Byla T-64-950/2016
Dėl T. M. (asmens kodas: (duomenys neskelbtini) gyvenamoji vieta: (duomenys neskelbtini)) tolesnio priverstinio gydymo ir stebėjimo

1Prienų rajono apylinkės teismo teisėjas Tomas Ridikas, sekretoriaujant teismo posėdžių sekretorei Laimai Adomaitienei, dalyvaujant Kauno apygardos prokuratūros Alytaus apylinkės prokuratūros prokurorei Linai Eviltienei, Prienų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro atstovei - gydytojai A. T., asmeniui, kurio atžvilgiu taikyta priverčiamoji medicininio poveikio priemonė - T. M., jo gynėjui adv. V. M., jo artimiems giminaičiams - motinai V. M. ir tėvui A. M., teismo posėdyje išnagrinėjęs Prienų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro komisijos priverstinio ambulatorinio gydymo ir stebėjimo aktą dėl T. M. (asmens kodas: ( - ) gyvenamoji vieta: ( - )) tolesnio priverstinio gydymo ir stebėjimo,

Nustatė

2Prienų rajono apylinkės teismo 2001 m. rugsėjo 21 d. nutartimi T. M. už visuomenei pavojingos veikos, numatytos Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 118 str. 3 d. (1961 m. Lietuvos Respublikos BK redakcija), padarymą, buvo taikytos priverčiamojo medicininio pobūdžio priemonės - atidavimas į psichiatrijos ligoninę bendro stebėjimo sąlygomis. 2001 m. gruodžio 6 d. Kauno rajono apylinkės teismo nutartimi, T. M. priverčiamoji medicininio poveikio priemonė pakeista į griežtesnę - atidavimą į psichiatrijos ligoninę sustiprinto stebėjimo sąlygomis. 2005 m. birželio 16 d. Rokiškio apylinkės teismo nutartimi, T. M. priverčiamoji medicininio poveikio priemonė pakeista į ambulatorinio stebėjimo sąlygas, o 2008 m. kovo 7 d. Kauno rajono apylinkės teismas nutartimi, T. M. taikytas priverčiamąsias medicinos priemones – ambulatorinį stebėjimą pirminės sveikatos priežiūros sąlygomis, pakeitė į gydymą bendro stebėjimo sąlygomis Rokiškio psichiatrijos ligoninėje. 2009 m. kovo 24 d. Rokiškio rajono apylinkės teismas nutartimi, T. M. priverčiamąją medicininio poveikio priemonę – stacionarinį stebėjimą Rokiškio psichiatrijos ligoninėje bendro stebėjimo sąlygomis pakeitė į priverčiamąją medicinos priemonę - ambulatorinį stebėjimą pirminės psichikos sveikatos priežiūros sąlygomis. 2010 m. birželio 2 d. Prienų rajono apylinkės teismas nutartimi, T. M. paskirtą priverčiamąją medicinos priemonę – ambulatorinį stebėjimą pirminės psichikos sveikatos priežiūros sąlygomis pakeitė į priverčiamąją medicinos priemonę – stacionarinį stebėjimą Rokiškio psichiatrijos ligoninėje sustiprinto stebėjimo sąlygomis. 2010 m. gruodžio 7 d. Rokiškio rajono apylinkės teismo nutartimi priverčiamoji medicinos priemonė – stacionarinis stebėjimas Rokiškio psichiatrijos ligoninėje sustiprinto stebėjimo sąlygomis pratęstas. 2012 m. birželio 6 d. Rokiškio rajono apylinkės teismo nutartimi T. M. paskirta priverčiamoji medicinos priemonė – stacionarinis stebėjimas Rokiškio psichiatrijos ligoninėje sustiprinto stebėjimo sąlygomis pakeista į priverčiamąją medicinos priemonė – stacionarinį stebėjimą bendro stebėjimo sąlygomis. 2012 m. gruodžio 7 d. Rokiškio rajono apylinkės teismo nutartimi T. M. paskirta priverčiamoji medicinos priemonė – stacionarinis stebėjimas bendro stebėjimo sąlygomis pratęstas. 2013 m. birželio 18 d. ir 2013 m. gruodžio 12 d. Rokiškio rajono apylinkės teismo nutartimis, T. M. paskirtos priverčiamosios medicinos priemonės – stacionarinio stebėjimo bendro stebėjimo sąlygomis taikymas pratęstas. 2014 m. birželio 11 d. Rokiškio rajono apylinkės teismo nutartimi, T. M. paskirta priverčiamoji medicinos priemonė – stacionarinis stebėjimas Rokiškio psichiatrijos ligoninėje bendro stebėjimo sąlygomis pakeista į priverčiamąją medicinos priemonę – ambulatorinį stebėjimą pirminės psichikos sveikatos priežiūros sąlygomis.

32014 m. birželio 11 d. Rokiškio rajono apylinkės teismo nutartimi T. M. paskirtos priverčiamosios medicinos priemonės – ambulatorinio stebėjimo pirminės psichikos sveikatos priežiūros sąlygomis taikymas buvo pratęstas 2014 m. gruodžio 23 d., 2015 m. liepos 3 d. ir 2015 m. gruodžio 23 d. Prienų rajono apylinkės teismo nutartimis.

4Prienų rajono apylinkės teisme 2016 m. balandžio 19 d. gautas Prienų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro komisijos 2016 m. balandžio 19 d. priverstinio ambulatorinio gydymo ir stebėjimo aktas dėl T. M. priverstinio gydymo ir stebėjimo, kuriuo siūloma T. M. paskirtą priverstinį ambulatorinį gydymą bei stebėjimą keisti stacionariu priverstiniu gydymu. Pateiktame akte nurodoma, kad T. M. lankosi Prienų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centre pas psichiatrą ir socialinį darbuotoją. Vaistus vartoja savo nuožiūra. Perka tik „CYCLODOL“ preparatą, kurį vartoja kartu su alkoholiu ir dėl to stipriai apsvaigstą. Dažnai gydosi psichiatriniame stacionare. T. M. išlieka įtarus, dirglus, jo kritika savo būsenai formali. Kalbėtis su socialiniu darbuotoju labai vengia, yra įtarus, piktas, kaltina personalą. Paskutiniu metu tapo pavojingas aplinkiniams. Gauti keli jo tėvo A. M. žodiniai pranešimai, kitų gyventojų ir UAB „Gintarinė vaistinė“ darbuotojos pareiškimas, kuriuose nurodoma, kad T. M. yra sutrikusi psichika, jo elgesys - neprognozuojamas. Jis grasino peiliu vaistininkei, po ko sunkiai sekėsi jį išprašyti iš vaistinės. Tuomet iš kitų klientų prašė pinigų, jiems taip pat grasino peiliu. Įvertinusi paciento psichinę būklę, kritikos nebuvimą, keliamą pavojų aplinkiniams, nenorėjimą vartoti paskirtų vaistų, dažną alkoholio vartojimą, Prienų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro komisija siūlo T. M. paskirtą priverstinį ambulatorinį gydymą bei stebėjimą keisti stacionariniu priverstiniu gydymu.

5Teismo posėdžio metu dalyvavusi Prienų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro atstovė - gydytoja A. T. patvirtino 2016 m. balandžio 19 d. komisijos akte dėl T. M. priverstinio gydymo ir stebėjimo nurodytas aplinkybes ir padarytas išvadas. Papildomai paaiškino, kad T. M. diagnozuota paranoidinė šizofrenija su progresuojančiu deficitu, psichikos elgesio sutrikimai vartojant alkoholį, priklausomybės sindromas. Nuo 2014 m. jam taikyta priverčiamoji medicinos priemonė - ambulatorinis stebėjimas. Pastaruoju metu jo elgesys žymiai suprastėjo - jis tapo agresyvus, pavojingas sau ir aplinkiniams. Tai liudija tiek iš policijos pareigūnų, tiek iš kitų asmenų, gauta informacija. T. M. nereguliariai vartoja medikamentus, nuolat vartoja alkoholį. Jis jau šešis kartus savanoriškai gydėsi Marių psichiatrinėje ligoninėje, jam būdingi pykčio epizodai, nerimas, baimė. Dėl tokios savijautos jis bet ką gali padaryti jį užkalbinusiam žmogui. Todėl gydytojos manymu, T. M. reikalinga pakeisti šiuo metu taikomą priverčiamąją medicinos priemonę - priverstinį gydymą ambulatorinio stebėjimo sąlygomis, į kitą priverčiamąją medicinos priemonę - stacionarinį priverstinį gydymą. Laiko, kad atsižvelgiant į T. M. sveikatos būklę, jis galėtų būti stebimas bendro, o ne sustiprinto, stebėjimo sąlygomis.

6Asmuo, kurio atžvilgiu taikyta priverčiamoji medicininio poveikio priemonė – T. M., teismo posėdžio metu nurodė, kad nenorėtų būti patalpintas į Rokiškio psichiatrijos ligoninę. Mano, kad problemų su alkoholio vartojimu jis neturi. Tačiau pripažįsta, kad kartais išgeria. Išgėręs policijos pareigūnų buvo sulaikytas du kartus. Paskirtus vaistus vartoja, tačiau kartais vakarais užsižiūri televizorių ir užmiršta juos išgerti. Pajautęs, kad jam darosi negerai, pats vyksta pas gydytojus, kad būtų patalpintas į ligoninę. Marių psichiatrinėje ligoninėje gydėsi gal penkis kartus. Įvykio vaistinėje su peiliu, nepripažįsta.

7Asmens, kurio atžvilgiu taikyta priverčiamoji medicininio poveikio priemonė, T. M. gynėjas adv. V. M. prašė nekeisti paskirtos priverčiamosios medicinos priemonės.

8Teismo posėdžio metu V. M. nurodė, kad T. M. elgiasi ramiai. Tačiau jis iš tiesų turi problemų su alkoholio vartojimu. Jeigu tik paragauja alaus, tai savaitę, ar dvi savaites, jį geria. Dėl to, sūnus nori „užsikoduoti“. Kartais nebūna namie. Peilį jis tikrai nešiojosi dvi dienas. Vieną peilį ji iš jo atėmė, tada jis pasiėmė kitą. Į vaistinę buvo nuėjęs su peiliu, tačiau ten niekam negrasino.

9Teismo posėdžio metu A. M. nurodė, kad namuose jo sūnus T. M. būna ramus. Alkoholį T. M. kartais vartoja, ir tai jam daro netinkamą įtaką. Po paleidimo iš Rokiškio psichiatrinės ligoninės aštuonis mėnesius viskas buvo gerai, o po to jis pradėjo išgėrinėti. Jokių pranešimų apie savo sūnų jis niekam nedarė, jo niekam neskundė. Apie įvykį vaistinėje nieko nežino

10Kauno apygardos prokuratūros Alytaus apylinkės prokuratūros prokurorė Lina Eviltienė pritarė gydytojų komisijos siūlymui T. M. anksčiau paskirtą priverstinį ambulatorinį gydymą bei stebėjimą keisti stacionariniu priverstiniu gydymu. Nurodė, jog surinkti duomenys liudija, kad T. M. sveikatos būklė ir jo elgesys pasikeitė, jis tapo pavojingesnis, todėl toks gydymas yra būtinas paties T. M., taip pat ir visos visuomenės, interesais.

11Teikimas tenkintinas.

12Prienų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro komisijos priverstinio ambulatorinio gydymo ir stebėjimo akte nurodoma, kad; T. M. nesilaiko priverstinio ambulatorinio stebėjimo sąlygų, nuolat piktnaudžiauja alkoholiu, o išgėręs tampa agresyvus ir pavojingas aplinkiniams; atvykęs išsirašo vaistus, tačiau perka tik „CYCLODOL“ preparatą, kurį vartoja su alkoholiu ir taip dar stipriau apsvaigsta; kalbėtis su socialiniu darbuotoju ypatingai vengia, yra įtarus, piktas; paskutiniu metu tapo pavojingas aplinkiniams; gauti keli jo tėvo A. M. žodiniai pranešimai, kitų gyventojų ir UAB „Gintarinė vaistinė“ darbuotojos pareiškimas, kuriuose nurodoma, kad T. M. yra sutrikusi psichika, jo elgesys – neprognozuojamas; T. M. grasino peiliu vaistininkei, sunkiai pavyko jį išprašyti iš vaistinės; tuomet T. M. kitų klientų prašė pinigų, jiems taip pat grasino peiliu. Remiantis tuo, komisija siūlo T. M. priverčiamąją medicinos priemonę - ambulatorinį stebėjimą pirminės psichikos sveikatos priežiūros sąlygomis, pakeisti į priverčiamąją medicinos priemonę - stacionarinį stebėjimą specializuotoje psichiatrijos ligoninėje. Teismo posėdžio metu, Prienų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro atstovė – gydytoja A. T. papildomai patikslino, kad atsižvelgiant į T. M. sveikatos būklę, jis psichiatrinėje ligoninėje galėtų būti stebimas bendro, o ne sustiprinto, stebėjimo sąlygomis.

13Prienų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro komisijos priverstinio ambulatorinio gydymo ir stebėjimo akte nurodytas ir aprašytas faktines aplinkybes patvirtina kartu pateikti objektyvūs dokumentai - Alytaus apskr. VPK Prienų raj. PK raštas dėl T. M. netinkamo elgesio, „Gintarinės vaistinės“ darbuotojos V. Š. pareiškimas dėl T. M. pavojingo ir neprognozuojamo elgesio, Alytaus apskr. VPK Prienų raj. PK nutarimas, kuriuo T. M. buvo nubaustas pagal Lietuvos Respublikos ATPK 178 str. 1 d. (už girto pasirodymą viešoje vietoje), Prienų rajono apylinkės teismo 2016-03-09 nutarimas, kuriuo T. M. buvo nubaustas pagal Lietuvos Respublikos ATPK 50 str. (už alkoholinių gėrimų vagystę).

14Teismo posėdžio metu T. M. artimieji giminaičiai - motina V. M. ir tėvas A. M. patvirtino, kad sūnus T. M. turi problemų su alkoholio vartojimu, taip pat patvirtino, jog jis dvi dienas visur nešiojosi peilį, o vieną atėmus, jis pasiėmė kitą.

15Iš Prienų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro komisijos priverstinio ambulatorinio gydymo ir stebėjimo akto, taip pat kartu su juo pateiktų rašytinių dokumentų, specialistės - gydytojos A. T. bei kitų proceso dalyvių paaiškinimų matyti, kad T. M. nesilaiko ambulatorinio stebėjimo rekomendacijų, nuolat piktnaudžiauja alkoholiu, reguliariai nebevartoja vaistų, keletą dienų visur su savimi nešiojosi peilį, kas leidžia daryti išvadą, jog šiuo metu yra tapęs agresyvus ir pavojingas aplinkiniams bei visuomenei.

16Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes, teismas sprendžia, kad esant tokiai, anksčiau detaliai aprašytai T. M. psichinei būsenai, kuri akivaizdžiai pablogėjo, jo stebėjimą ir gydymą užtikrinti ambulatorinėmis sąlygomis neįmanoma. Todėl Prienų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro komisijos prašymas pripažintinas pagrįstu ir tenkintinas - T. M. paskirta priverčiamoji medicinos priemonė - ambulatorinis stebėjimas pirminės psichikos sveikatos priežiūros sąlygomis, pakeistinas į priverčiamąją medicinos priemonę - stacionarinį stebėjimą Rokiškio psichiatrinėje ligoninėje bendro stebėjimo sąlygomis (Lietuvos Respublikos BK 98 str. 3 d. ir 6 d., Lietuvos Respublikos BPK 405 str. 2 d. ir 3 d. 2 p.).

17Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos BK 98 str. 3 d. ir 6 d., Lietuvos Respublikos BPK 405 str. 2 d. ir 3 d. 2 p.,

Nutarė

18Prienų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro teikimą tenkinti.

19T. M. (asmens kodas: ( - ) gyvenamoji vieta: ( - )) paskirtą priverčiamąją medicinos priemonę - ambulatorinį stebėjimą pirminės psichikos sveikatos priežiūros sąlygomis, pakeisti į priverčiamąją medicinos priemonę - stacionarinį stebėjimą Rokiškio psichiatrinėje ligoninėje bendro stebėjimo sąlygomis.

20Nutartis per 7 d. (septynias dienas) nuo jos priėmimo dienos gali būti skundžiama Kauno apygardos teismui per Prienų rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
1. Prienų rajono apylinkės teismo teisėjas Tomas Ridikas, sekretoriaujant... 2. Prienų rajono apylinkės teismo 2001 m. rugsėjo 21 d. nutartimi T. M. už... 3. 2014 m. birželio 11 d. Rokiškio rajono apylinkės teismo nutartimi T. M.... 4. Prienų rajono apylinkės teisme 2016 m. balandžio 19 d. gautas Prienų rajono... 5. Teismo posėdžio metu dalyvavusi Prienų rajono pirminės sveikatos... 6. Asmuo, kurio atžvilgiu taikyta priverčiamoji medicininio poveikio priemonė... 7. Asmens, kurio atžvilgiu taikyta priverčiamoji medicininio poveikio priemonė,... 8. Teismo posėdžio metu V. M. nurodė, kad T. M. elgiasi ramiai. Tačiau jis iš... 9. Teismo posėdžio metu A. M. nurodė, kad namuose jo sūnus T. M. būna ramus.... 10. Kauno apygardos prokuratūros Alytaus apylinkės prokuratūros prokurorė Lina... 11. Teikimas tenkintinas.... 12. Prienų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos... 13. Prienų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos... 14. Teismo posėdžio metu T. M. artimieji giminaičiai - motina V. M. ir tėvas A.... 15. Iš Prienų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos... 16. Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes, teismas sprendžia, kad esant... 17. Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos BK 98 str. 3 d. ir 6 d., Lietuvos... 18. Prienų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos... 19. T. M. (asmens kodas: ( - ) gyvenamoji vieta: ( - )) paskirtą priverčiamąją... 20. Nutartis per 7 d. (septynias dienas) nuo jos priėmimo dienos gali būti...