Byla 2-1218-630/2011
Dėl žalos atlyginimo, pareikštą atsakovui D. Š

1Šakių rajono apylinkės teismo teisėja Lina Antanaitienė, rašytinio proceso tvarka, D. Š. už akių išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo ( - ) ieškinį dėl žalos atlyginimo, pareikštą atsakovui D. Š. ir

Nustatė

2ieškovas nurodo, kad 2010-08-21 Kaune, K. P.-Radvilėnų g., eismo įvykio metu buvo apgadintas automobilis VW Passat, valstybinis numeris ( - ) bei kita transporto priemonė ? ( - ) valstybinis numeris ( - ) vairuojamas M. V.. Remiantis 2010-10-19 Kauno apskr. VPK pažyma, dėl eismo įvykio įvykusio 2010-08-21, Kaune, K. P. Radvilėnų pl., atsakingu už eismo įvykį pripažintas atsakovas D. Š., kuris vairuodamas automobilį VW Passat, valstybinis numeris ( - ), sankryžoje nedavė kelio pagrindiniu keliu važiuojančiai transporto priemonei ir su ja susidūrė, dėl to buvo apgadinti abu automobiliai, iš eismo įvykio vietos pasišalino. Atsakovo civilinė atsakomybė buvo apdrausta transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu su ieškovu sudarius draudimo sutartį Nr. ( - ). Ieškovas, atsižvelgdamas į tai, kad eismo įvykio kaltininkas buvo atsakovas D. Š., remdamasis žalos dydį patvirtinančiais dokumentais žalą patyrusiam asmeniui sumokėjo 3216,48 Lt draudimo išmoką. Ieškovas, įgyvendindamas jam įstatymo suteiktą atgręžtinio reikalavimo teisę, kreipėsi į atsakovą, reikalaudamas grąžinti sumokėtą draudimo išmoką, tačiau atsakovas žalos neatlygino. Prašo priteisti iš atsakovo 3216,48 Lt žalos atlyginimo, 5 % palūkanas nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo, 96,00 Lt žyminio mokesčio ir 459,80 Lt bylinėjimosi išlaidų už teisinę pagalbą. Ieškovas teismui paduotame ieškinyje prašo priimti sprendimą už akių, jeigu atsakovas nepateiks atsiliepimo į pareikštą ieškinį (b.l. 2-3).

3Atsakovui 2011-11-02 buvo išsiųsti ieškovo procesiniai dokumentai su pranešimu, įpareigojant atsakovą per 14 dienų terminą, skaičiuojant nuo procesinių dokumentų įteikimo jai dienos, pateikti teismui nustatytos formos ir turinio atsiliepimą į ieškinį, tačiau procesinių dokumentų atsakovui įteikti nepavyko. 2011-11-08 atsakovui procesiniai dokumentai buvo įteikti viešo paskelbimo būdu, juos paskelbiant specialiame interneto tinklalapyje (b.l. 40), todėl nuo šios dienos atsakovas buvo informuotas apie jam inicijuotą civilinę bylą, procesines teises ir pareigas bei jų neįvykdymo pasekmes, tai yra galimybę priimti sprendimą už akių (Lietuvos Respublikos ( - ) str. 1 d.). Per nustatytą 14 dienų atsiliepimo pateikimo terminą, teismo nuomone, atsakovas turėjo pakankami laiko jam pareikšti, taip pat pasinaudoti procesine teise prašyti pratęsti nepasibaigusį procesinį terminą (Lietuvos Respublikos CPK 77 str. 1 d.).

4Lietuvos Respublikos ( - ) str. 4 d. numato, kad jeigu byloje yra negautas atsiliepimas į ieškinį, o ieškinyje yra pareikštas prašymas dėl sprendimo už akių priėmimo, tai teismas, neinformuodamas dalyvaujančių byloje asmenų apie tokio sprendimo priėmimo laiką ir vietą, pasibaigus atsiliepimo į ieškinį pateikimo terminui, turi teisę iš karto priimti sprendimą už akių.

5Ieškinys tenkintinas visiškai.

6Teismas, atlikęs formalų įrodymų vertinimą pagal pateiktą ieškinį ir prie ieškinio pridėtus dokumentus – leistinus rašytinius įrodymus, ir įsitikinęs, kad pasitvirtinus šių įrodymų turiniui, būtų pagrindas ieškinį tenkinti, nustato, kad: Įprastinės transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sutartis Nr. ( - ) patvirtina, jog transporto priemonės – automobilio VW Passat, valstybinis numeris ( - ), savininkė J. E. Z. sudarė draudimo sutartį su draudiku – ieškovu (b.l. 8). 2011-10-11 Kauno apskrities VPK pažyma dėl eismo įvykio Nr. ( - ) patvirtina, jog 2010-08-21, Kaune, K. P.-Radvilėnų g., įvyko eismo įvykis, kurio metu dėl D. Š. kaltės susidūrė jo vairuojamas automobilis VW Passat, valstybinis numeris ( - ), su M. V. vairuojamu automobiliu ( - ) valstybinis numeris ( - ), kuris buvo apgadintas (b.l. 10). Draudimo išmokos mokėjimo pažyma Nr. ( - ) (b.l. 34) bei mokėjimo nurodymas Nr. 161537 patvirtina, kad ieškovė už automobilio ( - ) valstybinis numeris ( - ), remontą ( - ) sumokėjo 3216,48 Lt (b.l. 35). 2011-03-17 pretenzija Nr.( - ) patvirtina, kad ieškovas kreipėsi į atsakovą raštu ir ragino grąžinti jam sumokėtą draudimo išmoką. Įvertinus tai, kad draudikui, išmokėjusiam draudimo išmoką, pereina teisė reikalauti išmokėtų sumų iš atsakingo už padarytą žalą asmens, o atsakovui nepateikus jokių įrodymų, patvirtinančių, kad jis žalą ieškovui atlygino arba ji atsirado ne dėl jo kaltės, ieškinys laikytinas pagrįstas byloje esančiais įrodymais ir ieškovui iš atsakovo priteistina jo prašoma suma – 3216,48 Lt (Lietuvos Respublikos CK 6.263 str., 6.280 str. 1 d.).

7Lietuvos Respublikos CK 6.37 str. 2 d., 2.210 str. numato skolininko pareigą mokėti įstatymų ar sutarties nustatyto dydžio palūkanas už priteistiną sumą nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. Tokiu atveju, esant ieškovo prašymui, iš atsakovo priteistinos įstatymo nustatytos 5 % dydžio procesinės palūkanos už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos – šiuo atveju 2011-11-02, iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

8Dėl savo pažeistų interesų teisminės gynybos ieškovas patyrė bylinėjimosi išlaidų – sumokėjo 96 Lt žyminio mokesčio valstybei bei 459,80 Lt už teisinę pagalbą rengiant procesinius dokumentus teismui, todėl tenkinant ieškinį, iš atsakovo priteistinos šios ieškovo turėtos bylinėjimosi išlaidos (Lietuvos Respublikos CPK 93 str. 1 d.).

9Remdamasis tuo, kas išdėstyta ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos ( - ) str. 1 d.; 285-287 str.; 93 str. 1 d.; Lietuvos Respublikos CK 6.263 str., 6.988 str., 6.37 str., 6.210 str., teismas

Nutarė

10ieškinį tenkinti visiškai.

11Priteisti iš atsakovo D. Š., asmens kodas ( - ) gyvenančio ( - ), tris tūkstančius du šimtus šešiolika litų 48 ct (3216,48 Lt) žalos atlyginimo, 5 % palūkanas nuo priteistos sumos nuo 2011-11-02 iki teismo sprendimo visiško įvykdymo, devyniasdešimt šešis litus (96 Lt) žyminio mokesčio ir keturis šimtus penkiasdešimt devynis litus 80 ct (459,80 Lt) bylinėjimosi išlaidų už teisinę pagalbą ieškovui UAB ( - ), juridinio asmens kodas ( - ), buveinės adresas ( - ), atsiskaitomosios sąskaitos Nr. ( - ), AB SEB bankas, banko kodas 70440.

12Nurodyti atsakovui, kad per 20 dienų nuo sprendimo priėmimo dienos jis turi teisę paduoti pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo sprendimą priėmusiam teismui.

13Sprendimas už akių įsiteisėja po 20 dienų nuo jo priėmimo dienos, jeigu atsakovas nepateiks pareiškimo dėl sprendimo peržiūrėjimo.

14Sprendimas už akių atsakovo atžvilgiu neskundžiamas nei apeliaciniu, nei kasaciniu skundais.

15Ieškovas per 30 dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos turi teisę paduoti apeliacinį skundą Kauno apygardos teismui per sprendimą už akių priėmusį Šakių rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai