Byla 2S-2-275/2020

1Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Danutė Kutrienė, teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo bankrutavusios kredito unijos „Nacionalinė kredito unija“ prašymą dėl papildomo sprendimo priėmimo, pagal apeliantų bankrutavusios kredito unijos „Nacionalinė kredito unija“, A. Ž., Ž. P., A. B., A. M., A. V. atskiruosius skundus dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2019 m. kovo 7 d. nutarties, civilinėje byloje pagal pareiškėjo antstolio Donato Kisieliaus prašymą dėl vykdymo procese sudarytos taikos sutarties patvirtinimo, suinteresuoti asmenys byloje skolininkai A. Ž., A. M., Ž. P., A. V., A. B. ir išieškotojas bankrutavusi kredito unija „Nacionalinė kredito unija“, atstovaujama bankroto administratoriaus uždarosios akcinės bendrovės „Verslo konsultantai“, suinteresuotas asmuo VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“ ir

Nustatė

2I. Ginčo esmė

31.

4Pareiškėjas antstolis Donatas Kisielius kreipėsi į teismą ir prašė patvirtinti BKB Nacionalinės kredito unijos, atstovaujamos bankroto administratoriaus UAB „Verslo konsultantai“ ir skolininkų A. Ž., A. M., Ž. P., A. V. ir A. B. 2019 m. vasario 22 d. sudarytą taikos sutartį vykdymo procese.

52.

6Vilniaus miesto apylinkės teismas 2019 m. kovo 7 d. nutartimi prašymą atmetė. Teismas įvertinęs pateiktos 2019 m. vasario 22 d. taikos sutarties sąlygas sudarytos tarp BKB „Nacionalinės kredito unijos“, atstovaujamos bankroto administratoriaus ir skolininkų nustatė, kad išieškotojo vardu veikiantis bankroto administratorius atsisako tam tikrų didelių sumų piniginių lėšų išieškojimo iš skolininkų A. M., A. Ž., Ž. P., A. V. ir A. B.. Be to teismas negalėjo spręsti, ar tokia taikos sutartimi nebus pažeisti bankrutavusios kredito unijos kreditorių interesai. Dėl to, atsisakė tvirtinti teismui pateiktą taikos sutartį.

73.

8Vilniaus apygardos teismas 2020 m. gegužės 28 d. nutartimi Vilniaus miesto apylinkės teismo 2019 m. kovo 7 d. nutartį paliko nepakeistą.

94.

10BKU „Nacionalinė kredito unija“ pateikė prašymą priimti papildomą sprendimą ir likviduojamos dėl bankroto KU „Nacionalinė kredito unija“ ir skolininkų A. Ž., Ž. P., A. M., A. V. ir A. B. 2019-02-22 sudarytą taikos sutartį ex officio pripažinti niekine ir negaliojančia ab initio.

115.

12Nurodė, kad nutartimi teismas, be kita ko, konstatavo, kad: taikos sutartis pažeidžia Unijos ir kreditorių interesus bei viešąjį interesą; taikos sutartis pažeidžia ir kitų asmenų (solidariųjų skolininkų) interesus; taikos sutartis prieštarauja teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principams. Pažymėjo, kad iš esmės apeliacinės instancijos teismas Nutartimi konstatavo pagrindus pripažinti Taikos sutartį niekine ir negaliojančia ab initio. CK 1.78 str. 5 d. nustato, kad niekinio sandorio teisines pasekmes ir niekinio sandorio faktą teismas konstatuoja ex officio (savo iniciatyva). Nagrinėjamu atveju apeliacinės instancijos teismas Nutartimi nors ir konstatavo Taikos sutarties pripažinimo niekine ir negaliojančia ab initio pagrindus ir dėl to šios Taikos sutarties netvirtino, tačiau tiesiogiai Nutartyje nenurodė, kad Taikos sutartis yra niekinė ir negaliojanti ab initio.

13Prašymas netenkintinas.

146.

15LR CPK 277 str. 1 d. numato, jog teismas, priėmęs byloje sprendimą, dalyvaujančių byloje asmenų pareiškimu ar savo iniciatyva gali priimti papildomą sprendimą.

167.

17Pagal CPK 312 straipsnį apeliaciniame skunde negalima kelti naujų reikalavimų, kurie nebuvo pareikšti nagrinėjant bylą pirmosios instancijos teisme. Naujais reikalavimais nelaikomi reikalavimai, neatsiejamai susiję su jau pareikštu ieškiniu (pavyzdžiui, priteisti delspinigius, palūkanas, vaisius ir kiti atvejai). Kasacinis teismas yra išaiškinęs, jog šis straipsnis reiškia, jog apeliaciniame skunde negalima reikšti naujų materialinio teisinio pobūdžio reikalavimų (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2008 m. birželio 3 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-301/2008).

188.

19Proceso įstatyme nustatytas reikalavimas ieškinyje nurodyti faktines aplinkybes, kurių pagrindu reiškiamas reikalavimas, bei šias aplinkybes pagrindžiančius įrodymus (CPK 111 straipsnio 2 dalies 5 punktas, 135 straipsnio 1 dalies 2 punktas), tačiau nereikalaujama, kad į teismą besikreipiantis asmuo nurodytų įstatymus, kuriais grindžia savo reikalavimus, t. y. teisiškai kvalifikuotų ginčą. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, formuodamas teisės aiškinimo ir taikymo praktiką, yra pasisakęs, kad ieškinio dalykas – tai materialinis teisinis reikalavimas, ieškovo pasirinktas pažeistų ar ginčijamų teisių gynimo būdas. Ieškovas turi teisę ir pareigą pasirinkti bei tiksliai suformuluoti ieškinio dalyką, t. y. suformuluoti jį taip, kad būtų aišku, kokio materialinio teisinio rezultato siekiama iškeliant bylą, nes būtent tinkamas ieškinio dalyko (ir pagrindo) suformulavimas užtikrina tinkamą teisės kreiptis į teismą įgyvendinimą, leidžia apibrėžti bylos teisminio nagrinėjimo ribas ir sudaro pagrindą įstatymo nustatytu ir ieškovo pasirinktu būdu apginti pažeistas teises (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2008 m. spalio 13 d. nutartis, priimta civilinėje byloje E. Ž. v. UAB „Melsta“, bylos Nr. 3K-3-485/2008).

209.

21Nagrinėjamu atveju pirmosios instancijos teismas sprendė 2019 m. vasario 22 d. taikos sutarties patvirtinimo klausimą vykdymo procese tarp BKB „Nacionalinės kredito unija“, atstovaujamos bankroto administratoriaus UAB „Verslo konsultantai“ ir skolininkų A. Ž., A. M., Ž. P., A. V. ir A. B..

2210.

23Apeliacinės instancijos teismas priimdamas 2020 m. gegužės 28 d. nutartį nustatė, kad Vilniaus apygardos teismo 2013 m. vasario 15 d. nutartimi civilinėje byloje Nr. B2-878-392/2020, KB „Nacionalinė kredito unija“ iškelta bankroto byla, unijos bankroto administratore paskirta UAB „Verslo konsultantai“. Vilniaus apygardos teismas 2019 m. lapkričio 14 d. nutartimi atstatydino UAB „Verslo konsultantai“ iš bankrutavusios KB „Nacionalinė kredito unija“ bankroto administratorės pareigų. Paskyrė Laimoną Tamošaitį bankrutavusios KB „Nacionalinė kredito unija“ bankroto administratoriumi.

2411.

25Apeliacinės instancijos teisme buvo gautas suinteresuotas asmens BKB „Nacionalinė kredito unija“ nemokumo administratoriaus Laimono Tamošaičio prašymas Vilniaus miesto apylinkės teismo 2019-03-07 nutartį civilinėje byloje Nr. 2VP-11648-1080/2019 palikti nepakeistą; likviduojamos dėl bankroto KU „Nacionalinė kredito unija“ ir solidarių skolininkų A. Ž., Ž. P., A. M., A. V. ir A. B. 2019-02-22 sudarytą taikos sutartį ex officio pripažinti niekine ir negaliojančia ab initio.

2612.

27Apeliacinės instancijos teismas pažymi, kad naujas nemokumo administratorius visiškai pakeiti buvusio nemokumo administratoriaus pozicija dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2019-03-07 nutarties civilinėje byloje Nr. 2VP-11648-1080/2019 ir prašė ją palikti nepakeistą be to prašė 2019-02-22 sudarytą taikos sutartį ex officio pripažinti niekine ir negaliojančia ab initio.

2813.

29Apeliacinės instancijos teismas atkreipia dėmesį, kad toks prašymas pirmosios instancijos teismui nebuvo pateiktas ir dėl jo pasisakyta nebuvo. Darytina išvada, kad prašymas pripažinti taikos sutartį niekine ir negaliojančia atsirado jau po skundžiamos nutarties priėmimo, todėl šis prašymas apeliacinės instancijos teisme nenagrinėtinas, kadangi šalys šiomis aplinkybėmis pirmosios instancijos teisme nesirėmė bei tokio prašymo pateikta nebuvo, todėl

30Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 277 straipsniu, 312straipsniu, teismas

Nutarė

31Atmesti suinteresuoto asmens BKU „Nacionalinė kredito unija“ prašymą dėl papildomo sprendimo priėmimo.

Proceso dalyviai
Ryšiai