Byla e2-7893-323/2015
Dėl skolos priteisimo

1Klaipėdos miesto apylinkės teismo teisėja Genovaitė Vaizgėlienė, sekretoriaujant Ingridai Jušenkienei, dalyvaujant ieškovės atstovei L. P., atsakovei J. L., viešame teismo posėdyje išnagrinėjusi civilinę bylą pagal ieškovės DNSB „Rubinas“ ieškinį atsakovei J. L. dėl skolos priteisimo,

Nustatė

2ieškovė ieškiniu kreipėsi į teismą, ir prašo teismo priteisti iš atsakovės 908,14 Eur skolos, 5 procentų metines palūkanas nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo bei bylinėjimosi išlaidas. Nurodė, kad ieškovė įgyvendina namo, esančio ( - ), savininkų bendrąsias teises, pareigas ir interesus, susijusius su namo bendro naudojimo objektų ir namui priskirto žemės sklypo valdymu, naudojimu ir tvarkymu. Atsakovei minėtame name nuosavybės teise priklauso butas, esantis ( - ). Taip pat nurodė, kad atsakovė laikotarpiu nuo 2012 m. birželio mėn. iki 2014 m. gruodžio mėn. nemokėjo ieškovei už suteiktas paslaugas, ir liko skolinga 908,14 Eur.

3Teismo posėdžio metu ieškovės atstovė ieškinį palaiko, prašo jį tenkinti ieškinyje išdėstytų motyvų ir argumentų pagrindu.

4Teismo posėdžio metu atsakovė ieškinį pripažįsta, sutinka su prašoma priteisti skola. Paaiškino, kad kelerius metus mokėjo, kiek išgalėjo, o paskutinius metus visai nemokėjo. Nurodė, kad nedirba, yra neįgali, iš dalies darbinga, gauna neįgalumo pašalpą, ketina imti kreditą, todėl įsiskolinimą padengs. Prašo teismo sprendimo vykdymą išdėstyti pusės metų laikotarpiui.

5Ieškinys tenkintinas.

6Byloje esančiais duomenimis nustatyta, kad atsakovei nuosavybės teise priklauso butas su bendro naudojimo patalpomis, esantis adresu ( - ). Atsakovė naudojosi ieškovės teikiamomis butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės administravimo, eksploatavimo paslaugų teikimo paslaugomis, kurias ieškovė teikia adresu ( - ). Atsakovė naudojosi šiomis paslaugomis, tačiau už paslaugas laikotarpiu nuo 2012 m. birželio mėn. iki 2014 m. gruodžio mėn. nemokėjo, ir liko skolinga 908,14 Eur.

7Ištyrus byloje pateiktus įrodymus, nustatyta, kad tarp šalių susidarė prievoliniai teisiniai santykiai. Prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai bei nustatytais terminais pagal įstatymų ar sutarties nurodymus (CK 6.38 straipsnio 1 dalis). Draudžiama vienašališkai atsisakyti įvykdyti prievolę ar vienašališkai pakeisti jos įvykdymo sąlygas (CK 6.59 straipsnis). Daikto savininkas privalo išlaikyti daiktą, įgyvendindamas nuosavybės teisę, nepažeisti kitų asmenų teisių ir interesų (CK 4.37 str. 1 d.). Butų ir kitų patalpų savininkai privalo proporcingai savo daliai apmokėti išlaidas namui išlaikyti ir išsaugoti, mokėti mokesčius, rinkliavas ir kitas įmokas, taip pat reguliariai daryti atskaitymus kaupti lėšas, kurios bus skiriamos namui atnaujinti (CK 4.82 str. 3, 4 d.). Ieškovė teikė atsakovei paslaugas, atsakovė jomis naudojosi, tačiau už teikiamas paslaugas nesumokėjo, todėl atsakovė laikoma pažeidusia prievolę (CK 6.63 straipsnio 1 dalies 2 punktas). Atsižvelgiant į šias aplinkybes, taip pat įvertinant tai, kad atsakovė ieškovės ieškinio reikalavimą dėl skolos priteisimo pripažįsta, ieškovei iš atsakovės priteistina 908,14 Eur skolos (CK 4.82 str. 3, 4 d., 6.38 str. 1 d., 6.63 str. 1 d. 2 p., CPK 182 str. 1 d. 5 p., 187 str., 268 str. 5 d.).

8Terminą įvykdyti piniginę prievolę praleidusi atsakovė privalo mokėti 5 procentų dydžio metines palūkanas už sumą, kurią sumokėti praleistas terminas (CK 6.210 str. 1 d.). Todėl ieškovei iš atsakovės priteistinos 5 procentų dydžio palūkanos nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo (CK 6.37 str.).

9Ieškovė įstatymo pagrindu atleista nuo žyminio mokesčio mokėjimo, todėl iš atsakovės į valstybės biudžetą priteistina 20,00 Eur žyminio mokesčio (CPK 80 str. 1 d. 1 p., 7 d., 96 str.).

10Atsakovė taip pat prašo teismo ieškovei priteistos sumos išmokėjimą išdėstyti dalimis šešių mėnesių terminui. CPK 284 straipsnio 1 dalyje numatyta teismo teisė dalyvaujančių byloje asmenų prašymu ar savo iniciatyva, atsižvelgiant į turtinę abiejų šalių padėtį ar kitas aplinkybes, sprendimo įvykdymą atidėti ar išdėstyti, taip pat pakeisti sprendimo vykdymo tvarką. Aiškindamas ir taikydamas šią proceso teisės normą, kasacinis teismas yra nurodęs, kad sprendimo įvykdymas gali būti atidedamas arba išdėstomas išimtiniais atvejais, atsižvelgiant į šalių turtinę padėtį arba kai susidaro labai nepalankios aplinkybės jį įvykdyti (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2004-10-04 nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-495/2004; 2006-11-17 nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-594/2006). Iš atsakovės nurodytų aplinkybių apie jos finansinę padėtį matyti, kad atsakovė nedirba, yra neįgali, iš dalies darbinga. Atsakovė taip pat turi išlaidų – mokesčiai už gyvenamąjį būstą, perkamą maistą, drabužius, avalynę, vaistus, kitos asmeninės išlaidos. Iš šių aplinkybių apie atsakovės turtinę padėtį, kuriomis teismas neturi pagrindo netikėti, visumos teismas daro išvadą, kad atsakovės turtinė padėtis yra sunki, todėl yra faktinis ir teisinis pagrindas suteikti atsakovei lengvatinį terminą įvykdyti prievolę. Todėl 908,14 Eur priteisto įsiskolinimo ir 5 procentų metinių palūkanų ieškovei mokėjimas, vadovaujantis teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principais bei siekiant abiejų šalių interesų pusiausvyros, išdėstytinas 6 mėnesių laikotarpyje, įpareigojant atsakovę kas mėnesį mokėti po 150,00 Eur, paskutinį mėnesį – 158,14 Eur ir metines palūkanas. Teismas sprendimo vykdymą išdėsto tokiam laikotarpiui, kad atsakovė turėtų galimybę kiekvieną mėnesį ieškovei mokėti atsakovės finansines galimybes atitinkančią sumą, laikydamas, kad sprendimo vykdymo išdėstymas tokiam terminui nesuteiks nepagrįstą pranašumą skolininkei, o kreditorė nepatirs nepagrįstų nuostolių, kad tokios trukmės priteistos sumos išdėstymas dalimis atitinka kreditorės ir skolininkės teisėtų interesų pusiausvyrą.

11Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 259, 260, 265 – 270 straipsniais, teismas

Nutarė

12ieškinį tenkinti.

13Priteisti ieškovei DNSB „Rubinas“ iš atsakovės J. L. 908,14 Eur skolos, 5 procentus procesinių metinių palūkanų nuo priteistos 908,14 Eur sumos nuo bylos iškėlimo teisme (2015-05-08) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

14Priteisti iš atsakovės J. L. 20,00 Eur žyminio mokesčio valstybės naudai (įmokėti į Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos, įstaigos kodas – 188659752, biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą, įmokos kodas – 5660).

15Išdėstyti Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2015-11-17 sprendimo vykdymą 6 (šešių) mėnesių laikotarpiui, įpareigojant atsakovę J. L. mokėti ieškovei DNSB „Rubinas“ kas mėnesį po 150,00 Eur, paskutinį mėnesį – 158,14 Eur, ir 5 procentų metines palūkanas nuo 908,14 Eur sumos nuo bylos iškėlimo teisme (2015-05-08) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo, įmokas mokant iki kiekvieno mėnesio paskutinės dienos.

16Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos apeliaciniu skundu gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui per Klaipėdos miesto apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai