5 proc. dydžio metines palūkanas už priteistą sumą (319,33 Eur), skaičiuojant nuo bylos iškėlimo dienos – 2019 m. kovo 20 d., iki visiško teismo sprendimo įvykdymo;

17– 15 Eur (penkiolikos euro) bylinėjimosi išlaidas.

18Atsakovas negali šio sprendimo skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka, tačiau turi teisę per dvidešimt dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos paduoti sprendimą už akių priėmusiam teismui pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo.

19Sprendimas už akių įsiteisėja po dvidešimties dienų nuo jo priėmimo dienos. Jeigu dėl sprendimo už akių paduodamas pareiškimas dėl šio sprendimo peržiūrėjimo, jis įsiteisėja užbaigus peržiūrėjimo procedūrą, jeigu pareiškimas dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo netenkinamas.

20Ieškovė sprendimą už akių per dvidešimt dienų nuo sprendimo priėmimo dienos apeliaciniu skundu gali skųsti Šiaulių apygardos teismui per Telšių apylinkės teismo Mažeikių, Telšių ar Akmenės rūmus.

Proceso dalyviai