Byla e2-2928-188/2015
Dėl skolos už suvartotą elektros energiją ir palūkanų priteisimo

1Kėdainių rajono apylinkės teismo teisėja Ramyna Šidlauskienė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo AB LESTO ieškinį atsakovams R. J. ir G. J., trečiasis asmuo UAB “Nemuno būstas”, dėl skolos už suvartotą elektros energiją ir palūkanų priteisimo,

Nustatė

2ieškovas ieškiniu prašo priteisti solidariai iš atsakovų 828,15 Eur skolos už suvartotą elektros energiją, 5 proc. metinių palūkanų ir 19,00 Eur žyminio mokesčio. Nurodė, kad AB LESTO tiekė elektros energiją į atsakovams R. J. ir G. J. bendrosios jungtinės nuosavybės teise priklausantį butą, esantį adresu ( - ). Atsakovams laiku neapmokėjus sąskaitų susidarė 828,15 Eur įsiskolinimas už suvartotą elektros energiją. Atsakovui nepateikus atsiliepimo į ieškinį, prašo priimti sprendimą už akių.

3Ieškinio nuorašas kartu su priedais ir teismo pranešimas dėl atsiliepimų į pareikštą ieškinį pateikimo atsakovams įteikti viešo paskelbimo būdu 2015 m. lapkričio 5 d., tačiau atsakovai per nustatytą 14 dienų nuo pranešimo paskelbimo dienos terminą nepateikė atsiliepimo į ieškinį, todėl, esant ieškovo prašymui, priimtinas sprendimas už akių (CPK 142 str. 4 d.). Trečiasis asmuo UAB “Nemuno būstas” atsiliepimo į ieškinį nepateikė.

4Ieškinys tenkintinas visiškai.

5Iš byloje esančių dokumentų matyti, kad ieškovas tiekia elektros energiją bendrabučio tipo daugiabučiam gyvenamajam namui, esančiam adresu ( - ). Iš Nekilnojamojo turto registro duomenų matyti, kad atsakovai yra šio namo buto Nr. 500 bendraturčiai. 2013 metais ieškovas su atsakovu R. J. sudarė elektros energijos pirkimo-pardavimo sutartį, kuria ieškovas įsipareigojo tiekti elektros energiją atsakovų butui ir namo bendro naudojimo objektams, adresu R. ( - ). Kiekvienam butui tenkantį elektros energijos kiekį apskaičiuoja ir duomenis ieškovui pateikia namo, esančio ( - ), administratorius UAB “Nemuno būstas”. Iš ieškovo kompiuterinės programos „Kliento sąskaitos, mokėjimai ir kontrolės laikotarpiai nuo 2014-06-01 iki 2015-08-31“ matyti, kad atsakovai neatsiskaitė už sunaudotą elektros energiją, todėl susidarė 828,15 Eur įsiskolinimas.

6Priimdamas sprendimą už akių, teismas atliko formalų byloje pateiktų įrodymų vertinimą ir padarė išvadą, kad pasitvirtinus ieškovo pateiktų dokumentų turiniui, yra pagrindas ieškinį tenkinti, ieškovas turi teisę reikalauti iš atsakovų padengti susidariusį įsiskolinimą, o taip pat sumokėti įstatymu numatytas palūkanas.

7Prievolės atsiranda iš sandorių arba kitokių juridinių faktų, kurie pagal galiojančius įstatymus sukuria prievolinius santykius (CK 6.2 str.). Prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai bei nustatytais terminais pagal įstatymų ar sutarties nurodymus, o kai tokių nurodymų nėra, vadovaujantis protingumo kriterijais (CK 6.38 straipsnis). Kaip minėta ankščiau, ieškovas su atsakovu R. J. sudarė elektros energijos pirkimo–pardavimo sutartį, kuria ieškovas įsipareigojo tiekti elektros energiją atsakovų butui ir namo bendro naudojimo objektams, adresu ( - ). Pagal prievoles, kylančias iš sandorių, būtinų išlaikyti šeimos namų ūkį, abu sutuoktiniai atsako solidariai (CK 3.109 str. 1 d. 3 p.). Atsižvelgiant į tai, kad atsakovai skolos ieškovui nesumokėjo, ieškovo reikalavimų neginčijo, o ieškovo reikalavimas įrodytas prie ieškinio esamais dokumentais, iš atsakovų R. J. ir G. J. solidariai priteistina 828,15 Eur skola ieškovui AB LESTO.

8CK 6.37 str. nustato, kad skolininkas taip pat privalo mokėti įstatymų nustatyto dydžio palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. CK 6.210 str. 1 d. numato, kad terminą įvykdyti prievolę praleidęs skolininkas privalo mokėti 5 procentų dydžio metines palūkanas. Atsižvelgiant į tai, ieškovui iš atsakovų priteistinos 5 procentų dydžio metinės palūkanos nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme – 2015-10-09 iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

9Ieškovui iš kiekvieno atsakovo priteistina po 8,50 Eur žyminio mokesčio - CPK 79 str., 80 str. 1 d. 1 p., 93 str. 1 d.

10Vadovaudamasis tuo, kas išdėstyta, ir Lietuvos Respublikos CPK 279 str., 285-287 str., 307 str. 1 d., teismas

Nutarė

11ieškinį tenkinti visiškai.

12Priteisti solidariai iš atsakovų R. J., a.k. ( - ), ir G. J., a.k. ( - ), 828,15 Eur (aštuonių šimtų dvidešimt aštuonių eurų 15 ct) skolą, 5 (penkių) procentų dydžio metines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos –2015-10-09 iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir iš kiekvieno atsakovo po 8,50 Eur (aštuonis eurus 50 ct) žyminio mokesčio ieškovui AB LESTO, į.k. 302577612.

13Atsakovai R. J. ir G. J. negali šio sprendimo apskųsti apeliacine tvarka, tačiau turi teisę per 20 dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos Kėdainių rajono apylinkės teismui paduoti pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo.

14Ieškovas AB LESTO turi teisę per 30 dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos skųsti jį apeliaciniu skundu Kauno apygardos teismui per Kėdainių rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai