Byla 2-711-721/2012
Dėl padarytos žalos atlyginimo

1Mažeikių rajono apylinkės teismo teisėja Nadežda Kiubienė,

2dokumentinio proceso tvarka išnagrinėjusi civilinę bylą pagal ieškovo Mažeikių rajono apylinkės prokuratūros prokuroro Šarūno Vaicekavičiaus, ginant viešąjį interesą, bei bendraieškio Valstybinės ligonių kasos prie LR Sveikatos apsaugos ministerijos, atstovaujamos Šiaulių teritorinės ligonių kasos, ieškinį, paduotą LR CPK XXII skyriaus tvarka, atsakovui S. D. dėl padarytos žalos atlyginimo,

Nustatė

3ieškovas Mažeikių rajono apylinkės prokuratūros prokuroras kreipėsi į teismą ieškiniu dokumentinio proceso tvarka dėl 56,95 Lt žalos atlyginimo ir bylinėjimosi išlaidų iš atsakovo S. D. priteisimo.

4Ieškinys tenkintinas.

5Prievolės atsiranda iš sandorių arba kitokių juridinių faktų, kurie pagal galiojančius įstatymus sukuria prievolinius santykius (CK 6.2 str.).

6Iš ieškinio ir byloje esančių rašytinių įrodymų, nustatyta, kad 2011 m. lapkričio 18 d. Mažeikių rajono apylinkės teismo baudžiamuoju įsakymu baudžiamojoje byloje Nr. 1-386-636/2011 atsakovo S. D. sutuoktinė R. D., asmens kodas ( - ) gimusi 1992 m. sausio 20 d., Mažeikiuose, lietuvė, Lietuvos Respublikos pilietė, pagrindinio išsilavinimo, nedirbanti, registruota darbo biržoje, ištekėjusi, gyvenanti ( duomenys neskelbtini), buvo pripažinta kalta padariusi nusikalstamas veikas, numatytas LR BK 236 str. 1 d. ir 235 str. 1 d., Ji nuteista už tai, kad davė melagingus parodymus Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Mažeikių rajono policijos komisariate ir melagingai pranešė apie nebūtą nusikaltimą, o būtent: ji 2011-10-04 apie 10.14 val. Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Mažeikių rajono policijos komisariate, Telšių apskrities vyriausiojo policijos būdama įspėta pagal LR BK 236 straipsnį už melagingą pranešimą apie nebūtą nusikaltimą, Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Mažeikių rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus tyrėjui M. K. surašant protokolą -pareiškimą apie jos sužalojimo aplinkybes, pranešė apie žinomai nebūtą nusikaltimą plėšimą, melagingai pranešė apie tai, kad „2011-09-28 apie 22.00 val. jai einant pro Draugystės g. 5 namą, Mažeikių mieste, ją sumušė trys nepažįstami asmenys bei atėmė jos turtą", ko pasėkoje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas byloje Nr. 73-1-00773-11 bei pradėtas baudžiamasis persekiojimas.

7Taip pat ji nuteista už tai, kad 2011-10-04 apie 10.30 val. Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Mažeikių rajono policijos komisariate, Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Mažeikių rajono policijos komisariato patalpose, adresu Gamyklos g. 36, Mažeikių m., ikiteisminio tyrimo byloje Nr. 73-1-00773-11, būdama pripažinta nukentėjusiąją bei įspėta pagal LR BK 235 straipsnį už melagingų parodymų davimą, apklausos metu apklausiama kaip nukentėjusioji, davė melagingus parodymus Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Mažeikių rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus tyrėjui M. K. apie plėšimo aplinkybes, nurodydama, kad „2011-09-28 apie 22.00 val. jai einant pro Draugystės g. 5 namą, Mažeikių mieste, ją sumušė bei apiplėšė trys nepažįstami asmenys"

8Šioje byloje buvo nustatyta, kad 2011 m. rugsėjo 28 d. apie 22.00 val. į namus parėjęs R. D. sutuoktinis S. D., tarpusavio konflikto metu, sudavė smūgį sutuoktinei R. D. į veidą, akinių vidurį, po suduoto smūgio ji nugriuvo ant žemės ir virsdama prasikirto lūpą, S. D. iškvietė greitąją pagalbą. Kadangi buvo prakirsta lūpa, tai atvykusi medicinos felčerė ją išsivežė į ligoninę, ten susiuvo lūpą.

9Šiaulių teritorinės ligonių kasos 2011-11-09 rašte nurodyta, kad iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, paskirstytų Teritorinei ligonių kasai, už R. D., a.k. ( - ) suteiktas 2011-09-28 asmens sveikatos priežiūros paslaugas sumokėjo 56,95 Lt .

10Kiekvieno asmens pareiga laikytis tokio elgesio taisyklių, kad savo veiksmais nepadarytų kitam asmeniui žalos, nurodyta Lietuvos Respublikos CK 6.263 str. 1 d., o šio straipsnio 2 d. numatyta prievolė atsakingam asmeniui padarytą žalą visiškai atlyginti.

11Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui 56,95 Lt žala padaryta dėl atsakovo S. D., a.k. 3890925411 neteisėtų veiksmų. Lietuvos Respublikos CK 6.280 str. 1 d. numatyta regreso (atgręžtinio reikalavimo) teisė tokio dydžio, kiek sumokėta žalos atlyginimui. Tai reiškia, kad atsakovas S. D. turi atlyginti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui padarytą 56,95 Lt žalą, kuri atsirado dėl jo neteisėtų veiksmų.

12Privalomojo sveikatos draudimo draudiminiai įvykiai yra gydytojo diagnozuoti privalomuoju sveikatos draudimu draudžiamų asmenų sveikatos sutrikimai ar sveikatos būklė, kurie yra pagrindas privalomuoju sveikatos draudimu draudžiamiems asmenims teikti įstatymo ir kitų teisės aktų nustatytas asmens sveikatos priežiūros paslaugas ir apmokėti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto (LR Sveikatos draudimo įstatymo 5 str.). Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto apmokamos šios asmens sveikatos priežiūros paslaugos: prevencinė medicinos pagalba, medicinos pagalba, medicininė reabilitacija, slauga, socialinės paslaugos bei patarnavimai, priskirti asmens sveikatos priežiūrai, ir asmens sveikatos ekspertizė (LR Sveikatos draudimo įstatymo 9 str. 1 d.). Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto valdytojas, taip pat sveikatos priežiūros paslaugų kontrolę vykdantis asmuo yra Valstybinė ligonių kasa su teritorinėmis ligonių kasomis (LR Sveikatos draudimo įstatymo 30-31 ir 33-34 straipsniai). Todėl Valstybinė ligonių kasa ar teritorinės ligonių kasos turi teisę išsiieškoti turėtas apdrausto asmens sveikatos priežiūros paslaugų išlaidas.

13LR Prokuratūros 19 straipsnyje numatyta, kad prokurorai, nustatę asmens, visuomenės, valstybės teisių ir teisėtų interesų pažeidimą gindami viešąjį interesą turi įgaliojimą kreiptis į teismą su ieškiniu, pareiškimu, prašymu. Viešuoju interesu pripažįstama asmens, visuomenės ir valstybės teisės ir teisėti interesai, ginami įstatymų nustatytais atvejais (Lietuvos Respublikos Konstitucijos 118 str. 2 d.). Valstybės turtiniai interesai (konkrečiu atveju - valstybės lėšų, Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto naudojimas), reiškia naudos siekimą visos visuomenės gerovės užtikrinimui, todėl yra vieši. Taigi, prokuroras LR CPK 49 str. pagrindu gali pareikšti ieškinį viešajam interesui ginti.

14Bylinėjimosi išlaidos, nuo kurių mokėjimo ieškovas buvo atleistas, išieškomos iš atsakovo į valstybės biudžetą proporcingai patenkintai ieškinio reikalavimų daliai (CPK 96 str. 1 d.). Kadangi ieškinys pareikštas siekiant apginti viešąjį interesą, Mažeikių rajono apylinkės prokuratūros prokuroras buvo atleistas nuo 25,00 Lt dydžio žyminio mokesčio sumokėjimo (CPK 80 str. 1 d. 1 p., 82 str., 83 str. 1 d. 5 p.). Ieškinį patenkinus visiškai, iš atsakovo S. D. valstybės naudai priteistinos bylinėjimosi išlaidos, kurias sudaro 25,00 Lt žyminis mokestis (93 str.).

15Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 259 straipsniu, 262 straipsnio 1 dalimi, 424-428 straipsniais, teismas

Nutarė

16Ieškinį tenkinti visiškai.

17Priteisti iš atsakovo S. D., a.k.( duomenys neskelbtini), gyv. ( duomenys neskelbtini):

18-56,95 Lt (penkiasdešimt šešis litus 95 ct) Valstybinės ligonių kasos prie LR Sveikatos apsaugos ministerijos, įm. kodas 191351679, buv. Kalvarijų g. 147, Vilnius, a.s. Nr. ( - ), Swedbank, AB, naudai privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui padarytos žalos atlyginimo;

19-25,00 Lt (dvidešimt penkis litus 00 ct) žyminio mokesčio valstybės naudai.

20Šalys negali šio sprendimo skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka. Atsakovas per dvidešimt dienų nuo preliminaraus sprendimo patvirtintos kopijos įteikimo dienos privalo įvykdyti sprendimą arba Mažeikių rajono apylinkės teismui raštu pateikti motyvuotus prieštaravimus. Jeigu per dvidešimt dienų nuo sprendimo įteikimo prieštaravimai nebus pateikti, preliminarus sprendimas įsiteisės ir jo pagrindu ieškovei gali būti išduotas vykdomasis raštas.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Mažeikių rajono apylinkės teismo teisėja Nadežda Kiubienė,... 2. dokumentinio proceso tvarka išnagrinėjusi civilinę bylą pagal ieškovo... 3. ieškovas Mažeikių rajono apylinkės prokuratūros prokuroras kreipėsi į... 4. Ieškinys tenkintinas.... 5. Prievolės atsiranda iš sandorių arba kitokių juridinių faktų, kurie pagal... 6. Iš ieškinio ir byloje esančių rašytinių įrodymų, nustatyta, kad 2011 m.... 7. Taip pat ji nuteista už tai, kad 2011-10-04 apie 10.30 val. Telšių... 8. Šioje byloje buvo nustatyta, kad 2011 m. rugsėjo 28 d. apie 22.00 val. į... 9. Šiaulių teritorinės ligonių kasos 2011-11-09 rašte nurodyta, kad iš... 10. Kiekvieno asmens pareiga laikytis tokio elgesio taisyklių, kad savo veiksmais... 11. Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui 56,95 Lt žala padaryta dėl... 12. Privalomojo sveikatos draudimo draudiminiai įvykiai yra gydytojo diagnozuoti... 13. LR Prokuratūros 19 straipsnyje numatyta, kad prokurorai, nustatę asmens,... 14. Bylinėjimosi išlaidos, nuo kurių mokėjimo ieškovas buvo atleistas,... 15. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 259 straipsniu,... 16. Ieškinį tenkinti visiškai.... 17. Priteisti iš atsakovo S. D., a.k.( duomenys neskelbtini), gyv. ( duomenys... 18. -56,95 Lt (penkiasdešimt šešis litus 95 ct) Valstybinės ligonių kasos prie... 19. -25,00 Lt (dvidešimt penkis litus 00 ct) žyminio mokesčio valstybės naudai.... 20. Šalys negali šio sprendimo skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka....