Byla 2-931-786/2009

1Anykščių rajono apylinkės teismo teisėja Vitalija Ragauskienė, sekretoriaujant Nijolei Kriauzienei, dalyvaujant pareiškėjo Anykščių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus atstovei Filijai Frankinienei, suinteresuotam asmeniui L. J., nedalyvaujant suinteresuotam asmeniui J. S., viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjo Anykščių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus pareiškimą, suinteresuotiems asmenims J. S., L. J. dėl rūpybos nustatymo ir rūpintojo paskyrimo J. S., ir

Nustatė

2pareiškėjas Anykščių rajono savivaldybės administracijos socialinės paramos skyrius pareiškimu kreipėsi į teismą dėl rūpybos nustatymo ir rūpintojo paskyrimo J. S., gim. ( - ). Pareiškėjas nurodo, kad J. S. dėl sveikatos būklės nustatytas nuolatinės slaugos poreikis bei didelių specialiųjų poreikių lygis. J. S. nevaikšto, silpnai girdi, prastai mato, visiškai negali pasirūpinti asmens higiena, todėl jam reikalinga kito asmens pagalba ir priežiūra. Šiuo metu J. S. rūpinasi kartu gyvenanti giminaitė L. J.. Kitų asmenų, galinčių rūpintis J. S., nėra. Todėl pareiškėjas prašo J. S. nustatyti rūpybą ir jo rūpintoja paskirti giminaitė L. J.. Byloje yra J. S. parašymas jo rūpintoju paskirti giminaitę L. J., L. J. sutikimas būti J. S. rūpintoja. Socialinės paramos skyriaus atstovė J. S. rūpintoja siūlo paskirti giminaitę L. J., kuri tinkamai jį prižiūri, yra tvarkinga, pagal sveikatos būklę gali atlikti rūpintojos funkcijas.

3Suinteresuotas asmuo L. J. prašė tenkinti pareiškėjo pareiškimą ir paaiškino, kad ji yra tolima J. S. giminaitė. Nurodė, jog J. S. yra vienišas, šeimos neturi, gyvena jos namuose, artimesnių giminaičių neturi. J. S. sutinka, jog juo rūpintųsi L. J.. Ji yra sveika ir gali bei sutinka atlikti rūpintojos pareigas. Kitų asmenų, galinčių prižiūrėti J. S., nėra.

4Suinteresuotas asmuo J. S. į teismo posėdį dėl sveikatos būklės neatvyko.

5Pareiškimas tenkintinas.

6Bylos medžiaga, pareiškėjo atstovės, suinteresuoto asmens paaiškinimais nustatyta, jog J. S., gim. ( - ), nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis (b. l. 9). Dėl sveikatos būklės J. S. nepajėgus savimi pasirūpinti, jis nevaikšto, silpnai girdi, prastai mato ir jam reikalinga kito asmens pagalba maitinantis, rūpinantis asmens higiena, atliekant buities darbus. L. J. yra J. S. giminaitė. Ji rūpinasi J. S., teikia jam visas reikalingas paslaugas. Pagal sveikatos būklę ir moralines savybes L. J. yra tinkama atlikti rūpintojo pareigas (b. l. 13, 14). Kitų asmenų, galinčių prižiūrėti J. S., nėra. J. S. prašo jo rūpintoja paskirti L. J., kuri sutinka būti paskirta rūpintoja (b. l. 5, 11).

7LR CK 3.279 straipsnio 1 bei 2 dalys nustato, kad rūpyba nustatoma veiksniam fiziniam asmeniui, kuris dėl savo sveikatos būklės negali savarankiškai įgyvendinti savo teisių ar atlikti pareigų, esant rūpintojo sutikimui.

8Iš pareiškėjo atstovo, suinteresuoto asmens paaiškinimų, rašytinių įrodymų teismas daro išvadą, kad J. S. dėl sveikatos būklės negali savarankiškai rūpintis savimi, įgyvendinti savo teisių ir vykdyti pareigų. L. J. raštu ir žodžiu sutiko būti rūpintoja (b. l. 11). Teismas nesurinko duomenų, patvirtinančių, kad L. J. dėl materialinių, moralinių, asmeninių ir kitokių savybių negalėtų įgyvendinti rūpintojo pareigų. Įvertinus tai, J. S. nustatytina rūpyba, jo rūpintoju skirtina L. J..

9Teismo nutartis dėl rūpybos nustatymo ir rūpintojo paskyrimo vykdytina skubiai (LR CPK 496 straipsnis).

10Teismas, vadovaudamasis LR CPK 509 straipsniu,

Nutarė

11pareiškimą tenkinti.

12J. S., gim. ( - ), gyv. ( - ), nustatyti rūpybą.

13J. S. rūpintoja paskirti L. J., gim. ( - ), gyv. ( - ).

14Rūpintojai L. J. išaiškinti jos teises ir pareigas, numatytas LR CK 3.240 straipsnyje, 3.244 straipsnyje, bei CK ketvirtosios knygos normose, reglamentuojančiose svetimo turto administravimą.

15Nutartį dėl rūpybos nustatymo ir rūpintojo paskyrimo vykdyti skubiai.

16Nutartis per 7 dienas gali būti apskųsta Panevėžio apygardos teismui, skundą paduodant per Anykščių rajono apylinkės teismą. Apskundimas nesustabdo nutarties vykdymo.

Proceso dalyviai