Byla 2-939-841/2012
Dėl santuokos nutraukimo esant kito sutuoktinio kaltei, vaikų gyvenamosios vietos nustatymo

1Šiaulių miesto apylinkės teismo teisėja Gražina Mataitienė, sekretoriaujant Janinai Morkūnienei, dalyvaujant ieškovei J. J., jos atstovui advokatui Aldevinui Ščiglai, teikiančios išvadą institucijos Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovui Stanislovui Gurejevui, viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės J. J. ieškinį atsakovui A. J. dėl santuokos nutraukimo esant kito sutuoktinio kaltei, vaikų gyvenamosios vietos nustatymo, ir

Nustatė

2ieškovė J. J. prašė teismo nutraukti jos ir atsakovo A. J. santuoką, sudarytą ( - ) Šiaulių miesto civilinės metrikacijos skyriuje, įrašo Nr. ( - ), dėl atsakovo kaltės, palikti ieškovei santuokinę pavardę – J.; nustatyti nepilnamečių vaikų I. J. ir G. J. gyvenamąją vietą su motina; priteisti iš atsakovo bylinėjimosi išlaidas.

3Teismo posėdyje ieškovė palaikė ieškinio reikalavimus, paaiškino, kad santuoka su atsakovu faktiškai yra iširusi, atsakovas girtavo, šeima nesirūpino, todėl ieškovė su vaikais iš jo išėjo gyventi atskirai, atsakovas su vaikais nebendrauja, išlaikymas yra priteistas, tačiau atsakovas jo neteikia,

4Atsakovas į ieškinį atsiliepimo nepateikė, taip pat neteikė į bylą įrodymų, apie teismo posėdžio datą, laiką ir vietą informuotas tinkamai, prašymo atidėti bylos nagrinėjimą dėl svarbių priežasčių negauta, byla nagrinėtina atsakovui nedalyvaujant.

5Ieškinys tenkintinas iš dalies.

6Iš byloje dalyvaujančių asmenų paaiškinimų bei rašytinių įrodymų nustatyta, kad J. J. ir A. J. santuoka sudaryta ( - ) Šiaulių miesto civilinės metrikacijos skyriuje, įrašo Nr. ( - ) (6-8 b.l.). Santuokoje yra gimę du vaikai I. J. gim. ( - ), a.k. ( - ), ir G. J. gim. ( - ), a.k. ( - ). I. J. ( - ) tapo pilnamete, jai suėjo 18 metų. 2008-04-18 teismo įsakymu civilinėje byloje Nr.L2-2535-797/2008 iš atsakovo yra priteistas išlaikymas nepilnamečiams vaikams po 400 Lt kiekvienam vaikui iki vaikų pilnametystės (6 b.l.). J. J. neturi savo vardu registruoto nekilnojamojo turto ar transporto priemonių (7-8 b.l.)

7Teismo posėdžio metu išvadą teikiančios institucijos atstovas palaikė ieškovės reikalavimus bei pateiktą išvadą (15 b.l.).

8LR CK 3.60 str. nurodoma, sutuoktinis gali reikalauti nutraukti santuoką dėl kito sutuoktinio kaltės, jei kitas sutuoktinis iš esmės pažeidė savo kaip sutuoktinio pareigas ir dėl to bendras sutuoktinių gyvenimas tapo negalimas. Kaip teigė ieškovė, atsakovas girtavo, šeima ir vaikais nesirūpino, vaikais nesidomėjo ir nesidomi, atsakovas šių ieškovės teiginių nepaneigė, nepateikė atsiliepimo į ieškinį, neteikė įrodymų, žinodamas apie prasidėjusį teismo procesą, juo nesidomėjo, kas teismo manymu taip pat liudija, kad atsakovas nevykdo savo kaip sutuoktinio ir tėvo teisių ir pareigų, todėl teismas laiko įrodytu, kad atsakovas iš esmės pažeidė savo kaip sutuoktinio pareigas, dėl to bendras sutuoktinių gyvenimas tapo negalimas, šalių santuoka nutrauktina dėl atsakovo kaltės (LR CK 3.60 str. 2 d.).

9Ieškovės reikalavimas dėl pavardės po santuokos nutraukimo tenkintinas, ieškovei paliktina santuokinė J. pavardė.

10Nutraukus santuoką spręstini kiti su santuokos nutraukimu susiję klausimai.

11Dalintino santuokoje įgyto turto sutuoktiniai neturi, taip pat neturi bendrų prievolių, skolų ir kreditorių, ieškovė neprašo priteisti jai išlaikymo iš atsakovo. Nepilnamečių vaikų išlaikymas išspręstas įsiteisėjusiu teismo įsakymu.

12Atsakovas nėra pareiškęs prieštaravimo dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo su motina, vaiko G. J. gim. ( - ), a.k. ( - ), gyvenamoji vieta nustatytina su motina J. J. (LR CK 3.169 str., 3.174 str.). Ginčo tarp šalių dėl nepilnamečių vaikų gyvenamosios vietos nėra, gyvenamosios vietos nustatymas su ieškove atitinka nepilnamečio vaiko interesus. Kadangi per laikotarpį nuo ieškinio padavimo teismui iki bylos išnagrinėjimo šalių dukra I. J. ( - ) tapo pilnamete, netenkintinas reikalavimas nustatyti I. J. gyvenamąją vietą.

13Patenkinus iš esmės visus ieškinio reikalavimus, iš atsakovo priteistinos bylinėjimosi išlaidos valstybei, kurias sudaro 139,00 Lt už reikalavimą dėl santuokos nutraukimo, 400 Lt valstybės garantuojamos teisinės pagalbos išlaidų ir 7,50 Lt procesinių dokumentų siuntimo išlaidos, iš viso 546,50 Lt (LR CPK 80 str., 88 str. 1 d. 3 p., 96 str.).

14Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 259 str., 260 str., 263-270 str., 385 str., 307 str. 1 d., teismas

Nutarė

15ieškinį tenkinti.

16Nutraukti J. J. a.k. ( - ), ir A. J. a.k. ( - ), santuoką, sudarytą ( - ) Šiaulių miesto civilinės metrikacijos skyriuje, įrašo Nr. ( - ), dėl atsakovo A. J. kaltės.

17Po santuokos nutraukimo ieškovei J. J. palikti santuokoje turėtą pavardę- J..

18Nustatyti nepilnametės G. J. gim. ( - ), a.k. ( - ), gyvenamąją vietą kartu su motina J. J..

19Priteisti iš atsakovo A. J. a.k. ( - ), 546,50 Lt (penkis šimtus keturiasdešimt šešis litus 50 ct) bylinėjimosi išlaidų valstybei (gavėjas - Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, atsiskaitomoji sąskaita Nr. LT24 7300 0101 1239 4300, įmokos kodas: 5660 – žyminis mokestis ir išlaidos, susijusios su bylos nagrinėjimu, 5630 – už suteiktą antrinę teisinę pagalbą).

20Sprendimas per 30 dienų nuo priėmimo apeliacine tvarka gali būti skundžiamas Šiaulių apygardos teismui, skundą paduodant Šiaulių miesto apylinkės teisme.

21Sprendimo nuorašą per tris dienas nuo įsiteisėjimo išsiųsti Šiaulių m. Civilinės metrikacijos skyriui santuokos nutraukimui įregistruoti.

Proceso dalyviai
1. Šiaulių miesto apylinkės teismo teisėja Gražina Mataitienė,... 2. ieškovė J. J. prašė teismo nutraukti jos ir atsakovo A. J. santuoką,... 3. Teismo posėdyje ieškovė palaikė ieškinio reikalavimus, paaiškino, kad... 4. Atsakovas į ieškinį atsiliepimo nepateikė, taip pat neteikė į bylą... 5. Ieškinys tenkintinas iš dalies.... 6. Iš byloje dalyvaujančių asmenų paaiškinimų bei rašytinių įrodymų... 7. Teismo posėdžio metu išvadą teikiančios institucijos atstovas palaikė... 8. LR CK 3.60 str. nurodoma, sutuoktinis gali reikalauti nutraukti santuoką dėl... 9. Ieškovės reikalavimas dėl pavardės po santuokos nutraukimo tenkintinas,... 10. Nutraukus santuoką spręstini kiti su santuokos nutraukimu susiję klausimai.... 11. Dalintino santuokoje įgyto turto sutuoktiniai neturi, taip pat neturi bendrų... 12. Atsakovas nėra pareiškęs prieštaravimo dėl vaiko gyvenamosios vietos... 13. Patenkinus iš esmės visus ieškinio reikalavimus, iš atsakovo priteistinos... 14. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 259 str., 260... 15. ieškinį tenkinti.... 16. Nutraukti J. J. a.k. ( - ), ir A. J. a.k. ( - ), santuoką, sudarytą ( - )... 17. Po santuokos nutraukimo ieškovei J. J. palikti santuokoje turėtą pavardę-... 18. Nustatyti nepilnametės G. J. gim. ( - ), a.k. ( - ), gyvenamąją vietą kartu... 19. Priteisti iš atsakovo A. J. a.k. ( - ), 546,50 Lt (penkis šimtus... 20. Sprendimas per 30 dienų nuo priėmimo apeliacine tvarka gali būti... 21. Sprendimo nuorašą per tris dienas nuo įsiteisėjimo išsiųsti Šiaulių m....