Byla 2-2559-835/2012
Dėl praleisto įstatymų nustatyto termino atnaujinimo

1Alytaus rajono apylinkės teismo teisėja Audra Dudzinskienė, sekretoriaujant Rasai Vaitkevičienei, dalyvaujant pareiškėjai O. M., viešame teismo posėdyje išnagrinėjusi civilinę bylą pagal pareiškėjos O. M. pareiškimą suinteresuotiems asmenims Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, Alytaus rajono 2-jam notarų biurui, dėl praleisto įstatymų nustatyto termino atnaujinimo,

Nustatė

2pareiškėja paaiškino, kad 2011 m. gruodžio 7 d. mirė jos motina A. S.. Po motinos mirties liko nekilnojamasis turtas – žemės sklypai ir gyvenamasis namas su ūkiniais pastatais, esantys ( - ) kuriuos ji turėjo paveldėti pagal įstatymą. Po motinos mirties per tris mėnesius nesikreipė pas notarus dėl palikimo priėmimo, kadangi buvo įsitikinusi, jog tai turi padaryti per šešis mėnesius. Pas notarę kreipėsi 2012 m. gegužės 29 d. Prašo minėtas aplinkybes laikyti svarbiomis priežastimis ir atnaujinti įstatymo nustatytą terminą palikimui priimti.

3Suinteresuoti asmenys į teismo posėdį neatvyko, apie jo vietą ir laiką informuoti tinkamai. Iš atsiliepimų į pareiškimą matyti, kad su pareiškimu sutinka, prašo bylą nagrinėti jiems nedalyvaujant.

4Pareiškimas tenkintinas.

5Iš pareiškėjos paaiškinimų, bylos medžiagos nustatyta, kad pareiškėjos motina A. S., mirė 2011 m. gruodžio 7 d. (b. l. 10, 12-13). Iki mirties A. S. nuosavybės teisėmis valdė žemės sklypus ir gyvenamąjį namą su ūkiniais pastatais, esančius ( - ). (b. l. 4-8). Iš notarų biuro pažymos matyti, kad paveldėtoja O. M. dėl palikimo priėmimo po savo motinos mirties į notarų biurą kreipėsi praleidusi terminą (b. l. 14). Iš pareiškėjos ir liudytojo J. M. paaiškinimų, nustatyta, kad pareiškėja dėl klaidingo įstatymų, reglamentuojančių paveldėjimo teisinius santykius, supratimo nesikreipė į notarų biurą dėl paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo per nustatytą terminą. Kadangi pareiškėja po savo motinos mirties dėl anksčiau nurodytų aplinkybių neturėjo galimybės tinkamai įgyvendinti savo kaip įpėdinio teisių ir teisėtų interesų, todėl laikytina, kad terminas palikimui priimti yra praleistas dėl svarbių priežasčių ir jis atnaujintinas (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 5.57 str. 1 d., Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 577 str.).

6Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 578 straipsniu,

Nutarė

7pareiškimą tenkinti.

8Atnaujinti pareiškėjai O. M., asmens kodas ( - ) trijų mėnesių terminą palikimui pagal įstatymą priimti po motinos A. S., asmens kodas ( - ) mirusios 2011 m. gruodžio 7 d., mirties.

9Nutartis per 7 dienas nuo jos paskelbimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Kauno apygardos teismui per Alytaus rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai