Byla 2-5777-399/2016
Dėl nepilnamečių vaikų gyvenamosios vietos pakeitimo ir išlaikymo priteisimo

1Marijampolės rajono apylinkės teismo teisėja Janina Zaržeckienė, rašytinio proceso tvarka spręsdama ieškinio priėmimo klausimą pagal ieškovo A. Š. ieškinį atsakovei V. Š. dėl nepilnamečių vaikų gyvenamosios vietos pakeitimo ir išlaikymo priteisimo,

Nustatė

2ieškovas kreipėsi į teismą prašydamas pakeisti Vilkaviškio rajono apylinkės teismo 2015-01-07 sprendimu nustatytą nepilnamečių vaikų P. Š., gim. 2010-03-22, ir K. Š., gim. 2006-05-16, gyvenamąsias vietas ir jų gyvenamąsias vietas nustatyti kartu su ieškovu, priteisti iš atsakovės išlaikymą nepilnamečiams vaikams po 200 Eur kiekvienam vaikui periodinių išmokų mokamų kas mėnesį iki vaikų pilnametystės bei bylinėjimosi išlaidas.

3Ieškinį atsisakytina priimti.

4Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau - CK) 3.53 str. 3 d. numatyta, kad iš esmės pasikeitus aplinkybėms, buvę sutuoktiniai arba vienas iš jų gali kreiptis į teismą dėl santuokos nutraukimo pasekmių sutarties sąlygų pakeitimo. Šiuo atveju ieškovas kreipėsi į teismą dėl Vilkaviškio rajono apylinkės teismo 2015-01-07 sprendimu patvirtintos sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių pakeitimo. Reikalavimas dėl teismo sprendimu nustatytos nepilnamečių vaikų gyvenamųjų vietų pakeitimo yra pagrindinis ieškinio reikalavimas, neišsprendus šio reikalavimo - negali būti sprendžiamas reikalavimas dėl išlaikymo nepilnamečiams vaikams priteisimo. Tokiu atveju ieškinys turi būti teikiamas pagal atsakovės gyvenamosios vietos teismui ir netaikoma Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 30 str. 4 d. numatytas teismingumas pagal ieškovo pasirinkimą (CPK 29 str.).

5Ieškovas ieškinyje nurodė dvi atsakovės gyvenamąsias vietas: vieną jos deklaruotos gyvenamosios vietos adresu Vilkaviškio r., Pilviškiai, Birutės g. 41, ir kitą, kurioje šiuo metu gyvena, užsienyje, adresu 7west church court, Banffshire, Buckie, Škotija. Vadovaujantis CK 2.16 str., fizinio asmens vieta laikoma vieta, kurioje jis faktiškai dažniausiai gyvena. Jeigu asmuo faktiškai gyvena keliose vietose, tai vieta, su kuria asmuo yra labiausiai susijęs yra laikoma jo pagrindine gyvenamąja vieta. Šiuo atveju, atsižvelgiant į duomenis apie asmens gyvenamąją vietą viešuose registruose, atsakovės gyvenamoji vieta laikytina deklaruotos gyvenamosios vietos adresu (CK 2.17 str.). Be to, atsižvelgiant į ieškinyje nurodytas aplinkybes ir pateiktus rašytinius įrodymus, kad nepilnamečiai vaikai gyvena ir jų deklaruotos gyvenamosios vietos yra Lietuvos Respublikoje, lanko Bagotosios pagrindinę mokyklą, esančią Kazlų Rūdoje, ir remiantis 2003-11-27 Tarybos Reglamento (EB) Nr. 2201/2003 dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų, susijusių su santuoka ir tėvų pareigomis, pripažinimo bei vykdymo 8 straipsniu, darytina išvada, kad Lietuvos teismai turi jurisdikciją nagrinėti ieškovo reiškiamus reikalavimus (valstybės teismai pagal vaiko nuolatinę (įprastinę) gyvenamąją vietą). Todėl ieškovas ieškinį turėtų pareikšti teismui pagal atsakovės gyvenamąją vietą, šiuo atveju jos deklaruotos gyvenamosios vietos adresu (CPK 29 str.).

6Remiantis išdėstytomis aplinkybės bei nurodytu teisiniu reglamentavimu, ieškinį atsisakytina priimti kaip neteismingą Marijampolės rajono apylinkės teismui (CPK 29 str., 137 str. 2 d. 2 p.).

7Išaiškintina ieškovui, kad jis su ieškiniu turi teisę kreiptis į Vilkaviškio rajono apylinkės teismą, esantį adresu: Vilkaviškis, Vilniaus g. 9.

8Vadovaudamasis CPK 137 str. 2 d. 2 p., 290-291 str. teismas,

Nutarė

9atsisakyti priimti ieškovo A. Š. ieškinį atsakovei V. Š., kaip neteismingą Marijampolės rajono apylinkės teismui.

10Išaiškinti ieškovui, kad jis turi teisę kreiptis į Vilkaviškio rajono apylinkės teismą, esantį adresu: Vilkaviškis, Vilniaus g. 9.

11Nutartis per 7 (septynias) dienas nuo jos kopijos įteikimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Kauno apygardos teismui per Marijampolės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai