Byla 2-575-325/2013
Dėl skolos, palūkanų ir baudos priteisimo, išnagrinėjo ieškovo prašymą taikyti laikinąsias apsaugos priemones

1Kretingos rajono apylinkės teismo teisėjas Petras Kontrimas, rašytinio proceso tvarka civilinėje byloje pagal ieškovo Palangos kredito unija ieškinį atsakovams T. Z. ir M. P. dėl skolos, palūkanų ir baudos priteisimo, išnagrinėjo ieškovo prašymą taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir

Nustatė

2ieškovas teismui pateikė ieškinį ir prašo solidariai priteisti iš atsakovų 21014,19 Lt skolos, 5 procentų dydžio metines palūkanas nuo visos priteistos sumos, skaičiuojant nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo, ir bylinėjimosi išlaidas. Ieškovas, teismo sprendimo įvykdymo užtikrinimui, prašo taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir areštuoti atsakovams priklausantį turtą bei pinigines lėšas, pareikšto reikalavimo ribose. Nurodo, kad atsakovai vengia sumokėti įsiskolinimą, geranoriškai nebendradarbiauja dėl skolos grąžinimo, nereaguoja į raginimus spręsti susidariusią situaciją geruoju, todėl ieškovas mano, kad, nesiėmus laikinųjų apsaugos priemonių, teismo sprendimo įvykdymas gali pasunkėti arba pasidaryti negalimas.

3Prašymas tenkintinas (Lietuvos Respublikos CPK 144 str. 1 d.).

4Lietuvos Respublikos CK 6.251 str. įtvirtina visiško nuostolių atlyginimo principą. Ieškovo reikalavimas yra turtinio pobūdžio, skolos suma yra didelė, atsakovai gera valia vengia įvykdyti prievolę, šalys ginčo geranoriškai neišsprendžia. Tokie faktiniai duomenys rodo, kad nesiėmus laikinųjų apsaugos priemonių, teismo sprendimo įvykdymas gali pasunkėti arba pasidaryti neįmanomas, todėl yra pagrindas taikyti laikinąsias apsaugos priemones (Lietuvos Respublikos CPK 144 str. 1 d., 145 str. 1 d. 3 p.).

5Susiklosčiusi teisminė praktika rodo, jog esant turtiniam ginčui, jei laikinųjų apsaugos priemonių taikymo prašoma pradinėje bylos stadijoje, paprastai ieškinio reikalavimo užtikrinimo priemonės yra taikomos. Tai paaiškinama tuo, jog atsakovų finansinis pajėgumas teismui šioje bylos nagrinėjimo stadijoje dar nėra žinomas, o laikinųjų apsaugos priemonių netaikymas padidina būsimo teismo sprendimo neįvykdymo riziką.

6Įvertinant byloje esančius įrodymus, pripažįstama, kad laikinas atsakovų turtinių teisių apribojimas nepažeis teisingumo principo, užtikrins ieškovo ir atsakovų teisėtų interesų pusiausvyrą, todėl areštuotinas atsakovams priklausantis turtas ieškovo pareikšto reikalavimo ribose, tai yra neviršijant 21014,19 Lt sumos (Lietuvos Respublikos CPK 144 str. 1 d., 145 str. 1 d. 1 p. 3 p.).

7Lietuvos Respublikos CPK 147 str. 6 d. numatyta, kad tuo atveju, kai taikomos laikinosios apsaugos priemonės susijusios su turtu, išsamūs turto duomenys nutartyje gali būti nenurodomi, jeigu areštuojamas turto registre neregistruojamas kilnojamasis daiktas arba nutarties priėmimo dieną teismui nėra žinoma, kiek ir kokio turto turi atsakovas. Šiais atvejais asmuo, kurio prašymu taikomos laikinosios apsaugos priemonės, dėl atsakovo turto suradimo ir aprašymo turi kreiptis į antstolį. Jeigu į antstolį nesikreipiama ir nepatikslinami areštuoto turto duomenys, laikinosios apsaugos priemonės galioja keturiolika dienų nuo nutarties dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo priėmimo dienos.

8Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 144 str. ir 145 str. 1 d. 1, 3 p., teismas

Nutarė

9prašymą tenkinti.

10Taikyti laikinąsias apsaugos priemones – areštuoti atsakovams T. Z., a.k. ( - ) gyv. ( - ), ir M. P., a.k. ( - ) gyv. ( - ), priklausantį kilnojamąjį ir nekilnojamąjį turtą, pinigines lėšas, neviršijant 21014,19 Lt (dvidešimt vieno tūkstančio keturiolikos litų ir 19 ct) sumos, uždraudžiant bet kokį areštuoto turto perleidimą, įkeitimą kitiems asmenims ar kitokį nuosavybės teisės pakeitimą ar apribojimą bei turto vertės sumažinimą.

11Pažymėtina, jog antstolis ir/ar kitas įgaliotas asmuo negali viršyti nutartyje nurodyto arešto mąsto tuo pačiu metu areštuodamas kilnojamąjį ir nekilnojamąjį turtą.

12Areštuotą turtą palikti saugoti ir naudoti atsakovams T. Z. ir M. P..

13Laikinosios apsaugos priemonės taikomos ieškovo Palangos kredito unija, į.k. 110085313, ieškinio reikalavimo įvykdymui užtikrinti.

14Išaiškinti atsakovams, kad areštuoto turto išeikvojimas, perleidimas ir paslėpimas, taip pat nusikalstamas šio turto sunaikinimas ar sužalojimas užtraukia baudžiamąją atsakomybę. Be to, ieškovas turi teisę išieškoti iš kaltų asmenų nuostolius, atsiradusius dėl teismo nutarties dėl laikinųjų apsaugos priemonių neįvykdymo.

15Išaiškinti ieškovui, kad dėl atsakovų turto suradimo ir aprašymo reikia kreiptis į antstolį. Jeigu į antstolį nesikreipiama ir nepatikslinami areštuoto turto duomenys, laikinosios apsaugos priemonės galioja keturiolika dienų nuo nutarties dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo priėmimo dienos.

16Nutartį vykdyti skubiai.

17Nutarties nuorašą nedelsiant išsiųsti šalims ir viešo registro tvarkytojui.

18Nutartis yra skubiai vykdytina ir per 7 dienas gali būti skundžiama atskiruoju skundu Klaipėdos apygardos teismui, atskirąjį skundą, paduodant per šį teismą.

Proceso dalyviai